Provoz ICM

Evropská dobrovolná služba

Nevíš, co po škole? Chceš až na rok do ciziny?

Evropská dobrovolná služba

EVSEvropská dobrovolná služba byla do konce roku 2013 součástí evropského programu Mládež v akci. Tento program byl zaměřen na volnočasové aktivity mladých lidí a podporoval neformální vzdělávání. Od ledna 2014 je pak součástí programu Erasmus+.

Evropská dobrovolná služba (EDS) umožňuje mladým lidem zapojit se individuálně (1 dobrovolník - 1 vysílající organizace - 1 hostitelská organizace - 1 projekt) nebo ve skupinách (až 30 dobrovolníků v 1 či více hostitelských organizacích v rámci 1 projektu) do dobrovolnických projektů konaných v zemích EU a v partnerských zemích.

Projekty v délce 2 až 12 měsíců jsou zaměřeny na kulturu, děti a mládež, sport, sociální péči, umění, ekologii a mnohá další témata.

Dobrovolníkem se může stát každý mladý člověk ve věku 17 až 30 let, který má trvalé bydliště v ČR, v jiné zemi programu nebo v partnerské zemi.

Jak na to?

Důležité je najít si v ČR vysílající organizaci. Jejím úkolem je pomoci vám s přípravou na dobrovolnou službu a být s vámi v kontaktu během vašeho pobytu v zahraničí. Svou vysílající organizaci si můžete najít v databázi EDS (http://europa.eu/youth/evs_database).

Ve vyhledávacím formuláři zadejte:

Ze seznamu vysílajících organizací si nejlépe vyberte tu, která působí ve všem městě či alespoň kraji. Na kontaktní e-mail vysílající organizace napište, že byste chtěli jet na EDS a požádejte je, aby vám pomohli s vysláním. Pravděpodobně se s vámi bude chtít osobně sejít koordinátor, který je s dobrovolníky v kontaktu, aby se s vámi seznámil a mohli jste společně projednat vaše představy o projektu.

Stejným způsobem si můžete najít zahraniční hostitelskou organizaci, ve které chcete EDS vykonávat. V databázi můžete vyhledávat podle země nebo tématu.

Ve vyhledávacím formuláři si ale zadejte:

Dobře si rozmyslete typ činnosti, kterému se chcete během EDS věnovat a pokuste se podle něj vyhledat vhodnou hostitelskou organizaci. Na EDS strávíte až jeden rok života, a tak je tedy důležité, abyste vykonávali činnost, která vás bude bavit. Máte-li už jasno, zašlete hostitelské organizaci na kontaktní e-mail svůj životopis a motivační dopis (na něm si dejte záležet, podle něj si organizace dobrovolníka vybírá), nebo do organizace přímo zavolejte.

Dohodnete-li se s hostitelskou organizací na uskutečnění projektu, oznamte to koordinátorovi ve své vysílající organizaci. Organizace poté podají žádost o grant k národní agentuře. Když bude žádost schválena, můžete vyjet. Počítejte však s tím, že celý proces od okamžiku, kdy se rozhodnete vyjet na EDSku, až do okamžiku, kdy na projekt odjedete, může trvat třeba 8 měsíců.

Z grantu bude hostitelská organizace hradit vaše cestovní výdaje (pokud ale zvolíte drahý způsob dopravy, bude pravděpodobně nutná vaše finanční spoluúčast na jízdence/letence), vaše ubytování, stravování, jazykový kurz a budete dostávat také kapesné. Po dobu vykonávání EDS v zahraničí budete mít sjednané také zdravotní pojištění.

Až bude váš projekt schválen, pozve vás Národní agentura na předodjezdové školení, kde se seznámíte s dalšími dobrovolníky, kteří vyjíždějí do zahraničí, i s těmi, kteří se již vrátili a mohou se s vámi podělit o své zkušenosti.

A jako dobrovolníci se pak pustíte za svým dobrodružstvím a začnete svoje projekty – jako je třeba mapa Hidden Places, na které se dobrovolníci dělí o zajímavá místa, na která narazili.

Charta evropské dobrovolné služby

Charta EDS (.pdf) definuje role vysílajících, hostitelských a koordinujících organizací a hlavní zásady a standardy kvality EDS. Každá akreditovaná organizace EDS se řídí ustanoveními této charty. 

Více informací:
Dům zahraniční spolupráce - Evropská dobrovolná služba, nebo v našem ICM (e-mail: evs zavináč icmprostejov.cz).

Evropská dobrovolná služba a ICM Prostějov

Zřizovatel ICM Prostějov (Spolek přátel CMG v Prostějově) je akreditovanou vysílající i přijímající organizací v rámci programu Erasmus+.

Každý z našich českých i zahraničních EDS dobrovolníků má svůj profil, kde o něm najdete kdy a kde působil a čemu se věnoval:

Každý rok si naši zahraniční dobrovolníci připravují zajímavé aktivity pro veřejnost – kreativní dílny, konverzace a jazykové tandemy, soutěže a besedy, pravidelně píší anglický zpravodaj E-VoiceS, přispívají na blog Young Europeans in Prostějov nebo vytvářejí videa, která najdete na našem Youtube kanálu.

Neváhejte a přijďte se seznámit s našimi dobrovolníky anebo se sami staňte dobrovolníky!

Kontaktujte nás na e-mailu evs zavináč icmprostejov.cz nebo na telefonu 582 302 553.

E-VoiceS

Jak naše dobrovolnice Maria prožila prosinec a vánoční prázdniny si můžete přečíst v novém čísle anglických E-VoiceS. Dozvíte se, že třeba poprvé obula lední brusle. Smile

 

Zahraniční dobrovolníci v ICM

Co dělali, čím žili a s čím se potýkali naši dobrovolníci, si můžete přečíst v anglických E-VoiceS nebo na blogu Young Europeans in Prostějov.

Momentálně nehostíme žádného dobrovolníka ze zahraničí.


Aktuální pozvánky na akce, které pro vás chystá naše dobrovolnice Maria nebo na kterých se s ní můžete setkat:

Ex-dobrovolníci ze zahraničí

2018–2019 – Maria Hretculesei

Evropská dobrovolná služba umožňuje mladým lidem zapojit se individuálně nebo ve skupinách do dobrovolnických projektů konaných v zemích EU a v partnerských zemích, a to v rámci programu Erasmus+. I Spolek přátel CMG, pod který spadá naše Informační centrum pro mládež Prostějov, se pravidelně do mezinárodních projektů zapojuje, a je hostitelskou a vysílající organizací dobrovolníků EDS.

V roce 2017 jsme v rámci projektu EVS–The door of opportunities open navázali spolupráci s rumunskou organizací Asociatia Dreams for Life (dreamsforlife.ro), díky které jsme 24. února 2018 přivítali v našem ICMku Mariu Hretculesei z Predeal

Call for volunteer 2018/2019

The door of opportunities open

 

When: May 2018 – May 2019 (or as soon as possible)

Where: Prostejov, Czech republic

Organization: Information Youth Centre

 

Description of project:

The aim of the project "EVS – The door of opportunities open" is to offer young people the opportunity for personal development and informal learning, and also to show young people from Prostejov possibilities, which they have thanks to the European Voluntary Service and the Erasmus+ programme. On the one hand, the volunteers bring their culture into the host country, on the other hand they can learn about the local culture, so it could lead to mutual enrichment and beginning of intercultural cooperation. Volunteers in the project can learn to express their thoughts, emotions and experiences. They will get the opportunity to learn how to manage their work and leisure.

Other info:

We have prepared accommodation for you in a flat, where you will live with the second one volunteer. For each of you we have a separate room. The Prostejov is quite small city and there live about 45 000 people. Volunteers get the amount of pocket money per month, which they can use for food and free time. You can check the attached timetable which can be changed (depends on your activities and our programme).

Who we are looking for?

We would like to host volunteer who want to learn how to prepare activities for children and young people and want to test their own ideas and activities. Race, ethnicity, gender and religion will not affect the volunteer selection process. We are looking for one volunteer (Best from Spain, but other countries of EU also possible).

 

More information about us check here.

More about project check here.

 

If you are interested in send us an email with your CV and motivation letter at: kocourkova(at)icmprostejov.cz

Maria Hretculesei

24/02/2018 - 23/02/2019

Maria Hretculesei nabízela mladým lidem i veřejnosti anglickou konverzaci a pravidelné kreativní workshopy. Studenti a žáci CMG, ZŠ a MŠ v Prostějově ji mohli potkávat každou středu ráno v Klubku.

V rámci svých prezentací seznamovala se svojí zemí studenty (např. Cyrilometodějského gymnázia a SŠ Trivis) i širokou veřejnost (např. v Multikulturním centru MOZAIKA) a sdílela i svou zkušenost s dobrovolnictvím a Evropskou dobrovolnou službou, a to nejen v rámci seminářů (např. v Šumperku nebo v Domově mládeže SŠ designu a módy v Prostějově), ale i prostřednictvím anglického zpravodaje E-VoiceS či elektronického měsíčníku REMIX.

Zapojila se aktivně do všech našich akcí, ať už se jednalo o Noc s Andersenem, prázdninová herní odpoledne nebo prezentaci činnosti ICM na Dnu Evropy v Olomouci nebo na Burze volného času a Scholarisu Prostějov – pro tyto akce Maria navrhla novou grafiku placek.

Pro naše návštěvníky připravila dva workshopy zaměřené na tvorbu mandal a s dalšími dobrovolníky z organizace Brontosaurus připravila víkendovou akci Connection with nature v Babicích nad Svitavou. Přímo v Prostějově pak spolupracovala s mateřským centrem v Krasicích.

************************************************************

Once upon a time there was a girl named Maria, she lived in Predeal, a small town from the center of Romania.

This town is surrounded by beautiful mountains. During the summer people come here to relax and enjoy the silence of nature, in winter time they come here not only to escape from the big cities, but also to ski or snowboard and spent quality time with friends or families, also many kids come here both in summer and winter in camps.

Going back to the girl from our story, she was different from the other habitants from this city as most of them were involved in truism or they were sky or snowboarding instructors, but she was more interested in the human nature, in knowing herself and discovering more about her place in the world. So she went to a bigger city close to her home town to study psychology and from there her life extended and larger perspectives started to develop.

She started doing volunteering at a local church that helped women who had experiences with domestic violence, this experience helped her be more confident in herself and more open.

She had a hunger for knowing so she read different books about self-development, she went to different workshops and from there she discovered spirituality and new approaches in knowing and healing yourself, like meditation, family constellation therapy, Reiki, angel’s therapy, mandalas and others.

The mandalas brought a new world with them as she enjoyed in creating them, she started doing also jewelry with mandalas and semiprecious stones. Also had some experiences in teaching others in creating their own mandala, so she started doing different creative workshops mostly with kids in different context and this brought her joy.

Besides this as I said she enjoys learning and discovering more about herself and the world through experience, that’s why she loves non formal education, and be part of different trainings mostly as participant, but also as trainer.

Also she enjoys spending time in nature, hiking - that she discovered with her friends, in the last years and she enjoys more and more, spending time with close friends – just talking, going for a walk, helping each-others or having board game nights, traveling, exploring the world by learning more about other cultures and meeting new people.

And now Maria she’s up to start a new journey, that will bring her in Prostějov. She feels enthusiastic and curious about what changes will bring this year in herself and her life and also what impact she will have on others and she hopes for the best Smile.

2015–2016 – Elena Martínez Latorre, Marion Bonnefoy a Marjorie Bonnefoy

Evropská dobrovolná služba umožňuje mladým lidem zapojit se individuálně nebo ve skupinách do dobrovolnických projektů konaných v zemích EU a v partnerských zemích, a to v rámci programu Erasmus+. I Spolek přátel CMG, pod který spadá naše Informační centrum pro mládež Prostějov, se pravidelně do mezinárodních projektů zapojuje, a je hostitelskou a vysílající organizací dobrovolníků EDS.

V roce 2015 jsme v rámci projektu Young Europeans – Youth and Information navázali spolupráci se španělskou organizací Asociación para la integración y Progreso de las Culturas Pandora (www.aipc-pandora.org), díky které jsme 23. září přivítali v našem ICMku Elenu Martínez Latorre z Granady. Naše druhá dobrovolnice, Marion Bonnefoy z Saint-Just-Malmont, dorazila 6. října a vyslala ji k nám francouzská organizace The Comité Ufcv de la Loire (http://ufcv-loire.fr/), se kterou jsme spolupracovali již v minulosti. Od 14. června se k nám navíc přidala i Francouzka Marjorie Bonnefoy z Jonzieux, která využila zbývajících projektových dní a chtěla si práci dobrovolníka vyzkoušet alespoň přes léto.

Na děvčata čekal zrenovovaný byt, místo v kanceláři i kupa materiálů a rad od našich minulých dobrovolníků.

A také již po mailu domluvené akce – na seznámení se studenty i veřejností, naší činností i jazykem a životem v České republice.

První z aktivit, do kterých se děvčata zapojila, bylo „Na kus řeči i koláče s dobrovolníkem EDS“ (5., 8. a 15. října). Mimo příjemné popovídání u kávy a koláče nás Elena naučila nějaká ta španělská slovíčka a seznámila nás se svou zemí. S Marion jsme měli příležitost procvičit si (nebo se naučit) francouzštinu a dozvědět se něco o Francii. Aby se nám lépe povídalo, zaměstnali jsme ruce výrobou vlněných ozdůbek a panenek, a samozřejmě jsme se bavili i o aktivitách, které by Elena mohla připravit – anglické či španělské konverzace, kreativní dílny a mnohé další.

Elena s Marion se zase podělily o zážitky ze svého pobytu v České republice – třeba jak je vyhnali v Blatci z vlaku do náhradního autobusu nebo jak kupovaly jogurty...

Vše, co dobrovolnice prožily, dozvěděly se a naučily si zapisovaly nejen do svých poznámek, ale dělily se o to také s veřejností, a to díky měsíčníku E-Voices a blogu Young Europeans in Prostejov.

Kreativní aktivity, se kterými začaly při odpoledních s povídáním u koláčů pokračovaly při každoměsíční kreativní dílničce. A tak jsme s Elenou vyráběli papírové vánoční ozdoby, šperky a velikonoční košíčky, s Marion stromečky ze šišek, nástěnky a jarní dekorace a s Marjorie náramky a antistresové mimoně.

Elena také sepsala krátkou brožurku How to organize creative workshops (.pdf), která má tento úkol usndnit dalším dobrovolníkům.

Jedněmi z aktivit, ve kterých se rozhodly pokračovat a o které je vždy ze strany návštěvníků zájem byly i jazykové konverzace a tandemy (celoročně). Během celého svého pobytu v ČR se pravidelně scházeli a bavili anglicky, španělsky i francouzsky o našich zemích, tradicích i aktuálních tématech, která zrovna návštěvníky zajímala.

Společně s konverzacemi se Marion za Eleniny pomoci vrhla i do kroužku Míčové hry in English, který vedla už ve Francii, navrhla, že by v něm mohla pokračovat. S dětmi se pravidelně scházeli v tělocvičně, hráli basketbal, vybíjenou a různé soutěže s míčem.

Po příjezdu, a pak asi v polovině Evropské dobrovolné služby se dobrovolníci tradičně účastní školení On-Arrival a Mid Term. Pro naše cestování neznalé dobrovolnice byl už samotný výlet přes celou republiku zážitkem, a mnohem víc si jich pak odvezly z vlastního školení. A samozřejmě našly také nové přátele.

Děvčata samozřejmě chtěla nejen poznávat českou, ale také přinést francouzskou a španělskou kulturu do Prostějova. Uspořádala tedy Španělský (26. listopadu) a Francouzký podvečer (10. prosince).

Díky Eleně a Davidovi, který za námi přijel ze své EDS v Náchodě, jsme se nejen dozvěděli něco zajímavého o historii a kultuře, ale také jsme si zatancovali flamengo, vyrobili si květiny a ochutnali španělskou omeletu. S Marion jsme si zase pochutnali na francouzských specialitách a dozvěděli se, který region je kterou pochoutkou známý, vyzkoušeli své znalosti při kvízu, a především jsme si popovídali jak o francouzské, tak i o české kultuře.

Příležitost představit trochu ze své kultury dostaly dobrovolnice i při kulinářských podvečerech v Multikulturním centru MOZAIKA, kde jsme se s Elenou vydali Za chutí Španělska (26. ledna) na typicky španělská jídla – Tortilla de patatas a dezert Torrijas. Zájemce se je tak mohli nejen naučit připravit, ale také je ochutnat. S Marion zase byla Francie na talíři (16. února) – návštěvníkům předvedla přípravu tradičních francouzských zapékaných brambor Tartiflette.

Program na jarní prázdniny (29. února – 3. března) zabral Eleně s Marion spoustu času, a byl pro ně i první aktivitou, kterou organizovaly samostatně. Naplánovaly čtyři dny, kdy první věnovaly míčovým hrám a soutěžím, druhý deskovým hrám, třetí se konala olympiáda mezi Francií a Španělskem a na závěr programu připravily hledání pokladu, při kterém na dvě soutěžní družstva čekalo šest zapeklitých úkolů v centru Prostějova, a na závěr samozřejmě také zasloužená odměna.

Tradiční akcí, kterou v ICM každoročně pořádáme, je i přespání pro děti Noc s Andersenem (1. dubna), na jehož letošní ročník vybraly Marion s Elenou téma Malá mořská víla. Vymyslely příběh, který nás provázel celým večerem, připravily hry a dekorace a celý večer program vedly.

Letos za námi připlavalo 19 dětí, malá mořská víla Elena a její nejlepší kamarádka Marion. Děti se nezalekly mořské čarodějnice, která ukradla Marion rybičku, a odvážně se v potápěčských brýlích ponořily do hlubin oceánu, aby ji našly.

Během roku se dobrovolnice zapojily i do seminářů a besek, které pořádáme pro ZŠ, SŠ a další zájemce, a také připravily některé vlastní. O Evropské dobrovolné službě mluvily např. na seminářích JeLibo v Domově Mládeže v Prostějově, Cyrilometodějském gymnáziu a SŠ Designu a módy nebo seminářích Cestuj a buď aktivní s ICM v knihovnách ve Vyškově a Prostějově. Před vánocemi pak navštívily několik základních a středních škol s prezentací Vánoce ve Francii a ve Španělsku a na jaře Elena vyrazila i do jazykové školy Lingua Centrum.

Nejen Evropskou dobrovolnou službu, ale také Informační centrum pro mládež Prostějov a jeho aktivity prezentovaly dobrovolnice na řadě akcí:

 • Scholaris Prostějov (19. listopadu) – Marion a Elena malovaly se zájemci o studium na SŠ placky, povídaly si s nimi o EDS a zvaly je na své aktivity, především na Španělský a Francouzský podvečer a předvánoční Tvořivé dílny

 • Snídaně s novináři Eurodesk (21. dubna) –  v kavárně olomoucké univerzity povídaly Elena a Marion o Evropské dobrovolné službě. A na co se návštěvníci ptali? Například, co tady děvčata dělají, jak se jim v ČR líbí a padla i tradiční otázka, proč si vybrali pro svoji EDS právě Českou republiku. Mimo povídání s novináři poskytly dobrovolnice také interview lokální olomoucké televizi.

 • Den Evropy (10. května) – na Horním náměstí v Olomouci na prezentaci jednotlivých evropských států, kterou připravily školy z okolí, podávaly Elena a Marion spolu s námi informace o možnostech cestování, studia, práce či dobrovolnictví v zahraničí, programech EU jako je Erasmus+, službách Městského evropského informačního střediska, které v Prostějově zastupujeme, a službách sítě Informačních center pro mládež.

 • Setkání všech generací (14. července) – aktivity pro malé i velké připravila Prostějovská koalice neziskových organizací. Na stánku ICM mohli návštěvníci potkat Marjorie, která za pomoci Marion připravila otázky pro děti i dospělé o Evropě, jejích státech a Evropské unii.

Celý rok byl zakončen dvěma miniprojekty, které dobrovolnice připravily – Elena a Marion již od března vytvářely dvě videa, kterými chtěli zpropagovat Evropskou dobrovolnou službu. Při výrobě oslovily i další EDS dobrovolníky, se kterými se seznámily, a také naše bývalé dobrovolníky.

Druhým jejich samostatným miniprojektem byl Elenin Španělský týden (25.–29. července), a Marion s Marjorii pak připravily Francouzský týden (18. do 22. července).

Marjorie a Marion připravily pro prostějovskou veřejnost opravdu bohatý program – v pondělí ochutnávku specialit doplněnou nácvikem francouzské výslovnosti, úterní kvíz nám přiblížil zeměpis, osobnosti i kulturu a ve středu jsme si zarelaxovali s komedií a popcornem. Čtvrteční zápolení v pétanque bohužel přerušil déšť a páteční závěrečná přednáška pak pozvala všechny na festivaly a akce, které nesmíte vynechat, až se do Francie někdy vydáte.

Elena zahájila svůj týden prezentací o tom, jaká místa je dobré navštívit a které stereotypy jsou pravdivé spojenou se zkouškou tradičního novoročního pojídání hroznů. Na pikniku v parku jsme ochutnali bramborovou omeletu a rýžový nákyp, a ve středu se naučili tancovat flamenco. Filmový večer jsme strávili s hořkou komedií Volvere a v pátek jsme opět vyrazili do parku, chvíli běhali za míčem, vyrobili vějíř a hodně zmokli.

Během letních prázdnin k nám mohli malí i velcí návštěvníci dorazit za Marjorie na Prázdninová herní odpoledne – pravidelně vždy v úterý odpoledne se mohli naučit jednu z nových her v nabídce, nebo si zahrát libovolnou.

Samozřejmě všechny aktivity, které naše dobrovolnice během roku dělaly, vyžadovaly spoustu přípravy a zkoušení. Elena ráda maluje, navrhovala tedy grafiku placek, vyráběla dekorace a nástěnky, které pak Marion doplňovala informacemi. Marjorie se zase pustila do poznávání kancelářské techniky – chtěla umět laminovat, vázat a obsluhovat české počítače... A zaslouženou „odměnou“, kterou získaly, jim byl  samozřejmě Youthpass.

Během dobrovolné služby měly děvčata příležitost také poznávat novou kulturu, trávit čas s přáteli a cestovat – obvykle se vydávaly do velkých měst. V České republice to byla samozřejmě Praha, Brno, Ostrava a Plzeň, v zahraničí navštívily třeba Vídeň, Krakov, Bratislavu a Budapešť a procestovaly Chorvatsko i Itálii.

Projekt Young Europeans – Youth and Information byl financován Evropskou unií.

Elena Martínez Latorre

22/09/2015 - 12/08/2016

Elena nabídla mladým lidem i veřejnosti španělskou a anglickou konverzaci, ale také jazykové tandemy. Zapojila se do organiace soutěže Dobrodružství s počítačem, Dne otevřených dveří i prezentačních akcí jako Scholaris Prostějov, prezentovala ICM a Evropskou dobrovolnou službu, např. na Snídani s novináři v Olomouci, při návštěvě v Náchodě nebo na seminářích SYTYKIA a HYHO pro středoškoláky v Prostějově. Samostatně připravila Španělský podvečer a video o EDS What is EVS. Společně s Marion Bonnefoy pak připravila pro studenty CMG i veřejnost kreativní workshopy, Noc s Andersenem nebo kroužek Míčové hry in English.

******************************************************

Hello, my name is Elena, I am 22 years old and I am Spanish. I live in Granada, an amazing city of the south of Spain. If I had to choose what is the most beautiful place to visit there, I would say the Alhambra. It is an old castle that has lot of history between Muslims and Christians.

Spain has wonderful beaches and coasts which I visit every summer.

Our food is known for being very healthy and delicious. Especially in bars, it is very cheap to eat and drink.

Moreover, the good weather is another reason because lots of tourists visit Spain every year.

About me, I am very cheerful, friendly and funny.

I love laughing and spending time with my friends.

If I had to decide what is my favorite hobby, I would say animals. Currently I have a guinea pig that my mum will take care of while I am in Prostejov :). In my free time I like to see documentaries or visit the animals of my friends!

I also love travelling and it is one of the reasons because I am looking forward to go to Czech Republic. I consider that knowing different cultures and learn from everyone is something really grateful and useful. I will do my best and I am sure that this kind of experiences help you grow personally a lot. It is also an opportunity to think about the future and decide who I want to be.

I studied Labor Relations and Human Resources. I am not sure yet, but probably in a future I would like to work in something related to Human Resources because I like treating with people.

However, I also enjoy a lot working with children and teenagers, in an environment that is not related with a company, such as summer camps or trips :).

Elena

Marion Bonnefoy

05/10/2015 - 27/08/2016

Marion nabídla mladým lidem i veřejnosti francouzskou konverzaci, ale také jazykové tandemy. Zapojila se do organiace soutěže Dobrodružství s počítačem, Dne otevřených dveří i prezentačních akcí jako Scholaris Prostějov či Setkání všech generací, prezentovala ICM a Evropskou dobrovolnou službu, např. na Snídani s novináři v Olomouci nebo na seminářích SYTYKIA a HYHO pro středoškoláky v Prostějově. Samostatně připravila Francouzský podvečer a video o EDS Best memories. Společně s Elenou Martínez Latorre pak připravila pro studenty CMG i veřejnost kreativní workshopy, Noc s Andersenem nebo kroužek Míčové hry in English. Společně s Marjorie Bonnefoy pak připravila pro studenty CMG i veřejnost tzv. Francouzský týden.

******************************************************

Hello my name is Marion. I am 19 years old. I live in small city name Saint-Just-Malmont. My city is not far of Puy-en-Velay – it is a big city. In the city there is the start of the big road to Saint-Jaques de compostel, which is the big event in the city which attracts a lot of tourist. The people living in this city is very simply and welcoming.

Saint-Just-Malmont

 

Start of the road Saint-Jaques de compostel

Le Puy-En-Velay

About me

I love the mountain, my passion is dicover the mountain using the ski and the hike. I would like travel a lot of in my life for discover t he world because I like discovering a new culture and new landscape.

Station of ski in France (les deux Alpes)

The hike in Corsica in France

Marjorie Bonnefoy

13/06/2016 - 27/08/2016

Marjorie u nás strávila necelé tři měsíce. Za tu dobu se zapojila do již rozběhlých aktivit Marion Bonnefoy a Eleny Martínez Latorre, jako je například francouzská konverzace pro veřejnost, Míčové hry in English, psaní příspěvků do časopisu E-Voices nebo kreativní dílny. Prezentovala ICM a Evropskou dobrovolnou službu, např. na seminářích o dobrovolnictvní v Knihovně v Prostějově. Společně s Marion Bonnefoy pak připravila pro studenty CMG i veřejnost tzv. Francouzský týden, Prázdninová herní odpoledne a aktivity na prezentační akci neziskových organizací Setkání všech generací.

******************************************************

Hello, my name Marjorie Bonnefoy, I'm 20 years old. I live in the center of France, a small village called Jonzieux. I study dietetic in Grenoble. The landscapes are really beautifuls because it's next to the mountains.

I love the dynamism of this city and the calm in Jonzieux!


Grenoble

I love to travel. I visited Greece 2 times and I find it's an amazing country. I need to meet new people, to see how they live, it's very enriching. I'm sporty, I play basketball and I'm going to run when I can. I discovered Grenoble thanks to the running.

I love life, to laught, to moove. A lot of things interest me and I love to learn.

Bonnefoy Marjorie

2013–2014 – Lucie Ballon a Laura Kapitza

Lucie Ballon

04/09/2013 - 27/08/2014

Lucie nabídla mladým lidem i veřejnosti anglickou a francouzskou konverzaci, ale také jazykové tandemy. Aktivně pomohla se Dnem otevřených dveří ICM a také prezentovala ICM a Evropskou dobrovolnou službu, např. na Mobilitách v Olomouci, JobChallenge v Brně nebo na seminářích SYTYKIA a HYHO pro středoškoláky v Prostějově. Samostatně připravila Francouzský podvečer a anglickému zpravodaji E-VoiceS dala komiksovou podobu. Společně s Laurou Kapitza pak připravila pro studenty CMG i veřejnost tzv. Adventní kalendář, jarní kreativní workshopy, Noc s Andersenem nebo Jazykové léto s ICM.

******************************************************

Hello!

My name is Lucie. I don ‘t know exactly how to introduce myself but I’ll do my best … I live in a small town in France named Saint Just Saint Rambert, but I spend almost all my time in Saint Etienne, the nearest city. Saint Etienne is famous for its coalmine, so it’s not a colorful city. Nevertheless, it’s a great place to me. I think there, people are really welcoming and nice.

Saint Etienne - the Mine’s Museum

Saint Just Saint Rambert

About me

About me, I’m the kind of person who likes to laugh, a lot. I like being with different people, discover different culture and to travel. I’m open minded and creative. Later, I’d like to be a social worker. One of the things witch define me is that I’m a positive person, in France we said « Je vois toujours le verre à moitier plein » witch means: I always see the glass half full. I also like art in general, I thinks this is a great way to express us. One of my favorite artists is Niki de saint Phalle.

Niki de saint Phalle’s Nana

I’m really happy to go to Prostejov, and I already know that I will learn a lot, I can’t wait to start the project. I’m very enthusiastic about that!

See you soon!

