Co je to „EDS“?

Evropská dobrovolná služba nabízí příležitost mladým lidem od 17 do 30 let vyrazit na 2–12 měsíců do zahraničí – pomáhat ve vybrané organizaci, učit se, poznávat jiné kultury, cestovat. Zapojit se můžete kdekoli v celé Evropě (ale můžete zkusit vyrazit i dál, třeba do Arménie), a stejné je to i s výběrem organizace – záleží na tom, jestli vás víc zajímá sport, práce s dětmi a mládeží, starost o nemocné, nebo třeba pomoc přírodě.

Velkou výhodou samozřejmě je, že do toho nejdete sami – na každé straně (tedy v zemi, kterou opouštíte i v té, do které se chystáte) je organizace připravená vám pomoci a podpořit vás. Ať už je to vaše vysílající organizace, která vám vysvětlí závazky a povinnosti, připraví vás na možný kulturní šok, najde vám vhodné spojení a vybaví vás jazykovou učebnicí, nebo je to ta přijímací, ve které bude po celou dobu pomáhat a která vám zajistí ubytování, vyplatí kapesné, zasvětí do svého chodu a pomůže vám plánovat aktivity.

materiály o Prostějově a okolí pro nové dobrovolníky

A co vás na evropské dobrovolné službě vlastně čeká? Hlavním vaším úkol po celou dobu je „učit se“ – sledujte, zkoušejte, navrhujte, plánujte a nechte si poradit, protože v tomhle je EDS obrovská příležitost, která skrývá mnohé. Vše začíná samozřejmě organizací, kterou si vyberete, protože v ní budete trávit 6 hodin denně – seznámíte se s tím, co dělá, jak funguje, jaké pořádá akce a jak se do nich můžete zapojit. Čím víc času uplyne, tím budete samostatnější a dostanete víc prostoru k vymýšlení a pořádání vlastních aktivit.

Marjorie laminuje kartičky na Setkání všech generací

Ale tato „pracovní“ část samozřejmě není to hlavní. Určitě také dostanete příležitost naučit se jazyk země, do které jste se vydali, případně si zdokonalit komunikační jazyk projektu (angličtina, němčina, španělština, …) – alespoň dokud se nenaučíte ten tamní ;) Podle doby, na jak dlouho vyrazíte, vás čeká i jedno až dvě školení, na kterých se seznámíte s dalšími dobrovolníky, vzájemně si přiblížíte, kdo co dělá a ujasníte si, co vám zatím EDS přinesla.

Seznámíte se se spoustou lidí, ať už v organizaci, na školeních, v hospodě. Budete hodně cestovat a poznávat zvyky a kulturu – a to možná i svoji, až vás někdo požádá, ať mu o své zemi něco řeknete. Poznáte i sami sebe, jak jste schopni se přizpůsobit, co vám vyhovuje při práci, naučíte se samostatnosti. A možná si i ujasníte, jak si představujete svoji budoucnost.

Ať se zeptáte kteréhokoli dobrovolníka, všichni se shodnou, že Evropská dobrovolná služba je velká výzva a dobrodružství, obrovská životní změna a je především…

  • o učení a příležitosti vyzkoušet si nové věci
  • o poznání nové země, kultury i Evropy
  • o nových lidech, seznamování, navazování přátelství a schopnosti žít spolu, i když nesdílíte stejnou kulturu a názory
  • o poznání sebe sama, hledání vlastní cesty a samostatnosti
  • o cestování, nových zážitcích a zkušenostech

Mrkněte na video, které pro vás připravili účastníci EDS v České republice:

Zajímá vás, na co dobrovolníci po EDS nejvíc vzpomínají? Mrkněte na icmprostejov.cz/content/nejhezci-vzpominky.