Projekty

Národní registr Studánek

Sdružení mladých ochránců přírody (www.smop.cz) založilo v roce 2008

Narodní registr pramenů a studánek

Hlavním cílem projektu je podchytit všechny veřejně přístupné zdroje vody na uzemí ČR. V registru je v této době přes 9400 zdrojů z celé republiky a i vaší zásluhou jich může být mnohem více.

Nalézt ve správnou chvíli v přírodě pramének čisté vody je mnohdy malý zázrak, ten úžasný pocit ostatně zná každý poutník, který se kdy znaven a žízniv trmácel krajinou. To platilo od pradávna, zkušenosti dávných lovců, zemědělců i cestovatelů si neseme v sobě, a tak ani v dnešní době nepřekvapí, že krásná studánka je ozdobou mnohého koutu naší přírody, na který mnozí vzpomínají ještě po mnoho let.

V moderní uspěchané době, kdy je prý na vodu nejlepší umělohmotná láhev, však význam přírodních zdrojů vody pomalu zaniká. Po staletí udržované studánky pustnou, praménky se ztrácejí v bahně, pamětníci rozsáhlých pramenišť odcházejí, prastaré mapy neplatí. Je to velká škoda, voda do krajiny patří, a to nejen pro lidi, ale i pro veškeré živočichy.

Pojďte s námi hledat a do budoucna podchytit všechny veřejně přístupné přírodní zdroje vody (tedy praménky, studánky,...), aby i ostatní věděli, kde třeba v nouzi nejvyšší nalézt chladivé osvěžení

Pokud chcete být informovaní o dění v registru, zaregistrujte se pro odběr novinek na www.estudanky.eu.

 

zdroj: www.estudanky.eu

ZmapujTo - bič na černé skládky

www.ZmapujTo.cz je ekologický projekt, jehož cílem je boj proti nelegálním skládkám odpadu v České republice. Je určen všem, jimž se nelíbí černé skládky v našich městech, vesnicích, v přírodě a především s tím chtějí něco udělat. Uživatel chytrého telefonu dokáže skládku nahlásit jednoduše a rychle díky mobilním aplikacím, případně můžete skládku nahlásit pomocí interaktivního webového formuláře. Úkolem projektu je přispět k řešení problému nelegálních skládek v České republice zpřístupněním moderní, efektivní a široce rozšířené platformy pro jejich monitoring. Máte možnost hlásit i přeplněné kontejnery a upozornit tak obec na to, aby je vyvezla.

Na stránkách www.ZmapujTo.cz najdete také přehlednou mapu, kde si můžete prohlédnout, zda se nelegální skládka nenachází i ve Vašem okolí.

Zapojte se i vy!

Dobro za rohem

O co jde?

Obecně prospěšná společnost Tamjdem ti nabízí možnost přihlásit se do projektu Dobro za rohem. Naučíš se, jak s neziskovkou naplánovat smysluplný projekt, jak najít dobrovolníky a vést tým během akce a jak vyhodnotit dopad své práce.

Během června a července budou probíhat školení formou on-line setkání s ostatními lídry a školitelem. Svůj projekt pak můžeš zrealizovat kdykoliv během července, srpna nebo září. Záleží jen na tobě!

Jak a kde?

Je jedno jak budete pomáhat, ať už se bude jednat o tvorbu záhonů, terénní úpravy, štípání dříví, malování stěn nebo pomoc dětem či seniorům s jejich každodenními úkoly. Akci můžeš uspořádat třeba na blízké ekofarmě, v komunitním domě pro lidi s handicapem, nebo na hradě. Záleží jen na tobě, co si vybereš.

Čemu se naučíš?

Díky tomuto projektu si rozšíříš obzory, naučíš se vést a dotahovat plány do konce, zjistíš co všechno projektové řízení, či organizace akce obnáší a poznáš své slabé a silné stránky. Během školícího cyklu určitě narazíš na zajímavé lidi ve svém okolí. Možná, že se díky tomu sám/a dozvíš nejen něco o sobě.
Během čtyř on-line školení, kterým tě Tamjdem provede narazíme společně na oblasti jako je:

 • projektová koordinace a event management
 • základy PR a marketingu, psaní kreativních textů
 • spolupráce a komunikace se zástupci neziskových organizací
 • zapojení, motivování a vedení skupiny lidí
 • metody neformálního vzdělávání
 • Jak bude spolupráce vypadat?

  červen až září 2020:

  • odeslání formuláře, zaplacení poplatku
  • I. on-line setkání - monitoring výsledků
  • II. on-line setkání - monitoring výsledků
  • III. on-line setkání - monitoring výsledků
  • realizace projektu
  • IV. on-line setkání - evaluace a zpětná vazba, doporučení

  Jak se můžeš zapojit?

  Stačí se do 14. 6. 2020 přihlásit přes formulář a tým Tamjdem se ti brzo ozve.
  Více informací najdeš na webu tamjdem.cz.

   

  Evropský sbor solidarity

  Evropský sbor solidarity je nová iniciativa Evropské unie, která mladým lidem umožní působit jako dobrovolník nebo pracovat v rámci projektu ve prospěch místních komunit, a to jak doma, tak v ostatních zemích Evropy.

   

  Kdo se může do evropského sboru solidarity zapojit?

  Mladí lidé od 17 (na projekt mohou odjet až po dosažení 18 let) do 30 let, kteří souhlasí s posláním a zásadami evropského sboru solidarity a budou je dále prosazovat.

  Jak na to?

  Mladí lidé, kteří se do projektu zaregistrují, budou zařazeni do mezinárodní databáze, ve které budou zapojené organizace vyhledávat účastníky do svých projektů. Poté, co je organizace kontaktují, mohou se do projektu zapojit (nebo účast odmítnout).

  Do jakých projektů se mohu zapojit?

  Projekty evropského sboru solidarity se budou týkat širokého spektra témat, ale jejich společným jmenovatelem pro ně vždy bude plnění poslání sboru evropské solidarity a souvisejících zásad. Může jít například o:

  • Pomoc při zajišťování bezpečného přijímání migrantů na evropské území
  • Pomoc komunitám odvracet zjištěná rizika přírodních katastrof, podpora komunit, které se z přírodní katastrofy zotavují
  • Projekty týkající se změny klimatu, energetiky a přírodních zdrojů v různých oblastech, jako je zemědělství, lesnictví a rybolov
  • Pomoc při realizaci projektů zaměřených na nezaměstnanost; podněcování podnikatelského ducha

  Aktivity evropského sboru solidarity tvoří dvě vzájemně se doplňující složky:

  • dobrovolnická činnost

  Nabízí mladým lidem příležitost pracovat v zahraničí jako dobrovolník po dobu dvou až dvanácti měsíců. Projekty se většinou týkají sociálního začlenění, životního prostředí, kultury a dalších témat. Náklady na ubytování a stravu jsou hrazeny. Účastníci rovněž dostávají malé kapesné.