 

Kde píší o Lucii a jejích aktivitách:

 • První zmínka se objevila v článku o Dnu otevřených dveří ICM Prostějov v Týdeníku Prostějovska.
 • Pozvánka na Sváteční pohádku z Malého adventního kalendáře, který Lucie připravila společně s Laurou v předvánočním čase - Prostějovské novinky

Laura Kapitza

04/11/2013 - 31/08/2014

Laura se ujala anglické konverzace pro pokročilé, otevřela německou konverzaci pro veřejnost a také nabídla jazykové tandemy. Samostatně si připravila besedy o Německu pro studenty Cyrilometodějského gymnázia a Reálného gymnázia v Prostějově. Přispívala do anglického zpravodaje E-VoiceS, prezentovala ICM, Evropskou dobrovolnou službu a workcampy na seminářích pro středoškoláky v Prostějově nebo na STARTfestu v Želči. Společně s Lucií Ballon připravila tzv. Adventní kalendář, Noc s Andersenem nebo kreativní workshopy. Společně také vytvořily a připravily na prázdniny výstavu EU v kostce.

*****************************************************************************

Ahoj,

my name is Laura and I come from Magdeburg, a city in east Germany. If you come to Magdeburg, there are always different kind of things expecting you. First off, you can visit sights such as the cathedral of Magdeburg or Hundertwasserhaus, which is well-known for my city. It is pretty unique and colorful to look at. There are also every kind of theatres, bar or clubs when you are interessted in the reginonal culture of Magdeburg. Furthermore, students of the University of Magdeburg always offer a lot of cultural activities, such as open-air movies or partys I love going to. Did you know that Magdeburg aims to be cultural capital 2020? Magdeburg might win!

About me:

I'm studying European History and German studies at Otto-von-Guericke-University in Magdeburg. In my leisure time, I like writing articles, doing some sport (at the moment, I'm a little bit lazy) and meeting friends. Furthermore, I love to travel and discover new culture. So, I'm happy and really exciting to go to Prostejov. My friends think that I'm a little crazy girl who has a big heart and is open-minded and optimistic.

 

Kde píší o Lauře a jejích aktivitách:

 • Pozvánka na Sváteční pohádku z Malého adventního kalendáře, který Laura připravila společně s Lucií v předvánočním čase - Prostějovské novinky

2012–2013 – Oksana Kulakovska a Lina Avetisyan

Oksana Kulakovska

15/10/2012 - 21/08/2013

Oksana vedla během svého působení v ICM Anglickou konverzaci pro pokročilé, Ruskou konverzaci a Ruštinu pro začátečníky. Zapojila se do seminářů pro studenty středních škol a sama připravila Ukrajinský podvečer. K problematice stereotypů vytvořila zajímavou nástěnku. Mimo jiné se zapojila i do prezentace ICM Prostějov např. na Prostějovském veletrhu zábavy, Evropském týdnu mládeže či festivalu STARTFest. Jejím přičiněním vznikl blog pro zahraniční dobrovolníky Young Europeans in Prostejov a jejich anglický zpravodaj změnil nejen své jméno (E-VoiceS), ale i celkový vzhled.

***************************************

A little bit about myself

My name is Oksana and I came from Ukraine, an open-minded and creative person who can easily get along with everyone. I am a recent graduate from Master’s Program in Specialist Eastern Studies at the University of Warsaw (Studium Europy Wschodniej) and finally I arrived at point in my life where I have to make decisions that are vital for my future and once I knew about EVS I realized that’s it. It is a great opportunity to get involved in social life.

I have got a huge experience by studying abroad in Warsaw University and facing the difficulties and stereotypes which the foreigner may face in other country. I perceived that as a challenge that will make me much more steeled and helped to make up my decision to work on the issue of national stereotyping and tolerance. So that’s in my Master dissertation I have been inquiring into the problems of national stereotyping in Central Europe (on the example of Poles, Czechs, Slovaks and Hungarians).

That is why one of my biggest dreams is to create some project which aim is to promote intercultural tolerance and solidarity among children and youth by making some photo exhibitions or cutting short films about how youth sees the representatives of other cultures and nations.

I try to devote my spare time to my biggest hobby - photography and filming. I usually take my camera everywhere I go to take some unexpected pictures and videos. Besides photography, theater and cinematography have been my big passions for ages. Also I am a rock music appreciator. I can add that I am a big football fan as well, of course I am better in watching than in playing, but I am quite good at table football.

About Lviv

Lviv is one of the most beautiful cities in Europe, and its central part is included in the UNESCO World Heritage List.

Lviv history is as colorful and amazing as a city itself. It is filled with interesting events and outstanding figures. Today Lviv is more than 750 years old and it has lots of stories to tell you! City situated on the crossing of two profitable trade routes developed and flourished rapidly and became one of main trade centers of medieval Europe. Afterwards while being a part of different countries, Lviv borrowed some parts of culture and knowledge from invaders. Later on it transformed not only to an architectural gem, but also to the modern capital of scientific, spiritual and artistic life.

Lviv is an extremely attractive tourist area of Ukraine. It is a city of magnificent architectural landmarks: impressive temples and ancient squares, cozy narrow streets, museums and galleries housing artistic masterpieces of different historical epochs.

The city is known as a center of art, literature, music and theatre. Nowadays, the indisputable evidences of the city cultural richness are a big number of theaters, concert halls, creative unions, and also high number of many artistic activities. Temples, frescos, paintings, traditions, feasts, festivals – all these are the heirdom of the past and the product of the present geniuses, which can be felt only in Lviv.

Lviv and coffee are two notions that became one. Perhaps now it’s impossible to imagine old narrow streets without seductive tart aroma that flies out of small windows of cozy cafés and running through the city mysteriously. In the summer Lviv citizens savor coffee sitting outside of cafés, in winter in cozy warm cafés, sluggishly talking about last news of the city.

Lviv is one of the 8 cities that hosted UEFA EURO 2012 – the sport event of the third significance in the world after Summer Olympic Games and World Football Championship. Taking pride in the honor of being one of the host cities Lviv was committed to readily welcome the maximum number of tourists and hold three group stage matches.

Kde píší o Oksaně a jejích aktivitách:

 • Oksana poskytla svůj první rozhovor pro česká média, a to pro redakci iProstejov.cz - přečtěte si, co všechno o sobě prozradila.

Lina Avetisyan

12/11/2012 - 22/08/2013

Lina vedla během svého působení v ICM Prostějov Anglickou konverzaci pro začátečníky a skupinu zájemců o ruskou konverzaci. Vypomáhala s focením akcí a zapojila se také do prezentace ICM Prostějov např. na festivalu STARTFest a Setkání všech generací. Sama připravila Arménský podvečer, veřejnosti nabízela nejen lekce fotografování, ale také možnost nechat se vyfotit. Každý měsíc přispívala svými články do anglického zpravodaje E-VoiceS a aktivně se starala o Facebookovou stránku ICM.

******************************************

So let me introduce myself Smile

Hello to everybody! Smile

I'm a pretty cheerful easy-going person full of vital energy and have a great portion of power, motivation and enthusiasm. I'm communicative and rather natural, like getting new experience and meeting new people. I’m fond of learning something new. So I keep challenging myself to learn new things. I am a very positive person; I have a great sense of humor.

I would like to use my skills and experience at best by working among people of different nationalities and culture backgrounds. I shall broaden my perspective and contribute to my personal development by expanding my abilities and widening my experience in a variety of working disciplines. I consider it is a challenge and great opportunity to contribute to the development of the society and, why not, explore and identify ways of improving myself.

I am very interested in Czech language and eager to learn by communicating with native speakers thanks to which I shall be able to learn Czech in the short period of time.

I am a person with many interests and hobbies. Firstly I would like to mention that I have recently taken up photography and now I realize that it is more for me than just a hobby. I just fell in love with it. Smile I take photos with great pleasure and feel charge of energy during the work process.

During the weekend I usually go on excursions exploring beautiful corners of my country. Let me note that Armenia is a small country, but there are thousands of sights, each uniquely impressive and memorable. However, anyone who visits Armenia will forever remember the most majestic and noble scene in the world, the fabulous view of Holy Mount Ararat.

Holy Mount Ararat

The Bible states: "And on the seventeenth day of the seventh month the ark came to rest on the mount Ararat." (Genesis, 8:4). During the Great flood, after floating on waters for 150 days, Noah's ark parked on Mount Ararat, and on this very day, the human race was granted a second birth in Armenia: on Mount Ararat. This very fact makes both Ararat and Armenia a holy place.

One of the most memorable churches is the Khor Virap which is an Armenian Apostolic Church monastery. Khor Virap is the monastery where Grigor Lusavorich, later known as Saint Gregory the Illuminator, was imprisoned for 13 years by pagan Armenian King Tiridates III for preaching Christianity. Armenia became the first nation to declare Christianity as its state religion in 301 AD. The Saint is believed to have been kept there without food. A legend says an old widow brought him bread for 13 years in a row. The monastery has been rebuilt many times but it still preserves the breath of all those centuries.

Khor Virap

The highest peak of the Republic of Armenia is the Mount Aragats (4095 m). This four-peaked giant is the most favorite mountain of climbers. On the way to the southern peak, the best stop is at Kari Lich (Stone Lake), which is at the height of 3250m. On the top, one opens the most attractive scene: the silhouette of green valleys from one side, the eternal snow and silver lakes from other sides and the Biblical Mount Ararat far in the fog of Ararat Valley.

Me On the Top of Mount Aragats in August, 2011

Kde píší o Lině a jejích aktivitách:

 • Lina poskytla svůj první rozhovor pro česká média, a to pro redakci iProstejov.cz - přečtěte si, co všechno o sobě prozradila.

2011–2012 – Birgir Freyr Gunnarsson a Valentina Dani

Birgir Freyr Gunnarsson

20/10/2011 - 20/8/2012

Birgir po celý školní rok vedl anglickou konverzaci pro pokročilé, organizoval sportovní akce, učil děti i mládež žonglovat. Zapojil se také do prezentace ICM Prostějov na Burze škol v Prostějově, Setkání všech generací či Prostějovském veletrhu zábavy. Společně s Valentinou připravil a pomohl zrealizovat mezinárodní výměnu mládeže s názvem Multicultural Filmmaking, která proběhla 22. - 29. července 2012 na Velehradě.

About me :

My name is Birgir Freyr Gunnarsson and I’m 22 years old, I come from a cold country called Iceland and I lived there until I was 19 years old. I lived in a small town named Saudarkrókur which is an old fishing town and there are only living about 3000 people there. When I lived on Iceland I was in school where I studied sociology and sports in high school (16-19 years old), and then I worked at various places during the summer, for example construction work and cleaning fish and making it ready to be shipped to the stores. The summer before I turned 19 I moved to Denmark to a town named Billund, Billund is also kind of a small town, there live about 6000 people there. The whole time I lived in Denmark I was working in a factory that makes signs and brochures out of paper, I mostly worked on a machine that cut signs out. Then last easter I decided that I wanted to do something else, something new and exciting and then I heard of the EVS volunteer programs. I started to check some projects out and coming here to Prostejov looked quite exciting, and so far it’s meeting its expectations. I almost speak no Czech yet but hope I will learn it quick to be able to communicate better.

Hobbies and Interests :

I like sports a lot and although I’m not good at a lot of them I like to try new sports and just have fun. I like watching football and basketball and I’m planning to see some basketball games here in Prostejov since I’ve heard the team is quite good. I also like going to the cinema and seeing some new movies, then music and going to pubs is quite fun too.

About Saudarkrokur and Billund :

Saudarkrokur is one of the oldest town in Iceland, most of the old towns are fishing towns just like Saudarkrokur. In the town there are some activities, like a cinema, youth center and you can always go fishing in the sea or nearby rivers, and there‘s almost everything you need to do any sport.

Billund is the hometown of the lego corporation, and therefor there’s no surprise that they’ve got a theme park called Legoland, the first Legoland that was built.

Billund is a small town that’s known all throughout Denmark for its Lego production and their theme park Legoland which was built in association with the Lego Company. Now the Lego factories and Legoland are not connected, some rich guys bought Legoland and therefor separated it from the Lego production.

Billund also has a lot of activities but not a cinema. They’ve got a water theme park called Lalandia where you can ride some water rollercoasters, there’s also bowling and a ton of sport relative activities.

 

Kde píší o Birgirovi a jeho aktivitách:

 • Birgir poskytl svůj první rozhovor pro česká média, a to pro redakci iProstejov.cz - přečtěte si, co všechno o sobě prozradil.
 • Přečtěte si, co čekalo na návštěvníky Islandského podvečeru na pvnovinky.cz.
 • O Islandském podvečeru se také dočtete na www.itydenik.cz

Valentina Dani

5/12/2011 - 31/8/2012

Valentina se zapojila do anglické konverzace pro pokročilé a sama nabídla konverzace v angličtině pro začátečníky, v ruštině pro mírně pokročilé a italštině pro začátečníky i pro pokročilé. A pro mladé lidi otevřela "divadelní kroužek" v angličtině s názvem "English Theatre". Společně s Birgirem připravila a pomáhala realizovat mezinárodní výměnu mládeže s názvem Multicultural Filmmaking.

About me:

My name is Valentina , I’m 24 years old and I come from Bologna, Italy. I decided to become an EVS volunteer because I wanted to make an international work experience after the end of my studies and, since I’ve studied Foreign Languages at university, moving to another European country looked like a good idea!

I decided to come to Czech Republic because, after studying Russian at university, I thought it would be interesting, and also not too hard to learn another Slavic language.

My hobbies:

I love meeting new people, travelling and reading. I also like teaching and learning new languages, and teaching languages is one of the activities I would like to do during my stay at ICM. I also like theatre, although I’m too shy to be an actress  but I would like to start an English theatre group in ICM, so anyone who wants to join it is very welcome!

I also like photography, and another thing I would like to do is to organize photo exhibits in ICM, because I believe that photos help us looking at things with “new eyes”.

About Bologna:

Bologna is, well, in my opinion the best city in all of Italy! I’m partial, because I come from there, just like my parents, grandparents, great-grandparents and so on! The three symbols of Bologna are the university, the towers and the arcades.

Bologna is home to the oldest university in the world, founded in 1088. Many students come from other parts of Italy and from abroad to study in Bologna, and that’s why Bologna is a real “students’ town”, with many things to do.

Bologna is also famous for its two medieval towers, which were built in 1200. It’s also possible to climb on the towers, although it’s a really long way up! From the towers one can enjoy a really wonderful view on the town’s landscape.

Another nice thing to do in Bologna is to walk under its arcades. We have 37 km of arcades in town. They were built around 400 years ago, and they stretch throughout the centre, which means that if you are in the center of Bologna and it starts raining, you don’t have to worry about it because you’re always going to have some roof over your head!

 

 

Kde píší o Valentině a jejích aktivitách:

 • Valentina poskytla svůj první rozhovor pro česká média, a to pro redakci iProstejov.cz - přečtěte si, co všechno o sobě prozradila.
 • Valentina pozvala na svůj Italský podvečer čtenáře pvnovinky.cz
 • O Italském podvečeru se dočtete na www.itydenik.cz

2010–2011 – Pauline Renouf a Lusine Artenyan

Lusine Artenyan

11/4/2011 - 01/09/2011

Lusine díky své dobré znalosti ruštiny nabídla veřejnosti možnost konverzací v tomto jazyce. Mimo konverzace se také zapojila do všech prezentačních aktivit ICM Prostějov, především přípravou letáků, a také navrhla své vlastní - workshop Batik art a grafický kurz Snadná cesta k tvorbě letáků. Připravila také grafickou stránku příručky pro budoucí dobrovolníky EDS v Prostějově.

About me:

Ahoj Smile

My name is Lusine Artenyan. I am a 23 year old girl from Armenia. I am a very friendly, responsible, polite and honest person, open-minded to new ideas and influences and hobbies. I have an enquiring mind and curious character and so am eager to learn new things and am interested in the people around me. One of my biggest hobbies is handmade things: earrings, bracelets, cups, or souvenirs made from clay. I am currently studying at National Academy of Sciences of Armenia, for Master’s Degree. I am actually a mathematician by my profession, and have some programming experience.

I want to make myself useful in the world, and get new experiences of which I can learn and with which I can help others in need. I am very curious to other cultures and different ways of living, I think it is a challenge to learn to speak and communicate with a new language.

I am not afraid for a challenge and I look forward to a new adventure and am open for every new experience. .

About my country

Armenia is a landlocked mountainous country in the Caucasus region of Eurasia. Located at the crossroads of Western Asia and Eastern Europe Armenia lies in the highlands surrounding the Biblical mountains of Ararat, Recent archeological studies have found the world's earliest leather shoe, skirt, and wine-producing facility , in Armenia, dated to about 4000 B.C. Yerevan is the capital and largest city of Armenia and one of the world's oldest continuously-inhabited cities...

Republic square in Yerevan

Sasuntsi David statue and Yerevan train station

Sevanavank Monastery on the shore of Lake Sevan

Tatev Monastery

the statue of Mother Armenia in Yerevan

Yerevan and Mount Ararat

Pauline Renouf

9/9/2010 - 1/7/2011

Pauline navázala na tradici anglických konverzací a přidala k nim konverzace francouzské. Zúčastňovala se také besed se studenty o Evropské dobrovolné službě a připravila pro ně poutavou prezentaci o EDS, kde využila zkušenosti své i dalších účastníků, které během svého pobytu v ČR poznala. Pro SVČ Oáza připravila řadu workshopů jako výrobu gelových svíček nebo náušnic, a také možnost poznat francouzskou kulturu během akce Frankofonní týden. Pro návštěvníky akcí, na nichž se prezentovalo ICM Prostějov, si připravovala drobné aktivity jako např. křížovky a bramborová razítka. Společně s Lusine připravila příručku pro budoucí dobrovolníky EDS v Prostějově.

About me:

Ahoj !

My name is Pauline. I’m 22 and I’m French. I am at the moment preparing my coming in Czech Republic for 10 months. I will be a European volunteer in the association. This year will serve as a transition between my studies and my future path. I am eager to discover your country and culture and I am also willing to share about my experiences and my country of origin. To do so, I have already started learning basic Czech sentences. It is not easy but still, I hope I will be able to tell you a few words in Czech when I come!

I see myself as an open minded person, easy to talk to. I like travelling and getting to know people of different horizons. I show interests in European projects and in the mobility possibilities given to youth. I also love food, music and movies, etc!

Waiting to see you soon in Prostejov…

Pauline

About my hometown

I grew up in a small town called Pontorson. It is very small (7 000 inhabitants) and calm but very well located. It is indeed situated between Brittany and Normandy region; in the North West part of France. It is not far from the sea and from bigger cities like Rennes or Caen, where I studied.

The City of Rennes

The City of Caen

Pontorson is also famous for being close to the Mont Saint Michel. The Mont Saint Michel is considered as the « Wonder of the Western World », it forms a tower in the heart of an immense bay invaded by the highest tides in Europe. UNESCO has classed the Mont Saint-Michel as a world heritage. It welcomes millions of tourists every year. Its environment, the bay, is really nice.


The Mont Saint Michel

Houses of the Mont Saint Michel

The bay of the Mont Saint Michel

De Pauline Renouf

Salut !

Je m’appelle Pauline, j’ai 22ans. Je prépare mon arrivée à Prostejov, prévue pour mi septembre. Je pars faire un service volontaire européen d’une durée de 10mois. Cette année est pour moi une transition entre mes études passées (sur le monde anglophones surtout) et l’avenir. Je commence doucement à apprendre la langue tchèque, ce n’est pas chose facile mais je ne lâche pas! J’ai envie d’apprendre la langue pour m’immerger plus facilement, découvrir le pays, la culture tchèque et échanger avec les habitants. Je me ferais aussi un plaisir de vous parler de la France ou d’autres choses…

J’ai hâte de faire votre connaissance !

A très bientôt,

Pauline

De mon village

J’ai grandi à Pontorson, un petit village de 7000 habitants situé au Nord Ouest de la France, entre la région Bretagne et Normandie. Pontorson est à seulement 9kms du Mont Saint Michel. Le Mont Saint Michel est un petit îlot, construit au Moyen Age, qui abrite une abbaye. C’est dans la baie du Mont Saint Michel que l’on peut voir quelques unes des plus fortes marrées d’Europe. C’est un endroit très touristique. A environ une heure de route, on peut trouver deux villes étudiantes, Caen et Rennes, où j’ai fait mes études.

2009–2010 – Umut Dere a Benjamin Rous

Umut Dere

19/10/2009 - 02/07/2010
Umut díky své dobré znalosti angličtiny vedl dvakrát týdně anglickou konverzaci pro veřejnost. Zapojoval se do všech prezentačních aktivit ICM Prostějov, velmi zdařilou byla prezentace Řecka na oslavách Dne Evropy v Olomouci, pro niž připravil velký hrnec salátu tzatziky, vymyslel scénku na pódium, kterou zrealizoval spolu se studenty CMG a Benjaminem. Pro aktivity ICM Prostějov připravoval často letáky a navrhl záhlaví pro internetový časopis SVČ Oáza.

About me

Umut.jpeg, 500x375, 14.16 KB

Hello You guys!

I am Umut DERE From Turkey/Istanbul. I am 18 years old and a massive fan of Eurovision Song Contest. I like to listen Eurovision Songs. Generally, I prefer to listen slow and pop kind of music. I will come Czech Republic in middle of the October and I will work as a volunteer till 15 August. It will be my first time in Czech Republic. I am sure that I will have fun. I was going to tecnical high school. I had education about computer system and web programme. My university will begin when I come back to Turkey from Czech Republic.

My native language is Turkish. I can speak English in advanced level. I can also make conversation in spanish, german and greek language but as basic level. I hope everythings gonna be fine in Czech Republic.

Best Regards !
Na shledanou :)

About My City:

I am living in Istanbul. Istanbul is an amazing city in Europe. Istanbul is like a bridge between Europe and Asia. There are many traditional cases and foreign people (tourists) who are living and visiting to Istanbul. You must make a travel in Istanbul. Especially if you really wanna see many different cultures and warm weather, you should definitely see this impressive City. I am sure that you will see many common things here. For now, many kisses from Istanbul !

Güle güle :)  (Goodbye in Turkish )

Istanbul, 500x375, 36.18 KB 
 Istanbul

Istanbul

I prepared for you a presentation about my hometown - about Istanbul - in English. / Připravil jsem pro vás prezentaci o městě, odkud pocházím - o Istanbulu - v angličtině.

NáhledPřílohaVelikost
Istanbul.pdf45.49 MB

Benjamin Rous

16/9/2009 - 20/8/2010
Benjamin.jpeg, 360x480, 34.71 KB
Benjamin navázal na tradici německých konverzací a každou středu měl konverzaci pro veřejnost. Zúčastňoval se také besed se studenty o Evropské dobrovolné službě a připravil pro ně poutavou prezentaci o svém rodném městě – Drážďanech. Pro SVČ Oáza připravil modul internetového časopisu a pro ICM Prostějov připravoval celkovou změnu redakčního systému internetových stránek. Pro návštěvníky akcí, na nichž se prezentovalo ICM Prostějov, si připravoval drobné aktivity jako např. křížovky a žonglování.

About me:

Hey folks,
my name is Benjamin Rous and I am 19 years old.
Since I have been born in 1990 I was living in the German city Dresden which is located next to the Czech border. There I just finished my A-Level examination and enjoy now my free time before I will come to Prostejov in the middle of September for 12 months volunteer service.
I am a very spontaneous, always happy, open minded and flexible guy who loves to be around people, try out new things and to deal with technology in a creative way. Besides this I am addicted to music, like to do several kinds of sport and have a passion for good books, movies and traveling around.

About my hometown Dresden:

Dresden which is actually a very historical city is situated in the heart of the federal state Saxony on the river Elbe. Its a 500,000 inhabitants town with a lot of attractions, sights, (sub)culture and green areas. Over the time it became one of the most varied and amazing cities of Germany.

Dresden has a long history as the capital and royal residence for the Electors and Kings of Saxony, who for centuries furnished the city with cultural and artistic splendor. The city was completely destroyed by the Allied aerial bombing towards the end of World War II. The impact of the bombing, 40 years in the German Democratic Republic and contemporary city development have all completely changed the face of the city. Considerable restoration work has helped reconstruct some parts of historic Dresden, including the Dresden Frauenkirche and Katholische Hofkirche churches.

Nowadays, Dresden is an economical and cultural center with a lot of micro-chip industry, research centers and touristic attractions as well as an important city for students.
You should definitely come to visit once if you have the possibility!

The oldtown of Dresden, 500x131, 128.86 KB

The oldtown of Dresden

Dresden / Drážďany

I prepared for you a presentation about my hometown - about Dresden - in English. / Připravil jsem pro vás prezentaci o městě, odkud pocházím - o Drážďanech - v angličtině.

NáhledPřílohaVelikost
Dresden.pdf5.2 MB

2008–2009 – Servet Ünal a Franziska Handrick

Franziska Handrick

7/9/2008 - 9/8/2009
Franziska.jpg, 500x493, 74.07 KB
Franziska v průběhu školního roku vedla německou konverzaci, zapojila se do několika kurzů na Staré Vodě a připravila mnoho odpoledních kreativních činností, např. Adventní kalendář, kde seznamovala zájemce s vánočními tradicemi své země - Německa. Své kreativní schopnosti využila i při tvorbě PF 2009. Zúčastnila se besed se studenty SŠ (SYTYKIA) i dalšími zájemci a dělila se o své zkušenosti, které získala v rámci Evropské dobrovolné služby s návštěvníky Dne Země, Dne EU a dalších aktivit, na kterých se významně podílela. Společně s pracovníky klubu Oáza připravia projekt výměny mládeže, který proběhl v červenci 2009 za účasti scholy Cyrilometodějského gymnázia a skupin mládeže z Polska, Bulharska a Rumunska.

About Franziska

My name is Franziska Handrick and I am 23 years old. Before I came to Czech republic I was studying teaching in primary school. Now I am here for 11 mounth and work at ICM.

I like playing the guitar und cycling.

My hometown is Görlitz in Germany. It is a small town in the east of Germany on theborder to Poland. It has ca. 55.000 inhabitants.

Görlitz is popular for its beautiful old town. The river Neisse splits Görlitz into a polish and a german part.

The 15th meridian goes through Görlitz. So the clocks all over the central-European time zone are going like the clocks in Görlitz.    

 

peterskirche.jpg, 503x377, 52.54 KB

Adventní kalendář

Na každý pracovní den od 1. prosince do 18. prosince 2008 připravila Franziska Handrick netradiční adventní kalendář. Každý den od 14:30 si mohli zájemci přijít do ICM Prostějov vyrobit něco vánočního nebo např. ochutnat vánoční punč. Jediné co bylo potřeba udělat, bylo najít správné dveře, za kterými je čekalo překvapení (šipky na schodišti napovídaly).

Kdy:

 • každý všední den (1.12. - 18.12.; s výjimkou 2.12.), vždy od 14:30 do 15:00

Kde:

 • v budově Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově (správné dveře jsou označeny číslem dne a směřují k němu šipky) 

Co všechno kalendář skrýval:

1.12. ochutnávka vánočního punče

3.12. slepované domečky ze sušenek

4.12. vánoční origami

5.12. vánoční papírová hvězdička

8.12. Co (ne)víte o Betlému? (prezentace s fotkami)

9.12. čajovna

10.12. výroba vánočních pohlednic

11.12. německá vánoční píseň

12.12. pohádka

15.12. vánoční zpívání a muzicírování

16.12. vánoční hra se slovy

17.12. čajovna

18.12. výrova vánočních přání ubrouskovou metodou

Fotky z adventního kalendáře najdete v naší fotogalerii.

Über Franziska

Über mich

 Mein Name ist Franziska Handrick und ich bin 23 Jahre alt. Bevor ich nach Prostějov gekommen bin, habe ich 4 Jahre Lehramt für Grundschule in Bayreuth studiert. Nun mache ich vom 08.09.2008 bis 08.08.2009 einen EFD – europäischen Freiwilligendienst- in Tschechien.

In meiner Freizeit spiele ich gern Gitarre oder fahre gern Fahrrad.

Über meine Heimatstadt

Meine Heimatstadt ist Görlitz. Dort bin ich aufgewachsen und zur Schule gegangen. Görlitz ist die östlichste Stadt Deutschlands. Es liegt in dem Bundesland Sachsen, direkt an der polnischen Grenze. Der Fluss Neisse teilt die Stadt in einen deutschen und einen polnischen Teil. Görlitz hat Etna 55.000 Einwohner. Viele Gebäude in der Altstadt sind noch aus dem Mittelalter erhalten. Auch Teile der ehemaligen Stadtmauer kann man noch finden. Diese war mit einigen Türmen versehen. Noch heute schmücken sie die Stadt, die durch sie zu ihrem Namen: „Stadt der Türme“ kam.

von_oben_14_20061103_1232627946.jpg, 458x342, 24.46 KB

http://www.goerlitzkultur.de

Der 15te Meridian, an dem sich die Zeitzone der mitteleuropäischen Zeit orientiert durchquert Görlitz.

meridian.JPG, 267x349, 56.15 KB

Die höchste Erhebung im Stadtgebiet ist der Berg Landeskrone. Er ist 420 Meter hoch.

landeskrone.jpeg, 500x333, 48.21 KB

Sehr bedeutend ist auch der Nachbau des Heiligen Grabes von Jerusalem und des dazugehörigem Kreuzweges. Es heisst, dass der Görlitzer Nachbau den Stätten zu Jesus Zeiten am ähnlichsten sind.

Aufgrund der schönene Altsstadt ist Görlitz eine beliebte Filmkulisse. 2002 diente Görlitz im Film In 80 Tagen um die Welt als Paris des 19. Jahrhunderts. Im Jahr 2008 stattete Kate Winslet Görlitz im Rahmen der Dreharbeiten für den Film Der Verleser einen mehrtägigen Besuch ab.

