Ekocentrum Iris – Český svaz ochránců přírody

Co pro vás chystáme

Září

Luhačovice a geologické zajímavosti v okolí

kdy: sobota 22. září, 8.00-19.00
kde: Luhačovice a okolí

Tradiční zářijová exkurze pod vedením RNDr. Tomáše Lehotského Ph.D. Geologicky zaměřená exkurze vlastním autobusem vás seznámí se speciálním typem vulkanické činnosti, která probíhala v nedávné minulosti ve flyšovém pásmu Západních Karpat. Jedná se o tzv. andezitový vulkanismus, jehož hlavní centrum se nachází v okolí Uherského Brodu. Během exkurze se budeme snažit navštívit několik významných geologických lokalit (např. Bánov-Kalvárie s výskytem vulkanické brekcie nebo Starý Hrozenkov se sloupcovitou odlučností čediče). S dozvuky vulkanické činnosti úzce souvisejí i hojné minerální prameny. Nejvýznamnějšími lázněmi jsou Luhačovice, ale známé jsou i kyselky v Nezdenicích a Záhorovicích. V lomu Nový Dvůr - Rasová se pak seznámíme s bělokarpatskými pískovci, které obsahují stopy po činnosti organismů.

Poplatek 250 Kč, pedagogičtí pracovníci 200 Kč. Nutno se předem přihlásit na iris zavináč iris.cz

Keramika

kdy: pondělí 24. září, 16.00-18.00
kde: Kovárna Ekocentra Iris

Tvořivá dílna - pracovní oblečení s sebou. Poplatek 100 Kč za osobu na 2 pracovní hodiny.

Den na louce – vycházka na Čubernici

kdy: sobota 29. září, 8.25-14.00
kde: Plumlov, Přírodní památka Čubernice

Vycházka z Plumlova na nejstarší chráněné území Prostějovska – Přírodní památku Čubernice. Z Plumlova se vydáme kolem kostela ke staré cestě vedoucí k přehradě a projdeme si nově vysazenou alej Malého Noe doplněnou informačními panely. Odtud budeme pokračovat ke skalnatému chráněnému území Čubernice. Zde bude pro děti i dospělé připravena etapová hra spojená s hledáním pokladu. V obtížném terénu budou děti hledat indicie a nápovědu a plnit rozmanité úkoly. Dozvíme se, čím je Čubernice cenná a jakou péči od lidí potřebuje. Zapojíme se zde do hrabání sena a vyčistíme blízkou studánku. Vycházku zakončíme opékáním dobrot na ohýnku.

Ráno odjezd autobusem do Plumlova z aut. st. v Prostějově v 8.25 (st. číslo 11). Návrat zpět autobusem ze zastávky Plumlov přehrada ve 13.40. Délka trasy asi 3 km.

Říjen

Keramika

kdy: pondělí 8. října a 22. října, 16.00-18.00
kde: Kovárna Ekocentra Iris

Tvořivá dílna - pracovní oblečení s sebou. Poplatek 100 Kč za osobu na 2 pracovní hodiny.

Sázení ovocných stromů na Kosíři

kdy: sobota 13. října, 8.30-13.25
kde: Přírodní památka Vápenice u Slatinek

V rámci projektu 72 hodin vysadíme 25 sazenic třešní v sadu na okraji Přírodní památky Vápenice. Sraz všech účastníků v 8.30 u žel. zastávky Kaple. Akce je vhodná pro rodiny s dětmi. Cestou na místo sázení budou pro děti připraveny hravé aktivity. Nářadí a pracovní rukavice zajistíme. Na závěr chystáme opékání dobrot na ohýnku a drobné občerstvení. Všichni účastníci obdrží pamětní list, ti nejaktivnější i tričko projektu 72 hodin.

Vhodný vlak z Prostějova do Kaple odjíždí z hlavního nádraží v 8.02 (nastupujte do posledního vagónu). Návrat do Prostějova autobusem ze Slatinek, odjezd ve 13.25. Celková délka trasy max. 3 km.

Den stromů

kdy: sobota 20. října, 9.00-12.00
kde: Nám. T. G. Masaryka Prostějov

V rámci celosvětové akce Den stromů proběhnou na nám. TGM aktivity pro všechny věkové skupiny. Informace pro dospělé, výstava o stromech, hravé, výtvarné a naučné aktivity pro děti. Po celé dopoledne živá hudba a kulturní vystoupení.

Sázení Lípy svobody

kdy: pátek 26. října, 16.00-18.00
kde: biokoridor Hloučela, u Cavala

Slavnostní sázení Stromu svobody (u příležitosti 100 let od vzniku naší republiky) v biokoridoru Hloučela. Sraz účastníků v 16.00 před jezdeckou stájí Cavalo. Kromě lípy vysadíme podél cyklostezky sazenice vrby jívy. Celá akce bude doplněna hudebním vystoupením, vypuštěním vyléčeného dravce ze záchranné stanice, hravými aktivitami pro děti a piknikem na louce. Všichni účastníci obdrží pamětní list.

Podzimní příměstský tábor v Ekocentru Iris

kdy: pondělí-úterý 29.-30. října, 7.30-16.00
kde: Kovárna Ekocentra Iris

Dvoudenní příměstský tábor je určen pro děti 1. stupně ZŠ. Po oba dny bude pro děti připraven celodenní program – tvořivé aktivity, přírodovědné a sportovní hry. Čeká nás i moštování jablek.

Cena: 600 Kč (v ceně je vždy oběd, 2 svačiny, pitný režim, materiál na tvoření, pedagogický dozor,...). Nutno se předem přihlásit na iris zavináč iris.cz.

Léčivá moc bylinek IV.

kdy: středa 31. října, 17.00-19.00
kde: Kovárna Ekocentra Iris

Další z cyklu přednášek bylinkáře Vládi Vytáska o využití léčivých rostlin pro léčbu různých nemocí a potlačení bolesti. V. Vytásek je zkušený bylinkář, žák, přítel a pokračovatel díla Pavla Váni a Josefa Zentricha.

Téma této přednášky bude Bylinky od hlavy až k patě. Opět nás čeká ochutnávka čaje namíchaného autorem z jeho vlastních bylin. Poplatek 60 Kč/osobu.

 

Kontakt:

ČSOP – RS Iris
Husovo nám. 67, Prostějov, 796 01 (mapa)

tel.: 582 338 278
mobil: 603 298 039
e-mail: iris zavináč iris.cz

www stránky: www.iris.cz