  • Stáže a pracovní místa

  Stáže se považují za práci na plný úvazek a trvají 2 až 6 měsíců – lze je jednou prodloužit. Účastníci jsou placeni organizací, která za stáž odpovídá. Stážisté rozvíjejí své osobní, vzdělávací, sociální, občanské a profesní dovednosti.

  Pracovní místa jsou na plný úvazek a trvají 3 až 12 měsíců. Účastníci jsou placeni organizací, která účastníka zaměstnává.

  Stáž či pracovní umístění lze absolvovat v domovské zemi nebo v zahraničí. Ve druhém případě obdrží účastníci malý příspěvek, který jim pomůže se do jiné země přestěhovat a usadit se tam.

  Zapojené organizace

  Evropský sbor solidarity sdružuje široké spektrum organizací – vládní i nevládní organizace a podniky, orgány místní samosprávy všech velikostí, které realizují projekty souvisejících se solidaritou. Každá organizace musí být před první projektem akreditována a projít kontrolou (organizace, které jsou již registrovány u Evropské dobrovolné služby, jsou v zásadě schváleny automaticky).

  Kde najdu další informace o evropském sboru solidarity?  zdroj: http://europa.eu/youth/solidarity_cs; http://euractiv.cz;

  Mlčení bolí

  Hlavním cílem projektu Mlčení bolí je rozbourat mýty kolem domácího násilí a zviditelnit činnost intervenčních center ČR. Do kampaně se zapojila také řada známých osobností. Stržením symbolické pásky z úst vybízejí veřejnost, aby se nebála o domácím násilí otevřeně mluvit.

  Tento projekt zacílený na zlepšení praxe při prevenci, identifikaci a potírání domácího násilí prostřednictvím profesní specializace spustila Asociace pracovníků intervenčních center ČR (APIC).

  Domácí násilí je velice závažný fenomén, o kterém by se nemělo mlčet! Oběti domácího násilí potřebují pomoc a podporu nejen svého okolí, ale i široké veřejnosti. Nebuďte lhostejní a připojte se ke kampani Mlčení bolí, je to snadné!

  Součástí projektu Mlčení bolí je také rozsáhlá výzva na sociálních sítích. Mlčení bolí vybízí lidi na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Youtube, aby vyjádřili svou podporu nasdílením vlastní fotografie s páskou přes pusu a hashtagem #mlceniboli.

   

  Zapojte se

  1. Vyfotografujte se.
  2. Fotku sdílejte s hashtagem #mlceniboli.
  3. Nominujte 3 kamarády.

  Vyslovte svůj nesouhlas s domácím násilím, nebojte se promluvit a upozornit své okolí na to, že „mlčení bolí“.

  Součástí projektu je rozsáhlý sociologický výzkum mezi odborníky a uživateli služeb určených ohroženým osobám, zaměřený na mapování možností řešení případů domácího násilí. APIC připravuje výukové aplikace určené pracovníkům institucí zainteresovaných na problému a chystá vydání populárně naučné knihy o domácím násilí v České republice.

   

  Prvním krokem z domácího násilí může být:

  • telefonát na některou z linek důvěry
  • telefonát na nepřetržitou DONA linku na tel.: 116 006

  Další místa odborné psychologické, sociální a právní pomoci:

  • Intervenční centra
  • Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy
  • Občanské poradny
  • Poradny Bílého kruhu bezpečí
  • Krizová centra psychosociální pomoci
  • Azylové domy

  Kam pro radu nebo více informací:

  Na kole jen s přilbou

  Nejvážnějšími nehodami cyklistů jsou bezesporu ty, při kterých dojde k poranění hlavy. Proto se také projekt, na kterém spolupracuje organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. s Horskou službou ČR a dalšími partnery, jmenuje

  Na kole jen s přilbou

  Cílem projektu je přispět ke snížení úrazů cyklistů, zejména těch se závažnými následky na zdraví. S jejich hlídkami se budete moci setkat od konce dubna do října po celé České republice, a to nejen v horských oblastech, ale i dalších destinacích atraktivních pro cykloturisty. Pozornost hlídek se zaměří především na problematiku povinné výbavy jízdního kola, alkoholu, viditelnosti cyklistů pro ostatní a samozřejmě používání cyklistických přileb.

  Aktuální informace o projektu a o tom, kde můžete potkat cyklohlídky, najdete na webu www.nakolejensprilbou.cz.

  Kontakt na organizátory:

  Tomáš Lindner
  manažer projektu
  tel.: 733 345 768
  e-mail: tomas.lindner zavináč tymbezpecnosti.cz

  www stránky: www.nakolejensprilbou.cz
  FB: Tým silniční bezpečnosti

  Obědy pro děti

  Cílem projektu Obědy pro děti je pomoci dětem, které se ocitly v takové životní situaci, kdy si jejich rodiče nemohou dovolit zaplatit jim obědy ve školních jídelnách, které pro ně mohou být mnohdy jediným, pravidelným teplým jídlem, ač se rodiče snaží situaci řešit. U každé žádosti o podporu posuzujeme, zda rodiče skutečně neposílají děti ve škole na obědy z finančních důvodů, úzce v tom spolupracujeme s řediteli a učiteli.

  Na projektu spolupracujeme přímo se základními školy, popř. školními jídelnami, a to na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem, nezkomplikovalo to ještě více situaci jejich rodičů a pomoc nemohla být zneužita. Zásadně neposkytujeme finanční příspěvek přímo rodinám dětí.

  Projekt je celorepublikový a může se do něj přihlásit jakákoli základní škola z České republiky.

  Projekt Obědy pro děti není „pouze o jídle“, ale pomáhá dětem zajistit pravidelnou, vyváženou a teplou stravu a omezuje vyčlenění z kolektivu svých spolužáků z finančních důvodů.

  Chcete se také zapojit?

  U dětí zapojených do projektu chráníme jejich identitu, proto pokud se chcete stát donátorem, podpořte projekt jako celek. Stačí zvolit částku a odeslat ji na náš transparentní účet 888555999/5500.

  Váháte, kolik máte přispět? Pro Vaši představu jeden školní oběd vychází na 25 korun. Náklady na jeden měsíc školních obědů pro jednoho žáka se pohybují okolo 500 korun, což znamená zhruba 5000 korun na celý školní rok.

   

  Projekt Obědy pro děti je jedním z projektů obecně prospěšné společnosti WOMEN FOR WOMEN, o.p.s., která pomáhá ženám (popř. mužům) s dětmi, které se ocitly v tíživé životní situaci, nedokáží ji vlastními silami řešit, ale aktivně přistupují k řešení svých problémů.

  Detailnější informace o projektu najdete na www.obedyprodeti.cz

   

  Projekt zaštiťuje:

  WOMEN FOR WOMEN, o.p.s.

