Aktuální témata

Archiv

Cena Karla Velikého pro mladé Evropany

Cena Karla Velikého pro mladé Evropany


Ocenění nesoucí jméno Karla Velikého, slavného středověkého panovníka, který spojil velkou část Evropy a podporoval vzdělanost, udílí každoročně Evropský parlament a Nadace Mezinárodní ceny Karla Velikého v Cáchách mladým lidem ve věku od 16 do 30 let. Vítězné projekty podporují porozumění mezi mladými lidmi v Evropě a nabízí praktické příklady jejich soužití v rámci evropského společenství.

Autoři třech vítězných projektů se mohou těšit na peněžní odměnu. První místo je ohodnocené částkou 7 500 EUR, druhé 5 000 EUR a třetí 2 500 EUR. Zástupci vybraných národních projektů budou rovněž pozváni na slavnostní předání cen, které se uskuteční 11. května 2021, a k několikadennímu pobytu v německých Cáchách.

Téma soutěže - rozvoj EU, integrace a otázky evropské identity

 • Cena Karla Velikého pro mladé Evropany je udělována projektům, které podporují porozumění na evropské a mezinárodní úrovni
 • napomáhají rozvoji společného smyslu pro evropskou identitu a integraci
 • jsou vzorem pro mladé obyvatele Evropy a poskytují praktické příklady soužití Evropanů v rámci jednoho společenství.

Projekty mohou spočívat v pořádání různých akcí pro mladež, výměnných pobytů pro mladé lidi nebo on-line projektů s evropským rozměrem.

Termín pro podání přihlášek

Přihlášky musí být podány nejpozději do 31. ledna 2021. Přihlašovací formuláře jsou k dispozici na internetových stránkách Ceny Karla Velikého pro mladé Evropany (www.charlemagneyouthprize.eu)

Podmínky účasti

 • Věk uchazečů je omezen na 16-30 let.
 • Účastníci musí být občany nebo obyvateli některého z členských států EU.
 • Přihlášku lze podat buď jednotlivě, nebo ve skupině; v případě skupinových a mnohonárodních projektů lze přihlášku podat jen v jedné zemi, která je s projektem úzce spjata.
 • Za způsobilé se považují přihlášky ve všech úředních jazycích Evropské unie.
 • Projekty přihlášené do soutěže již musí být zahájeny a

a) ukončeny mezi 1. lednem 2020 a 31. lednem 2021 nebo

b) musí stále probíhat.

Projekty lze přihlásit pouze prostřednictvím elektronického formuláře.

Kritéria hodnocení

Projekty budou hodnoceny podle těchto zásad:

 • musí naplňovat cíle soutěže: podporovat porozumění na evropské a mezinárodní úrovni, napomáhat rozvoji společného smyslu pro evropskou identitu a poskytovat praktické příklady soužití Evropanů v jednom společenství,
 • upřednostněny budou projekty vytvořené společně mladými lidmi zastupujícími několik členských států,
 • pozornost bude věnována projektům realizovaným dobrovolně.

Postup výběru

Vítěz Ceny Karla Velikého pro mladé Evropany bude vybrán ve dvou kolech.

První fáze: Poroty jednotlivých členských států sestávající z nejméně dvou poslanců Evropského parlamentu a jednoho zástupce mládežnických organizací nejprve do 15. března 2021 vyberou celostátního vítěze z každého členského státu.

Druhá fáze: Evropská porota sestávající ze tří poslanců a předsedy Evropského parlamentu a ze čtyř zástupců Nadace pro Mezinárodní cenu Karla Velikého v Cáchách poté do dubna 2021 vybere vítěze ze všech projektů předložených národními porotami.

více informací o pravidlech


Zdroj: https://www.europarl.europa.eu/charlemagneyouthprize/cs/

Darujte krev na sv. ValentýnaZdroj: https://www.prostejov.eu

Fakescape

Online workshop Fakescape je určený studentům středních škol a víceletých gymnázií a je zcela zdarma. Dozvíte se v něm, jak nepodléhat dezinformacím a jak rozpoznat fake news, kterých je dnes ve světě internetu bezpočet.