Servet Ünal

16/10/2008 - 2/7/2009
Servet.jpg, 450x600, 28.93 KB
Spolu s Franziskou se významně podílel na přípravě Eurodiskotéky, spojené s karaoke a přespáním ve škole. Každý týden vedl Kavárnu a čajovnu u Serveta, ve které nejen učil zájemce vařit kávu tak, jak se podává v jeho rodné zemi - Turecku, ale také prezentoval svoji vlast pomocí připravených materiálů na notebooku. Připravil česko-turecké pexeso a ekologické materiály ke Dni Země. Na Den Země si také připravil sportovní aktivitu pro děti. Další z jeho aktivit byla příprava fotografické prezentace Prostějova "Prostějov očima cizince", kterou můžete najít na internetových stránkách ICM Prostějov, nebo krátká reportáž mezi návštěvníky Prostějovského veletrhu zábavy, kterou natočil spolu se studenty CMG.

A short idea - Bravery

Bravery

A seed doesn't know what it will be and wouldn't believe it is going to be a flower. Its way is long and maybe it is better to avoid this way because nothing is guaranteed and there is a lot of danger and risk. The seed is safe in its shell.

Finally the seed gets the strength and confidence to start its way. It leaves the shell and moves out.
So the fight with soil, stones and rocks starts.

The seed is hard however its bud is very fragile and a lot of various dangers threaten it. For the seed it is safe if it doesn't leave the shell, it would stay there for years.

The bud starts to find light, maybe it doesn't know how and why but it tries. The seed has a dream (to be a flower) and it has to suffer in order to get it.

Human beings have a similar way which is difficult! They need to be brave! When we are in a difficult situation, there are two possibilities how to react:
Either we get angry and find something or somebody to blame or we try to survive and improve the things.

The flower shows us the way, it comes out from darkness to light and gets its goal.

Life has no meaning if you run away and don't fight with difficulties and if you don't accept the reality.
If the seed wants to be a flower, it should overcome difficulties.

If you want it, you must be brave and take risk.

 

The translation: Fershteh Ezzatian

Prostějov by eyes of foreigner / Prostějov očima cizince

Servet Ünal during his European Voluntary Service took photos of interesting places in Prostějov. Look at it. / Servet Ünal vyfotil během své Evropské dobrovolné služby několik zajímavých míst v Prostějově. Podívejte se na ně.

Tapety Turecko / wallpapers Turkey

Stáhněte si tapetu pro svůj počítač: turecká města, krajina, jídlo. Tyto tapety pro vás připravil Servet Ünal, účastník Evropské dobrovolné služby z Turecka.

Download wallpapers for your computer: Turkish towns, nature scenaries, food. The wallpapers were prepared for you by Servet Ünal, the participant of European Voluntary Service from Turkey.

 

Turecká pohádka / Turkish fairytale

Jedna méně známá turecká pohádka.../ A less known Turkish fairytale...

Holohlavý převozník

Před dávnými věky žil jeden král a ten měl dvě děti, dceru a syna, které nade vše miloval.

Jednoho dne král přemýšlel: "Mám velmi rád svého syna, nechci, aby ho něco tížilo, a nezatěžuji ho starostmi, ale dříve či později se stane králem této země a tak by se měl mnoho věcí naučit…"

Král se tedy poradil se svým rádcem a rozhodli se, že svolají nejlepší učitele z celé země.

Když se o té zprávě dozvěděl princ, vůbec se mu nelíbila. Chtěl se jen bavit a myslel si: "Můj otec je nevzdělaný a vládne této zemi, proč bych to nemohl dělat zrovna tak. Chci se bavit a jezdit na svém koni…" ale nikomu o tom neřekl.

Král a jeho rádcové brzy vybrali nejlepší učitele a hodiny mohli začít.

Jednoho dne ráno se princ procházel po zahradě, když tu uviděl mladíka, který spal na zemi. Vypadal jako chytrý a slušný mládenec. Princ jej probudil a zeptal se ho: "Kdo jsi? Zdá se, že nemáš na tomto světě žádné starosti, když můžeš takto spát."

"Vaše výsosti, jsem jedním z Vašich převozníků, říkají mi ‚holohlavý převozník‘ a mám stejné starosti jako každý jiný, ale vždy je tu nějaké řešení. Pokud o svém problému někomu řeknete, cesta se vždy ukáže."

Princ mu tedy řekl o tom, co jej tíží, a "holohlavý převozník" mu na to odvětil:

"Ale to přece není nic těžkého! Každý by byl šťastný, že se může učit nové věci a stát se moudrým člověkem!"

Náhle prince napadlo: "Počkej! Už vím, co udělám! Místo mě budeš chodit do hodin ty. Zatím jsem ještě žádnou neměl a tak mě učitelé ještě neviděli. Zařídím to tak, že lidé, kteří mě znají, při vyučování nebudou."

"To je ale nebezpečné a pokud na to král přijde, bude mě to stát hlavu!"

"Pokud mě neposlechneš, sám tě zabiju dřív než král!"

Co měl chudák holohlavý převozník dělat!? Musel poslechnout prince. Učitelé začali s hodinami, a tak zatímco převozník každý den studoval, princ se proháněl na koni a bavil se…

Ve skutečnosti si holohlavý převozník vždy přál studovat a nyní se mu toto přání splnilo! Jednoho dne po vyučování, když opouštěl komnatu, uviděl princeznu. Už jednou ji viděl v zahradě a od té doby byl do ní zamilovaný. A nyní ji znovu uviděl!

Princezna si pomyslela, že ten mládenec v pěkných šatech musí být jedním z přátel jejího bratra, a taky se jí zalíbil.

Hrad ležel blízko velkého jezera. Každý den se musel převozník přeplavit přes jezero, protože měl chalupu na druhém břehu. Byl zvyklý si po cestě domů zpívat o svých přáních a trápeních, takže už je znaly všechny jezerní labutě, ryby i voda.

Dny plynuly až konečně učitelé řekli, že již prince naučili všemu, co znají, a nyní že nastal čas zkoušky. Rozhodli se, že na ni pozvou také mudrce z daleka.

Princ i holohlavý převozník z toho byli velmi nervózní, a tak se princ rozhodl, že o všem řekne svému otci. Král se velmi rozzlobil a chtěl nechat převozníka popravit, ale jeho dcera ho naléhavě prosila, aby to nedělal.

Holohlavý převozník se skryl ve své chalupě. Král jej chtěl chytit, a tak se vypravil přes jezero. Tu však zaslechl převozníkovu píseň, jak ji zpívají voda, labutě i ryby. Také zpívaly o tom, že je převozník nevinný…

Vojáci však převozníka chytli, spoutali a odvedli na hrad. Mudrci už ale dorazili do země, a tak se král po poradě se svým nejvyšším rádcem rozhodl, že celou věc udrží v tajnosti. Během zkoušky byl přítomen pouze král, jeho nejvyšší rádce, holohlavý převozník, mudrci z daleka a také princezna, která vše pozorně sledovala. Holohlavý převozník zvládl všechny zkoušky výborně.

Král si pomyslel, že by nebylo dobré zabít tak chytrého mladíka, který může být jeho zemi velmi užitečný, a tak si zavolal holohlavého převozníka a řekl mu: "Měl bych tě zabít, ale vidím, že nám můžeš být velmi užitečný, protože my potřebujeme chytré a vzdělané lidi. Proto ti odpouštím. Řekni, máš nějaké přání?"

Holohlavý převozník tomu nemohl uvěřit: "Vaše výsosti, jsem Vám hluboce vděčný, já…"

Nemohl pokračovat, ale král dobře věděl, co chtěl říci. Všechno slyšel na jezeře a tak se podíval na princeznu a na převozníka a rozesmál se.

Brzy byla svatba a princezna a holohlavý převozník žili spolu šťastně…

 

V příloze si můžete pohádku stáhnout ve formátu .pdf, jak v české, tak v anglické verzi. / The fairytale is enclosed as PDF in the Czech and English version.

NáhledPřílohaVelikost
Holohlavý převozník.pdf145.03 KB
Bald boatman.pdf143.17 KB

2007–2008 – Marlies Eisenacher a Giuseppina Pinto

Giuseppina Pinto

2/3/2008 - 29/5/2008
Giusi.jpg, 500x559, 74.02 KB

Ačkoliv u nás Giusi pobyla velmi krátce, zapojila se do mnoha aktivit. Hned po svém příjezdu se zapojila aktivně do kroužku italštiny a velmi rychle rozběhla i italskou konverzaci pro veřejnost. Společně s Marlies a studenty kvinty secvičili scénku „Bolek a Lolek na cestách“, kterou předvedli 9. května 2008 na Horním náměstí v Olomouci v rámci oslav Dne EU. Návštěvníky Dne Země učila vyrábět kytičku z drátku a pro návštěvníky Bambiriády vytvořila zajímavý kvíz o Itálii.

Mi presento

Ciao,  sono Giusi, una ragazza italiana arrivata nel vostro paese e nella vostra scuola un mese fa, grazie al Servizio Volontariato Europeo.
    Vengo da Perugia, una città molto bella ricca di storia e di arte, circondata da campagne e colline. E’ Una città con vicoli e mura etrusche e medievali.
     Perugia è conosciuta da tutto il mondo per l’Università per Stranieri, costruitua tra il 1800 e il 1900. Grazie a questa università Perugia diventa una città multietnica piena di vita e divertimenti, ma anche ricca di eventi culturali come mostre, di arte moderna e non, e manifestazioni musicali come ”Umbria Jazz”.
    Questa manifestazione ha luogo a luglio, dura circa dieci giorni durante i quali la città è piena di tantissima gente proveniente da tutto il mondo, e dalla mattina a notte fonda si ascolta solo buona musica!!
    Vicino a perugia c’è un’altra città molto famosa, Assisi, dove si respira un’aria di religiosità e misticismo grazie alla Basilica di San Francesco.
    Ho scelto di essere una volontaria dell’EVS per avere la possibilità di conoscere un nuovo paese, una nuova cultura e un nuovo modo di lavorare, ma anche per far conoscere a voi il mio paese, la mia cultura e quello che di più bello c’è dell’Italia!

Acquedotto

Piazza

UniStranieri

Veduta

Acquedotto

Acquedotto

Marlies Eisenacher

3/9/2007 - 21/8/2008
Marlies.jpg, 377x600, 35.14 KB

S Marlies se mohli všichni seznámit už na oslavách 15 let CMG, kde velmi umně malovala všem zájemcům obrázky a ornamenty na obličej. V průběhu školního roku vedla německou konverzaci pro veřejnost a připravila několik odpoledních kreativních činností, např. před Vánocemi učila zájemce vyrábět vánoční hvězdu na okno. Své kreativní schopnosti využila i při tvorbě PF 2008. V závěru školního roku se v rámci besed se studenty (SYTYKIA) i dalšími zájemci dělila o své zkušenosti, které získala v rámci Evropské dobrovolné služby a přibližovala jim region, z kterého pochází.

About Marlies

About my home in Germany

My name is Marlies and I am 19 years old. I come from Germany. There I live in Würburg in lower Franconia. Lower Franconia is a region in the north of Bavaria. This region is well-known for its wine, wood and the river “Main”. The franconian wine is very popular and famous for its special bottle called “Bocksbeutel”. Because of the lovely woods, you can find there many resorts and hiking trails. The romantic character is typical for lower Franconia.

WÜRZBURG
(http://www.regierung.unterfranken.bayern.de/images/ufr_in_brd_300-401px.gif)

The capital of lower Franconia is Würzburg with about 131.000 inhabitants, most of them are catholic. The town is the residence for bishop of the “Catholic diocese Würzburg”. The patron saints of the town are Kilian, Kolonat and Totnan. Pia Beckmann (CSU) is the name of the mayor. Some of the best-known sights is Wuerzburg are the “Residenz”, “Festung auf dem Marienberg” and the main cathedral: “Dom”.

WÜRZBURG
(http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Dom_R1.jpg)

RESIDENZ
(http://www.kachelhausen.de/images/wuerzburg2.jpg)

FESTUNG AUF DEM MARIENBERG
(http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Marienberg_wuerzburg.jpg)

DOM
(http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Dom_wuerzburg.jpg)

The “Julius-Maximilian-Universität” is one of the oldest universities in Germany; that is why Würzburg is also called “Universitätsstadt” (means: academical town). That is only one reason for a lot of cafés, pubs and discos there. This, of course, makes the town attractive for youths and young adults.

EVS - what I am doing here

I am in Prostějov as an EVS, that means doing an European Voluntary Service in CMG. EVS – an EU-supported project – gives young people the possibility to get to know with another country, culture, language and people. Concrete: I will stay in Prostějov for one year and want to inform you during my stay about EVS, about my culture and language and get into contact with you. This is why I offer a variety of activities for pupils of CMG, but also for public, e.g. theatre in german language.

For more interest, contact me!: marlies@icmprostejov.cz

I am looking forward to you!!!

Marlies

Über Marlies

Über mein zu Hause in Deutschland

Ich bin Marlies und 19 Jahre alt. Ich komme aus Deutschland. Dort wohne ich in Würzburg in Unterfranken. Unterfranken ist eine Region in Nordbayern. Sie ist bekannt für ihren guten Wein, die vielen Wälder und den Fluss Main. Der Frankenwein ist ein beliebter Wein. Man erkennt ihn an seiner besonderen Flaschenform, dem "Bocksbeutel". Unterfranken hat sehr schöne Wälder und dient deshalb als Urlaubsort und zum Wandern. Viele Besucher freuen sich über den romantischen Charakter der Region. Würzburg ist die Hauptstadt von Unterfranken.

WÜRZBURG
(http://www.regierung.unterfranken.bayern.de/images/ufr_in_brd_300-401px.gif)

Sie hat ungefähr 131000 Einwohner. Sie ist der Bischofssitz der katholischen Diözese Würzburg und eine überwiegend katholische Stadt. Die Schutzpatronen sind Kilian, Kolonat und Totnan.Die Oberbürgermeisterin heisst Pia Beckmann und ist von der CSU (das ist eine Partei in Bayern). Sehenswürdigkeiten der Stadt sind unter anderem die Residenz, die Festung auf dem Marienberg und der Dom.

WÜRZBURG
(http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Dom_R1.jpg)

RESIDENZ
(http://www.kachelhausen.de/images/wuerzburg2.jpg)

FESTUNG AUF DEM MARIENBERG
(http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Marienberg_wuerzburg.jpg)

DOM
(http://de.wikipedia.org/wiki/Bild:Dom_wuerzburg.jpg)

Würzburg wird auch "Universitätsstadt" genannt, weil es dort die Julius-Maximilian-Universität gibt - eine der ältesten Universitäten Deutschlands. Deshalb hat die Stadt sehr viele Kneipen, Diskotheken und Pubs und ist somit sehr attraktiv für junge Menschen.

EFD - Was ich hier mache

Ich bin in Prostějov als EFD, das heisst ich mache einen Europäischen Freiwilligendienst im CMG. EFD, das ist ein von Europa unterstütztes Projekt, das jungen Menschen die Möglichkeit gibt, ein anderes Land, Sprache, Kultur und Menschen kennen zu lernen. Konkret: Ich bin hier fuer 1 Jahr und will dich/Sie in dieser Zeit über diesen Freiwilligendienst und über mein Land informieren und mit dir/Ihnen in Kontakt kommen. Deshalb mache ich verschiedene Angebote für die Schüler des CMG, aber auch für die Öffentlichkeit, wie z.B. die Konversation auf deutsch.

Bei Interesse zu mir oder Fragen zu meinen Angeboten, zögern Sie nicht, mir eine E-Mail zu schreiben!

marlies@icmprostejov.cz

Bis bald bei einem meiner Angebote!!!

Marlies

2006–2007 – Julie Escaillet, Lene Bräuner a Roxane Fohl

Julie Escaillet

9/8/2006 - 2/10/2006
Julie.jpg, 412x500, 61.93 KB

Julie během svého svého krátkého dvouměsíčního pobytu v naší organizaci zaujala návštěvníky ICM Prostějov svojí hrou na kytaru a zapojila se do Francouzského konverzačního kroužku.

Roxane Fohl

1/2/2007-31/7/2007
Roxane.jpg, 500x375, 78.11 KB

Roxane Fohl za svého působení u nás vytvořila prezentaci "Toulky po hradech a zámcích Lucemburska". Aktivně připravila stánek ICM Prostějov na Den EU, na němž prezentovala svou zemi – Lucembursko; návštěvníci stánku si mohli i prakticky vyzkoušet své znalosti o Lucembursku. Za svou si také vzala přípravu pravidelné "čajovny" pro návštěvníky ICM Prostějov.

Lene Bräuner

10/9/2006 - 10/7/2007
Lene.jpg, 500x375, 61.93 KB

Lene Bräuner k nám přijela z Německa. Připravovala a vedla Německou konverzaci, která měla u veřejnosti velký úspěch. O své zkušenosti dobrovolníka v rámci programu Mládež v akci se podělila na besedách se studenty středních a vysokých škol.

Společně s Roxane Fohl vytvořila nápadité postery jednotlivých členských zemí Evropské unie, které mohou najít návštěvníci v přístupových prostorách ICM Prostějov.

2005–2006 – Marina Georgieva a Teresa Damm

Marina Georgieva

1/11/2005 - 31/7/2006
Marina.jpg, 339x500, 83.34 KB

Po celou dobu svého působení v naší organizaci horlivě propagovala bulharskou kulturu. Zorganizovala prezentační besedy o Bulharsku s využitím propagačního DVD, hudby, soutěže, kvizu a powerpointové prezentace "Bulharsko v geografických údajích". Tuto prezentaci jsme ve dvou verzích, anglická verze - 40 minut a česká dvacetiminutová verze, nabízeli také dalším organizacím.

Teresa Damm

6/12/2005 - 31/8/2006
Tereza.jpg, 405x500, 61.82 KB

Teresa Damm vedla několik besed, v jejíchž rámci prezentovala Evropskou dobrovolnou službu, připravila naši expozici na Dni Evropy v Olomouci a v Plumlově. Náš stánek propagoval Spolkovou zemi Německo. Mimo jiné, čekal na zájemce o náš stánek kviz, ve formě skládačky, jenž v konečné složené podobě dávala tvar jedné ze spolkových republik Německo.

Čeští dobrovolníci v zahraničí

Momentálně nemáme žádného EDS dobrovolníka v zahraničí.

Ex-dobrovolníci z ČR

Jana Horčičková

01/09/2012 - 31/08/2013
Fürstenwalde (Německo)

O mně:

Jmenuji se Jana a je mi 19 let. Vystudovala jsem zdravotní lyceum v Turnově. Bydlím v malé vesničce Valdicích v srdci Českého Ráje. Dívám se na svět pozitivně a vždy s úsměvem. Jsem společenská a komunikativní. Ráda se učím cizí jazyky a poznávám cizí kultury. Proto jsem se rozhodla vycestovat přes EDS, protože je to jedinečná a úžasná příležitost, jak se seznámit s cizí kulturou, poznat nové lidi a získat mnoho zkušeností.

Hobby:

Ve svém volném čase pěstuji cyklistiku. Sedátko kola a kochání se přírodou mě vždy uvolní a odpočinu si. Má hostitelská organizace je velice přívětivá a zapůjčí mi na rok vlastní kolo Smile Mám ráda učení se cizích jazyků, poslouchání hudby, společnost, cestování a nepohrdnu ani zajímavou knížkou či posezení s přáteli.

Projekt:

1. září odjíždím do Fürstenwalde v Německu na 12 měsíců. Je to poměrně větší městečko nedaleko Berlína. V mém projektu se budu podílet na vytváření volnočasových aktivit pro děti v místní družině. Do Německa mě vždy něco „táhlo“, proto jsem si svůj projekt vybírala podle země.

Dopis od Jany po 4 měsících strávených v Německu

Nevíte, jaké zážitky nebo zkušenosti by vám mohla přinést EDSka nebo Evropská dobrovolná služba? Přečtěte si, jak uplynulé 4 měsíce hodnotí naše dobrovolnice Jana, která působí v Německu.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

posílám Vám mnoho srdečných pozdravů z Německa, kde díky svému EVS projektu bydlím 4 měsíce. Jestli máte chuť a chvilku času, chtěla bych s Vámi sdílet moje dojmy, zážitky a zkušenosti, které mě za tu dobu potkaly.

Když jsem 1. září dorazila do Fürstenwalde, nevěděla jsem pořádně, co na mě čeká. Přijela jsem do malebného městečka nedaleko Berlína, které je obklopeno parky a lesy. Původně jsem bydlela s dvěma dobrovolnicemi z Ukrajiny. Jelikož jsou obě ze stejné země, musela se jedna odstěhovat do vedlejšího bytu, aby nemluvily tolik svým mateřským jazykem. Na druhou stranu jsem zlepšila svou ruštinu a ukrajinštinu Laughing Teď bydlím s Ukrajinkou Darinou a Turkou Meysou. Začátky byly velmi zajímavé a zábavné. Přesto, že mám dobré znalosti němčiny, komunikace občas vázla a tak nám nezbyla jiná možnost než se dorozumívat rukama, nohama a trocha angličtiny se také hodila. První týden jsme podnikaly neustále výlety na kole, abychom poznaly naše město. Jedna ze spolubydlících Darina začala se svým projektem o měsíc dříve, takže nám ukázala zhruba, co se kde v městě nachází. To nám samozřejmě s mojí druhou kolegyní nestačilo a tak jsme projížděly městem křížem krážem a pustily se i do okolí, kde jsme kolikrát zabloudily, až jsme musely volat naší mentorce. S holkami jsme si padly náramně do oka a do teď si velmi rozumíme a dokonce už ani v naší konverzaci nepotřebujeme tolik neverbální grimasy.

Po dvou týdnech v Německu jsem odjela do Weimaru na téměř dvoutýdenní seminář. Potkala jsem zde nové dobrovolníky z různých projektů a různých koutů světa. Seminář byl doprovázen zajímavými hrami, úkoly, výlety a dokonce jsme stihli i Oktoberfest v Jeně. České pivo je ale stejně pořád jednička. Vše bylo moc fajn a tak bylo loučení těžké. Za ty dva týdny jsme se dobře poznali a spřátelili, což bylo pro každého z nás to nejlepší, co jsme si mohli ze semináře odvést. Když člověk odcestuje do ciziny, je těžké navázat nové kontakty a získat nové přátelé. Vůbec u němců, kteří jsou dost uzavření. Jelikož se připravuji na zkoušky z němčiny, abych zde mohla studovat, navštěvuji noční jazykové kurzy, kde jsem potkala nové známosti. Bydlím v Německu, ale mám převážně známé z Itálie, Španělska, Ruska, Ukrajiny, Etiopie, Kolumbie… možná bych tu vyjmenovala všechny země Evropy a ještě několik málo z Ameriky. A kde jsou ti němci?! Laughing No přece v mé práci. V září to byl pro mě pekelný hlavolam zapamatovat si všechny děti jménem. V družině máme celkem 87 dětí a téměř každé dítě je blonďaté a světlooké, takže si to dokážete představit. A když už jsem se náhodou trefila do jména tak se mi otočily 3 děti na jednou, protože se ta jména často opakují. Kolem mě pobíhá samá Leonie, Laura, Lara, Lilly u kluků je oblíbené jméno Max a Paul. Teď už mi to takový problém nedělá, ale přesto si stále některé děti pletu.

I když moje smlouva o aktivitě byla velmi dobře sepsaná (na rozdíl od mé spolubydlící Meyse, která má problémy hned od počátku projektu), realita byla jiná. Pracuji s dětmi, které mají psychosociální poruchy (děti bité, šikanované, agresivní, hyperaktivní). Některé mají zvláštní nemoci, o kterých jsem slyšela poprvé v životě. Dopoledne vypomáhám ve 4. třídě, což je jedna z nejhorších tříd, tudíž učitelka potřebovala výpomoc. Máme tu hocha, co se chová jako zvíře a má i takové jednání a postoje, neboť vyrůstal se zvířaty. Asi před měsícem ošklivě napadl jednoho kluka. Začal ho drápat, tlouci, kousat a vydával při tom zvuky jako zvíře. Ani já jsem nevyvázla bez šrámu a přišla jsem domů s podrápanou rukou do krve. V této třídě je i jeden nadprůměrně inteligentní hoch, který je ale velmi agresivní, protože ho učení nudí a unavuje a tak si vylévá zlost na ostatních. Odpoledne do družiny dochází i děti z „normální“ školy a mezi nimi se nachází ještě 4 nadprůměrně inteligentní děti. Rozhodla jsem se, že by nebylo špatné je nějak podpořit a tak s nimi vedu malé AG, kde hrajeme logické, inteligentní hry a řešíme různé rébusy. Děti to moc baví a i tento agresivní hoch je do toho naprosto zapálen. Díky tomu jsme si našli i společnou cestu k sobě, takže si mě celkem oblíbil a na rozdíl od ostatních vychovatelů a praktikantů ke mně není tak drzý, agresivní a nedovolí si mě uhodit. Za to jsem velmi vděčná, získat autoritu u těchto dětí není vůbec jednoduché a některé si ze mě tak jako tak nic nedělají. Po obědě vypomáhám v první/druhé třídě dělat úkoly. Ve třídě je pouze 7 dětí, ale přesto dají zabrat. Každé úterý nabízím dětem zájmovou činnost první pomoci, nečekala jsem, že je to tak zaujme. Mám čím dál více zájemců a je těžké je pak zkrotit. Moje vedoucí mi vždy vyjde vstříc, takže mě zásobovala hromadou obvazů, náplastí, modelů kostí, stetoskopů a po novém roce budeme pitvat srdce. Děti už se moc moc těší a já už jsem teď zvědavá, koho budu sbírat ze země, až uvidí krev. Před Vánoci jsme úspěšně zvládli Vánoční slavnost, kde děti zahrály divadlo o Sněhurce, vařily punč a pekly vafle. Dokonce přišel i Weihnachtsmann, který rozdával malé dárečky, a všechny naše děti slíbily, že budou hodné. Samozřejmě hned druhý den to porušily.

Jak už jsem zmínila, chtěla bych v Německu studovat a tak se připravuji na zkoušky z němčiny, abych se mohla ucházet o místo na univerzitě. Hned po práci jezdím do Berlína do jazykovky a přicházím domů v 11 večer. Je to trochu náročné, ale zatím jsem nervy neztratila a baví mě to. Co se týče jazykového kurzu, který nám hradí EU z projektu EVS, nebyl zrovna podle mých představ. Ani mé spolubydlící nebyly spokojeny, neboť jsme měly učitelku z Kazachstánu a předpokládala, že nemluvíme ani trochu německy. Celý náš kurz se odvíjel na tom jak pojmenovat barvy, dokázat se představit a zeptat se na cestu. Ke konci kurzu už se to trochu zlepšilo a dostávaly jsme i složitější úkoly. Nejlepší jazykovkou je ale stejně mluvení s rodilými mluvčími. Našla jsem i partnerku pro jazykový tandem, která studovala v Praze a chtěla by oživit češtinu.

Náš jazykový kurz byl jediné mínus mého projektu jinak si nemohu stěžovat. Získala jsem spoustu zkušeností a znalostí v oboru, ve kterém jsem nikdy nepracovala, neboť jsem studovala zdravotní lyceum. Jeden vychovatel se mě ptal, zda bych u nich nechtěla zůstat. Velmi se mi líbilo a zaujalo, že mi to nabídl. Vím, že to není práce pro mě. Roční praktikum se dá přežít, ale nedokážu si představit, že bych tam měla pracovat déle, ve zdraví bych asi nevyvázla:D Svou práci ale miluji a ze všech dobrovolníků mám nejhorší ale zároveň ten nejúžasnější projekt. Ostatní voluntýři pracují sice také s dětmi, ale ve školkách nebo v družině s klidnými dětmi. Sami mi říkají, že je to trochu nudné. Já se rozhodně nenudím a každý den na mě čeká nějaký adrenalinový zážitek. Místo abych se učila na zkoušky tak ležím v knížkách psychologie a snažím se „těm“ dětem porozumět, nebo se učím jak vycházet v určitých situacích a jaké stanovisko zaujmout. Napsaných pár řádků nevylíčí to, co mám skutečně na srdci. Člověk to potřebuje zažít, aby to mohl pochopit. Také bych každému přála prožít vánoční trhy v Německu, je to něco nádherného. Každý advent jsem se svoji spolubydlící Darinou jezdila o Berlína, popíjely jsme svařák, navštívily různé atrakce, bruslily pod Fernsehturm a ochutnaly vánoční německé cukroví. I přesto, že mi teklo do bot, maximálně jsme si to užily. Na Vánoce jsem zavítala do své rodné země, abych navštívila rodinu a přátelé. Troufám si říci, že to byly nejlepší Vánoce, neboť jsem svou rodinu a přátelé dlouho neviděla a měli jsme si toho tolik co říct. Silvestra chci už ale strávit v Berlíně, se svoji novou multikulti rodinou. Smile

Vycestovat s EVS byla nejlepší volba, kterou jsem kdy udělala. Poznala jsem nové lidi z různých zemí, nové kultury a zlepšila jazyk. Tento rok uzavírám s úsměvem na tváři a věřím, že i ten následující začne dobře. Za nic na světě bych neměnila! Jestli i vám se naskytne nějaká podobná příležitost, neváhejte a chopte se jí! Smile Kdybyste byl někdo více zvědavý, jak to tu probíhá nebo jak krotím děti, určitě mě kontaktujte, budu se těšit. Můj e-mail je JH93 zavináč seznam.cz popř. mám i Facebook ;)

Mit freundlichen Grüßen Jana

Heilpädagogischer Hort an der Erich Kästner-Schule

Seminář Weimar

                                       Se Zeycan a Darinou                                                        Město Goetha

Celá skupina

Berlin

S kamarádkou z Čech

                  Fernsehturm                                                                                   Brandenburská brána

Fürstenwalde

                                      Můj pokoj                                              Nedělní snídaně                                Obývák

Jaké jsou dojmy Jany po prvních dvou měsících v Německu

Jana už je dva měsíce jako dobrovolník v rámci Evropské dobrovolné služby v Německu, kde pracuje s hyperaktivními dětmi. Přečtěte si, jak své dvouměsíční dojmy ze svého pobytu shrnula.