  Vlastislavova 152/4, 140 00 Praha 4
  telefon:
  222 269 840
  e-mail:
  info zavináč obedyprodeti.cz
  www stránky:
  www.obedyprodeti.cz, www.women-for-women.cz
  Facebook:
  www.facebook.com/obedyprodeti

  Projekt Replay

  Je to sice zábava, ale když jde do tuhého, jde o vážné věci. Máš před sebou celý život a start je důležitý. A dobrý start zaručuje

  projekt Replay

  Společnosti Podané ruce, do kterého se můžeš zapojit i v Prostějově.

  Projekt Replay tě provede pěti zásadními kroky:

  • KICKSTARTER

  Zkusíš strategickou hru, kdy tě čeká třeba příprava kulturní či sportovní akce, natáčení vlastního videoklipu a nácvik komunikace s úřady – fiktivní telefonáty s pracovníky, simulace pracovního pohovoru.

  • MINECRAFT

  Při interaktivní prezentaci profesí si vyzkoušíš prakticky náplň jednotlivých povolání.

  • PATHFINDER

  Dozvíš se, jak mít co nejvíce peněz, aby se ti nerozkutálely. Ale taky jak funguje úřad práce nebo jak je to s úvěry a půjčkami.

  • SKILLZONE

  Co bys radši – pracovat hlavou nebo rukama? Jasný řád nebo improvizace? I to se o sobě dozvíš, obojí si na vlastní kůži vyzkoušíš.

  • FINAL TOURNAMENT

  A je tady pohovor u zaměstnavatele. Už skutečný. Jestli chceš, připravíme tě na něj, nebo i doprovodíme.

  Komu je projekt určen?

  Konkrétní cílovou skupinou projektu jsou mladí lidé mezi 15–21 lety (v individuálních případech do 26 let) vyrůstající v chudých nebo nefunkčních rodinách a ohrožení sociálně patologickými jevy a sociálním vyloučením na území a v okolí Mohelnice, Zábřehu, Olomouce a Prostějova.

  Všechny aktivity projektu jsou pro účastníky zdarma.

   

  Zaujala tě hra? Další informace najdeš v letáčku (.pdf) a na níže uvedených kontaktech.

   

  Kontakt:

  Vladimír Zdražil (Olomouc/Prostějov)
  tel.: 773 537 974
  e-mail: zdrazil zavináč podaneruce.cz

  Karolína Čechová (Mohelnice/Zábřeh)
  tel.: 773 537 957
  e-mail: cechova zavináč podaneruce.cz

  www stránky: podaneruce.cz/projekty/replay/

  Čtení pomáhá

  Projekt

  má za cíl umožnit vám spojit potěšení ze čtení s radostí z pomoci druhým.

  Na svých stránkách nabízí seznam krásných knih ke čtení, pro vaše pohodlí rozdělených do tří kategorií podle věku čtenářů. Až některou z knih přečtete, odpovíte na pár otázek vztahujících se ke knize, a získáte tak 50 korun kreditu.

  Tuhle odměnu si nemůžete vyzvednout v hotovosti, můžete ji však věnovat někomu, kdo čeká na vaši pomoc. Třeba na výcvik pejska, který pomůže postiženému člověku, na speciální kolo pro maminku, která nemůže chodit, nebo na operace, které vrátí zrak africkým dětem.

  Čtení je úžasná zábava. Teď může být ještě něčím víc pro vás i pro ty, kterým pomůžete.

  Podívejte se na stránky www.ctenipomaha.cz

  Čtenářské kategorie:

  • 1.–5. třída ZŠ
   • čekají na vás knihy jako Dášeňka (Karel Čapek), Děti z Bullerbynu (Astrid Lindgrenová), Drsnej brouk (Paul Shipton ), Harry Potter a kámen mudrců (Joanne K. Rowlingová) a další.
  • 6.–9. třída ZŠ a 1.–4. ročník osmiletých gymnázií
   • čekají na vás knihy jako Brisingr (Christopher Paolini), Bylo nás pět (Karel Poláček), Den trifidů (John Wydham), Deník malého poseroutky (Jeff Kinney), Deset malých černoušků (Agatha Christie), Hovno hoří (Petr Šabach), Hra o trůny (1) -  Píseň ledu a ohně (George R. R. Martin) a další
  • a 5.–8. ročník osmiletých gymnázií
   • čekají na vás knihy jako Lolita (Vladimir Nabokov), Mechanický pomeranč (Anthony Burgess), Nebezpečné známosti (Choderlos de Laclos), Pan Kaplan má stále třídu rád (Leo Rosten), Spolčení hlupců (John Kennedy Toole) a další

  Více informací o projektu najdete na www.ctenipomaha.cz.

  Archiv

  2017

  Vím proč

  Fyzika není ani předmětem pro „vyvolené“ a šprty, ani předmětem mágů a kouzelníků. Není neproniknutelná, ani tajemná, a tak z ní není potřeba mít strach. Nevěříte?

  Projekt „Vím proč“

  vám to dokáže!

  Žáci často považují fyziku za jeden z nejsložitějších předmětů a hodiny fyziky za ty nejnudnější. Přitom pochopit fyzikální zákonitosti nemusí být vůbec těžké. Každý fyzikální jev má své logické vysvětlení a ke všemu se dá skvěle předvést názorným pokusem. Objevte tedy fyziku prostřednictvím pokusů. Pokusy natočené jako krátká videa jsou tou nejjednodušší a zároveň nejzábavnější cestou, jak do tajů fyziky proniknout. Z domácího počítače, iPadu, či mobilu. Pokusy máte nadosah kdykoliv, kdekoliv, jakkoliv.

  Učte se a bavte z videí natočených svými spolužáky – soutěž

  I vy sami můžete spolu s autory projektu spoluvytvářet novou užitečnou fyzikální učebnici tím, že budete sami natáčet a posílat svá videa dokazující nebo vysvětlující fyzikální zákonitosti. Pokud videa zašlete od 1. 10. 2016 do 31. 3. 2017, můžete vyhrát atraktivní ceny. Pokud chcete nahrát video, musíte si nejprve založit svůj profil.

  Ceny:

  • Autoři tří nejlepších videí vybraných porotou získají tablety.
  • Autoři videí oceněných veřejností získají exkurzi šitou na míru v některém z provozů společnosti ČEZ, a. s., a jejich tříd vstupenky do zábavního vědecko-technického parku.
  • Autor videa s největším počtem hlasů získá drobnou cenu v podobě dárkového balíčku od Skupiny ČEZ.

  Garantem projektu i soutěže je společnost ČEZ, a. s.

  Soutěžní video musí, mimo autorská práva, splňovat tyto podmínky:

  • soutěžní video musí zachycovat fyzikální pokus, tedy pokus, který dokumentuje působení fyzikálních zákonů, nebo video s vysvětlením učební látky fyziky;
  • max. délka soutěžního videa je 5 minut, doporučujeme však spíše délku 3 minuty;
  • soutěžní video neznázorňuje nebezpečný pokus, jehož napodobování by mohlo vést ke zranění osob či způsobení jakýchkoli škod.