Workshop probíhá od 10. do 26. února 2021 od 9:00 nebo 10:00 hodin (celková délka je 45 - 60 minut). Zúčastnit se můžete prostřednictvím aplikace Zoom. Odkaz k připojení obdržíte po potvrzení rezervace.Zdroj: www.europedirect.cz

Givt - podpořte naši organizaci

Víte, jak zdvojnásobit radost z dárku na Vánoce? Z každého nákupu přes Givt můžete část útraty poslat své oblíbené organizaci a podpořit tak ty, co Vaši pomoc potřebují.

Více na givt.cz/Vanoce.

 

Kariérní projekt ROZHLED

Nadání a dovednosti spouští přihlášky do 20. kola projektu ROZHLED, který trvá čtyři měsíce, je plný workshopů a exkurzí do firem. Nyní hledá 24 šikovných a motivovaných mladých lidí, kteří na sobě chtějí pracovat. Projekt je otevřený všem, Nadání ale především podporuje mladé lidi ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Projekt proběhne online a je zdarma.

Přihláška a více info: bit.ly/ROZHLED20

 

Bruslení bez nehod
Zdroj: www.prostejov.eu

Doporučená četba on-line a zdarma

V dnešní době se knihovny snaží nabízet své služby on-line formou. E-knihy jsou dostupné kdykoli a mnohé z nich si můžete stáhnout volně zdarma do svého zařízení.

Pokud jste registrovaným čtenářem Městské knihovny Prostějov, můžete si v katalogu vybrat z více než 9.000 e-knih. I pokud nejste registrováni přímo u výše zmíněné knihovny, můžete na internetu najít mnoho knih ke stažení legálně a zdarma, nejčastěji ve formátu PDF.

Například Městská knihovna v Praze zpřístupnila veřejnosti zdigitalizovaná klasická díla, u nichž vypršela autorská práva, a také publikace současných autorů, u kterých byla tato práva vykoupena, nebo byly autory poskytnuty zdarma. I portál Databáze knih nabízí volně ke stažení více než 1.500 titulů e-knih.

Některé tituly jsou dostupné také v audio verzích. Najdete je například na webu Českého rozhlasu.

Pokud si chcete vypůjčit knihu v její papírové formě, Městská knihovna Prostějov má stále otevřené své výdejové okénko. Díky němu si můžete předem objednané knihy vyzvednout či je vrátit.Zdroj: https://www.prostejov.euhttps://knihovnapv.webnode.cz

Evropská unie hrou

Portál EUhrou.cz, který slouží jako hlavní zdroj

 • vzdělávacích materiálů,
 • studentských projektů,
 • zábavných soutěží a nejrůznějších interaktivních činností zaměřených na výuku problematiky EU, aktuálních evropských i globálních témat, lidských práv či výchovu k demokracii a občanství,
je určen pedagogům, studentům, ale i běžným občanům, kteří by se rádi dozvěděli něco více o Evropské unii.

Pro učitele:

Učitelé zde mohou najít inspiraci v podobě výukových materiálů týkajících se aktuálních i historických témat. Mohou poslouchat neformální debaty o diskutovaných evropských otázkách, zkusit si test mediální gramotnosti nebo si stáhnout prezentaci zobrazující různé aspekty EU.
Více na www.euhrou.cz/pro-ucitele.

Pro studenty:

Studentům je nabídnuta pomocná ruka při tvorbě CV nebo motivačního dopisu. Mají možnost se účastnit zajímavých soutěží, shlédnout krátké filmy ze série #EUandME nebo si přečíst rady o tom, proč vyjet do zahraničí.
Více na www.euhrou.cz/pro-studenty.

Pro školáky:

Školáci na portálu naleznou například kvíz Poznáváme Evropu, interaktivní výukový program Referát o Unii, příručky do vlastivědy, zeměpisu a dalších předmětů, které jim otevřou obzory v oblasti kulturního, vědeckého a přírodního dědictví členských států EU.
Více na www.euhrou.cz/pro-skolaky.

