Městská knihovna Prostějov

UPOZORNĚNÍ: Knihovna pro děti a mládež bude od 29. ledna do 4. února 2018 z technických důvodů uzavřena.

 V knihovně se můžete těšit...

 • Virtuální Univerzita třetího věku

Zahajujeme letní semestr Virtuální Univerzity třetího věku. Otevíráme nový cyklus přednášek nazvaný „České dějiny a jejich souvislosti“. Profesor Karlovy univerzity PhDr. Zdeněk Beneš, CSc. nám v šesti videopřednáškách přiblíží dějiny českých zemí do 15. stol. Přihlášky a další informace získáte na první hodině, kde si můžete vše nezávazně vyzkoušet. Tato akce je určena seniorům. Těšíme se na vás. Úterý 6. a 20. února v 9.30 hodin.

 • Promítání pro nevidomé

kdy: úterý 13. února, 9.30 hodin
kde: podkrovní sál

Promítání speciální zvukové verze série historických detektivních příběhů Četníci z Luhačovic je určeno pro nevidomé a slabozraké čtenáře naší knihovny. Akce se koná ve spolupráci s prostějovskými pobočkami organizací Sons a Tyflocentrum.

 • Setkání s pamětí

kdy: středa 14. února, 9.30 hodin
kde: podkrovní sál

Další setkání zájemců o trénování paměti, tentokrát na téma jídlo. Tato samostatná lekce je určena všem, kteří v minulosti absolvovali některý z podzimních nebo jarních kurzů trénování paměti.

 • Mallorca – Horami severozápadního pobřeží

kdy: středa 14. února, 17.00 hodin
kde: podkrovní sál

Mallorca představuje pro řadu lidí plážový ráj, ale málokdo už ví, že podél celého severního pobřeží se táhne úchvatné vápencové pohoří Serra de Tramuntana. Přednáška a promítání fotografií cestovatele Jaromíra Nováka nás zavede právě tam.

 • Ne Bitcoin, ale Blockchain je ekonomická revoluce!

kdy: čtvrtek 15. února, 17.00 hodin
kde: podkrovní sál

Víte, co je to bitcoin,kryptoměna a blockchainová technologie? Zajímá vás, jak vlastně fungují? A jak si vedou klasické měny? Pokud chcete lépe porozumět finanční gramotnosti a zjistit, jak si stojí dnešní ekonomika, navštivte přednášku Michaely Procházkové.

 • Setkání s Petrem Borkovcem

kdy: středa 21. února, 17.00 hodin
kde: podkrovní sál

Autorské čtení básníka, překladatele a publicisty Petra Borkovce se uskuteční v rámci jedinečného projektu Spisovatelé do knihoven, jehož cílem je představit čtenářům zajímavé současné české autory.

 • Karneval v knihovně

kdy: čtvrtek 22. února, 15.00 – 17.00 hodin
kde: Knihovna pro děti a mládež

Blázni vítáni! V čase masopustu a maškarních bálů přijďte do knihovny tak, aby vás nikdo nepoznal. Přestrojte se třeba za zvíře, pohádkovou bytost, za cokoliv bláznivého vás napadne. Děti čeká několik soutěžních stanovišť a hromada legrace. Každý, kdo přijde v masce, dostane dárek. Těšíme se na vaše nápady.

 • Historicky první odhalení dememoriální desky neznámému čtenáři

kdy: čtvrtek 22. února, 17.00 hodin
kde: půjčovna

Pietní akt kulturní velkorysosti pod záštitou primátorky statutárního města Prostějova RNDr. Aleny Raškové. Za přítomnosti autora Miloše Karáska a význačných členů Moravské akademie vět.

 • Promítej i ty: Švédská teorie lásky

kdy: pondělí 26. února, 17.00 hodin
kde: podkrovní sál

Zveme Vás na promítání dalšího filmu z projektu Promítej i ty! Filmová esej Švédská teorie lásky se zabývá mezilidskými vztahy. Švédsko je vydáváno za modelový příklad sociálního státu. Po čtyřiceti letech experimentu sociálního inženýrství je ale spíše zemí zpřetrhaných rodinných vazeb.

 • Retro relaxační odpoledne

kdy: středa 28. února, 16.00 – 18.00 hodin
kde: podkrovní sál

Přijďte s námi zavzpomínat na 60. léta stylově. Pustíme si hity tehdejších hudebních idolů na gramofonových deskách a vyzkoušíme antistresové omalovánky pro dospělé. Každý, kdo přijde v retro oblečení, dostane dáreček a připraveno bude i malé pohoštění.