  Soutěž je určena pro žáky ZŠ a studenty SŠ a probíhá v následujících kategoriích:

  1. soutěžní video žáků ZŠ vybrané odbornou porotou;
  2. soutěžní video žáků ZŠ vybrané veřejností;
  3. soutěžní video žáků SŠ vybrané odbornou porotou;
  4. soutěžní video žáků SŠ vybrané veřejností;
  5. nejpopulárnější video každého soutěžního měsíce s výjimkou března, které získá nejvíce hlasů veřejnosti v konkrétním měsíci.

  Hlasování veřejnosti bude ukončeno dne 31. 3. 2017 a odborná porota zvolí výherce do 15. 5. 2017.

  Podrobná pravidla najdete na stránkách projektu „Vím proč“.

   

  Zdroj: www.vimproc.cz

  Běháme pro děti - Na Den dobrovolníkem

  Propojujeme neziskovky a širokou veřejnost pomocí jednodenních dobrovolnických akcí.

                                                  .

  Běháme pro děti - Na Den dobrovolníkem


   

  Je tu další akce s Na Den – 3.9.2017!

  Tentokrát se na jeden den můžete stát dobrovolníkem v neziskovce Dejme dětem šanci s organizací sportovního dne Běhám pro děti, jehož výtěžek poputuje na pomoc dětem z dětských domovů, a to hlavně při jejich vstupu do samostatného života.

  Na Den pomáhá na akci se zajištěním sportovních aktivit. Pro dobrovolníky bude připraveno hned několik různých aktivit, ze kterých si budeš moci vybrat tu pro tebe nejlákavější – kontrola lístků, pomoc na sportovních stanovištích a při běžeckém závodu, hraní si s dětmi v dětském koutu či výpomoc v backstage.

  Na akci se přihlašujte zde

   

  zdroj: www.na-den.cz

  Férová snídaně

  Světový den pro fair trade (World fair trade day) se již jedenáctým rokem slaví vždy druhou květnovou sobotu. Tento den není jen oslavou spravedlivějšího způsobu obchodování, je také výzvou po odpovědné a udržitelné spotřebě obecně.

  Do oslav se zapojuje, mimo jednotlivců, přes 70 zemí a nejvýznamnější akcí na oslavu fair trade v České republice je již několik let happening Férová snídaně:

  Sejděte se v parku, na nábřeží nebo na náměstí ve svém městě se známými, sousedy, kamarády nebo rodinou a společně posnídejte fairtradové a lokální suroviny.

  Dejte najevo svůj zájem o téma spravedlivého obchodu a odpovědné spotřeby vůbec - a to příjemnou společnou snídaní, která bude signálem, že nám nejsou lhostejné podmínky, za jakých se produkuje a obchoduje zboží, které běžně spotřebováváme.

  Letošní snídaně připadá na sobotu 13. května 2017.

  Férová snídaně NaZemi je piknikový happening, na kterém místní fanoušci fair trade společně posnídají na veřejném místě, aby netradičním způsobem oslavili Světový den pro fair trade. Účastníci si na snídani přináší vlastní dobroty, ať už fairtradové (káva, čaj, buchty z fairtradových surovin) nebo lokální (sýry, med, zelenina) - inspirovat se můžete i z férových receptů. Můžete snídat na dekách v parku, u stolu na náměstí nebo na jiném oblíbeném a veřejně přístupném místě, doporučujeme vzít si s sebou i hrneček a talířek. Určitě se najde někdo, kdo se s vámi bude chtít podělit o svoje výtvory!

  Celorepublikovou akci koordinuje nevládní nezisková organizace NaZemi, která se zabývá podporou fair trade, vzděláváním a vedením kampaní v oblasti aktuálních globálních a rozvojových témat. Dalšími organizátory jsou jednotlivci i neziskové organizace, kteří se ujali pořádání snídaní ve městech po celé České republice.

  Férová snídaně Prostějov

  Tradičně s celým světem snídají i Prostějované, aby podpořili fair trade, a to v parčíku u knihovny. Přineste si piknikovou deku a nějakou fair trade nebo regionální dobrotu, upečte férovou buchtu, domácí chleba, přijďte se pochlubit se svou marmeládou a ochutnat dobroty někoho jiného. Férový čaj, kafe, kakao a čtivo dodáme. Když bude pršet, schováme se do knihovny.

  Mrkněte na akci na stránky knihovny knihovnapv.webnode.cz.

  Nehodí se vám snídaně v Prostějově? Podívejte se, kam to máte blíž na www.ferovasnidane.cz.

   

  Co je to vlastně Fair trade...

  Způsob obchodu, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných pěstitelů, řemeslníků i zaměstnanců z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Je založen na vytvoření partnerství mezi producentem na straně jedné a spotřebitelem na straně druhé.

  Výrobcům fair trade nabízí spravedlivé obchodní podmínky, možnost vymanit se z chudoby, žít důstojný život a plánovat svou budoucnost.

  Nám, spotřebitelům, pak dává fair trade jedinečnou možnost prostřednictvím každodenního nakupování snadno a účinně se zapojit do snižování chudoby lidí na celém světě.

  Koupí výrobků s označením fair trade vyjadřujete svou solidaritu s lidmi, kteří jej vyrobili a zároveň dáváte svůj hlas jinému, spravedlivějšímu, způsobu obchodu.

  Jak se pozná fair trade?

  • podle ochranné modrozelené známky přímo na obalu (označují se jí především potraviny)
  • má logo fairtradové organizace, která jej dováží a která je členem WFTO (Světové fairtradové organizace).

  Kde koupit fairtradové potraviny?

  Podívejte se na stránky www.fairtrade.cz na seznam prodejních míst a najděte si obchod s fair trade ve vašem městě. Pokud víte o obchodě, který není v seznamu uveden, dejte nám prosím vědět. Chybějící místo rádi doplníme.

   

  zdroj: www.ferovasnidane.cz; knihovnapv.webnode.cz; www.fairtrade.cz

  2016

  Noc venku – Sleep out

  Cílem akce je seznámit se s problematikou bezdomovectví, poznat, jaké to je spát venku a zároveň získat prostředky, které budou použity na podporu lidí bez domova. Celá myšlenka pochází z Británie, kde probíhá paralelně několik akcí typu Noc venku.

  Letos se akce koná v noci ze čtvrtka na pátek 24. listopadu 2016.

  Vstupné tradičně tvoří trvanlivé potraviny (polévky, čaje, konzervy a podobně), ponožky či spodní prádlo, které budou použity v zimě v terénních programech pro lidi bez domova.

  Noc venku Olomouc 2016

  kdy: 24. listopadu 2016
  kde:
  Letní kino Olomouc, Pekární 26, Olomouc (mapa)
  FB:
  www.facebook.com/nocvenkuolomouc
  FB událost:
  www.facebook.com/events/1845844418970491/

  Čtvrtý ročník olomoucké Noci venku se odehraje v areálu letního kina, kde nás opět podpoří vojáci z hranické posádky a rozablí tady svůj základní tábor. Doprovodný program tradičně zahájí divadelní uskupení O.LIVY, budou následovat přednášky v prostorách baru, koncerty ve velkém stanu a po celou dobu bude otevřena polní kuchyně.