Kdo by to byl řekl, že už jsem v Německu skoro dva měsíce? A ta lepší zpráva je, že jsem naprosto spokojená a nadšená.

Projekt, kde pracuji je moc dobrý. Někdy ale chodím opravdu unavená domů, protože hyperaktivní děti jsou hyperaktivní děti. Dneska jsem vedla dokonce už první třídu sama. Po obědě se vždycky scházíme a děláme společně úkoly. Za malé úplatky někdy i děti uposlechnou a je s nima řeč Laughing Už jsem se "zaběhla" do denní rutiny ve škole a je to moc fajn.

3 týdny máme novou spolubydlící z Turecka, která nemluví moc německy, ale vždycky se domluvíme pomocí rukou nohou. Už jsem si našla i pár přátel, překvapujicí je že převažují cizinci (italové, španělé, rusky ... ) než němci.

Jinak tu máme pořád krásné počasí o víkendu bylo tak nádherně, že se mi nechtělo ani věřit, že už nastal podzim. Berlín už se krásně zabarvuje do pestrých barev. Teď zrovna probíhá Festival od lights, kdy všechny nejznámější památky jsou různě osvětleny. Je to skvostná podívaná Smile

Jana

Pavla Juskovičová

04/10/2012 - 30/06/2013
Murcia (Španělsko)

O mně:

Jmenuji se Pavla a je mi 29 let. Poslední 3 roky jsem pracovala v Olomouci, předtím jsem studovala sociologii a německou filologii na UP v Olomouci. Ráda potkávám nové lidi a poznávám nová místa. Díky kamarádce jsem se dozvěděla o programu EDS a ihned se rozhodla do toho jít. Program EDS je jedinečná příležitost jak získat nové zkušenosti a poznat jinou zemi.

Hobby:

Ráda cestuji, jezdím na kole nebo na inlinech. Poslední rok jsem se ve svém volné čase věnovala především tanci flamenca a výrobě šperků. Ráda jezdím na filmové, divadelní a hudební festivaly.

Projekt:

Od 4. října bydlím v Murcii, kde se účastním projektu, který je zaměřen na propagaci programu EDS a dále pak kontaktování zahraničních organizací, které mají zájem se zúčastnit výměny dobrovolníků. Svoji EDS jsem vybírala podle země, až pak podle témat. Španělsko mě přitahuje díky své kultuře a lidem. Murcia je hlavním městem stejně zvané provincie Murcia na jihovýchodě Španělska. Velikostí by se dalo přirovnat k Brnu, ale na rozdíl od něj je tu neustále modré nebe. Smile

V rámci projektu spolupracujeme na organizování výměny mládeže, EVS nebo projektu Leonardo, tzn. každý den od 9-14 hod. jsme v kanceláři. Dále máme odpolední aktivity, které se týkají výuky jazyků. Všichni dobrovolníci jsou zapojeni do aktivit jazykového klubu (Club de Idiomas), což jsou hodiny konverzace v Aj pro děti a také pro dospělé. Aktivity probíhají v mládežnických centrech ve měste Murcii a v okolí. Dále pak jazykový klub organizuje tandemy AJ-ŠJ nebo NJ-ŠJ. Výuka jazyků mě baví, ale úroveň znalosti cizích jazyků je tu dost nízká, tak si myslím, že je to pro zdejší lidi velká příležitost jak se trochu zdokonalit.

Na jaře bude kampaň pro přípravu výměn mládeže, které budou probíhat v průběhu léta. Projekt bych doporučila. Rozhodně je zajímavý a zahrnuje rozmanité aktivity. Pokud by o něj někdo měl zájem, je třeba oslovit tuto organizaci nejpozději do začátku ledna a hlavně vzít si pak sebou hlavně letní oblečení Smile

Volná místa v projektech Evropské dobrovolné služby

 • Polsko

Polská organizace Regional Volunteering Centre hledá dobrovolníka pro svůj EDS projekt s názvem Volunteers for Education. Délka aktivit je 10 měsíců (15. září 2018 – 15. července 2019). Uzávěrka přihlášek do projektu je 26. srpna 2018.

Info about project:

Core activities will take place in educational institutions, including:

 • kindergarten
 • primary school
 • youth centre.

Some activities will be also performed in the office of Regional Volunteering Centre. 

The call is opened for candidates from EU countries only.  

In order to apply you should:

 • Submit your CV and cover letter to evs zavináč centrumwolontariatu.eu
 • Prepare a scenario for a 45-minute class, that you think will fit the needs of the project. It shouldn't exceed one A4 page. You should send it with your CV and cover letter.
 • We will contact you after we will read your application to schedule a Skype interview.
 • Come to Poland :)

More information in Infopack (.pdf)

Kontakt na organizaci:

REGIONALNE CENTRUM WOLONTARIATU
Żeromskiego 36, 25-370 Kielce, Poland

E-mail: evs zavináč centrumwolontariatu.eu
Tel.:
 +48 41 362 14 12

 

 

Bližší informace k nabídkám najdete v přiložených dokumentech nebo v databázi
europa.eu/youth/evs_database (databáze akreditovaných EDS organizací).

Aktuální nabídku pro zájemce o EDS projekty najdete v Database of volunteering opportunities.


Hledáte vysílající organizaci?
Kontaktujte nás na e-mailu: evs zavináč icmprostejov.cz

Co je to „EDS“?

Evropská dobrovolná služba nabízí příležitost mladým lidem od 17 do 30 let vyrazit na 2–12 měsíců do zahraničí – pomáhat ve vybrané organizaci, učit se, poznávat jiné kultury, cestovat. Zapojit se můžete kdekoli v celé Evropě (ale můžete zkusit vyrazit i dál, třeba do Arménie), a stejné je to i s výběrem organizace – záleží na tom, jestli vás víc zajímá sport, práce s dětmi a mládeží, starost o nemocné, nebo třeba pomoc přírodě.

Velkou výhodou samozřejmě je, že do toho nejdete sami – na každé straně (tedy v zemi, kterou opouštíte i v té, do které se chystáte) je organizace připravená vám pomoci a podpořit vás. Ať už je to vaše vysílající organizace, která vám vysvětlí závazky a povinnosti, připraví vás na možný kulturní šok, najde vám vhodné spojení a vybaví vás jazykovou učebnicí, nebo je to ta přijímací, ve které bude po celou dobu pomáhat a která vám zajistí ubytování, vyplatí kapesné, zasvětí do svého chodu a pomůže vám plánovat aktivity.

materiály o Prostějově a okolí pro nové dobrovolníky

A co vás na evropské dobrovolné službě vlastně čeká? Hlavním vaším úkol po celou dobu je „učit se“ – sledujte, zkoušejte, navrhujte, plánujte a nechte si poradit, protože v tomhle je EDS obrovská příležitost, která skrývá mnohé. Vše začíná samozřejmě organizací, kterou si vyberete, protože v ní budete trávit 6 hodin denně – seznámíte se s tím, co dělá, jak funguje, jaké pořádá akce a jak se do nich můžete zapojit. Čím víc času uplyne, tím budete samostatnější a dostanete víc prostoru k vymýšlení a pořádání vlastních aktivit.

Marjorie laminuje kartičky na Setkání všech generací

Ale tato „pracovní“ část samozřejmě není to hlavní. Určitě také dostanete příležitost naučit se jazyk země, do které jste se vydali, případně si zdokonalit komunikační jazyk projektu (angličtina, němčina, španělština, …) – alespoň dokud se nenaučíte ten tamní ;) Podle doby, na jak dlouho vyrazíte, vás čeká i jedno až dvě školení, na kterých se seznámíte s dalšími dobrovolníky, vzájemně si přiblížíte, kdo co dělá a ujasníte si, co vám zatím EDS přinesla.

Seznámíte se se spoustou lidí, ať už v organizaci, na školeních, v hospodě. Budete hodně cestovat a poznávat zvyky a kulturu – a to možná i svoji, až vás někdo požádá, ať mu o své zemi něco řeknete. Poznáte i sami sebe, jak jste schopni se přizpůsobit, co vám vyhovuje při práci, naučíte se samostatnosti. A možná si i ujasníte, jak si představujete svoji budoucnost.

Ať se zeptáte kteréhokoli dobrovolníka, všichni se shodnou, že Evropská dobrovolná služba je velká výzva a dobrodružství, obrovská životní změna a je především…

 • o učení a příležitosti vyzkoušet si nové věci
 • o poznání nové země, kultury i Evropy
 • o nových lidech, seznamování, navazování přátelství a schopnosti žít spolu, i když nesdílíte stejnou kulturu a názory
 • o poznání sebe sama, hledání vlastní cesty a samostatnosti
 • o cestování, nových zážitcích a zkušenostech

Mrkněte na video, které pro vás připravili účastníci EDS v České republice:

Zajímá vás, na co dobrovolníci po EDS nejvíc vzpomínají? Mrkněte na icmprostejov.cz/content/nejhezci-vzpominky.

Nejhezčí vzpomínky

Evropská dobrovolná služba nabízí příležitost mladým lidem od 17 do 30 let vyrazit na 2–12 měsíců do zahraničí – pomáhat ve vybrané organizaci, učit se, poznávat jiné kultury, cestovat. Pokud vyrazíte na rok do cizí země, jistě vás potká mnoho zážitků, jak dobrých, tak špatných.

Do příjemných vzpomínek se jistě zařadí cestování, ať už po zemi, do které jedete nebo do dalších zemí, které budou z vašeho nového působiště dosažitelnější. Samotným zážitkem je už cesta tam a zpět – představte si zavazadlo, do kterého dáte všechno, co za celý rok potřebujete. Oblečení, boty, věci, … A nedej bože, když jedete zpět a vezete si s sebou něco na památku a dárky pro rodinu i přátele… Dalším zážitkem je také cestování v cizí zemi – různé dopravní společnosti, výluky a nehody, neznalost dopravních předpisů, orientace v mapách. Ale pokud ke všemu přistoupíte s nadhledem a vytrváte i přes obtíže, na které můžete narazit, získáte nezapomenutelnou zkušenost, navštívíte skvělá místa, zažijete neočekávaná dobrodružství a seznámíte se s mnoha lidmi.

Marion Bonnefoy (EDS 2015–2016) od nás neodjížděla zrovna „nalehko“...

Vzpomínat budete také na přátele spoludobrovolníky, ať už jste na ně narazili při aktivitách nebo na školení pro dobrovolníky EDS. Na tom se obvykle sejde kolem 20 účastníků, kteří jsou ve stejné fázi jako vy – tedy buď na začátku, nebo zhruba v polovině evropské dobrovolné služby. Ač se jedná o školení, celé setkání je velice neformální – naopak se seznámíte s tím, v jakých organizacích jsou ostatní a s jejich aktivitami, zahrajete si různé hry a scénky, poznáte lépe jazyk a kulturu země, ve které jste a naplánujete si další akce s ostatními. Navíc si tam uděláte nové přátele, získáte příležitost je navštívit a něco s nimi podniknout nebo plánovat společné akce či projekt.

  

školení pro účastníky Evropské dobrovolné služby v ČR

Na evropskou dobrovolnou službu sice vyrazíte sami, to ale neznamená, že budete jediným dobrovolníkem ve vybrané organizaci, která jich mnohdy hostí víc najednou. A pokud vás bude víc, budete spolu pracovat, možná i bydlet, a jestli si „sednete“ tak i trávit volný čas a třeba i dovolenou. Pak jistě nebude o zážitky nouze a každý úkol budete dělat o to raději.

      

Marina a Teresa                                              Lusine a Pauline                                                Valentina a Birgir

Nejlepší zážitky se ale nekonají jenom ve volném čase, ale samozřejmě si najdete i nějakou tu „pracovní“ část, kterou si zamilujete – ať už je to potkávat lidi a pomáhat jim, mluvit o své zemi, evropské dobrovolné službě nebo aktivitách, učit se novým věcem, malovat, plánovat a realizovat akce, užívat si klidu v kanceláři nebo vyrazit s kolegy na oběd.

  

Oksana a její nástěnka o stereotypech                     DJ Servet                      

V neposlední řadě jde také o poznávání nové kultury a jejích zvyků, ať už vyrazíte na největší festival nebo do místní hospody. Na vlastní kůži prožijete a vyzkoušíte tradice, o kterých jste možná už slyšeli, a také mnohé z těch, o kterých nemáte ani tušení. Naučíte se mezi lidmi pohybovat ne jako návštěvníci nebo dovolenkáři, ale jako lidé, kteří se v dané zemi vyznají – a až vás přijedou navštívit rodiče a kamarádi, budete na sebe náležitě hrdí.

Laura a Lucie se seznamují s českými vánočními tradicemi

A co jako nezapomenutelné hodnotí sami dobrovolníci? Mrkněte na video:

Zajímá vás, co to ta Evropská dobrovolná služba vlastně je? Podívejte se na článek icmprostejov.cz/content/co-je-eds.

Kontakt


Informační centrum pro mládež Prostějov

Adresa:

Komenského 17
796 01 Prostějov

Tel.: +420 582 302 553
E-mail: info zavináč icmprostejov.cz

www: www.icmprostejov.cz

Facebook: www.facebook.com/icmprostejov
Twitter: www.twitter.com/icmprostejov
Youtube: www.youtube.com/ICMProstejov
Instagram: @icm_prostejov

  Otevírací doba
Pondělí 12.00 - 17.00
Úterý zavřeno
Středa 12.00 - 15.00
Čtvrtek zavřeno
Pátek zavřeno

 

Internet pro veřejnost je dostupný každý všední den od 14.00 hod. 
Průkazy ISIC jsou vyřizovány nejpozději 30 min. před koncem otevírací doby. 

 Na každý Váš dotaz zaslaný e-mailem či poštou odpovídají pracovníci ICM Prostějov do 3 pracovních dnů. Na telefonický či osobní dotaz odpovídají pracovníci ihned, není-li to možné, pak se s Vámi domluví, do kdy a jakým způsobem Váš dotaz zodpoví.

Vedoucí ICM:

Jana Bartoníková
E-mail: bartonikova zavináč icmprostejov.cz
Tel.: +420 582 302 553, +420 731 604 073

Dobrovolníci ICM:

Kateřina Opatrná
E-mail: opatrna zavináč icmprostejov.cz
Anna Müllerová
E-mail: mullerova zavináč icmprostejov.cz

Kde nás najdete?

ICM Prostějov sídlí v budově Cyrilometodějského gymnázia, ZŠ a MŠ v Prostějově (mapa). Najdete nás ve čtvrtém patře. Budova je vybavena výtahem. Pro bezbariérový vstup je u vchodových dveří zvonek.  

O nás

Informační centrum pro mládež je místo, kde jednoduše a bezplatně získáte informace z oblastí, které zajímají především mladé lidi, jako jsou např. možnosti studia, brigády, cestování, volnočasové aktivity. Našim návštěvníkům dále nabízíme řadu navazujících služeb a aktivit pro mládež i pracovníky s mládeží.

Otevírací doba během školního roku 2020/2021 (platná od 1. září 2020):

  Otevírací doba
Pondělí 12.00 - 17.00
Úterý zavřeno
Středa 12.00 - 15.00
Čtvrtek zavřeno
Pátek zavřeno

Internet pro veřejnost je dostupný od 14.00 hod.

Pracovní doba je pondělí od 10.00 do 17.00 a středa od 10.00 do 15.00 hod.

Otevírací doba během letních prázdnin 2020 (platná od 29. června 2020):

  Otevírací doba
Pondělí 12.00 - 15.00
Úterý 12.00 - 15.00
Středa zavřeno
Čtvrtek zavřeno
Pátek zavřeno

Internet pro veřejnost je dostupný od 13.00 hod.

Pracovní doba je pondělí a úterý od 10.00 do 15.00 hod.

Informační centrum pro mládež Prostějov

ICM Prostějov bylo zřízeno v roce 2001 Klubem studentů, rodičů a přátel Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově (od roku 2015 Spolkem přátel Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově), který sdružuje mládež, jejich rodiče a všechny další zájemce, kterým záleží na rozvoji a kvalitě Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově.

Tato nezisková organizace byla založena 6. 5. 1992 a jejím hlavním cílem je podpora aktivit zaměřených na kultivaci a komplexní rozvoj mladých lidí, a to nejen z řad studentů CMG, ale i z řad široké veřejnosti. Důraz je kladen na harmonické propojení výchovného a vzdělávacího působení a na širokou nabídku volnočasových aktivit pro děti, mládež i dospělé.

ICM Prostějov se snaží zpřístupnit všem mladým lidem i široké veřejnosti informační zdroje a informace jako takové a zároveň jim také nabízí inspirativní prostor pro práci s informacemi a pro hodnotné trávení volného času.

Jak nás zdarma podpořit na internetu?

Věděli jste, že můžete Spolek přátel CMG, který zřizuje ICM Prostějov, zdarma podpořit při nakupování přes internet? Pokud alespoň občas nakupujete na internetu, zkuste to přes portál www.givt.cz! Najdete na něm přes 700 nejznámějších e-shopů – ať už budete nakupovat věci do domácnosti, obnovovat jarní šatník nebo objednávat dovolenou – naše organizace vždy dostane příspěvek.

Uděláte to takto:

 1. Před nákupem půjdete na http://bit.ly/Spolek-přátel-Cyrilometodějského-Gymnázia-Prostějov
 2. Vyberete e-shop na kterém chcete nakoupit.
 3. Nakoupíte, jak jste zvyklí.

To je celé. Nestojí Vás to ani korunu navíc a my dostaneme část peněz z ceny nákupu. Nakupovat se dá i anonymně, takže pokud nechcete, nemusíte se nikam registrovat. Řekněte o této možnosti také svým přátelům – ať mohou proměnit nákup v dobrý skutek i oni :-)

A tip pro vás:

Abyste na to nemuseli stále myslet, máme pro vás užitečný tip. Stačí si do prohlížeče přidat jednoduché rozšíření. To vám při nákupu vždy připomene, že jste na e-shopu, přes který nám můžete přispět. Takže jen kliknete, za nákup nezaplatíte vůbec nic navíc a pomůžete. Rozšíření prohlížeče o vás neshromažďuje data, nezpomaluje chod počítače a neobsahuje reklamy. Získáte ho zde: http://bit.ly/CHCI_POMÁHAT.


Děkujeme, že na nás myslíte i při tak běžné činnosti, jako je nakupování!


Tiskové zprávy

Archiv

Akce v roce 2011

Žáci z Drahan si s počítačem hravě poradí

Už po sedmé se dnes sešly soutěžní týmy žáků čtvrtých a pátých tříd ZŠ v Prostějovském Íčku, aby soutěžily o počítačově nejzdatnější družstvo. Soutěž Dobrodružství s počítačem tradičně pořádá Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov ve spolupráci s Cyrilometodějským gymnáziem a MŠ v Prostějově a těší se velkému zájmu základních škol z celého Prostějovska. První místo, a tedy i hlavní cenu pro školu, letos vybojovali žáci ze ZŠ v Drahanech.

Dobrodružství s počítačem je počítačová soutěž pro čtyřčlenná družstva žáků čtvrtých a pátých tříd základních škol. Letos se soutěže, která proběhla v úterý 15. listopadu, zúčastnilo dvacet šest družstev z třinácti základních škol z celého Prostějovska a každé družstvo plnilo během pětačtyřiceti minut čtyři soutěžní úkoly. "Úkolem soutěžících je zvládnout co nejlépe v časovém limitu logickou počítačovou hru, namalovat v programu Malování ilustraci ke krátké pohádce či bajce (letos to byla bajka o myšce a lvu), vytvořit v MS Wordu reklamu, tentokrát na tiskárnu, a najít na internetu správné odpovědi na tři soutěžní otázky," shrnula soutěžní úkoly Ivana Matyášková, profesorka Cyrilometodějského gymnázia a MŠ v Prostějově, která bděla nad celou soutěží.

Ve 14 hodin proběhlo v klubu Oáza slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a vítězům byly předány ceny za účasti Jaroslava Fidrmuce, ředitele Cyrilometodějského gymnázia a Kateřiny Opatrné, vedoucí ICM Prostějov. První místo vybojovalo družstvo z Jubilejní Masarykovy základní a mateřské školy v Drahanech a členové družstva získali dárkový balíček, jehož součástí byla taneční podložka pro každého. Tuto cenu věnoval do soutěže Ing. Aleš Matyášek, člen komise pro mládež a tělovýchovu města Prostějov. Vítězné družstvo také obdrželo cenu pro školu, kterou byl hodnotný balík kancelářských potřeb pro školy.

Druhé místo potom obsadili žáci ze základní školy v Protivanově a na třetím místě se umístilo družstvo žáků z Masarykovy základní a mateřské školy v Nezamyslicích. Oceněna byla také družstva, která se umístila na čtvrtém až devátém místě. Všichni, kteří se soutěže zúčastnili, dostali diplom, sladkou odměnu a odznáček soutěže. ICM Prostějov také pamatovalo na učitele, kteří doprovázeli své žáky, a přichystalo pro ně desky se zajímavými informačními materiály.

"Ceny do soutěže se nám podařilo zajistit především díky sponzorským darům od firem Česko-švýcarská InterInvest Prostějov, a.s., Habro, VAHAL, s.r.o. a INFOS Art, s.r.o. a touto cestou bychom jim chtěli poděkovat za jejich podporu," řekla Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov, a ještě doplnila: "Soutěž také podpořil EUROPE DIRECT Olomouc. Doufáme, že v příštím roce naši soutěž opět podpoří i město Prostějov, které ji v předchozích letech také finančně podporovalo. Soutěž má totiž mezi školami velký pozitivní ohlas."

Kdo se soutěže chce v příštím ročníku zúčastnit, má již nyní rok na přípravu, protože soutěž se opět bude konat v polovině listopadu 2012 a bližší informace se objeví na internetových stránkách www.icmprostejov.cz a www.cmg.prostejov.cz v průběhu října 2012. Takže žáci i jejich školy se mohou těšit, protože určitě bude zase o co soutěžit.

Fotografie ze sedmého ročníku najdete v naší fotogalerii.

Kontaktní osoba:

Kateřina Opatrná
Vedoucí ICM Prostějov
Tel.: +420 731 604 073
E-mail: opatrna zavináč cmg.prostejov.cz

Sirotci a vdovy aneb co všechno se mladí redaktoři dozvěděli v prostějovském Íčku

V letošním roce se poprvé konala krajská kola celostátní soutěže Školní časopis roku. Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov připravilo v úterý 25. října 2011 pro vítězné redakce Olomouckého kraje kreativní workshop s názvem "Jak se dělá časopis" a společně se pak vypravili na exkurzi do tiskárny.

Během dopoledne se do prostějovského Íčka sjeli vybraní zástupci oceněných redakcí školních časopisů z celého Olomouckého kraje. Ze Základní školy Zlatých Hor přijela redakce časopis Zlatíčka, Prostějov reprezentovala redakce časopisu Postřeh, který vydávají žáci Základní a mateřské školy Prostějov, Palackého. Středoškolské časopisy reprezentovala redakce časopisu Litero, který vydávají studenti Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy Přerov, a mladí redaktoři časopisu Eror z Gymnázia Uničov.

Mladé redaktory na úvod setkání přivítala Stanislava Rotterová, regionální koordinátorka – redaktorka internetového časopisu REMIX, která toto krajské kolo soutěže Školní časopis roku organizovala ve spolupráci s ICM Prostějov. Partnerem soutěže bylo také Cyrilometodějské gymnázium a MŠ v Prostějově, jehož ředitel Jaroslav Fidrmuc předal mladým redaktorům diplomy, drobná ocenění a sladké odměny.

Po slavnostní chvilce byl pro studenty připraven workshop na téma "Jak se dělá časopis", který vedl Dominik Opatrný, výkonný redaktor odborného časopisu Studia Theologica. "Workshop byl připraven tak, aby mladí redaktoři mohli jednak sdílet vlastní zkušenosti s tvorbou časopisu a se zázemím, které jim škola poskytuje, ale také aby se mohli vzájemně přiučit něco nového," vysvětluje Stanislava Rotterová. "Během dopoledne se tak mladí redaktoři naučili, jak si např. připravit pro svůj časopis šablonu, získali základní přehled o typografických pravidlech, dozvěděli se, co to jsou tzv. sirotci a vdovy, a seznámili se s korektorskými značkami," doplňuje. Dominik Opatrný pro studenty také připravil zajímavou příručku, kterou si mohli studenti po skončení workshopu odnést se spoustou dalších informačních materiálů, které jim mohou pomoci při jejich další činnosti.

Na odpoledne zajistilo ICM Prostějov pro zájemce exkurzi do tiskárny Cheops a netřeba dodávat, že se jí všichni rádi zúčastnili. Návštěvníky tiskárnou provedl sám majitel firmy, Josef Milar, který velmi poutavě vyprávěl o historii tiskárny i o jejím současném stavu. Mladí redaktoři se dozvěděli řadu informací o práci v tiskárně, prohlédli si vzorkovnu a viděli práci grafičky přímo v reálu. Studenty velmi zajímaly i praktické věci, které se týkaly jejich možnosti práce v takové tiskárně. Všichni se pak rozjížděli do svých domovů se spoustou zajímavých zážitků a informací.

"Celodenní program pro vybrané zástupce oceněných redakcí školních časopisů bylo možné uspořádat díky finanční podpoře Olomouckého kraje," doplňuje na závěr Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov, "a doufáme, že se nám podaří v příštím roce zorganizovat pro nadšené redaktory školních časopisů podobnou akci."

Kontaktní osoba:

Stanislava Rotterová
Pracovnice ICM Prostějov a regionální koordinátorka – redaktorka časopisu REMIX pro Olomoucký kraj
Tel.: +420 731 402 119
E-mail: rotterova zavináč cmg.prostejov.cz

I ty se můžeš stát dobrovolníkem

Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov dnes zahájilo slavnostní vernisáží fotografickou výstavu s názvem "I ty se můžeš stát dobrovolníkem", která mapuje život a práci zahraničních dobrovolníků v Prostějově. Výstava je instalovaná v Galerii pro duši, která se nachází, stejně jako ICM Prostějov, v budově Cyrilometodějského gymnázia a MŠ v Prostějově a návštěvníci si ji mohou prohlédnout až do konce roku 2011.

"Nápad uspořádat výstavu, která by mapovala život dobrovolníků, kteří působí v naší organizaci, zrál již delší dobu, ale až díky finanční dotaci, kterou jsme letos získali v rámci Evropského roku dobrovolnictví, se nám podařilo tuto výstavu uspořádat," vysvětluje Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov. "Vernisáž jsme načasovali do období, kdy vrcholí akce zaměřené na dobrovolnictví." doplňuje.

Vernisáž proběhla v ICM Prostějov ve středu 9. listopadu ve 14. hodin. Po úvodním přivítání všech návštěvníků dostala slovo Stanislava Rotterová, bývalá vedoucí ICM Prostějov, díky níž zahraniční dobrovolníci v ICM Prostějov a v klubu Oáza působí. Ve své řeči vzpomenula každého dobrovolníka a krátce shrnula, co pro něj bylo charakteristické, čím obohatil naši činnost. Potom přidali k dobru své vzpomínky na dobrovolníky, s kterými se setkali, i někteří návštěvníci. Na závěr byl všem představen současný dobrovolník – Birgir z Islandu, který bude v ICM Prostějov působit až do konce srpna 2012.

Pro všechny návštěvníky bylo nachystané také občerstvení a vedle fotografií si také mohli prohlédnout materiály, které dobrovolníci během svého pobytu vytvořili, např. adventní kalendář či tangramy, nebo si mohli přečíst, jak na svou „službu“ vzpomínají někteří dobrovolníci dnes.

"Snad příští výstava o našich dobrovolnících bude i o těch českých, kteří ve spolupráci s naší organizací do zahraničí vycestují," podotkla na závěr vernisáže Stanislava Rotterová.

Kontaktní osoba:

Kateřina Opatrná
Vedoucí ICM Prostějov
Tel.: +420 731 604 073
E-mail: opatrna zavináč cmg.prostejov.cz

Dobrovolníci si ocenění zaslouží

Prostějovské Informační centrum pro mládež (ICM) dnes připravilo pro dobrovolníky a koordinátory dobrovolníků z prostějovských neziskových organizací akci s názvem Den dobrovolníků. Během akce, která se konala v rámci Evropského roku dobrovolnictví, převzali nominovaní dobrovolníci diplomy, knižní poukázky a medová srdce jako ocenění své obětavé práce pro druhé. ICM Prostějov pro ně potom připravilo také workshop, nazvaný "Pozitivní povahové profily", během kterého si vyzkoušeli řadu zajímavých aktivit.

Den dobrovolníků uspořádalo Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov v rámci Evropského roku dobrovolnictví. "V letošním roce byla práce dobrovolníků na řadě míst vyzdvihovaná i díky právě probíhajícímu Evropskému roku dobrovolnictví. Práce dobrovolníků je pro mnoho neziskových organizací naprosto nezbytná, a proto jsme i my rádi využili příležitosti k veřejnému ocenění a zviditelnění práce dobrovolníků, kteří vykonávají svoji činnost v prostějovských neziskových organizacích," přiblížila smysl akce Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov.