Pro nejměnší:

Nejmladším dětem jsou k dispozici omalovánky a puzzle zaměřené na členské země EU.
Více na www.euhrou.cz/pro-nejmensi.
Zdroj: https://euhrou.cz

Jiní hrají za nás - 30 minutový film

Divadelní představení "Jiní hrají za nás" vypráví o Welsových, na které se mělo zapomenout. Část rodiny zemřela v noci z 8. na 9. prosince 1944 v Osvětimi, kdy právě před 77 lety nacisté zavraždili 3792 českých Židů, včetně Idy, Rudolfa a Martina Welsových. Druhou světovou válku přežil jen Tomáš Wels, který utekl do Anglie, kde bojoval v řadách RAF.

Dokumenty, fotografie a rodinné paměti uchovával Tomáš v krabici ve skříni a nikdy o svých příbuzných a jejich smrti nemluvil. Po jejich stopách se vydal až jeho syn Colin Wels.

Divadelní představení mělo původně zakončit výstavu “Není noci tak tmavé”, která v prostorách pražské Winternitzovy vily na podzim 2020 přibližovala osudy rodiny. Představení se vzhledem k situaci nemohlo hrát před diváky, proto se dočkalo zpracování ve formě krátkého filmu, který diváci budou moci zdarma sledovat právě 8. března od 20.00 hodin, po prokliknutí se na následující odkazy.

https://www.facebook.com
https://www.youtube.com


 

Jsem netvor, tvor, který žije na netu

Oddělení vzdělávání NÚKIB připravilo pro žáky 8. a 9. tříd nový osvětový videokurz s názvem Jsem netvor, tvor, který žije na netu. Videokurz seznamuje studenty s digitálními technologiemi v etickém a sociálním kontextu. Seznámí je například s problematikou umělé inteligence či šifrované komunikace. Na kurzu se podílelo také několik známých youtuberů.

Kurz je vhodný také pro učitele. Ti jej mohou využít ve svých vyučovacích hodinách.

Odkazy:Zdroje: https://www.europedirect.czhttps://www.nukib.cz

Kam na střední školu - podle čeho se rozhodovat?

Informační portál o uplatnění absolventů škol infoabsolvent.cz zveřejňuje každý rok nové vzdělávací nabídky všech středních a vyšších odborných škol v České republice pro následující školní rok.

Zveřejněné informace jsou založeny na oficiálních datech z rejstříku škol a na podkladech získaných přímo ze středních škol. U každé střední školy najdete:

 • kontakty
 • termíny dnů otevřených dveří
 • vybavení školy
 • informace o nabízených oborech i školních vzdělávacích programech
 • informace o počtu přijímaných žáků
 • průběhu přijímacího řízení
 • informace o možnosti studia pro žáky se zdravotním omezením

Informační systém ale nabízí také údaje o uplatnění absolventů jak v praxi, tak při přechodu na vysoké či vyšší odborné školy.


Co může pomoci při rozhodování, kam na střední školu:

Zamysli se nad sebou - kdo jsi, co umíš i co ti nejde

Zkus hledat svoje přednosti, schopnosti, vlohy, zájmy, ale i nedostatky a slabá místa. Pak je srovnej s požadavky na studium a na výkon povolání. Nezapomeň na svůj zdravotní stav, který může v některých případech volbu ovlivnit.
Přemýšlej také o svých studijních výsledcích, jak přistupuješ k učení, jak si poradíš, když něčemu nerozumíš apod.

Jak na to? Může ti napovědět test studijní a profesní orientace - Profitest.

 Promluv si o svých záměrech s nejbližšími

Otevřeně řekni o svých plánech někomu, komu důvěřuješ. Mohou to být rodiče, příbuzní, kamarádi, učitelé, výchovný poradce, kariérový poradce mimo školu. Ptej se, co si o tom myslí. Jejich názor může být jiný než tvůj, ale získáš cennou zpětnou vazbu a podněty k dalšímu přemýšlení.