  Vstupným na akci jsou potraviny (instantní polévky, konzervy, cukr, čaj a podobně) nebo prostředky osobní hygieny v hodnotě 50 Kč, které spolupořádající organizace sociálních služeb pro osoby bez přístřeší využijí přes zimní „sezónu“ pro své klienty. Nejodvážnější účastníci akce mohou přespat pod širým nebem a ráno obdrží certifikát.

  Pořádá: Socio.faktor, FF UPOL, Charita Olomouc, Město Olomouc

  Doprovodný program:

  • 17:00 – Zahájení
  • 17:30 – O.LIVY Improshow
  • 18:30 – Kyófú
  • 20:00 – Jananas
  • 22:00 – Film pro spáče

   

  Kde jinde můžete tento projekt podpořit?

  Noc venku byla v České republice poprvé realizována v Ostravě 22. listopadu 2012. Po prvním ročníku získala tato iniciativa prestižní mezinárodní cenu Sozial Marie určenou pro sociálně inovativní projekty. Od roku 2013 se k Ostravě začala přidávat další česká města a Bratislava.

  Další města zastoupená nějakou organizací nebo třeba jen týmem dobrovolníků se mohou přidat po podpisu partnerské smlouvy.

  V případě zájmu o zapojení kontaktujte koordinátorku Noci venku Ostrava a kontaktní osobu pro všechna zapojená města Dominiku Najvert (dominika.najvert zavináč email.cz, 604 540 247)

   

  zdroj: http://nocvenku.cz/

  2014

  Dětský čin roku

  Dobrým skutkem je každý dětský čin, který byl vykonán s dobrým úmyslem a přinesl pozitivní hodnotu. Nejsou to jen velké činy, ale i každodenní drobné skutky.

  Chovat se slušně, pomáhat bližním, zapomenout na lhostejnost k osudu jiných. Zdá se to naprosto samozřejmé, jenže přesto tomu tak stále ještě není. Právě proto se zrodil charitativní projekt Dětský čin roku.

  Organizátorem akce, která si již za dobu své existence získala podporu významných institucí, sympatie veřejnosti i mediální pozornost, je nadační fond Dětský čin roku založený na podzim 2005 z iniciativy společnosti Whirlpool CR.

  Dětský čin roku podporuje děti v konání dobra. Jednak mapuje, kolik statečných činů přes svůj věk vykonaly a stále konají, jednak je nabádá, aby o takových skutcích mluvily a tím jejich hodnotu posílily.

  Zapojit se mohou děti, které udělaly něco dobrého, byť by šlo o zdánlivou maličkost, všimly si dobrého skutku svého stejně starého kamaráda nebo nějakým způsobem dobro podpořily. Každým takovým činem dokazují, jak jsou dobro a lidskost pro život důležité a nezbytné.

  Víte o někom, kdo by si tuto cenu zasloužil?

  Do soutěže se můžete zapojit tak, že vyplníte formulář Chci vložit příběh, který najdete na stránkách www.detskycinroku.cz. Všechny zaslané příběhy budou také automaticky zařazeny do projektu Dětský čin roku, který vyvrcholí v prosinci. Důležité je to, že hrdinou může být nejen ten, kdo zachránil někomu život, ale i ten, kdo vymyslel nějaký skvělý nápad, podnikl s kamarády výpravu za záchranou zvířete, nebo pomohl někomu z okolí.

  Kategorie příběhů

  • K1 - Záchrana lidského života
  • K2 - Pomoc v rodině
  • K3 - Pomoc jiným dětem
  • K4 - Pomoc ostatním
  • K5 - Pomoc přírodě
  • K6 - Dobrý nápad
  • K7 - Pomoc na netu

  Pravidla Dětského činu roku

  • do projektu se mohou zapojit žáci základních škol, speciálních základních škol a studenti primy až kvarty osmiletých gymnázií s českou státní příslušností a plynulým psaným i mluveným projevem v českém jazyce
  • pravdivou zprávu o svých dobrých skutcích žáci napíší v maximálním rozsahu 2 stran A4 (ale může být i kratší!)
  • mohou informovat také o dobrém činu, který vykonaly jiné děti
  • do projektu je možné poslat i zprávu o kolektivním dobrém skutku (je třeba uvést, kolik dětí ho realizovalo)
  • skutky, o nichž děti píší, musí být skutečné, nesmyšlené
  • pro zařazení skutku do konkrétního Dětského činu roku není podstatná doba, kdy se odehrál, ale sepsání a odeslání příspěvku
  • příspěvky musí být odesílány s vědomím rodičů a školy nebo ústavu ustaveném za účelem provozování společensky užitečné činnosti, zájmového spolku nebo spolku, který děti navštěvují
  • nositelem ocenění Dětský čin roku se stává ten, kdo vykonal dobrý skutek; ten, kdo sepíše zprávu o oceněném činu, získává věcnou odměnu a jeho škola, obecně prospěšná instituce, občanské sdružení nebo spolek, který navštěvuje, pak dar 10 000 korun na školní pomůcky
  • účastí v soutěži a v projektu Dětský čin roku souhlasím se související medializací
  • ... a to vše do 30. září 2014

  Vítězové jednotlivých kategorií Dětského činu roku 2014 samozřejmě získají řadu hodnotných dárků při slavnostním vyhlášení 4. prosince 2014 na Staroměstské radnici v Praze.

  Více informací o projektu Dětský čin roku a letní soutěži najdete na www.detskycinroku.cz.

  Zdroj: www.adam.cz, www.detskycinroku.cz

  Kola pro Afriku

  Začátkem roku 2012 začal v České republice charitativní projekt

  Kola pro Afriku

  Projekt se opírá o zkušenosti spoluzakladatelů společnosti Kola pro Afriku o.p.s. Richarda Gazdy a Romana Posoldy a je inspirována charitativní organizací Jole Rider a hnutím Bicycles for Humanity.

  Cílem projektu je přiblížit africké děti udržitelnou cestou do škol. Udržitelným dopravním prostředkem pro Afriku je jízdní kolo.

  Jakou cestou chce projekt pomoci?:

  • sběr opotřebovaných jízdních kol od dárců z české veřejnosti (nejlépe širokoplášťových, např. horských kol);
  • sběr nových nebo nepotřebných, ale funkčních náhradních dílů a kolařského nářadí;
  • spolupráce s anglickou organizací Jole Rider na výukovém programu pro místní servisní techniky v africké zemi (zajištění udržitelnosti poskytnuté pomoci);
  • provozování charitativních obchodů v ČR přinášející svobodné finance, zejména pro transport darovaných kol do africké země, do škol, které kola přerozdělují dětem, dle dohodnutých kritérií.