Krátce před 14:00 hod. se v prostorách ICM Prostějov začali scházet první účastníci – především nominovaní dobrovolníci. Každá prostějovská nezisková organizace mohla nominovat ze svých řad dobrovolníky, jejichž práci by ráda ocenila. Nominováno bylo 20 dobrovolníků, kteří pomáhají v organizacích ADRA, Člověk v tísni, IRIS, SONS a Tyflocentrum a ICM Prostějov, a spolu s dobrovolníky se akce zúčastnili i koordinátoři dobrovolníků z jednotlivých organizací.

Spolu s Kateřinou Opatrnou, vedoucí ICM Prostějov, a Stanislavou Rotterovou, hlavní koordinátorkou akce a zástupkyní Prostějovské koalice neziskových organizací (PRKNO), předávaly ocenění dobrovolníkům také Alena Dvořáková, koordinátorka Zdravého města Prostějov, a Marcela Vystrčilová, zástupkyně Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje (UNO). Alena Dvořáková pozdravila všechny účastníky i jménem Aleny Raškové, místostarostky města Prostějova a všem poděkovala za jejich obětavou práci pro druhé.

Po slavnostním předání diplomů, medových srdcí a knižních poukázek, které nominovaným dobrovolníkům věnovala Prostějovská koalice neziskových organizací (PRKNO), byl pro všechny zúčastněné připraven workshop s názvem „Pozitivní povahové profily“. Workshop vedl zkušený lektor Pavel Polcr. Účastníky zaujala možnost dozvědět se něco o tom, jaký povahový typ jsou, a co že je to ten "program", který nám běží v hlavě na pozadí. Nejen mladší účastníky strhly různé hříčky a drobné aktivity, kterými byl celý program proložen. "Účastníci byli aktivní, nebáli se zeptat a zapojit, a to je dobře, protože jen tak si toho mohou odnést co nejvíce," chválil účastníky lektor.

Spokojenost však byla oboustranná. "Dnešní setkání se mi moc líbilo, dozvěděla jsem se spoustu nových a zajímavých informací, které se mi budou hodit při komunikaci s druhými lidmi. Je dobré něco vědět o tom, jakou povahu či charakter mohou druzí mít a jak se to potom projevuje v jejich komunikaci a jednání. A lektor nám to všechno pěkně přiblížil," pochvalovala si práci lektora i zvolené téma Věra Kaděrová, dobrovolnice, která působí v organizaci ADRA a pravidelně vypomáhá v Centru sociálních služeb v Prostějově.

Celá akce proběhla v příjemné atmosféře a všichni ocenili možnost sejít se a trochu se v tom předvánočním shonu občerstvit na duchu i na těle – drobné občerstvení pro ně nachystali pracovníci ICM Prostějov. Mnozí ještě chvíli po skončení workshopu poseděli, zabráni do rozhovoru.

Fotografie z akce najdete v naší fotogalerii.

Akce se konala za finanční podpory ze strany MŠMT ČR v rámci Evropského roku dobrovolnictví.

 

Kontaktní osoba:

Kateřina Opatrná
Vedoucí ICM Prostějov
Tel.: +420 731 604 073
E-mail: opatrna zavináč cmg.prostejov.cz

Chceš jet jako dobrovolník do zahraničí?

S účastníky Evropské dobrovolné služby se můžete nejen setkat v Informačním centru pro mládež Prostějov (ICM Prostějov), ale od ledna 2011 se jimi také můžete sami stát a vyrazit do zahraničí. Klub studentů, rodičů a přátel CMG v Prostějově, který je zřizovatelem ICM Prostějov, získal v lednu 2011 akreditaci, která ho po dobu tří let opravňuje k tomu, aby vysílal zájemce do akreditovaných hostitelských organizací v zahraničí.

Evropská dobrovolná služba (EDS) je součástí programu Evropské unie Mládež v akci. Klub studentů, rodičů a přátel Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově je již od roku 2005 akreditovanou hostitelskou organizací v rámci programu Mládež v akci – Evropská dobrovolná služba. V praxi to znamená, že přijímá až na dobu jednoho roku dobrovolníky ze zahraničí, kteří se podílejí na činnosti Informačního centra pro mládež Prostějov a volnočasového klubu Oáza a vytvářejí nové aktivity pro veřejnost. Nejznámější aktivitou našich dobrovolníků jsou tradiční konverzace pro veřejnost.

Od ledna 2011 má Klub studentů, rodičů a přátel CMG akreditaci jakožto hostitelská a nově i jako vysílající organizace. To mu umožňuje vysílat dobrovolníky do zahraničí a to jak na krátkodobé, tak dlouhodobé pobyty, v délce až 12 měsíců.

"Dobrovolníci se v zahraničí zapojují do činnosti neziskových organizací. Projekty těchto organizací vychází z jejich poslání a mohou být zaměřeny do různých oblastí – počínaje ekologií, přes kulturu a sport, po práci s dětmi a mládeží, seniory nebo handicapovanými lidmi. Dobrovolníci se mohou zapojit do projektů podle svých zájmů. Služba dobrovolníka je ale na plný úvazek a není placená." řekla Stanislava Rotterová, pracovnice ICM Prostějov a zároveň regionální konzultantka pro program Mládež v akci v Olomouckém kraji. Hned však dodává: "Pobyt dobrovolníka je však zajištěn z prostředků evropského programu Mládež v akci, dobrovolník má hrazenu cestu na projekt a zpět (do výše 90% celkových nákladů), ubytování, stravu, pojištění, jazykový kurz a také dostává kapesné. Jedinou podmínku pro účast na projektu Evropské dobrovolné služby je věk 18 až 30 let."

Zájemci z Prostějova a okolí, kteří by se rádi zúčastnili Evropské dobrovolné služby, mohou tedy nyní kontaktovat přímo pracovníky ICM Prostějov, kteří jim pomohou s celým procesem výběru projektu, komunikace s hostitelskou organizací a se všemi potřebnými záležitostmi před odjezdem do zahraničí i po příjezdu zpět do ČR.

"Akreditace naší organizace pro hostitelské projekty i vysílání dobrovolníků do zahraničí je platná do ledna 2014 a samozřejmě počítáme s tím, že bychom usilovali o její prodloužení i po tomto termínu." doplnila Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov.

Detailnější informace k celému procesu Evropské dobrovolné služby najdete na webu www.mladezvakci.cz nebo můžete kontaktovat Stanislavu Rotterovou, regionální konzultantku pro program Mládež v akci, na emailové adrese rk-olomoucky zavináč mladezvakci.cz nebo se můžete přijít osobně informovat do ICM Prostějov, Komenského 17.

Kontaktní osoba:

Stanislava Rotterová
Pracovnice ICM Prostějov
Regionální konzultantka pro program Mládež v akci v Olomouckém kraji
Tel.:
731 402 119
E-mail: rotterova zavináč cmg.prostejov.cz, rk-olomoucky zavináč mladezvakci.cz

Soutěž Nápad na nové logo PRKNO zná svého vítěze

Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov vyhlásilo na podzim soutěž s názvem Nápad na nové logo Prostějovské koalice neziskových organizací (PRKNO). Nápadů do soutěže přišlo do uzávěrky, která byla 15. listopadu, celkem devatenáct. Vítězným nápadem se stal návrh od Terezy Havránkové z Čehovic.

"Vybrat vítěze ze zaslaných nápadů nebylo jednoduché, ale hlavním kritériem, podle kterého rozhodovala porota složená ze zástupců prostějovského ICM a Prostějovské koalice neziskových organizací, byla především nápaditost a použitelnost návrhu v praxi," vysvětlila Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov.

Soutěže se zúčastnili mladí lidé ve věku od 13 do 30 let z celé České republiky. Došlé nápady si nyní, po vyhlášení výsledků, které proběhlo 30. listopadu, mohou všichni zájemci prohlédnout v naší fotogalerii. Autoři tří nejlepších nápadů byli oceněni formou dárkového poukazu v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Autorka vítězného návrhu, Tereza Havránková, osobně převzala poukázku v ICM Prostějov během akce s názvem Den dobrovolníků, která se konala v ICM Prostějov dnes 9. prosince 2011.

Kontaktní osoba:

Kateřina Opatrná
Vedoucí ICM Prostějov
Tel.: +420 731 604 073
E-mail: opatrna zavináč cmg.prostejov.cz

Francii můžete ochutnat všemi smysly i v Prostějově

„Frankofonní týden“ - to je název akce, kterou pro prostějovskou veřejnost připravila Pauline Renouf, dobrovolnice z Francie, která působí v Informačním centru pro mládež v Prostějově. Ve dnech 21. - 24. března 2011 tak mohli zájemci ochutnat „špetku Francie“ přímo uprostřed Prostějova.

Pro všechny, kdo mají rádi francouzskou kulturu, nebo prostě jenom to, co je francouzské, připravila Pauline Renouf, účastnice Evropské dobrovolné služby, která působí v ICM Prostějov, akci s názvem „Frankofonní týden“.

Co je to ta frankofonie? „Frankofonie - to jsou všechny země, ve kterých se mluví francouzsky a které sdílejí společnou kulturu a historii. Francouzština je mateřským jazykem například ve Francii, Belgii, Švýcarsku, Lucembursku a francouzské Kanadě, nebo v jiných zemích (bývalých francouzských koloniích) jako Guyana, Réunion, Alžírsko aj. Oslavy frankofonie jsou příležitostí pro šíření a sdílení francouzské kultury pro všechny, kteří mají zájem objevovat novou kulturu a nový jazyk. Den frankofonie je oficiálně stanoven na 20. března a slaví se současně ve Francii a v jiných hlavních městech francouzsky mluvících zemí. V tento den si můžeme připomenout část francouzské kultury.“ vysvětluje Pauline Renouf, která pochází z města Pontorson v Normandii.

Od pondělí 21. března až do čtvrtku 24. března mají zájemci možnost zúčastnit se připraveného programu v prostorách ICM Prostějov a Střediska volného času Oáza v budově Cyrilometodějského gymnázia a MŠ v Prostějově. V pondělí proběhla ochutnávka francouzských palačinek s kaštanovým krémem a soleným karamelovým máslem, v úterý byl na programu francouzský film o Paříži, který diváci zhlédli v původním znění s českými titulky. Ve středu byla možnost přijít si odpoledne zahrát francouzské hry pétanque a „béret“. „Ve čtvrtek jsme celý program uzavřeli kreativní dílnou, v níž si každý, kdo přišel, mohl vyrobit originální náušnice s francouzskou tematikou, nebo se mohl pustit do vytvoření koláže na téma «Co si představím, když se řekne Francie». Nejlepší koláž jsme na závěr workshopu ocenili“ doplňuje výčet akcí Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov.

Pozvánku na Frankofonní týden našli zájemci také na Facebooku, kde byla celotýdenní akce doprovázena každý den novou otázkou na zajímavou osobnost spjatou s Francií. První, kdo správně odpověděl na otázku „Kdo jsem?“, mohl vyhrát drobnou cenu.

„Největší ohlas měla pondělní ochutnávka palačinek, ale zaznamenali jsme také zájem veřejnosti o uspořádání cestopisné přednášky či fotografické prezentace Francie. Rádi bychom něco podobného uspořádali ještě do konce školního roku, pravděpodobně v průběhu května nebo června, dokud tu Pauline je.“ shrnula Kateřina Opatrná. Pauline Renouf pracuje jako dobrovolník v ICM Prostějov od září 2010 a její „služba“ bude končit začátkem července 2011. Celý její pobyt je financován přes evropský program Mládež v akci - Evropská dobrovolná služba.

Fotografie z akce najdete v naší fotogalerii.

Kontaktní osoba:

Kateřina Opatrná
Vedoucí ICM Prostějov
Tel.: 582 302 553
E-mail: opatrna zavináč cmg.prostejov.cz

Kouzla a čáry aneb předčasný slet čarodějnic

Již po páté se Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov zapojilo do celostátní akce „Noc s Andersenem“, která se letos konala v pátek 1. dubna v mnoha knihovnách a školách nejen v ČR. Třináct dětí, dvě pracovnice ICM a 4 dobrovolníci, včetně jedné francouzské dobrovolnice, se v tento večer změnilo v kouzelníky, čarodějnice, vědmy a jiné divotvorné tvory, kteří až do noci kouzlili, zpívali, hráli hry a hlavně četli pohádky.

Kolem šesté hodiny večerní se v pátek 1. dubna začali k ICM Prostějov stahovat prapodivné bytosti – kouzelníci, vlkodlaci, čarodějnice a vědmy. Nejednalo se však o nějaký aprílový žertík, ale o nadšené zájemce o „nocování s Andersenem“. V prostorách Cyrilometodějského gymnázia, kde se ICM Prostějov nachází, na ně již čekala připravená jeskyně kouzel a čar, kde je uvítaly kouzelnice Meluzína, Meduzína, Čarnyra a Šamšula, vědma a kouzelník SlávkomáG. Všechny kouzelné bytosti se nejprve musely navzájem seznámit a vyrobit si pravé kouzelnické klobouky, které si mohly podle libosti nazdobit.

Po společné večeři následovalo „pravé a nefalšované“ kouzelnické představení kouzelníka SlávkomáGa. Potom vědma pohlédla do „křišťálové koule“ a rozdělila děti na dvojice a trojice, aby společnými silami zvládly vyřešit tři přetěžké úkoly – odhalit tajný nápis na pergamenu, namíchat správný lektvar a proměnit svůj stín třeba v orla. Za každý splněný úkol dostali kousek plánku cesty k „pokladu“, v němž se skrývala jejich čarodějná moc pro tuto noc. Poklad děti společnými silami našly a hned si svou čarodějnou moc mohly vyzkoušet v hodině „zpívané magie“, kde si všichni kouzelníci a čarodějnice mohli zazpívat oblíbené písničky z pohádek na karaoke, v hodině „luminografické magie“ čarovali všichni se světlem a výsledkem byly moc pěkné a zajímavé fotografie. V hodině „ducha techniky“ pak děti zachraňovaly pavoučka před leguány nebo chytaly myši na policích s nádobím.

Po všem tom kouzlení a čarování byli už všichni docela unavení a tak po malé, už téměř půlnoční, svačince následovalo povídání o oblíbených knížkách a potom už vedla cesta do spacáků. Na dobrou noc malým kouzelníkům a čarodějnicím četly pohádky čarodějnice Meduzína a Šamšula. Po ránu na děti čekala snídaně a památeční kartička z jejich hodiny „luminografické magie“. Potom už všechny čekalo jen balení a cesta domů.

„Jak už bývá zvykem, do příprav programu Noci s Andersenem se v ICM Prostějov zapojují naši dobrovolníci,“ doplňuje k programu Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov, která se pro tuto noc změnila v čarodějnici Šamšulu. „A ani letos tomu nebylo jinak,“ pokračuje. „Hlavní téma programu «kouzla a čáry» vymyslela naše dobrovolnice z Francie, Pauline Renouf, která v ICM působí v rámci Evropské dobrovolné služby. Program jí pak pomohla dotvořit dobrovolnice Katka, která studuje vysokou školu v Olomouci a byla u nás na praxi. Doufáme, že i příští rok se nám podaří tuto akci pro děti připravit, a že se setká s podobným úspěchem jako letos.“

Fotografie z akce najdete v naší fotogalerii.

 

Kontaktní osoba:

Kateřina Opatrná
Vedoucí ICM Prostějov
Tel.: 582 302 553
E-mail: opatrna zavináč cmg.prostejov.cz

Generálka plesových účesů a manikúry v ICM Prostějov

Informační centrum pro mládež Prostějov (ICM Prostějov) připravilo v plesové sezóně jedinečnou akci, jejíž název „Girls Beauty Afternoon“ mnohé napovídá. Ve středu 19. ledna 2011 se v odpoledních hodinách sešly ve Středisku volného času Oáza (SVČ Oáza) dívky i ženy, aby využily možnosti nechat si zdarma vytvořit účes nebo si nechat nazdobit nehty od profesionálů nebo jen s nimi zkonzultovat své nápady.

Akci „Girls Beuty Afternoon“ uspořádalo ICM Prostějov ve spolupráci s profesionály – nehtovou designérkou Janou Vičarovou a kadeřnicí Evou Zacharovou – které nabídly návštěvnicím ICM Prostějov a SVČ Oáza možnost vyzkoušet si zdarma zdobení nehtů či společenský účes. Zájemkyním také poradily se správnou péčí o vlasy a nehty.

Akce se také zúčastnila Pauline Renouf, mladá Francouzka, která působí jako dobrovolnice v ICM Prostějov v rámci Evropské dobrovolné služby. Pro zájemce připravila „masážní koutek“, kde názorně ukazovala masáže rukou. Návštěvnice si tak mohly vyzkoušet masáž na vlastní kůži a naučit se základním postupům, které mohou využít i samy doma.

Na koho zrovna nevybyla židlička u kadeřnice, nehtové designérky nebo „masérky“, ten mohl zalistovat katalogy s kosmetikou, nebo se začíst do knih s radami a tipy, jakou kosmetiku používat, jak se nalíčit za pět minut nebo jak si načesat francouzský drdol.

„V našem odpoledním programu jsme nezapomněli ani na muže,“ řekla vedoucí ICM Prostějov Kateřina Opatrná, „pro ně jsme připravili „pánský koutek“, kde se mohli naučit vázat kravatu nebo se seznámit se základy společenského chování neboli se základy chování na plese. Zájem však také měli o masáže rukou. K tomu všemu nechybělo ani něco málo k zakousnutí – domácí sušenky.“

Celé odpolední setkání se neslo v uvolněné a pohodové atmosféře.

Fotografie z akce najdete v naší fotogalerii.

Kontaktní osoba:

Kateřina Opatrná
Vedoucí ICM Prostějov
Tel.: 582 302 553
E-mail: opatrna zavináč cmg.prostejov.cz

Akce v roce 2010

Prezentace ICM Prostějov na Burze škol v Prostějově a na výstavě Scholaris v Olomouci

V listopadu se Informační centrum pro mládež Prostějov prezentovalo na dvou výstavách středních škol v Olomouckém kraji - a to 10. listopadu 2010 na Burze škol v Prostějově a 24. - 25. listopadu 2010 na výstavě Scholaris v Olomouci.

ICM Prostějov na obou výstavách prezentovalo svou činnost a nabídku služeb pro mladé lidi, pracovníky s mládeží i širokou veřejnost. Dále prezentovalo také činnost svých partnerů: Asociace pro podporu rozvoje informačních center pro mládež v ČR, Národního informačního centra pro mládež, České národní agentury Mládež, Evropské informační sítě pro mládež EURODESK a Europe Direct Olomouc.Spolu s pracovníky ICM Prostějov prezentovala své aktivity také Pauline Renouf, účastnice Evropské dobrovolné služby z Francie, která v ICM Prostějov působí od září 2010 do července 2011.

Na stánku byly k dispozici návštěvníkům informační materiály (o informačních centrech pro mládež, o EU apod.) a přítomní pracovníci ochotně poskytovali další informace a zodpovídali dotazy.

Zatímco stánek na výstavě Scholaris byl spíše jen prezentační, Burzu škol jsme využili pro zmapování povědomí o ICM Prostějov mezi mladými lidmi za pomoci slosovatelné ankety - každou hodinu byl vylosován jeden respondent, který obdržel drobnější věcnou cenu, a na konci dne byl vylosován ze všech anketních lístků výherce hlavní ceny.

Do ankety se zapojilo 134 respondentů, z nichž 123 bylo mladší 20 let. Z ankety vyplynulo, že přibližně třetina respondentů neví o tom, že v Prostějově funguje informační centrum pro mládež, druhá třetina pak ICM zná, ale neví, co jim může konkrétně nabídnout. Zbývající třetina se dělí na dvě poloviny: polovina ICM zná, ví, co nabízí, ale nikdy jeho služeb nevyužila, naopak druhá polovina ICM nejen zná, ví, co nabízí, ale už také jeho služeb využila.

40% respondentů by pak uvítalo, kdyby ICM Prostějov nabízelo předprodej vstupenek v síti TICKETPRO apod. 28% respondentů pak uvedlo, že nejčastěji hledá informace o EU, 24% respondentů uvedlo informace o studiu. Pouze např. 3% respondentů uvedlo, že hledají informace z oblasti volného času. Celé shrnutí ankety si můžete přečíst v příloze.

Fotografie z obou výstav najdete v naší fotogalerii.

NáhledPřílohaVelikost
Vyhodnocení slosovatelné ankety.pdf30.4 KB

Soutěž Dobrodružství s počítačem

VI. ročník soutěže

Dobrodružství s počítačem

16. 11. 2010 Informační centrum pro mládež ve spolupráci s Cyrilometodějským gymnáziem a Mateřskou školou v Prostějově uspořádali již VI. ročník soutěže Dobrodružství s počítačem .

Soutěže se celkem zúčastnilo 88 žáků 4. a 5. ročníků z dvanácti škol z Prostějova a jeho okolí.

Na 22 čtyřčlenných družstev čekaly 4 úkoly:

 1. logická hra "Bloxorz"
 2. ilustrace na povídku: "Paní husa natřásá peří" (program malování)
 3. vyhledávání zadaných informací prostřednictvím Internetu
 4. vypracování reklamního plakátku na webový prohlížeč "Ferda mravenec"

Každé družstvo mělo k zvládnutí všech úkolů 45 minut a přístup ke dvěma počítačům.

Na prvním místě se umístilo družstvo ze ZŠ Krumsín ve složení: Matěj Růžička, Lucie Znojilová, Zdeňka Lošťáková, Izabela Krpcová.

Na druhém místě se umístilo družstvo ze ZŠ Protivanov: Lukáš Hanák, Barbora Lachmanová, Edita Šustrová, Marie Pořízková

Třetího místa dosáhlo družstvo ze ZŠ Protivanov: Martin Zrůstek, David Sekanina, Pavla Závodná, Gabriela Nejedlá

Zvláštní ocenění – diplom - bylo uděleno Denise Hrabalové z Masarykové ZŠ a MŠ Nezamyslice za dosažení nejvyššího levelu v logické hře "Bloxorz".

Soutěž se uskutečnila za finanční podpory města Prostějova.

Nahlédněte do fotogalerie a "ochutnejte" atmosféru soutěžního dne.

 

napsala Stanislava Rotterová

ICM Prostějov spustilo nové webové stránky

Informační centrum pro mládež Prostějov (ICM Prostějov) spustilo ve čtvrtek 12. srpna 2010 novou podobu svých webových stránek, které stále najdete na adrese www.icmprostejov.cz. Mají nejen novou grafickou podobu, ale především nový redakční systém, díky němuž budou stránky pro uživatele interaktivnější.

Staré stránky ICM Prostějov začaly fungovat v roce 2006, a protože se práce v ICM Prostějov stále vyvíjí, rozhodli jsme se v roce 2009 pro celkovou změnu vzhledu stránek i jejich redakčního systému tak, aby byl pro jejich uživatele přehlednější a nabídl jim i nám nové funkce.

Grafická podoba stránek je nyní celkově jednodušší a čistší. Vychází z barev loga, které ICM Prostějov užívá, a došlo tak k sjednocení celé jeho grafické prezentace. Redakční systém je vystavěn na základě přizpůsobeného modulu systému Drupal, což je open source redakční systém, tedy volně přístupný software. Na přizpůsobení modulu podle stávajících potřeb ICM Prostějov má zásluhy především Benjamin Rous, který působí v ICM Prostějov v rámci Evropské dobrovolné služby. Tato práce byla mezi jeho dalšími aktivitami stěžejní.

Nové webové stránky jsou koncipovány tak, aby nabízely kvalitní informační servis pro své návštěvníky, aby byly pro uživatele co nejpřehlednější a aby dávaly možnost se co nejrychleji dostat k těm informacím, které návštěvníky zajímají. V levém panelu najde návštěvník jednotné kategorie informací – vzdělávání, práce, cestování, volný čas, sociálně patologické jevy, občan a společnost, mládež a EU – které nabízí každé ICM v ČR. V jednotlivých kategoriích najde návštěvník informace týkající se celé České republiky, především však informace regionální.

Nové stránky s sebou přinesly i několik novinek pro své uživatele. Hned na první straně se návštěvníci například dozví, které články jsou nejaktuálnější, které jsou nejčtenější a jaké akce ICM Prostějov plánuje v nejbližší době. Návštěvníci mají také možnost psát k jednotlivým článkům komentáře, případně jejich prostřednictvím položit dotaz pracovníkům ICM Prostějov. Nové stránky si také mohou uživatelé přidat mezi své sledované RSS kanály, či si je zařadit mezi oblíbené stránky na Facebooku či Twitteru.

Webové stránky byly spuštěny do tzv. pilotního provozu, během kterého dojde k jejich postupnému vyladění tak, aby obstály v běžném provozu. Doufáme, že naše nové webové stránky přispějí k lepší informovanosti mladých lidí v našem regionu, a že se budou líbit. Budeme samozřejmě velmi rádi, pokud nám napíšete své názory, postřehy, ale i připomínky k novým webovým stránkám na e-mail icm zavináč cmg.prostejov.cz.

Dobrovolník z Hodiny H v ICM Prostějov

Od 23. 6. do 1. 7. 2010 navštívil Informační centrum pro mládež Prostějov italský dobrovolník Nino Leanza, který působí jako dobrovolník v rámci projektu Amicus v Hodině H v Pelhřimově, kde pracuje v ICM Pelhřimov a účastní se projektů, které Hodina H pro mladé lidi připravuje a organizuje.

V ICM Prostějov byl na krátkodobé "zkušené", aby poznal zázemí a aktivity dalšího ICM. Během svého pobytu se seznámil s našimi účastníky Evropské dobrovolné služby Benjaminem Rousem a Umutem Dere a zapojil se do probíhajících aktivit našeho ICM. Pomáhal s vyhledáváním informací a podkladů pro semináře.

V příloze najdete krátké představení Nina a jeho zkušeností s pobytem v České republice (v angličtině).

NáhledPřílohaVelikost
Brief presentation of Nino with photo.pdf2.04 MB

ICM Prostějov na Prostějovském veletrhu zábavy

Informační centrum pro mládež Prostějov se prezentovalo na dvoudenní přehlídce volnočasových organizací v Prostějově - na Prostějovském veletrhu zábavy, která se konala ve dnech 3.-4.6.2010 na Zimním stadionu v Prostějově.

Vedle informačního stánku, kde se návštěvníci mohli dozvědět, jaké služby jim ICM Prostějov nabízí, a do jakých (nejen prázdninových) akcí se mohou mladí lidé zapojit, byly připraveny i krátké soutěžní aktivity. Náš dobrovolník Umut si pro návštěvníky připravil znalostní kvíz "Vynálezci a jejich vynálezy", Ben měl připravenou sportovní disciplínu "Hod na koš", zájemce pak také učil žonglovat. Oba dobrovolníci jsou v naší organizaci v rámci Evropské dobrovolné služby. Návštěvníci si také u našeho stánku mohli vyzkoušet logickou skládačku se zvířaty, která se těšila velké oblibě zvláště mezi malými dětmi, ale i starší ji uměli ocenit.

Fotografie z akce najdete ve fotogalerii.

Pracovní návštěva týmu AICM ČR v informačních a poradenských centrech mladých na Slovensku

Ve dnech 13.–16. května 2010 navštívil tým zástupců Asociace pro podporu rozvoje informačních center pro mládež v ČR (AICM ČR) informační a poradenská centra pro mládež na Slovensku. Za českou stranu se této návštěvy se účastnili zástupci informačních center pro mládež z Českého Krumlova, Lomnice nad Popelkou, Prostějova a Pelhřimova, výprava byla doplněna dále částí členů výkonného výboru AICM ČR. 
Návštěva týmu českých ICM sdružených v AICM ČR se uskutečnila na základě pozvání partnerského „Združenia Informačných a poradenských centier mladých v Slovenskej republike“ (ZIPCEM).

Hlavním sídlem ZIPCEMu je město Prievidza a tak nebylo divu, že naši slovenští kolegové vybrali za místo ubytování českého týmu nedaleké, historicky významné a turisticky velmi navštěvované město Bojnici.

První cílem programového setkání zástupců AICM ČR a ZIPCEM bylo pro českou stranu především poznání reality a podmínek práce slovenských informačních a poradenských center mladých.

V rámci této části programu jsme navštívili informační a poradenská centra mladých v Prievidzi, Martině a Lutile a také Centrum volného času v Prievidzi. Měli jsme možnost také vidět speciální informační „nástroj“ našich kolegů ze slovenského ZIPCEMu, kterým je mobilní informační a poradenské centrum – informační autobus (Infomobil), který vyjíždí, dle plánovaného harmonogramu, za mladými lidmi zejména do měst a obcí, kde není zřízeno „kamenné“ informační a poradenské centrum mladých.

Dalším cílem setkání bylo vzájemné předávání si zkušeností z praktické práce informačních center pro mládež v obou státech. Pro českou stranu byly velmi významné také informace o situaci v oblasti vztahů a spolupráce ZIPCEMu, jako střešní nestátní neziskové organizace v oblasti informací pro mládež na jedné straně a státu (Ministerstva školství Slovenské republiky a jeho přímo řízené organizace Iuventa) na straně druhé. Právě o strategii státu a systémových přístupech k této oblasti jsme měli možnost osobně hovořit a diskutovat se zástupkyní Iuventy Jozefínou Vnenčákovou, která v Iuventě pracuje na pozici vedoucí oddělení podpory práce s mládeží.