Vytvoř si seznam zajímavých oborů

Vyhledávej obory, které by tě nějak oslovily. Můžeš vybírat i různé úrovně vzdělání, jak maturitní, tak výuční. K tomu potřebuješ alespoň základní přehled o obsahu vzdělávání jednotlivých oborů, tzn., co se budeš učit a co tě čeká po škole.

Dá se postupovat i vylučovací metodou, kdy ze vzdělávacích možností vyřazuješ obory, které tě z nějakého důvodu odrazují, nic ti neříkají nebo je rozhodně odmítáš. Soupis zajímavých oborů ti poslouží jako základní materiál k přemýšlení o tom, "co chci a co mohu". Pak už můžeš hledat školy, které je vyučují.

Podívej se, kolik je oborů...

Povolání - co bys dělal, kdybys byl…

Pozoruj kolem sebe, kdo co dělá a jestli by tě to bavilo. Přitom si všímej i detailů - pracovního prostředí, pomůcek, způsobu práce a posuzuj, co z toho ti je blízké. Požádej o pomoc třeba rodiče. Popisy jednotlivých povolání získáš na stránce Národní soustava povolání.

Posuzuj, jestli požadované vzdělání k výkonu povolání, která tě zaujmou, odpovídá tvým možnostem.

Bez informací o školách se nepohneš z místa

Jestli chceš maturitu nebo se raději vyučit, už asi tušíš. Problém bývá ve výběru konkrétního oboru a školy - kdo se v tom má vyznat. Škol je hodně a bez informací, co která škola nabízí, to nejde. Srovnej si různé možnosti a uvidíš, že se tvůj výběr nemusí omezovat jen na nabídku nejbližší školy.

Přehledně si vypiš výhody a nevýhody (např. jak daleko je škola od domova, a to znamená internátní ubytování, kolik je školné v soukromých školách a jaké jsou finanční možnosti rodičů). Porovnávej přijímací zkoušky v jednotlivých školách, odhaduj své šance na přijetí z loňského poměru přihlášených a přijatých uchazečů apod.

Středních škol je dostatek, jen si vybrat

Jdi se do škol podívat

Dny otevřených dveří jsou jedinečnou příležitostí, jak se seznámit se školním prostředím, učiteli a podmínkami studia. Ptej se na všechno, co tě zajímá - na způsob výuky, na pracoviště pro odbornou praxi, jak škola komunikuje s rodiči, na mimoškolní aktivity žáků, na uplatnění absolventů této školy, zda se učitelé věnují žákům individuálně. Návštěva školy může působit i motivačně, např. ke zlepšení studijních výsledků.

Navštiv více škol, abys mohl porovnávat a posuzovat, jak ti vyhovuje jejich velikost, atmosféra, jednání pedagogů apod. Někdy může rozhodnout i to, že je škola umístěna v příjemném prostředí nebo jde o menší školu spíše rodinného typu.

Sežeň reference o škole

Vizitkou škol jsou jejich webové stránky. Mají určitou vypovídací hodnotu a uvidíš, zda obsahují aktuální a dostatečné informace a dávají prostor také studentům, nebo pouze prezentují aktivity vedení.

Posoudit kvalitu školy není jednoduché. Záleží na tom, čemu říkáš "kvalita" a co očekáváš. Školy kontroluje Česká školní inspekce, která vždy zpracuje zprávu s popisem zjištěných předností a nedostatků. Tyto zprávy jsou veřejně dostupné a můžeš si tak udělat názor na to, jak se prezentuje škola a jak je hodnocena inspektory.

Pobav se také o škole s jejími studenty, třeba na burze středních škol a jiných akcích. I jejich vyjádření ti může napovědět.

Kariérové poradenství je pro tebe

Pokud nemáš jistotu s výběrem studia, obrať se na odborníky ve škole i mimo ni. Ptej se na všechno, co potřebuješ vědět a co ti není jasné.

Existuje víc možností, kam se obrátit, např.:

 • škola - učitelé, výchovný poradce
 • kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR - Informační a poradenská střediska pro volbu a změnu povolání (IPS, např. IPS v Olomouckém kraji) - mají dobré informace o povoláních a trhu práce
 • Informační centra pro mládež (ICM, např. ICM Prostějov) - pomohou ti zorientovat se na portálu Infoabsolvent.cz
 • Centrum kariérového poradenství při Národním ústavu pro vzdělávání v Praze - poradí s výběrem studia a obsahem vzdělávání.