  Aktivity společnosti Kola pro Afriku o.p.s. jsou založeny na dárcovství a dobrovolnictví.

  Sběrná místa - Olomoucký kraj

  • Přerov
   ANKUSPORT
   , Sokolská 28, Přerov, Jaroslav Janků, kontakt pro sběr kol: 603 467 274, Po - Pá 9:00-18:00, So - 9:00-12:00
  • Lipová lázně
   AutoCamping Bobrovník, Lipová lázně 648, Lipová lázně, Daniela Nogová, kontakt pro sběr kol: 584 411 145, Po - Pá 10:00 - 12:00, 14:00 - 16:00
  • Supíkovice
   Základní škola, Supíkovice 129, Supíkovice, Mgr. Michala Malaníková,kontakt pro sběr kol: 732 930 006, Po - Pá 7:30 - 13:00
  • Kojetín
   Alena Šálková, Družstevní 1364, Kojetín I-Město  ), kontakt pro sběr kol: 581 275 005 - Út, St, Čt, Pá: 7:30-12:30, 13:00-17:00 hod., So: 8:00-12:00 hod.

  Aktuální seznam sběrných míst najdete na stránkách www.kolaproafriku.cz.

  Sběrné místo by mělo být ve všech aktivních městech, ve větších městech např. v Ostravě, očekáváme sběrných míst několik, tak aby byla místa lehce dostupná lidem, kteří se rozhodnou své kolo darovat. Sběrným místem může být např. garáž, nebo jakýkoliv jiný nevyužívaný prostor, který pojme přibližně 30 až 50 jízdních kol.

  Centrální sklad by měl být místem, které bude shromažďovat darovaná kola ze sběrných míst. Měl by být poblíž velkých sběrných měst a měl by pojmout přibližně 200 darovaných kol a také by v těchto prostorách mělo byt místo, kde se bude s koly pracovat – třídění, demontáž, opravy (kola přímo do Afriky, k lehké opravě či zkompletování, nebo k odeslání do věznic k repasování). Prostory centrálního skladu by měly být dostupné lidem, kteří se jako dobrovolníci rozhodnou přijet a nabídnou svou pomoc. Jedná se spíše o technickou budovu či prostor, nebo velkou dílnu. Snad jen měl by být světlý se sociálním zázemí.

  Máte-li možnost nabídnout své prostory jako sběrné místo pro vaši lokalitu, a nebo byste mohli zkusit vyjednat takový prostor ve vašem bydlišti, kontaktujte zakladatele projektu.

  Charitativní obchod

  Charitativní obchod je zamýšlen neziskovou organizací jako hlavní finanční pilíř. Takový obchod po vzoru anglických "charity shops" umí přinést nemalé tzv. svobodné finance (první charitativní obchod na severu Moravy je tzv. Žebříkův obchod v Ostravě, který svým prodejem financuje opravu stacionáře pro lidi s postižením). Prodejné může být cokoliv darované a již nepotřebné, ale stále v dobrém stavu (např. cokoliv z domácností, oblečení, knihy, dle prostor i nábytek, elektronika, ...). V obchodě pracují dobrovolníci. Velikost obchodu by měla být přibližně 50 až 70 m², bylo by užitečné, pokud by prostor pro charitativní obchod mohl mít jednu menší místnost pro třídění a skladovaní darovaných věcí, než se dostanou do prodeje a také sociální zázemí. Charitativní obchod by měl být dostupný svou polohou ve městě. Charitativní obchod je také propagací charitativní organizace a všech jejich aktivit. Tento typ obchodu je ideálním místem pro dobrovolnictví.

  Máte-li možnost nabídnout své prostory jako charitativní obchod ve vaší lokalitě, a nebo byste mohli zkusit vyjednat takový prostor ve vašem bydlišti, kontaktujte zakladatele projektu.

  Kontakt na spoluzakladatele projektu:

  Roman Posolda
  tel.: 605 418 456
  e-mail: roman.posolda zavináč kolaproafriku.cz

  Richard Gazda
  tel.: 774 344 922
  e-mail: richard.gazda zavináč kolaproafriku.cz

  Kola pro Afriku o.p.s. - kancelář
  Závodní 101
  700 30 Ostrava - Zábřeh

  e-mail: info zavináč kolaproafriku.cz

  Webové stránky projektu: www.kolaproafriku.cz

  Přines padesátník!

  Sběrná místa v Olomouckém kraji:

  Olomouc a okolí:

  • Dětská galerie na Dětské klinice FN (I. P. Pavlova 185/6, Olomouc - mapa)
  • Bufet Omega v areálu FN (I. P. Pavlova 185/6, Olomouc - mapa)
  • Okresní knihovna nám. Republiky (nám. Republiky 1, Olomouc - mapa)
  • Knihovna Brněnská ul. (Brněnská 80-82, Olomouc - mapa)
  • Knihovna Holice (Náves Svobody 38/41, Olomouc - mapa)
  • Knihovna Jungmannova ul. (Jungmannova 25, Olomouc - mapa)
  • Knihovna Neředín (Tererovo nám. 920/2, Olomouc - mapa)
  • Knihovna Nové Sady (Peškova 1, Olomouc - mapa)
  • Knihovna Tabulový Vrch (Karafiátová 294/6, Olomouc-Neředín - mapa)
  • Knihovna Bohuňovice (6. května 617, Bohuňovice - mapa)
  • kosmetika Eva Šindelářová (Střední novosadská 89/47, Olomouc - mapa)
  • Lege Artis - fyzioterapie pí Ulrichové (Litovelská 118/12, Nová Ulice, Olomouc - mapa)
  • Papirnictví Vejmolová, OD Senimo (Pasteurova 10, Olomouc - mapa)
  • Salon zdraví - kosmetika Eva Kimlová (Kischova 240/10, Olomouc-Povel - mapa)
  • Hair Style - kadeřnictví (17.listopadu 58, Olomouc - mapa)
  • Školní jídelna Holečkova ul. (Holečkova 10, Olomouc - mapa)
  • Školní jídelna Rooseveltova ul. (Rooseveltova 103, Olomouc - mapa)
  • Školní jídelna Schweitzerova ul. (Schweitzerova 228/12, Olomouc-Povel - mapa)
  • Školní jídelna Střední novosadská (Střední novosadská 143/50, Olomouc - mapa)

  Prostějov a okolí:

  • Vinotéka u Kašubů (Kravařova 123/1, Prostějov - mapa)
  • Linaplast Kraslice na Hané (Sportovní 313, Kralice na Hané - mapa)

  Přerov a okolí:

  • Městská knihovna (Žerotínovo nám. 211/36, Přerov - mapa)
  • Obecní knihovna Radslavice u Přerova (Školní 5, Radslavice - mapa)
  • Studio IF Tovačov (Olomoucká 126, Tovačov - mapa)

  Šumperk a okolí:

  • Městská knihovna (17. listopadu 6, Šumperk - mapa)
  • Pojišťovna - vestibul ul. G. Svobody (Gen. Svobody 38, Šumperk - mapa)

  Jeseník a okolí:

  • Obecní knihovna Lipová Lázně (Lipová-lázně 396 - mapa)
  • Elektro-Drogerie Halamka Mikulovice (Hlucholazská 41, Mikulovice - mapa)

   

  zdroj: www.sancecz.org

  Knihy bez DPH

  23. duben vyhlásila světová organizace UNESCO

  Světovým dnem knihy a autorských práv

  Toto datum je pro literaturu symbolické, neboť tohoto dne roku 1616 zemřely takové významné osobnosti světové literatury, jimiž byli např. Miguel de Cervantes y Saavedra a William Shakespeare. Je to také datum narození a úmrtí dalších vynikajících autorů, mezi něž patří Vladimir Nabokov či Manuel Mejía Vallejo.