Třetím cílem společného setkání pak byla diskuse a předběžné dohody o možnostech spolupráce AICM ČR a ZIPCEMu v dalším období. Výsledky jednání o vzájemné programové spolupráci jsou pro obě strany nejvýznamnější. Stanovili jsme společně základní směry, kterým by se spolupráce mohla v prvopočátku odvíjet. 
Prioritně půjde o tyto směry a oblasti: vzdělávání pracovníků informačních center pro mládež, vzájemná výměna informačních materiálů využitelných v ICM v obou zemích, vzájemné stáže profesionálních pracovníků v partnerských ICM v obou zemích, výměna dobrovolníků v rámci evropské dobrovolné služby do informačních center pro mládež v obou zemích, realizace mezinárodních výměn mládeže zaměřených na informační, mediální a další témata, příprava a realizace střednědobých přeshraničních projektů s regionálním dopadem ad.

V rámci pracovní části programu jsme byli přijati také primátorem města Prievidza panem ing. Jánem Bodnárem, se kterým jsme měli možnost diskutovat o regionální politice a přístupech měst a obcí na Slovensku k dětem, mládeži, školství, neziskovému sektoru a sportu. Panem primátorem představená systémovost, demokratičnost a otevřenost v přístupech politických představitelů města Prievidza k těmto oblastem byla pro nás velmi příjemným překvapením. 

Slovenští kolegové pro český tým připravili také doplňkový poznávací a odlehčovací program v rámci nějž jsme měli možnost poznat samotné město Prievidza a na závěr naší návštěvy pro nás byla připravena noční prohlídka zámku Bojnice.

Naše velké poděkování za velmi pozitivní výsledek našeho setkání a jeho organizaci patří především panu Michalovi Dobiašovi, předsedovi ZIPCEMu, paní Janě Knoppové, místopředsedkyni ZIPCEMu a vedoucí sekretariátu paní Erice Bursové. 

V neděli 16. května 2010 dopoledne jsme odjížděli zpět do České republiky plni příjemných zážitků, nových impulzů a hlavně natěšeni na další spolupráci a společné projekty mezi ICM ČR a SR a partnerskými organizacemi AICM ČR a ZIPCEM.

Iva Sukdoláková
vedoucí ICM / CPDM, o.p.s. Český Krumlov
(Tisková zpráva AICM ČR ze dne 17. května 2010) 

Podívejte se na fotografie do naší fotogalerie.

Den Země

V rámci Dne země, který probíhal v sobotu 24. dubna 2010 na náměstí T.G. Masaryka v Prostějově, představilo svoji činnost Informační centrum pro mládež při Cyrilometodějském gymnáziu v Prostějově a Městské evropské středisko, které při ICM působí.

V době od 8:00 do 13:00 hodin MEIS i ICM PV poskytovala zájemcům informační materiály o službách a možnostech, které poskytují – worshopy, tématické soutěže, besedy na klíč, podpůrné materiály - vše nejen s evropskou tématikou.

Program na našem stánku připravili účastníci Evropské dobrovolné služby, Benjamin Rous z Německa a Umut Dere z Turecka, kteří zde i zvali na své aktivity v naší organizaci.

Ben si pro zájemce připravil křížovku s ekologickou tématikou a Umut puzzle vlastní výroby a "dekoraci" Vašeho obličeje – malování na tvář, pokud jste projevili zájem dát takto na zřejmost radost z podařeného slunečního dne.

Fotografie z této akce si můžete prohlédnou v naší fotogalerii.

Noc s Andersenem v ICM Prostějov

V pátek 26. března se naše Informačním centrum již tradičně zůčastnilo celorepublikové akce Noc s Andersenem. Letos s námi nocovalo 21 spáčů ve věku od 4 do 12 let a nás "starších" bylo sedm - krom nás 3 pracovníků ICM nám vypomáhali 4 dobrovolníci, z toho dva byli ze zahraničí: Ben z Německa a Umut z Turecka - oba kluci u nás působí v rámci Evropské dobrovolné služby.

Letošní noc jsme strávili v Orientu. Děti se scházely už od 18:00 hodin a prvním úkolem pro ně bylo vytvoření si jmenovky, pak následovalo vzájemné představení a hlavně vychválení svého kostýmu, protože nejeden z nás měl velmi pěkný orientální kostým. Po večeři náš Džin zjistil, že se mu ztratila lampa a to ještě netušil, že se i rozbila (a proto se ztratila). Všechny děti se tak pustily do záludných úkolů (skládání zvířátek z tangramu, poznávání džusů po chuti, poznávání pohádkových písniček, hádání pohádkových i jiných hádanek, skládání zvířátek z origami nebo sestavení správného názvu pohádek tisíce a jedné noci), aby po jejich úspěšném zvládnutí našly kousky rozbité lampy. Potom jsme dali kousky dohromady a ejhle, lampa byla na světě.

Potom jsme ještě měli pohádkové karaoke a pohádkovou soutěž Riskuj.

Vyhlásili jsme a také odměnili nejlepší kostým a závěr programu patřil možnosti chatování, hraní her a tančení na tanečních deskách a také speciálnímu focení. Každý účastník naší noci totiž ráno obdržel svoji fotku na létajícím koberci:

Na půlnoc jsme měli přichystané půlnoční překvapení "čínský létající lampión", ale nepřízeň počasí nám to nakonec zkomplikovala, takže snad se zadaří příští rok.

Pak už jsme všichni mířili do spacáků a děti usínaly za četby pohádek z tisíce a jedné noci. Ráno jsme se po snídani rozloučili a už se těšíme zase na příští rok.

ICM Prostějov obdrželo certifikát kvality od MŠMT ČR

Dne 22. října 2009 proběhla v ICM Prostějov kontrola dodržování Národního kodexu standardů kvality poskytovaných služeb v ICM v rámci procesu národní certifikace a na návrh Koordinační rady poskytovatelů informací pro mládež bylo v lednu 2010 schváleno náměstkem ministryně školství, mládeže a tělovýchovy zodpovědným za sport a mládež p. Janem Kocourkem udělení certifikace ICM Prostějov na období čtyř let, tj. do 31. 12. 2013.

Více informací o národní certifikaci Informačních center pro mládež  v ČR najdete na www.msmt.cz.

Vernisáž výstavy "Krásy a tajemno podzemí" v prostějovské Galerii pro duši

Ve středu 27. ledna 2010 proběhla od 16:00 hod. vernisáž výstavy fotografií Petra Hrubana "Krásy a tajemno podzemí" v prostějovské Galerii pro duši, která je umístěna v prostorách Informačního centra pro mládež Prostějov v budově Cyrilometodějského gymnázia a mateřské školy v Prostějově. V úvodu vernisáže představil autor svou novou knihu "Olomoucké podzemí", kterou si návštěvníci vernisáže mohli zakoupit s autogramem autora. Poté následovala prohlídka výstavy s výkladem autora k jednotlivým fotografiím. Vernisáže se zúčastnilo 22 návštěvníků.

Akce v roce 2012

Nic není nemožné aneb jak se indiáni dostali do Andersenových pohádek

Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov se v letošním roce zapojilo již po šesté do celostátní akce „Noc s Andersenem“, která proběhla v pátek 30. března v mnoha knihovnách a školách, a to nejen v ČR. Tento večer se děly nevídané věci i v budově Cyrilometodějského gymnázia a MŠ v Prostějově, kde se dvacet jedna dětí, dvě pracovnice ICM a 5 dobrovolníků ze všech koutů světa úderem šesté hodiny večerní objevili na Divokém Západě.

Už před šestou hodinou večerní se v pátek 30. března začaly v našem íčku objevovat postavy jak z románů Karla Maye – indiáni, indiánky i kovbojové – a každý si pod paží (či pod paží svých rodičů) přinášel spacák a karimatku. Tito všichni byli dychtiví nocovat s panem Andersenem a jeho pohádkami v prostorách Cyrilometodějského gymnázia, kde se ICM Prostějov nachází. Úderem šesté hodiny se všichni ocitli na Divokém Západě, kde padouši jsou vždy polapeni, a šerif pokaždé nastolí řád. Tak i u nás, když Valentině z kmene Pojídačů boloňských špaget z Itálie a Ance, z kmene Žádných upírů z Rumunska, ukradl zloděj knihu s pohádkami pana Andersena a místo ní podstrčil knihu s pozměněnými pohádkami (Indiánská princezna a kamenná postel nebo Kovbojovy nové šaty), tak se vydal místní šerif za pomoci všech jedenadvaceti pomocníků ukradenou knihu najít.

Nejprve si však všichni vyrobili šerifské hvězdy se jmény, aby každý věděl, kdo je kdo. Po společné večeři bylo třeba prověřit dovednosti šerifových nových pomocníků, které každý správný westman potřebuje, aby dopadl zločince. K nalezení ukradené knihy bylo třeba složit zkoušku rychlosti, síly, inteligence a hbitosti. Z novějších vyšetřovacích praktik si potom děti, spolu s šerifem, vyzkoušeli identifikaci lupiče. A po prohledání toho správného podezřelého se konečně mohli podle mapy vydat po stopách ukradené pohádkové knihy. Večerní pohádka byla zachráněna!

Pro nespavce byly ještě nachystány kreativní dílničky – mohli si vyrobit vlastní placku, uplést si náramek, anebo se vrhnout do stavby monumentálního hradu z krabiček od sirek.

A nakonec, po pohádce na dobrou noc, už zbylo jen popřát sladké sny a přislíbit dobrou snídani.

„Na rozloučenou si každý odnášel diplom s indiánským jménem,“ doplňuje k programu Stanislava Rotterová, pracovnice ICM Prostějov. „Hlavní téma „divoký západ“ vymysleli dobrovolníci Birgir z Islandu, Valentina z Itálie a Anca z Rumunska, kteří v ČR působí v rámci Evropské dobrovolné služby. Programem tak připomněli nejen pohádky pana Andersena, ale i výročí 100 let od úmrtí spisovatele Karla Maye. A teď už hurá do příprav na další ročník.“


Fotografie ze šestého ročníku si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Dobrodružství se dá zažít i u počítače

Rok se s rokem sešel a v prostějovském Íčku dnes opět stoupala soutěžní horečka. Devadesát dva žáků čtvrtých a pátých tříd ZŠ z celého Prostějovska soutěžilo už v osmém ročníku soutěže Dobrodružství s počítačem, kterou tradičně pořádá Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov ve spolupráci s Cyrilometodějským gymnáziem a MŠ v Prostějově. První místo, a tedy i hlavní cenu pro školu, letos vybojovali žáci ze ZŠ Protivanov.

Počítačové soutěže Dobrodružství s počítačem, kterou již tradičně pořádá ICM Prostějov ve spolupráci s CMG a MŠ v Prostějově, se v letošním ročníku, který proběhl ve čtvrtek 15. listopadu 2012, zúčastnilo dvacet tři družstev žáků čtvrtých a pátých tříd z dvanácti základních škol z celého Prostějovska.

V každém ročníku čekají na soutěžící podobné soutěžní úkoly: logická hra, malování ilustrace k pohádce, tvorba reklamního letáku v MS Word a hledání správných odpovědí na internetu na tři soutěžní otázky. "V letošním ročníku soutěžili žáci v logické hře TRRRT (the Railway Robot's Road Trip), malovali obrázek k pohádce »Honza a vrba«, vymýšleli reklamu na USB zařízení – tady museli zapojit i svou představivost a vymyslet, co ještě by se mohlo připojovat k počítači přes USB port – a samozřejmě hledali odpovědi na záludné otázky na internetu, např. co je na rubové straně eurobankovek," přiblížila soutěžní úkoly Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov.

"Konkrétní zadání úkolů se soutěžící dozví až před začátkem soutěže, ale trénovat logickou hru mohou čtrnáct dnů před soutěží a ostatní úkoly mohou cvičit po celý rok," doplňuje Ivana Matyášková, profesorka Cyrilometodějského gymnázia a MŠ v Prostějově, která bdí nad celou soutěží, a ještě k tomu doplnila, "někteří ze soutěžících už také vědí, do čeho jdou, protože už se soutěže účastnili i v minulém roce."

Na každého, kdo se soutěže zúčastnil, čekalo před soutěží občerstvení a odznáček soutěže. ICM Prostějov také pamatovalo na učitele, kteří doprovázeli své žáky, a přichystalo pro ně desky se zajímavými informačními materiály a samozřejmě šálek kávy. Před soutěží byli všichni plni očekávání. "Nejjednodušší bude určitě vyhledávání na internetu a logická hra," probírali mezi sebou před soutěží David, Matyáš, Viktor a Karel, žáci ze Základní školy Prostějov, E. Valenty, a dopředu si vybírali, kdo by chtěl který úkol plnit. Po soutěži nastalo ještě větší očekávání, a to očekávání výsledků.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen vítězům proběhlo v 13.30 hodin ve školním klubu Oáza za účasti Jaroslava Fidrmuce, ředitele Cyrilometodějského gymnázia a MŠ v Prostějově, a Kateřiny Opatrné, vedoucí ICM Prostějov. Diplomy předávala Ivana Matyášková, profesorka CMG a MŠ v Prostějově. První místo vybojovalo družstvo ze Základní školy v Protivanově a členové družstva získali dárkový balíček, jehož součástí byl batoh na notebook pro každého. Tuto cenu věnovala do soutěže firma VAHAL, s.r.o. Vítězné družstvo také obdrželo cenu pro školu, kterou byl výherní balík s 500 GB externím harddiskem, deskovými hrami a kancelářskými potřebami. "Cenu pro školu i pro další oceněná družstva se nám podařilo zajistit především díky sponzorským darům od firem Habro, INFOS Art, s.r.o., ŽALUZIE NEVA s.r.o., Česká spořitelna a také díky Evropské informační síti pro mládež EURODESK a Informačnímu centru bezpečnosti potravin. Touto cestou bychom jim také chtěli velmi poděkovat za jejich podporu," řekla Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov, a ještě doplnila: "Soutěž také finančně podpořil EUROPE DIRECT Olomouc."

Druhé místo obsadili žáci ze ZŠ a MŠ Prostějov, Palackého a na třetím místě se umístilo opět družstvo žáků ze ZŠ Protivanov. Oceněna byla také družstva, která se umístila na čtvrtém až desátém místě, a všechna družstva také obdržela diplom.

Co říci na závěr? O soutěž je v každém roce zájem a soutěžící mohou vyhrát zajímavé a hodnotné ceny, a tak se těšíme, že i v příštím roce se sejde opět tolik nadšených a šikovných soutěžících.

Prohlédněte si fotky v naší fotogalerii.

Generace se opět po roce sešly na náměstí

Prostějov, 19. 5. 2012

Dnes v dopoledních hodinách proběhl další ročník Setkání všech generací na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově. Akci organizovala Prostějovská koalice neziskových organizací a jejím cílem bylo veřejnosti představit práci prostějovských neziskovek. Na zájemce čekalo deset stanovišť s rozličnými soutěžními úkoly.

Již tradičně se v polovině května představily veřejnosti na náměstí T. G. Masaryka prostějovské neziskovky. Tuto ojedinělou akci v Olomouckém kraji pořádá Prostějovská koalice neziskových organizací (PRKNO) ve spolupráci s Informačním centrem pro mládež (ICM) Prostějov, za finanční podpory Unie neziskových organizací Olomouckého kraje a Zdravého města Prostějova.

Letos se akce konala 19. května. Od brzkých ranních hodin si jednotlivé neziskovky připravovaly svá soutěžní, a hlavně prezentační, stanoviště. Návštěvníci akce, která oficiálně začala v 9:00 hod., se tak mohli seznámit s aktivitami TyfloCentra Prostějov, Českého svazu ochránců přírody, Regionální sdružení Iris, s aktivitami Člověka v tísni, občanského sdružení LIPKA, dále si pro ně aktivity připravily také Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS), Městské evropské informační středisko Prostějov a Informační centrum pro mládež Prostějov. Soutěžní aktivity byly připraveny zejména pro děti, které si tak mohly vyzkoušet chůzi po slepu se slepeckou holí, rozpoznávání obrázků podle reliéfu, prostorovou skládačku, házení míčku do „šaškovy otevřené pusy“, s vodníkem objevit studánku a řadu dalších aktivit. Za odměnu na ně čekal zdravý drink ve Vodním baru a drobné odměny.

„Celý dopolední program doprovodila Zámecká kapela z Nezamyslic a děti si také mohly zkusit žongléřské umění. Byli tu též zahraniční účastníci Evropské dobrovolné služby z ICM Prostějov. Prostějovské Íčko přivezlo na tuto akci nejen své dobrovolníky, ale také papírové kostky s otázkami mladých lidí, které sesbírali v rámci kampaně Information Right Now!“, doplňuje k akci Stanislava Rotterová, hlavní koordinátorka akce.

Fotky z akce si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

 

Kontaktní osoba: Stanislava Rotterová, Koordinátorka sekce PRKNO
e-mail: s.rotterova zavináč seznam.cz
www stránky: www.uno-ok.cz

Multikulturalita kolem nás

V těchto dnech je na Velehradě opět živo. V prostorách Stojanova gymnázia na Velehradě probíhá mezinárodní projekt, který pořádá Informační centrum pro mládež z Prostějova, a kterého se účastní mladí lidé nejen z České republiky, ale také z Francie, Itálie, Polska, Rumunska a Turecka. Během tohoto týdne získávají multikulturní zkušenosti a společně připravují šest krátkých filmů s touto tematikou. Své filmy představí veřejnosti již tento pátek 27. července v sklepních prostorách gymnázia od 19:00 hod.

Projektu Multicultural Filmmaking se účastní celkem 45 mladých lidí z šesti různých zemí, kteří se již od května připravovali na společné setkání, které probíhá v těchto dnech, konkrétně od 22. do 29. července 2012, na Velehradě. Během přípravy například natočily všechny skupiny krátká videa o sobě a o místě, odkud pocházejí.

Během společného setkání se věnují multikulturní tematice a učí se natočit krátký film podle vlastního scénáře. Účastníci získávají od lektorů informace o postupech při psaní scénáře, při natáčení i následném střihu videa, ale především společně tvoří a zkoušejí tyto postupy v praxi. Ústředním tématem projektu je pak „multikulturalita kolem nás“, tedy v našem každodenním životě. „Mladí lidé o těchto tématech nejen diskutují, ale zažívají je na vlastní kůži,“ podotýká Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov.

Účastníci projektu mají možnost během tohoto týdne intenzivněji poznávat kulturu zemí, odkud pocházejí další účastníci, a zároveň mohou prezentovat vlastní kulturu. Děje se tak nejen během tzv. národních večerů, kdy se např. mladí lidé učí tance typické pro jednotlivé země, ale také během celého programu, protože všechny krátké filmy, které mladí lidé tento týden natáčejí, natáčejí v mezinárodních skupinách. „Mezinárodní skupiny jsou výbornou příležitostí pro sdílení různých zkušeností. Mladí lidé mají možnost porovnávat vlastní pohled s pohledem druhých, kteří pocházejí z jiného, někdy velmi odlišného prostředí,“ doplňuje Kateřina Opatrná a hned dodává, „celý projekt je navíc obohacen o zkušenosti dobrovolníků – Birgira z Islandu a Valentiny z Itálie, kteří působí v naší organizaci v rámci Evropské dobrovolné služby a společně měli chuť připravit a zrealizovat vlastní projekt. Nyní nám tedy oba pomáhají s tímto projektem, který je jedním z výstupů jejich celoroční činnosti v naší organizaci.“

Všech šest krátkých filmů, které se v těchto dnech na Velehradě natáčejí, představí mladí filmaři veřejnosti již tento pátek 27. července. Promítání se bude konat ve sklepních prostorách Stojanova gymnázia na Velehradě od 19:00 hod. „Krátké filmy jsou v angličtině, protože je to komunikační jazyk všech skupin, které na filmech pracují,“ upozorňuje Kateřina Opatrná, „ale měly by být dostatečně srozumitelné pro všechny diváky. Diváci, kteří navštíví premiérové promítání krátkých filmů na Velehradě, se také mohou těšit na ochutnávku pochutin, typických pro země, odkud mladí lidé přijeli,“ přibližuje páteční promítání Kateřina Opatrná.

Projekt ale tuto neděli nekončí. Z projektu vznikne fotografická výstava a všechna videa budou volně přístupná na internetu. Všechny skupiny také nabídnou výsledek své práce školám ve svém regionu k dalšímu využití. Všechny informace se postupně objeví na internetových stránkách ICM Prostějov (www.icmprostejov.cz/mf2012). „Celý projekt se nám podařilo zrealizovat v rámci akce 1.1 Mezinárodní výměny mládeže, která je součástí evropského programu Mládež v akci, a byl tak finančně podpořen Českou národní agenturou Mládež, ale také díky spolupráci se Stojanovým gymnáziem na Velehradě, které nám poskytlo pro naše aktivity své prostory, které ocenili všichni účastníci projektu. Rádi bychom jim tedy touto cestou za to také poděkovali,“ shrnuje na závěr Kateřina Opatrná.

Proč lidé neumí létat? Co bude k obědu? Kolik je na světě slov? i na to se mladí lidé ptají

Právě dnes proběhl ve všech evropských státech hlavní happening celoevropské kampaně s názvem Information Right Now! neboli Právo na informace právě teď. Do této kampaně se zapojilo také Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov se svojí akcí s názvem „Zeptej se tady a teď!“. Děti a mladí lidé mohli od 7. května až do odpoledne 16. května nosit do ICM papírové kostky, na něž napsali otázky, které je nejčastěji napadají. Z těchto kostek jsme pak společně ve středu 16. května postavili a vyfotili otazník jako symbol práva mladých lidí na informace.

Hlavním cílem kampaně Information Right Now!, kterou vyhlásila Rada Evropy a ERYICA pro letošní rok, je ukázat mladým lidem, že právo na informace je jedním ze základních lidských práv. A společně s mladými lidmi apelovat na politiky, aby byla tato práva zaručena všem lidem. Kampaň chce také ukázat mladým lidem, že řadu potřebných a důležitých informací najdou právě v informačních centrech pro mládež kdekoliv v Evropě.

Hlavní happening kampaně proběhl ve všech evropských státech právě dnes – 16. května. Informační centrum pro mládež Prostějov se k této kampani, která se snaží poukázat na právo mladých lidí ptát se a dostat na své otázky odpověď, připojilo akcí s názvem „Zeptej se tady a teď!“.

„Naším cílem bylo dát mladým lidem v regionu možnost položit otázky, které je nejčastěji napadají, které je pálí, a to kreativní formou, a zároveň jim představit naše Íčko jako místo, kde mohou nejen klást otázky, ale kde na ně také mohou najít odpovědi. Jejich úkolem bylo vytisknout a slepit papírovou kostku, na kterou napsali otázky, na které se nejčastěji ptají, nebo na které je zajímá odpověď, a tuto kostku nám donést“, přibližuje akci Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov, a doplňuje „Každý, kdo donesl takovouto kostku, si mohl vybrat odznáček s logem kampaně a každý pátý pak získal 4 GB flash disk. Ty se nám podařilo zajistit díky finanční podpoře ze strany MŠMT ČR a Olomouckého kraje, který na naši akci přispěl v rámci projektu Městského evropského informačního střediska.“

Na každém flash disku našli mladí lidé nejen zajímavé materiály, jako je např. brožura o dobrovolnictví, studium v zahraničí nebo brožury o EU, ale také offline verzi tzv. I-katalogů z Prostějovského okresu, tedy katalogů informací z oblastí Vzdělávání, Práce, Cestování, Volný čas, Sociálně patologické jevy a Občan a společnost.

Celá akce vyvrcholila 16. května odpoledne, kdy pracovníci a dobrovolníci prostějovského ICM spolu s mladými lidmi stavěli ze sesbíraných kostek na pozemku vedle budovy Cyrilometodějského gymnázia otazník, jako symbol práva mladých lidí na informace. „Celkový počet kostek donesených v průběhu týdne a půl se vyšplhal na neuvěřitelných 175. A to i díky pomoci Dětského oddělení Městské knihovny v Prostějově a Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Prostějov, jímž bychom tímto také chtěli poděkovat za pomoc se sběrem kostek,“ shrnuje úspěch akce Kateřina Opatrná.

Postavením otazníku a jeho vyfocením však akce nekončí. Otazník z kostek bude postaven také v sobotu 19. května na náměstí T. G. Masaryka při Setkání všech generací a na začátku června během Prostějovského veletrhu zábavy, kde si ho budou moci zájemci prohlédnout. Všechny otázky sesbírané formou papírových kostek již nyní pracovníci a dobrovolníci ICM Prostějov sepisují a uveřejní je v nejbližší době na webových stránkách www.icmprostejov.cz, kde se postupně objeví také odpovědi na všechny otázky.

Prohlédněte si fotky v naší fotogalerii.

Akce v roce 2013

Informace letí... zejména s ICM Prostějov

Prostějov, 5. 9. 2013

Právě dnes proběhl v řadě českých informačních center pro mládež tzv. Český den informací pro mládež. Do oslav tohoto dne se zapojilo také Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov a otevřelo své dveře dokořán všem zájemcům, kteří si jej chtěli prohlédnout a seznámit se s jeho činností. V ulicích zvali na Den otevřených dveří ICM dobrovolníci, kteří rozdávali barevné balónky.

„Hlavním cílem oslav Českého dne informací pro mládež je přiblížit informační centra pro mládež veřejnosti, a to zejména mladým lidem, aby věděli, s jakými otázkami se na nás mohou obracet. Poskytujeme nejen řadu zajímavých informací a poradenství, ale nabízíme i další aktivity. V prostějovském ICMku to jsou různé workshopy, konverzace se zahraničními dobrovolníky či mezinárodní projekty,“ popisuje Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov.

Den otevřených dveří ICM Prostějov nabídl ochutnávku aktivit a služeb, které prostějovské ICM nabízí. Návštěvníci mohli zajít na internet, zahrát si společenské hry, namalovat si vlastní placku nebo si vzít informační materiály: např. o studiu a práci v zahraničí, o bezpečnosti potravin, o Evropské dobrovolné službě. Také se seznámili s pracovníky místního ICM. „Pracovní tým byl ode dneška dokonce posílen o novou dobrovolnici, Lucii, která pochází z Francie a bude u nás působit v rámci Evropské dobrovolné služby do konce srpna 2014. Určitě plánuje nabídnout mladým lidem i dalším zájemcům francouzskou konverzaci. Další aktivity na sebe nenechají dlouho čekat,“ poznamenává Stanislava Rotterová, pracovnice ICM Prostějov. Informace o dobrovolnících, kteří v ICM Prostějov působí, najdou všichni zájemci na webových stránkách www.icmprostejov.cz.

„I díky zahraničním dobrovolníkům se nám daří přibližovat Evropu mladým lidem tak říkajíc na dosah ruky,“ doplňuje Kateřina Opatrná. Den otevřených dveří ICM Prostějov byl letos také součástí rozsáhlejší informační kampaně „Víte, že…“, kterou ICM připravilo na přelomu srpna a září. Tato kampaň chce poukázat na práva a možnosti mladých lidí jakožto občanů EU a je součástí národní kampaně „Právo na informace právě teď – Informovaný občan“, kterou připravila česká informační centra pro mládež ve spolupráci s Národním informačním centrem pro mládež v rámci Evropského roku občanů.

O co v kampani jde, přibližuje Anna Raclová, pracovnice ICM: „Vybrali jsme deset oblastí, které považujeme za důležité pro mladé lidi, jako je cestování, studium a práce v EU, spotřebitelská práva apod. K těmto oblastem vzniklo deset různých plakátů, které mají nevšední formou mladé lidi zaujmout a dovést na náš web, kde ke každému tématu najdou přehledný článek s řadou užitečných tipů.“ Kampaň byla finančně podpořena MŠMT ČR, a díky tomu mohou obyvatelé Prostějova najít plakáty nejen ve školách, ale také na výlepových plochách a v autobusech MHD.

„Jaký dopad bude mít celá informační kampaň ještě nelze říct, ale během dnešního odpoledne se nám podařilo rozdat v prostějovských ulicích 326 balónků, za což patří velký dík všem dobrovolníkům, kteří nám pomáhali,“ shrnuje závěrem Kateřina Opatrná.

 

Fotografie z akce si můžete prohlédnout v naší fotogalerii a na našem Facebooku.

Najít – rozplést – namalovat – naformátovat, o to vše se dnes pokoušeli soutěžící v ICM Prostějov

Jako každý rok touto dobou, tak i letos se ICM Prostějov proměnilo na jeden den v hlučící úl plný soutěžících. V devátém ročníku Dobrodružství s počítačem, kterou pořádá Cyrilometodějské gymnázium a MŠ v Prostějově spolu s Informačním centrem pro mládež Prostějov, soutěžilo rekordních 108 žáků čtvrtých a pátých tříd z prostějovského regionu. Cenné vítězství pro sebe i svou školu dnes vybojovalo družstvo z Jubilejní Masarykovy ZŠ a MŠ Drahany.

Letošní ročník, v pořadí již devátý, počítačové soutěže Dobrodružství s počítačem proběhl již v úterý 5. listopadu 2013. Soutěže, kterou pořádá ICM Prostějov ve spolupráci s CMG a MŠ v Prostějově, se zúčastnilo dvacet sedm družstev žáků čtvrtých a pátých tříd z jedenácti základních škol z celého Prostějovska.

Stejně jako loni i letos čekaly na soutěžící čtyři úkoly, ale v letošním ročníku se také objevila řada novinek. „Novinkou rozhodně byl soutěžní úkol, v kterém museli soutěžící prokázat své dovednosti při formátování textu. Nově jsme také pojali úkol, v kterém děti mají za úkol vytvořit v Malování obrázek. Letos nešlo o ilustraci k pohádce, ale o přísloví,“ přiblížila nové soutěžní úkoly Ivana Matyášková, profesorka Cyrilometodějského gymnázia a MŠ v Prostějově. „Jako v každém ročníku, tak i letos museli soutěžící hledat odpovědi na záludné otázky na internetu, např. v kterém roce se konaly historicky první přímé volby do Evropského parlamentu, a co nejlépe zvládnout logickou hru. Letos to byla hra Unsnarl it!, v které žáci museli rozmotat spletenec čar tak, aby se nikde nekřížily,“ doplnila čtveřici úkolů Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov.