Připrav se na přijímačky

Některé střední školy pořádají na podzim tzv. přijímačky nanečisto. Poznáš prostředí, ověříš si svoje znalosti a získáš obratnost při řešení mnohdy nezvyklých úkolů. Nabídky kurzů inzerují školy na svých webech i v médiích.

Také můžeš požádat školu o témata přijímacích zkoušek z minulého roku nebo trénovat cvičné testy, které zakoupíš u společnosti Scio.

Pedagogicko-psychologická poradna

Máš problémy s učením nebo chováním nebo máš nějaké zdravotní znevýhodnění a nevíš, co s tím? Obrať se na psychology. Odborně tě vyšetří, navrhnou ti řešení, poskytnou metodickou pomoc a mohou ti doporučit vzdělávací cestu.

Návštěvu poradny neodkládej, čím dřív to začneš řešit, tím lépe.

Potřebuješ kontakt na nejbližší poradnu?


Zdroj: www.infoabsolvent.cz

Mozaika - čtvrtletník DZS

První číslo roku 2021 se věnuje aktuálnímu tématu Digitalizace a virtuální výuka v mezinárodním vzdělávání.

Dočtete se v něm například:

 • jaké jsou aktuální možnosti výjezdů pro vysokoškoláky v programu Erasmus+
 • jak se s online výukou vypořádala ZŠ Hlučín nebo Filozofická fakulta UK
 • jaké přínosy má iniciativa Erasmus+ Virtual Exchange
 • jaké vzdělávací kurzy nabízí organizace Czechitas

Nechybí přehled inspirativních příkladů dobré praxe, tipy pro váš profesní rozvoj a pozvánky na chystané akce.

Jarní číslo v podobě PDF naleznete v příloze pod tímto příspěvkem. Máte-li zájem Mozaiku odebírat, vyplňte jednoduše formulář pro registraci.

NáhledPřílohaVelikost
MOZAIKA_jaro_2021.pdf1.87 MB

Soutěž pro studenty středních škol o grafický návrh uvítacích tabulí města

Statutární město Prostějov vyhlašuje soutěž o grafický návrh uvítacích tabulí města. Do soutěže se mohou zapojit studenti prostějovských středních škol. 

Soutěž je dvoukolová. V prvním kole předloží soutěžící vyhlašovateli, nejpozději do 31. 3. 2021 do 12:00, svůj soutěžní návrh, který musí splňovat požadavky zadání. Do druhého kola postupuje nejvýše pět porotou vybraných návrhů. Soutěžící, kteří se umístí na druhém a třetím místě, obdrží odměnu 5.000 Kč a výtěz částku 10.000 Kč.

Více informací o pravidlech soutěže se dozvíte na https://www.prostejov.eu nebo v pdf souboru přiloženém k tomuto článku.

NáhledPřílohaVelikost
podminky_souteze.pdf267.51 KB

Sčítání lidu 2021

V březnu 2021 proběhne další Sčítání lidu, které představuje důležitý zdroj jinak nedostupných informací o životě v naší zemi. Do sčítání se nyní můžete zapojit i Vy jako sčítací komisař/ka.

Vaším úkolem bude:

 • Distribuce sčítacích formulářů do domácností podle mobilní aplikace.
 • Poskytování podpory domácnostem při vyplňování formulářů.
 • Sběr a kontrola vyplněných formulářů.
 • Předání formulářů na sběrném místě.
Získáte:
 • Možnost výdělku hned po škole/práci.
 • Zajímavou brigádu v blízkosti bydliště.
 • Mzdu 177 - 183 Kč/hod.
 • Smysluplnou práci, která má jasný cíl.
Více informací, jak získat výše zmíněnou brigádu naleznete na stránkách https://tvojebudoucnost.jobs.cz.

 


Zdroj: https://tvojebudoucnost.jobs.cz