  Je proto zcela přirozené, že světová organizace UNESCO vyhlásila právě tento den Světovým dnem knihy a autorských práv. Má povzbudit každého, především pak mladé lidi k tomu, aby objevili radost a požitek z četby, ale také obnovit a zvýšit respekt k těm, kteří přispěli značnou měrou k sociálnímu a kulturnímu rozvoji humanity.

  Prvotní nápad slavit tento den má svůj původ ve španělské Katalanii. 23. dubna se zde oslavuje svatý Jiří a daruje se růže každému, kdo si koupí knihu. Tento den se v Katalánsku prodá téměř poloviny ročního prodeje knih a rozdá se na 4 miliony růží.

  Světový den knihy a autorských práv se slaví pravidelně od roku 1995 ve více než 100 zemích světa všech kontinentů. Tradičními partnery akcí pořádaných při této příležitosti jsou spisovatelé, učitelé, školy, knihovny, masmédia a další veřejné a soukromé instituce.

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů spolu se všemi významnými subjekty knižního trhu letos tento den slaví akcí s názvem

  23. 4. 2014 – KNIHY bez DPH

  Tento den budou knihy v knihkupectvích ke koupi o 15 % levněji.

  Cílem kampaně je podpořit snahu této vládní koalice zařadit knihy do nově vytvořené třetí, snížené sazby DPH. Jedná se proto o pozitivní kampaň s cílem odůvodnit veřejnosti, politikům i médiím, proč si knihy opravdu nižší DPH zaslouží. Zároveň je to příležitost otevřít i širší debatu o poslání knih a čtení v současném světě.

  Knihkupectví v Prostějově zapojená do kampaně:

  • BETA s.r.o. Prostějov (www.dobrovsky.cz)
   Dukelská brána 25/7, Prostějov
   OD Zlatá Brána
  • Knihkupectví Taberyová Gabriela
   Svatoplukova 28, Prostějov
  • Knihkupectví U radnice
   T. G. Masaryka 125/15, Prostějov

  Všechna zapojená knihkupectví najdete na www.knihybezdph.cz/knihkupectvi-kampan.

   

  zdroj: www.skipcr.czwww.knihybezdph.cz

  Dnes jím jako IND

  Březnová kampaň

  Dnes jím jako ...

  bude probíhat již popáté. Zvláštností letošního ročníku je jeho speciální zaměření na základní a střední školy po celé České republice.Do kampaně se bude moci zapojit celá škola nebo samostatné třídy.

  Po celý březen, kdy kampaň probíhá, se budou žáci pomocí výukových materiálů dozvídat více o Indii - geografii, historii, kultuře či sociální problematice. Přidanou hodnotou budou osobní svědectví salesiánských dobrovolníků, kteří v Indii přes projekt Adopce nablízko "odsloužili" dohromady již 17 let, dále tématické hry, fotogalerie, indický jídelníček a jiné.

  Letošní téma: INDIE

  Cílová skupina: základní a střední školy po celé ČR

  Datum realizace: 1.-31. 3. 2014

  Registrace škol: 1. 1. - 28. 2. 2014 (registrační formulář)

  Pravidla a postup pro zapojení

  • SADBA pro školy připraví výukové materiály o Indii. Materiály jsou dělané zábavnou formu, jejich součástí budou recepty na indická jídla, tématické hry, fotografie (od našich dobrovolníků z Indie) i praktické informace.
  • Od 1. 1. do 28. 2. 2014 probíhá registrace škol do projektu.
  • Od 1. 3. do 31. 3. 2014 se bude třída zaměřovat na Indii - například 1 či 2 hodiny týdně věnují geografii, historii, kulturním zvyklostem či sociálním problémům. Materiály k tématu budou ke stažení od 1. 2. 2014 na www.adopcenablizko.cz.
  • Kampaň vyvrcholí tím, že si škola/třída vybere jeden den, kdy bude jíst podle indického jídelníčku (ke stažení na webu od 1. 2. 2014). Své zážitky budou moci školáci sdílet přes Facebook, jako každý rok.
  • Škola/třída bude mít kasičku, kam dá na konci měsíce peníze, které ušetří tím, že bude jíst jako Ind. Za žáka to bude symbolických 100 Kč. Vybrané peníze poputují na podporu projektu Adopce nablízko (na žádost školy/třídy můžou jít přímo na podporu dobrovolníka, který se na pomoc ve vybrané zemi připravuje).

  V rámci kampaně bude probíhat i soutěž. Třída, která vybere v rámci školy nejvíce peněz, získá dar. Nejvíce odměněna bude třída, která vybere nejvíce peněz z celé České republiky.

  Proč by do toho měla vaše škola jít?

  • zábavná forma vzdělávání (výukové materiály o Indii budou vypracovány skupinou učitelů majících zkušenosti i s dobrovolnictvím v rozvojových zemích)
  • podpora dobré věci
  • informace z první ruky a kulinářské zážitky
  • soutěž o hodnotné ceny
  • možnost uvědomit si, jak se máme dobře
  • vzbudit zájem o rozvojovou problematiku a dobrovolnictví

  Realizátor projektu:

  Salesiánská asociace Dona Boska, o. s. (SADBA)
  Iveta Pešatová
  tel.: 734 795 623
  e-mail: iveta.pesatova zavináč sadba.org

  Více informací najdete na www.adopcenablizko.cz

  Věnuj mobil, věnuj počítač

  Nezisková organizace ASEKOL s.r.o., organizuje od roku 2005 sběr a recyklaci výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport.

  V rámci spolupráce organizacemi pracujícími s handicapovanými a dětmi z dětských domovů zaštiťují projekty

  Kdo se může zapojit

  • Každý, kdo chce, aby byl jeho starý mobil ještě k užitku.

  Jak poslat mobil

  • Napište si žádost o obálku.
  • Připravte telefon k odeslání - vymažte paměť telefonu, vyjměte SIM kartu a paměťovou kartu, baterii ponechte v telefonu.
  • Do doručené předplacené obálky vložte mobilní telefon spolu s vyplněným anketním lístkem - tím se zapojíte do soutěže o zajímavé ceny.
  • Obálku bezplatně odešlete do společnosti ASEKOL.