Na každého, kdo se soutěže zúčastnil, čekalo před soutěží občerstvení a odznáček soutěže. ICM Prostějov také pamatovalo na učitele, kteří doprovázeli své žáky, a přichystalo pro ně jak občerstvení, tak tašku se zajímavými informačními materiály. S úkoly se soutěžící statečně prali celých 45 minut a výsledky pak stály za to.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen vítězům proběhlo v 13.45 hodin ve školním klubu Oáza za účasti Jaroslava Fidrmuce, ředitele Cyrilometodějského gymnázia a MŠ v Prostějově. Diplomy předávala Ivana Matyášková, profesorka CMG a MŠ v Prostějově. První místo letos vybojovalo družstvo z Jubilejní Masarykovy základní školy a mateřské školy z Drahan. Členové vítězného družstva získali nejen dárkový balíček, jehož součástí byl batoh na notebook pro každého, který do soutěže věnovala firma VAHAL, s.r.o., ale také cenu pro školu. „Cena pro školu letos obsahovala 750 GB externí harddisk, deskové hry, kancelářské a kreativní potřeby.Tuto i další ceny se nám podařilo zajistit díky veřejné finanční podpoře statutárního města Prostějova a sponzorským darům od firem Habro, INFOS Art, s.r.o., Česká spořitelna a také díky Evropské informační síti pro mládež EURODESK, Informačnímu centru bezpečnosti potravin, EUROPE DIRECT Olomouc, Olomouckému kraji a statutárnímu městu Olomouc. Touto cestou bychom jim všem také chtěli velmi poděkovat za jejich podporu,“ řekla Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov.

Druhé místo obsadili žáci ze Základní školy Krumsín a na třetím místě se umístilo družstvo žáků ze Základní školy Prostějov, ul. Dr. Horáka. Oceněna však byla také družstva, která se umístila na čtvrtém až desátém místě, a všechna družstva také obdržela diplom.

Fotografie ze soutěže si můžete prohlédnout v naší fotogalerii nebo ve fotogalerii na stránkách Cyrilometodějského gymnázia a MŠ v Prostějově cmgpv.cz.

Akce v roce 2014

Chci být dobrovolníkem... v Olomouckém kraji

Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov připravilo koncem minulého roku brožuru s názvem „Chci být dobrovolníkem (v Olomouckém kraji)“. Publikace je jedinečným průvodcem pro zájemce o dobrovolnictví z Olomouckého kraje. K dispozici je jak v papírové podobě, tak elektronicky.

„Naším cílem nebylo vytvořit vyčerpávající encyklopedii, ale průvodce, který podá zájemcům o dobrovolnictví základní informace z této oblasti a nasměruje je na další zdroje,“ přibližuje vznik brožury Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov, a dodává: „těší nás zejména to, že tento nápad zaujal i další organizace, které jsme oslovili, a že jsme tak mohli vytvořit přehled celkem 23 organizací, které působí na území Olomouckého kraje a pracují s dobrovolníky.“

Brožura obsahuje základní informace o dobrovolnictví, nabízí konkrétní zkušenosti dobrovolníků a popisuje, jak a proč se jimi stát. Zájemci o dobrovolnictví v ní pak najdou kontakty na konkrétní dobrovolnické organizace, jejich zaměření a popis činnosti, ale především konkrétní formy a možnosti, jak se mohou do jejich práce zapojit jako dobrovolníci. Pro lepší přehlednost jsou u každé organizace zvýrazněny také piktogramy, které odkazují na konkrétní oblasti dobrovolnictví, kterým se organizace věnuje. „Řada organizací se věnuje různým oblastem, do nichž se mohou dobrovolníci zapojit, a tak nás napadlo vytvořit k jednotlivým oblastem nápadité piktogramy, které spíše zaujmou toho, kdo brožuru otevře, než kdybychom u každé organizace vypisovaly sáhodlouhé seznamy. Piktogramy vytvořila Anna Raclová, pracovnice ICM,“ vysvětluje původ piktogramů Kateřina Opatrná.

Zájemci si mohou brožuru vyzvednout v papírové podobě v prostějovském ICM či v zapojených organizacích. V elektronické podobě ji lze stáhnout z webových stránek ICM Prostějov. „Brožura vznikla jako součást projektu ICM Prostějov v roce 2013 a její tisk byl finančně podpořen MŠMT ČR. Brožuru však nepovažujeme za uzavřenou záležitost,“ doplňuje Kateřina Opatrná, „rádi bychom brožuru v letošním roce aktualizovali a případně, bude-li zájem ze strany dalších dobrovolnických organizací, také rozšířili.“

Chci být dobrovolníkem… nejen v Prostějově

V loňském roce vydaná brožura o dobrovolnictví s názvem „Chci být dobrovolníkem (v Olomouckém kraji)“ se již dočkala své aktualizace. Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov připravovalo aktualizovanou podobu brožury během léta a od konce října je její finální podoba k dispozici všem zájemcům.

Publikace je průvodcem pro zájemce o dobrovolnictví nejen v Prostějově, ale v celém Olomouckém kraji. Zájemci si mohou brožuru prohlédnout či vyzvednout v papírové podobě v prostějovském ICM či v zapojených organizacích. "Aktualizovanou brožuru bylo možné opět vytisknout díky veřejné finanční podpoře statutárního města Prostějova, které na tisk brožur přispělo 5 000 Kč. Touto cestou bychom chtěli poděkovat za tuto podporu," řekla Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov. V elektronické podobě lze brožuru stáhnout z webových stránek ICM Prostějov na adrese bit.ly/brozuraICM14.

Nově brožura obsahuje 27 organizací z území Olomouckého kraje, které pracují s dobrovolníky. "Z toho sedm organizací je přímo z Prostějova. Jedná se o organizace z celého spektra dobrovolnických činností: ČSOP - RS Iris, Člověk v tísni, Charita Prostějov, ICM Prostějov, Klub Salesiánského hnutí mládeže Prostějov, SONS - oblastní odbočka Prostějov, Nemocnice Prostějov," upřesnila Kateřina Opatrná.

Brožura však není jen katalogem dobrovolnických organizací v kraji, ale přináší i základní informace o dobrovolnictví, možnostech dobrovolnictví v rámci celostátních projektů nebo o možnostech dobrovolnictví v zahraničí. Může tak být inspirací pro řadu zájemců o oblast dobrovolnictví.

Co nám brání v podnikání? – Především my sami!

Na druhé zářijové úterý (9. 9.) připravilo Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov pro studenty středních škol i širokou veřejnost jedinečnou akci s názvem „Co ti brání v podnikání?“. Jednadvacetiletý podnikatel Jirka Rostecký, který na akci spolupracoval, pak odpověděl na otázku během programu výstižně: „V podnikání vám nejvíc nebrání zákony, daňové předpisy, nedostatek financí, ale vy sami, vaše smýšlení.“

Celostátní kampaň Informačních center pro mládež se letos zaměřila na oblast podnikání. ICM Prostějov se do ní zapojilo právě akcí s názvem „Co ti brání v podnikání?“. Dopoledního programu, který proběhl za podpory odboru školství, kultury a sportu Magistrátu města Prostějova v prostorách Kulturního klubu u hradeb DUHA, se ve dvou vlnách zúčastnilo 165 studentů ze šesti prostějovských středních škol. Odpolední program pro veřejnost probíhal v prostorách Cyrilometodějského gymnázia, kde jej navštívilo 10 zájemců o problematiku podnikání, a tak se nesl spíše v komorním duchu.

„Cílem naší kampaně bylo ukázat zejména mladým lidem různé možnosti, jak začít podnikat, kdo jim může pomoci, kdo je případně může finančně podpořit, a nabídnout jim setkání se zajímavými osobnostmi z této oblasti, a tím v nich také podnítit zájem o podnikání,“ přibližuje smysl celé akce Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov.

Studenti i zájemci z řad veřejnosti mohli během programu vyslechnout řadu zajímavých prezentací. Informace o živnostenském podnikání zprostředkovala Antonie Orálková, vedoucí obecního živnostenského úřadu, a přehled o možných příspěvcích na podporu uchazečů o práci zahajujících své podnikání podala Gabriela Juráčková, poradkyně pro volbu a změnu povolání z Úřadu práce ČR. Činnost a nabídku Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci, který organizuje mimo jiné soutěž s názvem „Podnikavá hlava“, představil hlavní konzultant Petr Měřínský a program „Erasmus pro mladé podnikatele“ pak Anna Kačabová z Nové ekonomiky, o.p.s. Odpolední program doplnila ještě Martina Zichová, ředitelka nadačního fondu Dalkia ČR, informacemi o finančním příspěvku, který nadace může přidělit vybraným uchazečům na rozjezd podnikání.

„Zejména studenti však hodnotili jako nejzajímavější setkání s mladými podnikateli, které následovalo po informačním bloku,“ doplňuje Kateřina Opatrná. „Potěšilo nás, že pozvání na naši akci přijal jednadvacetiletý Jirka Rostecký, který hned po maturitě založil firmu iParťák, Pavla Simonsen a Jarka Turková z prostějovské firmy Netstep.cz i Tadeáš Foltýn a Zdeněk Novotný, kteří se pod značkou Frigida snaží sladit oblečení s jízdou na kole.“ Každý z pozvaných hostů prezentoval svůj „podnikatelský příběh“ a dal trochu nahlédnout do oblasti, které se věnuje.

Kampaň ICM Prostějov, která byla podpořena MŠMT, však touto akcí neskončila. Pokud se někdo úterní akce nemohl zúčastnit, ale měl by zájem o materiály, může je získat ještě ve čtvrtek 11. září v rámci Dne otevřených dveří ICM nebo si je stáhnout z webu ICM. Koncem září také ICM zveřejní výsledky ankety „Já a podnikání?“, kterou je možné v těchto dnech vyplnit.

Takže, co vy a podnikání?

Fotografie z dopoledního a odpoledního bloku si můžete prohlédnout v naší fotogalerii nebo na Facebooku.

I mimozemšťané mají rádi pohádky

Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov a budova Cyrilometodějského gymnázia se v pátek 4. dubna proměnily na velký Kosmoservis, ve kterém se to po celý večer až dlouho do noci hemžilo mnoha mimozemšťany. A to všechno díky tomu, že se ICM Prostějov již po sedmé zapojilo do Noci s Andersenem.

V první dubnový páteční podvečer bylo v prostějovském ICMku rušno. Jen si to představte! Bylo potřeba vybudovat velký kosmoservis, v němž by bylo možné opravovat vesmírné lodě. Jen co byly přípravy dokončeny, už se scházeli první pomocníci. Každý si přinášel spacák a karimatku, mnozí i pohádkovou knížku. Tuto noc se rozhodlo strávit v našem Kosmoservisu dvacet tři dětí z nejrůznějších planet.

Ze začátku to vypadalo na klidný večer, ale pak se stala ta nehoda. Hned v sousedství přistála, nebo lépe řečeno ztroskotala, vesmírná loď, ze které vylezly dvě mimozemšťanky – Lumimi a Lamimi. Nejprve jim dělalo problém se v Kosmoservisu domluvit – zkoušely použít nejrůznější jazyky, až nakonec zjistily, že jsou v České republice, a tak to zkusily česky. Šlo to sice ztuha, ale podařilo se jim vysvětlit, že jsou z planety, kde mají rádi pohádky. Při ztroskotání ztratily všechno palivo a teď nemohou odletět, i když jim v Kosmoservisu loď opraví. Protože však všechny děti znají pohádky, podařilo se jim získat kouzelné pohádkové hvězdy, které Lumimi a Lamimi potřebovaly jako palivo do své vesmírné lodě. Společně si také zahráli hry a spolu s Lamimi se naučily vyrábět raketku na gumičce.

"Hlavní téma programu «pomoc mimozemšťanům, kteří ztroskotali» vymyslely naše dobrovolnice Lucie z Francie a Laura z Německa, které v Prostějově působí v rámci Evropské dobrovolné služby," doplnila k programu Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov, "protože česky umí jen trochu, skvěle zvládly roli mimozemšťanek, které se snažily s dětmi domluvit i rukama a nohama."

Během večera nechyběla ani prohlídka vesmírné lodi či svačinka z pohádkové planety. Potom už ale bylo spousta hodin, a tak se všichni podívali na krátký „vesmírníček“, zalezli si do spacáků a před spaním poslouchali pohádku z vybrané knížky. Ráno na všechny čekala dobrá buchta, čaj a také vytištěná fotka na památku.

Fotografie z akce najdete v naší fotogalerii nebo na našem Facebooku.

Jubilejní ročník Dobrodružství s počítačem vyhráli čtvrťáci z Palacké

Je to až k neuvěření, ale počítačová soutěž Dobrodružství s počítačem, kterou pořádá Cyrilometodějské gymnázium a MŠ v Prostějově spolu s Informačním centrem pro mládež letos slaví deset let. A jak ukázal dnešní den, zájem žáků čtvrtých a pátých tříd o tuto soutěž neupadá, naopak. Letošního ročníku se zúčastnilo 108 žáků z dvanácti škol z prostějovského regionu. A kdo vyhrál jubilejní ročník? Cenu pro vítěze vybojovalo družstvo ze ZŠ a MŠ Palackého v Prostějově.

Stejně jako vloni zasedlo k počítačům ve čtvrtek 6. listopadu 2014 dvacet sedm družstev žáků čtvrtých a pátých tříd z dvanácti základních škol a všichni soutěžící se odvážně pustili do čtyř soutěžních úkolů: malování přísloví, formátování textu, hledání na internetu a samozřejmě i logické hry. „Specifikem letošní hry Fireboy and Watergirl bylo to, že hru hráli dva soutěžící najednou a bylo potřeba, aby u hry spolupracovali,“ upřesnila soutěžní úkol Ivana Matyášková, profesorka Cyrilometodějského gymnázia a MŠ v Prostějově, „a každý soutěžící si proto také odnesl na památku odznáček s motivem této hry.“

Všichni soutěžící se mohli před soutěží občerstvit, a pokud museli déle čekat, mohli si zahrát nějakou hru. Řada ze soutěžících se také vydala se svou paní učitelkou či panem učitelem na obhlídku výstavy, kterou připravilo ICM Prostějov u příležitosti konání 10. ročníku soutěže. „Na vystavených plakátech se mohli seznámit se soutěžními úkoly v průřezu posledních devíti let. Někteří také poznávali na fotkách své starší spolužáky a mohli obdivovat jejich počítačové dovednosti,“ přiblížila výstavu Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov, „za zmínku pak stojí i možnost porovnávat umístění zúčastněných škol. Mezi ty, kteří se umístili nejčastěji na prvních třech místech v posledních deseti letech, patří např. ZŠ Protivanov nebo ZŠ Krumsín.“ Pro učitele, kteří doprovázeli žáky, připravilo ICM Prostějov nejen odznáček, ale také tašku se zajímavými informačními materiály a brožurami.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen vítězům pak proběhlo v 13.45 hodin ve školním klubu Oáza za účasti Ivany Matyáškové, vedoucí soutěže, a Kateřiny Opatrné, vedoucí ICM, které předaly všem přítomným soutěžícím diplomy a těm, kteří se umístili na prvních deseti místech také ceny.

První místo letos vybojovalo družstvo ze Základní školy a mateřské školy Prostějov, Palacká. A jak upozornila Marcela Hubáčková, která své žáky doprovázela, „soutěž vyhráli čtvrťáci“. Členové vítězného družstva: Adéla, Ema, Nela a Martin získali dárkový balíček, jehož součástí byly čtyři koloběžky, věnované Cyrilometodějským gymnáziem, a 8GB USB flash disky, které do soutěže věnovala firma Habro. Paní učitelka vítězného družstva si pak odnášela cenu pro školu. „Cena pro školu letos obsahovala deskové hry, kancelářské potřeby a zajímavé knížky, které do soutěže věnovala firma Computer Media. Všechny ceny tohoto ročníku se nám podařilo zajistit díky vstřícnosti našich sponzorů, kterými byli kromě již jmenovaných také INFOS Art, s.r.o., Evropská informační síť pro mládež EURODESK, Informační centrum bezpečnosti potravin a také díky podpoře ze strany EUROPE DIRECT Olomouc, Olomouckého kraje a statutárního města Olomouc. Touto cestou bychom jim proto chtěli velmi poděkovat za jejich přízeň naší soutěži a podporu“ řekla Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov.

Na druhé místo se probojovalo družstvo ze Základní školy Prostějov, ul. Dr. Horáka a na třetím místě se umístilo družstvo žáků z Jubilejní Masarykovy ZŠ a MŠ Drahany.

Fotografie ze soutěže najdete v naší fotogalerii, na našem Facebooku nebo na stránkách CMG a MŠ v Prostějově.

Akce v roce 2015

Mladí vidí nejen problémy, ale zajímají se také o jejich řešení

Včera v podvečer diskutovali v Olomouci mladí lidé s politiky o komunitním životě. Akce s názvem „Já a moje komunita“ proběhla na půdě Městského zastupitelstva dětí a mládeže (MZDM) Olomouc díky spolupráci s Informačním centrem pro mládež (ICM) Prostějov, které akci uspořádalo v rámci Evropského týdne mládeže.

Akce Evropského týdne mládeže probíhají v tomto týdnu po celé České republice. Také ICM Prostějov se zapojilo ve spolupráci s Eurodeskem do letošního ročníku, zaměřeného na zapojení mládeže do pracovního, politického a obecně do komunitního života, s besedou "Já a moje komunita". Beseda proběhla ve středu 6. května od 16.00 hodin v prostorách Městského zastupitelstva dětí a mládeže Olomouc.

Devět mladých lidí z řad Městského zastupitelstva dětí a mládeže Olomouc, ze Zastupitelstva dětí a mládeže města Prostějova a také další zájemci diskutovali během dvouhodinového programu s olomouckou zastupitelkou Dominikou Kovaříkovou (Občané pro Olomouc), předsedou olomouckého regionálního klubu Mladých konzervativců Davidem Vančíkem a předsedou Komise městské části 11 Olomouc - Tabulový Vrch Josefem Kaštilem o tom, proč být aktivní ve své komunitě a jak řešit problémy, které je pálí.

Každý z hostů se nejprve krátce představil a potom i všichni účastníci měli možnost říci, proč mají chuť angažovat se a být aktivní. V druhé části setkání pracovali všichni společně v menších skupinách, kde diskutovali o nejpalčivějších problémech ve svém okolí. "Přestože skupiny byly namíchané – mladí lidé, politici, pracovníci s mládeží, účastníci z Olomouce i z Prostějova, ukázalo se, že problémy vidí podobné: MHD, špatný stav chodníků, revitalizace veřejných prostor atd.," vyjmenovává Jarmila Břečková, koordinátorka MZDM Olomouc. "Cílem však nebylo pouze vyjmenovat problémy, ale také navrhovat možnosti, jak je řešit, co konkrétního v těchto věcech může udělat každý občan. A účastníky opravdu napadaly konkrétní možnosti, s kterými by se dalo pracovat," doplňuje Jarmila Břečková.

A proč vlastně chtějí být mladí lidé aktivní?

"Účastníci v tom mají jasno: chtějí zlepšit své okolí, chtějí pomáhat řešit problémy, chtějí se podílet na dobré věci, chtějí získat zkušenosti do života, baví je to a hlavně, chtějí ukázat také ostatním, že věci jdou měnit," shrnuje na závěr Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov, a ještě dodává: "Věřím, že tato akce byla pro všechny zúčastněné povzbuzením a zároveň motivací pro další podobné aktivity."

Fotografie z akce najdete v naší fotogalerii nebo na našem Facebooku.

V prostějovském ICM se proháněli vodník, lesní žínka, princezna, čert i čarodějnice – noc totiž patřila českým pohádkám

Není noc jako noc! Páteční noc však byla kouzelná, a to díky Informačnímu centru pro mládež Prostějov, které proměnilo budovu Cyrilometodějského gymnázia na začarovaný les, a dvacet čtyři dětí si tak mohlo užít Noc s českými pohádkami.

Před šestou hodinou večerní se v pátek 20. března začaly dít v prostějovském ICM nevídané věci. Kde se vzal, tu se vzal, objevil se čert, který vítal příchozí děti, které se odhodlaly strávit noc s českými pohádkami. Postupně se sešlo 24 dětí, které překročily bludný kořen a ocitly se tak v začarovaném lese, kde pobíhal nejen čert, ale také vodník, princezna, lesní žínka a čarodějnice.

Některé děti se po chvíli také proměnily v pohádkové bytosti – objevila se další princezna, pták ohnivák nebo Popelka. Nejdříve si všichni vyrobili jmenovku a pak zjišťovali, kdo má jakou oblíbenou knížku, kdo má s sebou nejtlustší nebo naopak nejmenší knížku nebo kdo má jakou hlavní postavu ve své knížce. Z toho všeho povídání všem vyhládlo, a tak se vrhli na toasty. Potom už však přišel čert, že se v lese usídlili loupežníci a že pohádkové bytosti si s nimi nevědí rady. "Děti se statečně vrhly po trojicích do začarovaného lesa hledat cestu k loupežníkům. Nakonec ji také všichni našli, porazili loupežníky a společnými silami poskládali mapu lesa", doplnila ke hře Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov. Pak si mohli všichni společně zasoutěžit v pohádkovém kvízu. "Soutěžilo se v malování pohádkových postav, děti vyjmenovávaly kouzelné předměty nebo pohádkové postavy na písmeno K, oblékaly Širokého nebo soutěžily, kdo ví, kdo bydlí v chaloupce z mechu a kapradí," vyjmenovávala některé pohádkové úkoly Anna Raclová, pracovnice ICM, a ještě doplnila: "Za odměnu pak dětem donesli čert a lesní žínka poklad loupežníků, který si děti mezi sebou spravedlivě rozdělily."

Soutěž všechny vyčerpala, a tak doplnili síly domácími muffiny a jablíčky. Takto posilněny se děti pustily do hraní dalších her, výroby korálkových obrázků, zdobení perníčků nebo výroby rámečků na fotku. Když už se blížila půlnoc, pustila princezna krátkou pohádku a po ní už všichni zamířili do spacáků. Na dobrou noc jim ještě víla a čert četli z knížek, které si samy děti vybraly, a potom už všichni spali… a dobře se jim spalo.

Ke snídani čekaly ráno na děti „Honzovy buchty“ a pak už nezbývalo nic jiného, než se sbalit a vyrazit s rodiči zase do světa lidí. Na památku si však každý odnášel fotku s pohádkovými bytostmi v začarovaném lese. Třeba se za rok zase setkají…

Fotografie z akce najdete v naší fotogalerii nebo na našem Facebooku.

Žáci z Myslejovic zabodovali v Dobrodružství s počítačem

Rok se s rokem sešel, a tak se dnes opět sešlo v budově Cyrilometodějského gymnázia a v prostorách Informačního centra pro mládež (ICM) Prostějov 112 žáků čtvrtých a pátých tříd ze třinácti základních škol z Prostějova a okolí, aby ukázali, jak dobře si poradí s počítačem a se zadanými úkoly. Z celodopoledního klání pak jako vítěz vyšlo družstvo ze ZŠ a MŠ Myslejovice.

Soutěž odstartovala v úterý 3. listopadu v osm hodin ráno, kdy za počítače usedlo prvních pět čtyřčlenných družstev z dvaceti osmi přihlášených. „Záludné“ úkoly – malování přísloví, formátování textu, hledání na internetu a logická hra pro dva hráče - je nezaskočily. „Letos jsme pro soutěžící vybrali hru Together, která se na první pohled zdá jednoduchá, ale s přibývajícími koly už trochu hráče potrápí. Při hře navíc musela dvojice soutěžících spolupracovat stejně jako vloni,“ upřesnila jeden ze soutěžních úkolů Ivana Matyášková, vyučující na Cyrilometodějském gymnáziu a vedoucí soutěže v jedné osobě. „Soutěžící si také poradili s pranostikou ‚Na svatého Matěje pije skřivan z koleje‘ – namalovali k ní velmi pěkné ilustrace,“ doplnila Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov, a slíbila: „Některé z nich určitě uveřejníme i v naší fotogalerii na webu ICM Prostějov.“

Soutěžící družstva přicházela během celého dopoledne. Hned po příchodu si soutěžící vylosovali číslo svého družstva, občerstvili se sušenkou, vodou, případně svačinou z domova a hrdě si připnuli odznáček s motivem soutěžní hry Together. Pak už je čekalo 45minutové soutěžní klání. Učitelé, kteří je doprovázeli, měli zatím příležitost prozkoumat v klidu obsah tašky s informačními materiály a pozvánkami, kterou pro ně organizátoři připravili.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo v 13.45 hodin ve školním klubu Oáza. Ceny vítězům předávala Ivana Matyášková, vedoucí soutěže, Pavel Polcr, ředitel Cyrilometodějského gymnázia, ZŠ a MŠ v Prostějově a Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov. Všechna družstva byla oceněna diplomem a ta, která se umístila na prvních deseti místech, získala také hodnotné ceny.

Vítězem letošního ročníku se stalo družstvo žáků ze Základní školy a mateřské školy Myslejovice. Členové vítězného družstva: Katka, Jakub, Štěpán a Jarda vybojovali dárkový balíček, jehož součástí byly čtyři batohy, pro každého hra „Černé historky“ a také knížky, které do soutěže věnovala firma Computer Media s.r.o. Paní učitelka vítězného družstva si pak odnášela cenu pro školu. „Cena pro školu obsahovala deskové hry, čtečku karet, USB flash disk a knížky k zpestření výuky počítačů či s kreativními nápady. Všechny tyto ceny se nám podařilo zajistit díky finanční podpoře statutárního města Prostějova a díky štědrosti našich sponzorů, kterými byly kromě již jmenované firmy také INFOS Art, s.r.o., InterInvest Moravia, s.r.o. a HABRO. Touto cestou bychom jim proto chtěli velmi poděkovat za jejich přízeň naší soutěži a za podporu,“ řekla Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov.

Druhé místo v soutěži vybojovali žáci ze Základní školy Krumsín a na třetím místě se umístilo družstvo žáků ze Základní školy Smržice.

Fotografie z akce najdete v naší fotogalerii nebo na našem Facebooku.

Některé soutěžní obrázky:

Družstvo 3 - ZŠ a MŠ Palackého

Družstvo 6 - RG a ZŠ města Prostějova

Družstvo 26 - ZŠ Prostějov, ul. Dr. Horáka 24

Akce v roce 2016

ICM Prostějov slaví 15 narozeniny

15. září oslavilo prostějovské Informační centrum pro mládež své 15 narozeniny Dnem otevřených dveří. Jeho návštěvníci si odnesli nejen zajímavé informační materiály, ale nazdobili si také perníkové Íčko, namalovali placku a prohlédli si prostory ICM ve 4. patře Cyrilometodějského gymnázia.

Už 15 let funguje v Prostějově Informační centrum pro mládež – nezisková organizace zřizovaná Spolkem přátel CMG, která bezplatně poskytuje informace a poradenství mladým lidem a pracovníkům s mládeží (ale i široké veřejnosti) z oblastí, jakými jsou studium a práce u nás i v zahraničí, cestování a volný čas, Evropská unie a mnohé další. Mimo to ICM pořádá besedy a workshopy, soutěže, kreativní dílny a jiné volnočasové akce, umožňuje přístup na internet, nabízí kopírovací služby, skenování a prodej průkazů ISIC, ITIC a SCHOLAR.

„Zdá se to jako dlouhá doba, ale mně to neuvěřitelně uteklo,“ řekla Stanislava Rotterová, která v ICM pracuje téměř od jeho založení. „Za ty roky jsme se stali členy Asociace pro podporu rozvoje informačních center pro mládež a Informační sítě pro mládež, získali certifikát kvality poskytovaných služeb a akreditaci na projekty Evropské dobrovolné služby a navázali spolupráci se školami a organizacemi v našem okolí i v celé Evropě, a především rozšířili nabídku našich aktivit.“

A jak probíhala samotná narozeninová oslava? Na dort bylo sice teplo, ale zato si návštěvníci mohli pochutnat na vlastnoručně nazdobeném perníkovém Íčku a odnést balonek, protože přece Informace letí. Samozřejmostí byly také zajímavé materiály o Evropě, cestování i práci a možnost namalovat si vlastní placku.

„V září jsme rovněž spustili informační letákovou kampaň na propagaci Evropské dobrovolné služby a Městských evropských informačních středisek,“ doplnila akce spojené se Dnem otevřených dveří Anna Müllerová, vedoucí ICM. „Evropské programy dávají mladým lidem obrovskou příležitost krátkodobě i dlouhodobě vycestovat na mezinárodní projekty, snažíme jim proto tyto akce přiblížit a zprostředkovat. Ještě letos vyšleme dva pracovníky s mládeží na školení na Kypr a pět dětí na výměnu mládeže do Rumunska.“

A co plánuje ICMko dál? „V letošním školním roce určitě navážeme na každoměsíční kreativní dílny, tradiční soutěže jako Dobrodružství s počítačem pro žáky ZŠ, semináře i besedy pro studenty ZŠ, SŠ a veřejnost i zážitkový podvečer Noc s Andersenem,“ upřesnila Müllerová.

 

Fotografie si můžete prohlédnou v naší galerii na webu nebo facebooku.

