Astronomické oddělení Muzea a galerie v Prostějově – Hvězdárna

Červen


Airglow – Pohledy ze zemského povrchu a z družice NPP

přednáší: RNDr. martin Setvák, CSc.
kdy:
čtvrtek 7. června, 18.00
 

V rámci přednášky se seznámíme s jednou z nejmodernějších meteorologických družic, americkou družicí Suomi NPP, jejím přístrojovým vybavením, a především přístrojem Day/Night Band (DNB) a jeho možnostmi nočního snímání zemského povrchu a atmosféry. Přístroj DNB je natolik citlivý, že umožňuje zachytit i jeden z nejslabších optických jevů v atmosféře, tzv. airglow – přirozené záření noční oblohy. Na něj bude zaměřena hlavní část přednášky, ve které si vysvětlíme podstatu jevu, shlédneme ukázky pozorování airglow ze zemského povrchu i Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), a konečně se podíváme na ukázky pozorování různých typů airglow družicí Suomi-NPP. Přednášející je naším předním specialistou na využití snímků z meteorologických družic. Ve svém volném čase se věnuje fotografii, především intervalovému snímání (timelapse) oblohy, především té denní. Jeho koníčkem – jak profesním, tak soukromým – jsou konvektivní bouře a vše co s nimi souvisí. Podrobnější informace o přednášejícím lze nalézt na jeho soukromých stránkách www.setvak.cz. Vstupné 40 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 20 Kč. Vstupenky je možné předem rezervovat.

Věda v ulicích

kdy: úterý 19. června, 8.30-12.00

Školní mládeži, ale i široké veřejnosti budou přímo na hlavním prostějovském náměstí prezentovány atraktivní formou různé přírodovědné a technické zajímavosti a experimenty, přičemž některé z nich si mohou zájemci i sami prakticky vyzkoušet. Vedle hvězdárny se budou této akce účastnit poprvé v historii všechny prostějovské střední školy. Tímto způsobem zpřístupňujeme široké veřejnosti krásu a zajímavost poznávání přírody a vesmíru a podněcujeme zájem veřejnosti o své vzdělávání, zejména s důrazem na děti a mládež. V případě města Prostějova se navíc jedná o nepřerušenou tradici, ojedinělou v rámci celé naší republiky. Vstup volný.

Pohádková středa pro děti
Jak vojenský bubeníček zachránil svět

kdy: každá středa, 15.30

Pohádku uvádíme každou červnovou středu v 15.30 hodin. Bojovný král Mars chce vládnout celému světu. Zajistit mu to má jeho armáda. Co se však stane, když vojsko odmítne válčit? A co malý bubeníček, bude na vše stačit sám nebo mu někdo pomůže? V pohádce vše dobře dopadne. Bojovný král bude potrestán. Proměněný v planetu stále obíhá okolo Slunce. Vstupné děti, studenti, senioři a invalidé 10 Kč, dospělí 20 Kč.

 

Pravidelné akce

Astronomická pozorování

Pozorování Slunce se konají každé pracovní pondělí, čtvrtek a pátek.

 • březen – říjen: 15.00-16.00
 • listopad – prosinec: 14.00-15.00

Večerní a noční pozorování hvězdné oblohy dalekohledy se konají každé pracovní pondělí, čtvrtek a pátek.

 • duben: 20.30-21.30
 • květen: 21.30-22.30
 • červen, červenec: 22.30-23.30
 • srpen: 21.30-22.30
 • září: 20.30-21.30
 • říjen: 19.30-20.30 (nebo po ukončení přednášky)
 • listopad – prosinec: 18.30-19.30, ve středy 17.30-18.30 (nebo po ukončení přednášky)

Tato pozorování se konají pouze a jen za předpokladu bezmračné oblohy a jsou doprovázena výkladem. Pozorování jsou určena jednotlivcům i malým skupinám do dvaceti osob. V případě špatného počasí je připraven náhradní program.

Nepřehlédněte: na oba druhy pozorování mají poslední návštěvníci vstup 30 minut před koncem otevírací doby.

Vstupné dospělí 20 Kč; děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

Proč vážit cestu na pozorování? Na vlastní oči spatříte to, co znáte možná jenom z knih a televize. Krátery na Měsíci, některé planety, mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, hvězdy, sluneční skvrny, protuberance, filamenty… A co určitě nespatříte? Dalekohledy nelze spatřit rychle se pohybující předměty (např. meteory) ani úhlově velké objekty (např. celá souhvězdí).

Výstavy

Výstavy v Lidové hvězdárně jsou přístupné na začátku astronomických pozorování a v tom případě jsou jejich součástí, a po domluvě i kdykoliv jindy.
V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč; děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč.

 • Strhující snímky z vesmíru
 • Z dějin prostějovské astronomie
 • Vesmírný domov pro děti
 • Nobelova cena
 • Od Sputniku po raketoplán

První dvě výstavy jsou dostupné na začátku astronomických pozorování a v tom případě jsou jejich součástí a po domluvě i kdykoliv jindy. V takovém případě je vstupné dospělí 20 Kč, děti, studenti do 26 let, senioři a invalidé 10 Kč. Třetí a čtvrtou a pátou výstavu také zapůjčujeme.

Kluby:

 • klub HVĚZDÁRNÍČEK (pro děti 5-11 let)
  Každou
  středu v 16.30 hodin, obsahem březnových setkání bude seznámení se jarními souhvězdími.
  Pololetní poplatek 150 Kč.
  Astronomický klub pro 5 až 11leté děti . Nový ročník začíná 27. 9. v 16:30hodin, ukončen bude v červnu 2018. Členové se budou scházet každou pracovní středu v 16:30 hodin. Délka schůzek je 75 minut. Posledních 20 minut je věnováno filmům a pohádkám. Děti se budou seznamovat se sluneční soustavou. Bude jim vysvětleno střídání podob Měsíce, seznámí se se souhvězdími pozorovatelnými během roku. Dozví se i základní informace z kosmonautiky. Na jaře a na podzim budou setkání doplněna, za jasného počasí, pozorováním Slunce. Od listopadu do února, za příznivého počasí, probíhají schůzky především v pozorovatelně u dalekohledů. Děti se naučí orientovat na obloze. Pozorovat budou planety, Měsíc a další zajímavé objekty. Taková pozorování si mohou děti prodloužit do 18:30 hodin. Členové klubu mají přístup na všechny akce Astronomického oddělení (hvězdárny) zdarma.
 • klub GEMINI
  Členem klubu GEMINI může být kdokoliv, koho láká poznání základů astronomie a astronomická pozorování.
  Podrobné informace lze získat na telefonu 724 013 039.
  • Klub GEMINI I navštěvují žáci od 10 let.
   kdy:
   každé pracovní pondělí od 16:30

  Jednorázový poplatek na školní rok činí 300 Kč.

  • Klub GEMINI II je určen pro pokročilejší a vážné zájemce o astronomii.
   kdy: každý pracovní čtvrtek od 16:30

  Jednorázový poplatek na školní rok činí 400 Kč.

Kontakt:

Astronomické oddělení Muzea a galerie v Prostějově – Hvězdárna (otevírací doba)

Kolářovy sady 3348, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon:
582 344 130
fax:
582 332 046
e-mail:
hvezdarna zavináč hvezdarnapv.cz
www stránky:
www.hvezdarnapv.cz

Muzeum a galerie v Prostějově

Nám. T. G. Masaryka 2, Prostějov, 796 01
telefon:
+420 582 330 991
fax:
+420 582 344 798
e-mail:
muzeumpv zavináč muzeumpv.cz
www stránky:
www.muzeumpv.cz