 

Výstavy, tvořivé dílny, akce pro děti, soutěže 

 • Haná ve fotografiích

Vernisáž výstavy prostějovského fotografa Jana „Zanfoara“ Mikláše, který se věnuje fotografování portrétů i přírody v okolí Prostějova. Na svých snímcích zachycuje okolní přírodu v různých denních i ročních obdobích a snaží se jim vtisknout co největší emoční ráz. Výstavu jeho prací můžete navštívit v Galerii Na Půdě knihovny až do konce března.
kdy: čtvrtek 25. ledna, 17.00
kde: podkrovní sál

 • Tvořivá knihovna

Pokračuje devátý ročník oblíbené výtvarné dílny „Tvořivá knihovna“. Tentokrát budeme vyrábět jarní dekorace. Tato akce je určena především seniorům. Zájemci se mohou hlásit v půjčovně, počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.
kdy:
úterý 27. února, 9.00
kde: půjčovna

 • Jak vypadá kočkopes?
  Oddělení pro děti a mládež vyhlašuje výtvarnou soutěž na téma Kočkopes. Představte si zvířátko poskládané z více zvířat, namalujte jeho obrázek nebo obraz libovolnou technikou a své
  výtvory doneste do knihovny pro děti a mládež. Uspořádáme výstavu a tři obrázky odměníme knížkou. Výtvarná soutěž je určená dětem do 15 let.
 • Luštíme s knihovnou

Celoroční luštitelská soutěž o ceny, kterou připravil Petr Urbánek z Českého svazu hádankářů a křížovkářů. Zadání křížovek je k dispozici v čítárně nebo na webu knihovny. První kolo probíhá od 1.2. do 29.3.

 

 

Podrobný program knihovny pro tento měsíc najdete na http://knihovnapv.webnode.cz/program/

 

Pravidelné akce:

 • Poradna SOS

kdy: 8. a 22. února, 15.00–17.00
kde: učebna MK Prostějov (Skálovo náměstí 6, Prostějov)

Máte spotřebitelský problém a nevíte, kam se obrátit? Každý sudý týden, vždy ve čtvrtek, se v Městské knihovně Prostějov koná „Poradna pro spotřebitele“. Odborní právní poradci Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace s Vámi budou řešit Váš konkrétní problém.

 • Senior klub

Zajímavé výlety, přednášky a další akce pro seniory.

 • Tvořivá knihovna

kdy: úterý 27. února, 9.00 hodin
kde: půjčovna

Pokračuje devátý ročník oblíbené výtvarné dílny „Tvořivá knihovna“. Tentokrát budeme vyrábět dekorace na dveře. Tato akce je určena především seniorům. Zájemci se mohou hlásit v půjčovně, počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.

 

Rodinná registrace

Od 1. října 2016 je možné si v knihovně zřídit rodinné čtenářské průkazy za zvýhodněný poplatek. Pokud jeden člen rodiny vlastní čtenářský průkaz, jeho rodinný příslušník získá svoji vlastní legitimaci za zvýhodněnou cenu 20 korun na celý rok. Této možnosti mohou využít například manželé, rodiče a jejich děti (pouze studenti do 26 let). Podmínkou je prokázat stejné trvalé bydliště všech členů rodiny.

Přichstání knih dle vlastního výběru

Od 1. října 2016 je možnost nechat si přichystat knihy podle vlastního výběru. Přes internet se připojíte ke katalogu a můžete si v pohodlí domova vyhledat knihy, které potřebujete. Ty, které jsou momentálně volné a jsou v knihovně k dispozici, si můžete nechat odložit a přijít si je do dvou dnů vyzvednout.

E-knihy

Služba je k dispozici pouze uživatelům Městské knihovny Prostějov s platnou registrací, a je samozřejmě zdarma. Podmínkou je mít u svého uživatelského účtu uvedený e-mail (zadat jej můžete v knihovně nebo po přihlášení do svého účtu). Dále je nutné mít založený účet u eReading.cz pod stejným e-mailem, který je uvedený u vašeho účtu v knihovně - vypůjčené e-knihy lze číst na čtečkách eReading.cz (START2/START3), na PC s Windows nebo MAC, chytrých telefonech a tabletech s operačními systémy Android a iOS pomocí aplikace eReading.cz.

Délka výpůjčky je 21 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní a je možné si vypůjčit maximálně 2 tituly současně. Aktuálně je k dispozici něco přes 1500 knih.

Více zde: http://knihovnapv.webnode.cz/knihy/pujcovani-e-knih/

 

Kontakt:

Městská knihovna Prostějov (mapa)
Skálovo náměstí 6
797 33 Prostějov
telefon:
582 329 660
e-mail:
  sluzby zavináč knihovnapv.cz
www stránky:
www.knihovnapv.webnode.cz

Knihovna pro děti a mládež je už přestěhovaná. Nové dětské oddělení Městské knihovny Prostějov nadete v přízemích prostorách Zámku Prostějov (Pernštýnské nám. 8).