Quiche, pétanque i flamenco aneb co všechno můžete vyzkoušet při národních týdnech

I na prázdninách v Prostějově se najde možnost dozvědět se něco o cizí kultuře, vyzkoušet národní delikatesy a procvičit si cizí jazyk – to vše díky Eleně, Marion a Marjorie, účastnicím Evropské dobrovolné služby v Informačním centru pro mládež Prostějov a jejich nápadu uspořádat národní týdny.

Od pondělí 18. července každé odpoledne probíhaly v Informačním centru pro mládež Prostějov aktivity, které s francouzskou kulturou seznámily na 35 dětí a dospělých. Nejprve to byla ochutnávka quiche, palačinek a vína spojená s malou jazykovou výukou, v úterý si Francouzky otestovaly, co víme o jejich vlasti, kultuře a tradicích. V polovině týdne přišel čas na filmový podvečer a kvíz z francouzské filmografie, čtvrtek byl věnován pétanque a celý týden završila skvělá přednáška s tipy, jakou akci určitě nevynechat, až do Francie příště pojedete. O francouzskou kulturu tak projevilo zájem

„S nápadem uspořádat národní týden přišly naše dobrovolnice, Marion a Marjorie z Francie a Elena ze Španělska. Vybraly aktivity, které jsou různorodé a seznámí návštěvníky s jejich vlastí a kulturou, zaujmou malé i velké a dají veřejnosti příležitost k překonání zábran při komunikaci s cizinci,“ řekla Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež. Děvčata v ICM Prostějov působí jako účastnice Evropské dobrovolné služby, mezinárodního dobrovolnického programu pro mladé lidi od 17 do 30 let podporovaného EU.
 
„Francouzský týden je za námi, ale hned v pondělí se přeneseme do Španělska,“ doplnila Anna Müllerová, koordinátorka EDS dobrovolníků. „Elena chystá prezentaci i praktickou ukázku tamní kultury a tradic, piknik s ochutnávkou i workshop flamenca,“ dodala.

Fotografie z celého týdne si můžete prohlédnout zde.

V pátek zavítala do Prostějova Malá mořská víla

Dokonce hned dvě malé mořské víly mohly potkat v pátek večer děti, které se zúčastnily již osmé Noci s Andersenem, kterou pořádalo Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov v prostorách Cyrilometodějského gymnázia. Společně s vílami pak vysvobodily ztracenou rybičku a užily si spoustu her, tvoření a pohádek.

Na letošní rok připadá 180. výročí napsání pohádky Malá mořská víla, a proto se i letošní Noc s Andersenem, kterou připravilo na pátek 1. dubna prostějovské ICM, neslo v duchu mořského světa a mořských bytostí.

Během večera se v prostorách Cyrilometodějského gymnázia sešlo devatenáct dětí a záhy se ukázalo, že nocovat přišly např. tři princezny na hrášku, Triton, rytíř, čarodějnice nebo třeba Červená karkulka. Nikdo se také nebál žraloka nebo medúzy, které plavaly celou dobu kolem nich, ani se nikdo neostýchal Malé mořské víly a Marion, které mluvily trochu česky a trochu anglicky. „Marion a Elena, která se stala pro tento večer Malou mořskou vílou, jsou totiž z Francie a Španělska a v ICM letos působí v rámci Evropské dobrovolné služby,“ doplnila Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov, a dodala: „Obě se učí česky a měly velkou radost, že se jim podařilo připravit si na dnešní večer scénku, které děti rozuměly.“

Po seznamovacích hrách a večeři totiž přiběhla nešťastná Marion, že se ztratila její rybička. S pomocí Malé mořské víly děti zjistily, že rybičku drží mořská čarodějnice v komoře s pěti zámky. Děti se nabídly, že rybičku pomohou zachránit, a tak jim Malá mořská víla pomohla vyrobit speciální potápěčské brýle, s kterými se spolu s ní mohly ponořit do oceánu a po splnění úkolů získat pět klíčů k otevření komory. Velká záchranná mise se díky dětem vydařila a Malá mořská víla přinesla nejen zpět ztracenou rybičku ale také poklad mořské čarodějnice, který si mezi sebou mohly děti rozdělit.

Potom už byl čas pustit se do dalších her a tvoření. „Někdo si vybral tvoření z korálků, někdo skládal origami nebo vytvářel malé mořské víly z bavlnek. Jiní pak třeba hráli šachy nebo vyprávěli příběhy podle obrázkových kostek,“ přiblížila pokračování večerního programu Anna Müllerová, pracovnice ICM Prostějov. Kolem půlnoci pak nastal čas pohádek, nejprve těch animovaných a potom také těch čtených, ale to už všichni leželi zavrtaní ve svých spacácích.

Ráno se pak mnohým ani odcházet nechtělo – k snídani byly dobré bábovky a buchty, které napekly maminky, a než se začali objevovat rodiče, ještě se někteří vrhli na další vyrábění a tvoření. Pak už ale nic jiného nezbývalo, než sbalit batůžek, karimatku a spacák a vydat se k domovu. Tak snad na viděnou zase za rok.

Fotografie z letošního přespání si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Žáci ZŠ z Prostějovska dnes zažili Dobrodružství s počítačem

Na dvanáctý ročník soutěže žáků čtvrtých a pátých tříd se letos vypravilo do budovy Cyrilometodějského gymnázia a prostor Informačního centra pro mládež (ICM) Prostějov 92 soutěžících z dvanácti základních škol z Prostějova a okolí, aby ukázali, jak dobře si poradí s počítačem a se zadanými úkoly. Z celodopoledního klání pak jako vítěz vyšlo družstvo ze ZŠ Protivanov.

Krátce po osmé hodině začalo v úterý 15. listopadu zápolení mezi prvními pěti z celkem dvaceti tří přihlášených čtyřčlenných družstev žáků čtvrtých a pátých tříd základních škol z Prostějovska. Po vysvětlení pravidel soutěže se dvě dvojice dětí z každého družstva zabrala do jednoho úkolu. „Začínáme vždy logickou hrou, tentokrát při ní musely děti hodně spolupracovat, protože postavičky hry jsou spolu spojeny na gumě. Mimo to na ně čekaly i další úkoly – vyhledávání na internetu, ilustrace k přísloví „Nekupuj zajíce v pytli“ a formátování v programu Word,“ doplnila výčet úkolů Ivana Matyášková, vyučující na Cyrilometodějském gymnáziu a vedoucí soutěže v jedné osobě. Nejobtížnější přitom bylo podle dětí právě vyhledávání a formátování. „Na soutěž jsem se moc těšil, ve škole jsme trénovali a během soutěže jsme se s Jájou dostali až do desátého kola hry,“ pochválil svůj výkon Honza z Drahan.

Soutěžní družstva přicházela během celého dopoledne. Hned po příchodu si soutěžící vylosovali číslo svého družstva, občerstvili se sušenkou, vodou, případně svačinou z domova a hrdě si připnuli odznáček s motivem soutěžní hry Robot Brother Lab. Pak už je čekalo 45minutové soutěžní klání. Učitelé, kteří je doprovázeli, měli zatím příležitost prozkoumat v klidu obsah tašky s informačními materiály a pozvánkami, kterou pro ně organizátoři připravili.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo v 13.45 hodin ve školním klubu Oáza. Ceny vítězům předávala Ivana Matyášková, vedoucí soutěže, Pavel Polcr, ředitel Cyrilometodějského gymnázia, ZŠ a MŠ v Prostějově a Anna Müllerová, vedoucí ICM Prostějov. Všechna družstva byla oceněna diplomem a ta, která se umístila na prvních deseti místech, získala také hodnotné ceny.

Vítězem letošního ročníku se stalo družstvo žáků ze Základní školy Protivanov, kteří vybojovali dárkovou tašku s deskovou hrou a USB flah diskem, který do soutěže, spolu s dalšími cenami, věnovala firma INFOS Art, s.r.o. Paní učitelka vítězného družstva si pak odnášela cenu pro školu složenou především z deskových her a knih věnovaných firmou Computer Media s.r.o.. „Oceněni byli soutěžící až do desátého místa, a to především díky štědrosti našich sponzorů, kterými byly kromě již jmenované firmy také HABRO a InterInvest Moravia, s.r.o. Touto cestou bychom jim proto chtěli velmi poděkovat za jejich přízeň naší soutěži a za podporu,“ dodala Anna Müllerová, vedoucí ICM Prostějov, které soutěž spolu s gymnáziem organizuje.

Druhé místo v soutěži vybojovali žáci ze ZŠ nadporučíka Josefa Františka a MŠ Otaslavice a na třetím místě se umístilo družstvo žáků ze Základní školy Krumsín.

Čas už nám běží

Formátování ve Wordu - Začneme tím nadpisem

Každé družstvo mělo svého pomocníka

Logická hra - Já tam skočím

Vyhledávání - Už jsem našel, tak to píši

Vítěžové 2. místa z Ostaslavic

 

Nekupuj zajíce v pytli

 

Další fotografie najdete v naší galerii, na FB nebo ve fotogalerii CMG, ZŠ a MŠ v Prostějově.

Akce v roce 2017

Postavičky ze Čtyřlístku našly v pátek nové kamarády

Během páteční již deváté Noci s Andersenem navštívili Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov Fifinka, Pinďa, Myšpulín i Bobík ze Čtyřlístku, aby si mezi dvaadvaceti malými nocležníky našli nové kamarády a společně si užili spoustu her, tvoření a pohádek.

Poslední březnový večer navštívila prostějovské ICM nečekaná návštěva – na děti, které chtěly v jeho prostorách na Cyrilometodějském gymnáziu strávit tajemnou Noc s Andersenem, se přijely podívat postavičky z legendárního časopisu Čtyřlístek.

Nejdřív bylo důležité se pořádně seznámit, a to jak mezi sebou, tak i s komiksovými postavičkami, které si pro děti připravily kvíz. Po společné večeři nastal hlavní bod programu – čtyřlístková parta se totiž rozhodla rozšířit své řady o další členy. „Pro děti jsme připravili zajímavé úkoly podle povahy hlavních postav – tak třeba Bobík je docela jedlík a silák, takže si děti vyzkoušely lov rybiček,“ řekla Ivana Kocourková, dobrovolnice ICM Prostějov. „S Fifinkou zas děvčata vyráběla mašličky do vlasů, kluci motýlka; Pinďa si jako rychlík připravil běhání s různými překážkami a s Myšpulínem děti vynalézaly a zkoušely 3D brýle,“ doplnila.

Kdo splnil všechny úkoly, stal se čestným občanem Třeskoprsk, členem Čtyřlístku, a získal speciální komiksové číslo, které časopis Čtyřlístek vydal právě ku příležitosti Noci s Andersenem.

Po večerní svačince se Pinďa rozhodl překonat spolu s dětmi svůj strach a vydal se s nimi na krátkou stezku odvahy do tmavého lesa za světýlky. Potom už byl čas pustit se do dalších her a tvoření. „Někdo si vybral tvoření z korálků, někdo skládal origami žabky, maloval záložky nebo hrál deskové hry,“ přiblížila pokračování večerního programu Anna Müllerová, vedoucí ICM Prostějov. Kolem půlnoci pak nastal čas pohádek, nejprve těch animovaných a potom také čtených, ale to už všichni leželi zavrtaní ve svých spacácích.

Ráno se pak mnohým ani odcházet nechtělo – k snídani byly dobré muffiny a štrůdly, které napekly maminky, a než se začali objevovat rodiče, ještě se někteří vrhli na další vyrábění a tvoření. Pak už ale nezbývalo nic jiného než sbalit batůžek, karimatku a spacák a vydat se k domovu.

Fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii nebo na Facebooku.

Akce v roce 2018

Nová Evropská charta informací pro mládež stanovuje principy práce s informacemi pro mládež a určuje nový směr v informování mládeže v České republice

Právo na informace bylo uznáno, mimo jiné, ve Všeobecné deklaraci lidských práv, v Úmluvě o právech dítěte, v Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod a v Doporučení č. (90) 7 Rady Evropy týkající se informací a poradenství pro mladé lidi v Evropě. Z těchto a dalších dokumentů vychází Evropská charta informací pro mládež, kterou při své práci denně používají především pracovníci Informačních center pro mládež, aby zajistili kvalitní poskytování informačních a poradenských služeb. A to jak v České republice, tak v ostatních evropských státech.

První znění Evropské charty informací pro mládež vzniklo již v roce 1993. Od té doby se v informačních a poradenských službách mnoho změnilo. Na to v průběhu let reagovala i Charta. Autorem Charty je organizace European Youth Information and Counselling Agency (ERYICA). Jedním z 36 členů Eryica je Národní ústav pro vzdělávání, zastoupený oddělením Národní informační centrum pro mládež (NICM), jež zastává funkci národního koordinátora v ČR.

Eryica sleduje potřeby dětí a mládeže prostřednictvím Informačních center pro mládež, reaguje na změny v životě mladých lidí, vnímá trendy v oblasti informovanosti a snaží se předvídat, kam bude oblast informací a poradenství pro mládež směřovat v budoucnu.

Evropská charta informací pro mládež je zcela zásadním dokumentem, který ovlivnil vznik mnoha evropských i českých strategických materiálů. Vychází z ní Koncepce podpory mládeže na období 2014–2020, Národní kodex standardů kvality poskytovaných služeb v ICM i proces národní certifikace ICM v ČR. Dodržováním Charty podmiňuje MŠMT získání certifikace kvality poskytovaných služeb v ICM.

Nové znění Evropské charty informací pro mládež bylo přijato na 29. valném shromáždění Eryica, v Portugalském Cascais v dubnu 2018. Nahrazuje předchozí verze včetně Principů on-line informací pro mládež.

 

Národní informační centrum pro mládež koordinuje evropskou kampaň v České republice

Národní informační centrum pro mládež se zapojilo do evropské on-line kampaně, která má za cíl novou verzi Charty propagovat. Eryica koordinuje tuto kampaň mezi jednotlivými státy Evropy a informace najdete na www.eryica.org. Od poloviny října do prosince bude každý týden věnován jednomu z devíti z principů, které Charta definuje:

 1. nezávislost
 2. dostupnost
 3. inkluze
 4. respektování potřeb
 5. podpora
 6. participace
 7. etika
 8. proaktivita
 9. profesionalita

Kampaň bude probíhat v on-line prostředí i v síti Informačních center pro mládež. Více o kampani najdete na stránkách NICM – www.nicm.cz, více informací o síti ICM najdete na www.ismcr.cz.

Informace o kampani je možné najít na www.nicm.cz, Facebooku NICM a Instagramu NICM; FB ICM Prostějov a Twitteru ICM Prostějov.

Žáci z Myslejovic obhájili prvenství v počítačové soutěži

Po týdnech příprav mělo včera 29 družstev možnost ukázat, jak se vypořádají se čtveřicí úkolů pro ně připravených v soutěži Dobrodružství s počítačem. Čtrnáctého ročníku soutěže, kterou na podzim tradičně pořádá Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov a Cyrilometodějské gymnázium, ZŠ a MŠ v Prostějově, se zúčastnilo 116 soutěžících ze čtrnácti základních škol z Prostějova i okolí. Se všemi úkoly si nakonec nejlépe poradilo družstvo ze Základní školy v Myslejovicích, které tak obhájilo vítězství z loňského roku.

Soutěžní celodopolední klání čtyřčlenných družstev žáků čtvrtých a pátých tříd základních škol z celého Prostějovska začalo ve čtvrtek 22. listopadu přesně v osm hodin a dvacet minut. Během následujících téměř pěti hodin se u počítačů v prostorách počítačové učebny vystřídalo dvacet devět soutěžních družstev. Žáci měli 45 minut na to, aby si co nejlépe poradili se zadanými úkoly. „Čtveřice soutěžních úkolů je již tradičně složena z formátování textu ve Wordu, z malování přísloví, z hraní logické kooperativní hry a z vyhledávání odpovědí na tři soutěžní otázky na internetu,“ vyjmenovává úkoly Ivana Matyášková, vyučující na Cyrilometodějském gymnáziu a vedoucí soutěže v jedné osobě. „Každý rok vymýšlíme nové otázky a snažíme se, aby při hledání odpovědí našli i nějaké aktuální informace,“ doplňuje Kateřina Opatrná, pracovnice Informačního centra pro mládež Prostějov, „letos se proto mezi soutěžní otázky dostala i otázka, kdo bude slavnostně rozsvěcet vánoční strom v Prostějově nebo kdy vznikla Evropská charta informací pro mládež, jejíž nové znění bylo letos přijato.“

Soutěžící, kterým čas běžel jako o závod, hledali tedy správné odpovědi na otázky, zápolili s formátováním textu ve Wordu, prokazovali zručnost a kreativitu při malování přísloví „Jak si kdo ustele, tak si lehne.“ a také se snažili co nejlépe zahrát kooperativní arkádu „Fire Ladybug“.

Odznáček s motivem této soutěžní hry pak získali všichni soutěžící, stejně tak jako malé občerstvení. Pro učitele, kteří je doprovázeli, připravili organizátoři tašky s informačními materiály a pozvánkami spoluorganizátora soutěže, Cyrilometodějského gymnázia, ZŠ a MŠ v Prostějově.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo ve 14.15 ve školním klubu Oáza. Ceny vítězům předávala Ivana Matyášková, vedoucí soutěže, Pavel Polcr, ředitel Cyrilometodějského gymnázia, a Kateřina Opatrná, pracovnice ICM Prostějov. Všechna družstva byla oceněna diplomem a cenou útěchy od Národního informačního centra pro mládež. Ta družstva, která se umístila na prvních deseti místech, pak získala také hodnotné ceny. „Tento ročník opět finančně podpořil magistrát města Prostějova a Olomoucký kraj. Ceny do soutěže pak také věnovala firma INFOS Art, s.r.o., Computer Media, HABRO a Večerka U babinky a soutěž podpořila kromě již jmenovaných také Evropská informační síť pro mládež EURODESK a EUROPE DIRECT Olomouc. Touto cestou bychom jim všem proto chtěli velmi poděkovat za jejich přízeň naší soutěži a podporu,“ uvedla závěrem Kateřina Opatrná, pracovnice ICM Prostějov.

Vítězství v soutěži vybojovalo a loňské prvenství obhájilo družstvo žáků ze ZŠ a MŠ Myslejovice. Každý žák z vítězného družstva získal batoh na notebook a hru Duch: Feztovní vydání a pro svou školu vyhráli žáci cenu, která obsahovala deskové a společenské hry, kreativní a kancelářské potřeby a naučné karty a publikace.

Druhé místo v soutěži vybojovali žáci z Reálného gymnázia a ZŠ města Prostějova a na třetím místě se umístili žáci ze ZŠ nadporučíka Josefa Františka a MŠ Otaslavice.

Další fotografie najdete v naší galerii, na FB nebo ve fotogalerii CMG, ZŠ a MŠ v Prostějově.

Jubilejní patnáctý ročník Dobrodružství s počítačem vyhrálo družstvo z RG a ZŠ města Prostějova

Je to až k neuvěření, ale počítačová soutěž Dobrodružství s počítačem, kterou pořádá Cyrilometodějské gymnázium, ZŠ a MŠ v Prostějově spolu s Informačním centrem pro mládež (ICM), letos slaví patnáct let. Zájem o tuto soutěž neustále roste. Svědčí o tom i to, že se včerejšího klání v počítačových dovednostech zúčastnilo 120 žáků z šestnácti základních škol z celého Prostějovska. O prestiži této soutěže vypovídá i to, že byla realizována za finanční podpory statutárního města Prostějov i Olomouckého kraje, statutárního města Olomouc a střediska Europe Direct Olomouc v rámci projektu MEIS. A kdo vyhrál jubilejní ročník? Cenu pro vítěze vybojovalo družstvo páťáků z Reálného gymnázia a ZŠ města Prostějova.

Stejně jako v uplynulých letech zasedla k počítačům čtyřčlenná družstva žáků čtvrtých a pátých tříd. Soutěžní klání probíhalo ve čtvrtek 21. listopadu celé dopoledne. Během téměř pěti hodin se u počítačů v prostorách počítačové učebny vystřídalo třicet soutěžních družstev. Žáci měli 45 minut na to, aby si co nejlépe poradili se zadanými úkoly. Čtveřice soutěžních úkolů je již tradičně složena z formátování textu ve Wordu, z malování přísloví, z hraní kooperativní hry a z vyhledávání odpovědí na tři soutěžní otázky na internetu. Soutěž každoročně připravuje a na její hladký průběh dohlíží Ivana Matyášková, vyučující Cyrilometodějského gymnázia, ZŠ a MŠ v Prostějově ve spolupráci s pracovníky Informačního centra pro mládež. „Každý rok soutěžní úkoly trochu obměňujeme. Letošní novinkou bylo to, že soutěžící družstva dopředu neznala, jakou hru budou hrát,“ doplňuje k soutěžním úkolům Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov, „a proto jsme vybrali jednoduchou hru.“ To potvrzovali i soutěžící, kteří s úsměvem odpovídali na dotazy, jak se jim během soutěže dařilo. „Na moje dotazy nejčastěji odpovídali, že je bavila hra a malování a že i když při hledání na internetu všechno najít nemohli, tak že rádi příště přijedou zas,“ potvrzuje Jana Bartoníková, pracovnice Informačního centra pro mládež, „učitelé nás chválili za organizaci, za což jsme velmi rádi.

Všichni soutěžící se mohli před soutěží občerstvit, a pokud museli déle čekat, mohli si zahrát nějakou hru ve školním klubu. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen vítězům pak proběhlo v 14.00 hodin ve školním klubu Oáza za účasti Ivany Matyáškové, vedoucí soutěže, a Kateřiny Opatrné, vedoucí ICM. Diplomy a odznáček s motivem soutěžní hry získali všichni soutěžící. Pro učitele, kteří je doprovázeli, připravili organizátoři tašky s informačními materiály a pozvánkami spoluorganizátora soutěže Cyrilometodějského gymnázia, ZŠ a MŠ v Prostějově.

Ta družstva, která se umístila na prvních deseti místech, získala také hodnotné ceny. „Tento ročník opět finančně podpořil magistrát města Prostějova a Olomoucký kraj. Ceny do soutěže pak také věnovala firma INFOS Art, s.r.o., Computer Media, HABRO, CZ.NIC a Večerka U babinky a soutěž podpořila kromě již jmenovaných také Evropská informační síť pro mládež EURODESK a EUROPE DIRECT Olomouc. Touto cestou bychom jim všem proto chtěli velmi poděkovat za jejich přízeň naší soutěži a podporu,“ uvedla závěrem Kateřina Opatrná, vedoucí ICM Prostějov.

První místo a cenu pro svou školu – hodnotný balík deskových a společenských her, knih i kreativních a kancelářských potřeb – letos vybojovalo družstvo z Reálného gymnázia a ZŠ města Prostějova. Členové vítězného družstva pak také získali dárkový balíček, jehož součástí byl mini dron a hra Angry Birds: Staveniště. Druhé místo v soutěži obsadili žáci z Masarykovy ZŠ a MŠ Nezamyslice a na třetím místě se umístili žáci ze ZŠ a MŠ Prostějov, Palackého.

Další fotografie najdete v naší galerii, na FB nebo ve fotogalerii CMG, ZŠ a MŠ v Prostějově.

Noc s Andersenem a s Ferdou, aneb Hmyzu vstup povolen

V pátek 29. března proběhla již jedenáctá Noc s Andersenem pořádaná Informačním centrem pro mládež (ICM) Prostějov. Společně s dobrovolníky a pracovníky ICM, převlečenými za postavičky z Ferdy mravence a Ondřeje Sekoru, si děti mohly užít večer plný knížek, her a vyrábění.

Hned po příchodu všech dvaceti účastníků bylo připraveno všechno potřebné pro výrobu jmenovek ve tvaru Ferdy mravence. „I když bychom si mohli jména ostatních přečíst na jmenovkách, zahráli jsme si pro lepší zapamatování jmen pár seznamovacích her a také pár „rozehřívaček“ pro stmelení celé skupinky,“ nastiňuje začátek programu Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov.

Po následující společné večeři propukl hlavní bod programu – večerní hra. Beruška si pro účastníky vymyslela nelehký úkol. Aby mohli vybarvit svého Ferdu mravence a nalepit na jeho šátek puntíky, museli jí nejprve přinést nové doplňky – kabelku, lodičky, deštník a klobouk. Kde je ale vzít? Nápovědu nedostaly zadarmo, na čtyřech stanovištích pro ně byly připraveny úkoly, za jejichž splnění jim bylo prozrazeno, kde najdou kousek hledaného předmětu. Všechny týmy to bez problému zvládly, a tak jim spokojená Beruška rozdala ztracené puntíky z Ferdova šátečku a prozradila, kde najdou barvy. Pro každý tým byla připravena i malá odměna, a tak nakonec všechno dobře dopadlo.

Tím ale Beruška neskončila, protože si pro děti ještě připravila kvíz, kde po dvojicích soutěžily o zajímavé ceny. „V kvízu byly otázky, které se týkaly pana Andersena, Ferdy mravence nebo říše hmyzu,“ prozrazuje Beruška – Petra Babičková, dobrovolnice ICM Prostějov, a Tereza Rozehnalová, pracovnice ICM, doplňuje další večerní aktivity: „Poté si každý mohl vyrobit náramek, vybarvit svoji vlastní placku s Ferdou, z korálků vytvořit libovolný obrázek a s pomocí včeličky jej zažehlit nebo si jen tak povídat či si třeba zahrát stolní fotbálek.“

Po vyrábění nastal čas zalézt do spacáků, přečíst si pár stránek ze své knížky, zhasnout a jít spát. Ráno na děti čekala výborná snídaně a teplý čaj. Někteří ještě dodělávali rozdělané výrobky z předchozího večera, pomalu si balili své spacáky a karimatky a potom si už pro své ratolesti přicházeli rodiče. Každý účastník Noci s Andersenem si domů mimo jiné odnášel také společnou fotografii. Tak za rok znovu na viděnou!

Fotografie z akce najdete v naší galerii nebo na FB.

Naši partneři

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

ICM Prostějov držitelem Certifikátu kvality poskytovaných služeb v ICM dle Národního kodexu standardů kvality poskytovaných služeb v ICM, a to s platností do 31. 12. 2017. Po tuto dobu je ICM Prostějov oprávněno užívat známku kvality "ICM certifikované MŠMT".

www.msmt.cz

EUROPE DIRECT

ICM Prostějov dále spolupracuje s regionální pobočkou EUROPE DIRECT Olomouc a působí jako Městské evropské informační středisko Prostějov. Podílí se na distribuci informačních materiálů o Evropské unii a poskytuje poradenskou službu při vyhledávání specifických informací týkajících se Evropské unie.

 www.europe-direct.cz

 

Olomoucký kraj

 www.kr-olomoucky.cz

 

Statutární město Olomouc

 www.olomouc.eu

 

Město Prostějov

 www.prostejov.eu

 

Zdravé město Prostějov

Základním cílem projektu Zdravé město Prostějov je zlepšit podmínky pro kvalitní život obyvatel - a tím jejich zdraví.


 

Asociace pro podporu informačních center pro mládež v ČR

ICM Prostějov je aktivním členem v Asociaci pro podporu Informačních center pro mládež v ČR a podílí se v ní na společných projektech. Od 10.12.2007 je také držitelem Certifikátu kvality poskytovaných služeb ICM, jenž mu byl udělen výkonným výborem AICM ČR.

 www.icmcr.cz

 

Národní informační centrum pro mládež Praha - NÚV

 www.nicm.cz

 

Evropská dobrovolná služba

Klub studentů, rodičů a přátel Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově je držitelem certifikátu pro vysílající a hostitelské organizace zapojené do Evropské dobrovolné služby (EDS) v rámci evropského programu Erasmus+. K dispozici jsou v naší organizaci dvě hostitelská místa. Od roku 2005 (do současnosti) v ICM Prostějov působilo 19 dobrovolníků. Od ledna 2011 také pomáháme českým zájemcům vyjet v rámci EDS do zahraničí.

 

EURODESK

Evropská informační síť pro mládež EURODESK působí v 33 evropských zemích, ve kterých má v současné době více než 1000 lokálních a regionálních zastoupení, jedním z nich je i ICM Prostějov. Mladí lidé a pracovníci s mládeží mají tak v ICM Prostějov snadný a rychlý přístup k evropským informacím.

 www.eurodesk.cz / eurodesk.eu

Cyrilometodějské gymnázium, základní škola a mateřská škola v Prostějově

ICM Prostějov sídlí v budově školy a úzce s ní spolupracuje.

www.cmgpv.cz

 

Střední odborná škola Olomouc spol. s r.o.

V ICM Prostějov je zajišťována odborná praxe pro studenty třetích a čtvrtých ročníků studijního oboru 72 - 41 - M/001 Knihovnické a informační systémy a služby.

 

Sdružení Podané ruce, o.s. - NZDM Prostějov

ICM Prostějov spolupracuje s kontaktními pracovníky Nízkoprahového zařízení pro děti a mládež v Prostějově.

Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje

Klub studentů, rodičů a přátel Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově je členem Prostějovské sekce PRKNO.

http://uno-ok.cz

Stáhněte si Pomocníka

Můžete nám pomoci, aniž by vás to cokoliv stálo.

Pomocníka si přidejte na bit.ly/50Kc-pro-ICM-Prostejov

Volná pracovní místa

Momentálně nemáme žádnou volnou pracovní pozici.

Máš zájem o praxi nebo bys nám rád/a vypomáhal/a jako dobrovolník / dobrovolnice?
Ozvi se nám (e-mail: info zavináč icmprostejov.cz) a domluvíme se na možnostech