  Co se stane dál

  V obálkách zaslané mobily procházejí kontrolou funkčnosti a čistěním a ASEKOL je následně daruje potřebným lidem - handicapovaným občanům a dětem z dětských domovů.

  Zapojené organizace

  Neopravitelné přístroje ASEKOL odevzdává k ekologickému zpracování – k recyklaci.

  Každý měsíc losujeme z doručených a vyplněných lístků výherce dobíjecího kuponu do mobilního telefonu v hodnotě 500 Kč. Výherce bude uveřejněn do 15. dne následujícího měsíce.

   

  Máte ve firmě vysloužilé počítače nebo notebooky? Chcete pomoci dětem z dětských domovů i životnímu prostředí? Zaregistrujte se do projektu Věnuj počítač a odevzdejte kompletní vysloužilé počítače a notebooky. 

  Kdo se může zapojit

  • Firmy, které vyměňují celé počítačové sestavy.

  Jak na to

  • Zaregistrujte se. Vaše registrace bude evidována do týdne.
  • Objednejte svoz vysloužilých počítačů a notebooků - objednání svozu je možné pro více než pět kusů kompletních počítačů. S počítači odvezeme i monitory a případně další drobná elektrozařízení.
   Odvoz bude uskutečněn do deseti dní po objednání.

  Co se stane dál

  Počítače a notebooky procházejí kontrolou funkčnosti, jsou repasovány, vymazány (bude použita technologie Secure Data Destruction), a následně předány novým uživatelům – dětem z dětských domovů.

  Neopravitelná zařízení odevzdává společnost ASEKOL k ekologickému zpracování – recyklaci.

   

  Kontakt:

  ASEKOL s.r.o.

  Československého exilu 2062/8
  143 00 Praha 4 - Modřany
  e-mail:
  venujmobil zavináč asekol.cz
  e-mail: venujpocitac zavináč asekol.cz
  www stránky: www.asekol.cz, www.venujmobil.cz, www.venujpocitac.cz

  2013

  Jsme stejná krevní skupina!

  V roce 2010 spustil Vodafone projekt

  U příležitosti svých desátých narozenin se v rámci netradičních oslav rozhodl propagovat bezplatné dárcovství krve. Krev nejprve darovaly stovky zaměstnanců včetně generální ředitelky Muriel Anton a také zástupci dodavatelů. Poté Vodafone propagoval dárcovství krve prostřednictvím celonárodní kampaně v médiích, zřízením webu www.darujem.cz, kde lidé najdou informace o odběrných místech, edukativní videa a zajímavosti o dárcovství.

  V roce 2011 získal projekt Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí. Exkluzivním partnerem projektu je od roku 2012 Český červený kříž.

  I vy můžete být jeho součástí. Stačí do toho jít s námi:

  • Zaregistrujte se jako dárce. Budou vám tak chodit připomenutí před dalším odběrem. Budete moct sledovat zajímavá čísla o ostatních dárcích.
  • Staňte se fanouškem svojí krevní skupiny na Facebooku a uvidíte, kdo z vašich kamarádů je stejná krevní skupina jako vy.
  • Přidejte si svou kapku do profilové fotky, nebo do Krevní mapy, ať kažký vidí, co a kde darujete.
  • Zjistěte mnoho zajímavých informací a čísel o krvi.
  • Najděte si nejbližší transfúzní stanici, ať nechodíte daleko.
  • Podívejte se na krevní filmy s krevními vtipy.

  Proč darovat?

  • Pomáháte zachraňovat životy – pomáháte potřebným
  • Budete mít super pocit
  • Když budete pravidelným dárcem, jsou pro vás připravena různá ocenění
  • Není to nic těžkého, ani strašného – darovat zvládne skoro každý
  • A hlavně, třeba to jednou budete taky potřebovat

  Nejbližší transfuzní stanice

  Nemocnice Prostějov (www.nempv.cz/oddeleni/transfuzni-stanice.html)

  Transfuzní stanice se nachází ve 2. patře budovy polikliniky v ulici Mathonova (mapa).
  telefon:
  582 315 210
  e-mail:
  transfuzka zavináč nempv.cz

  Kdy přijít k odběru?

  • Odběry plné krve - pondělí, úterý a čtvrtek 6.00 – 8.00
  • Odběry krevní plazmy - úterý, středa, čtvrtek a pátek od 9.00 - pouze objednaní dárci dle hodiny objednání
  • Odběry autotransfuzí - pondělí 9.00 – 10.00 – nutné objednání předem

  K odběrům se objednávejte na telefonním čísle 582 315 210 nejlépe 14 dní před požadovaným termínem odběru /u autotransfuzí měsíc předem/. V případě neobjednaného odběru je nutno se přesvědčit, zda nebyl odběrový den v tomto termínu z nějakého důvodu (např. sanitární den, nadměrné zásoby přípravků) zrušen nebo přesunut viz. aktuality pro dárce.

  Český červený kříž

  Miličova 3, Prostějov, 79724
  telefon: 723 005 411
  e-mail: prostejov zavináč cervenykriz.eu

  Každého čtvrt roku (březen, červen, září, prosinec) pořádá Český červený kříž Prostějov akci Daruj krev s ODS ČČK Prostějov - darování krve pro prvodárce.

   

  zdroj: www.vodafone.cz, www.darujem.cz

  Projekt „Dobrovolnictví ve střední, východní a západní Evropě: Cesta k zaměstnanosti“

  Tmelník (organizace pro mladé aktivní lidi) je součástí projektu nazvaného „Dobrovolnictví ve střední, východní a západní Evropě: Cesta k zaměstnanosti“ (VAPE – Volunteering in Central, East and West Europe: A Pathway to Employment), který má pomoci prozkoumat téma dobrovolnictví jako cestu k zaměstnanosti a zlepšit image dobrovolnictví v partnerských zemích.

  Projekt je zaměřen na výměnu vzdělávácích metod a podporu evropské spolupráce v oblasti dobrovolnictví mezi organizacemi z Nizozemí, Rumunska, Polska, Velké Británie, Finska, Švédska, Německa, Rakouska a České republiky. Aktivity tohoto projektu jsou uskutečňovány v rámci evropského programu Grundtvig, který vytváří společně s programy Comenius, Leonardo da Vinci a Erasmus Program celoživotního učení.

  V rámci projektu je naplánováno šest seminářů, které se budou realizovat v letech 2012-2014 a které pomohou k výměně zkušeností pomocí příkladů dobré praxe, postupů a metod při práci s dobrovolníky s důrazem na otázku, jak motivovat občany k dobrovolnictví.

  Od února 2013 partneři projektu produkují dvouměsíční newsletter. V newsletteru najdete zprávy ze seminářů a krátké prezentace na téma dobrovolnictví v různých evropských zemích.

  Veškeré informace o projektu jsou dostupné na webových stránkách projektu http://vape.yes-forum.eu/home/.

  Newslettery: