Aktuální témata

21. kolo projektu ROZHLED

Co je ROZHLED? Projekt podporující mladé lidi (17-26 let) v osobním a kariérním rozvoji, a to především ty, kteří mají nějaké sociální znevýhodnění (jako je pobyt v dětském domově, pěstounská péče, špatná finanční situace, nemoc v rodině, rodič samoživitel, aj.). Zvýšeným sebevědomím, novými dovednostmi a znalostmi jim projekt dává šanci na lepší budoucnost.

Každé kolo projektu (pro cca 20 účastníků) trvá čtyři měsíce, je zcela ZDARMA (díky podpoře sponzorů) a je nabité vzdělávacími aktivitami. Účastníky čeká pět víkendových setkání v Praze a aktivity, jako jsou například setkání s kariérním poradcem, tvorba životopisu, pracovní pohovor na zkoušku, spousta vzdělávacích workshopů či oblíbené exkurze do firem.

VÍCE O PROJEKTU

 

DZS on AIR

Dům zahraniční spolupráce právě spouští svůj podcast o mezinárodním vzdělávání. Podcast bude zahrnovat několik rubrik. První, již započatá, nese název Za hranicí a dává prostor studentům, stážistům, dobrovolníkům, učitelům a dalším účastníkům programů DZS.

Další připravované rubriky jsou Projektor, který bude rozebírat inspirativní mezinárodní projekty, a EduKovaně, kde se dozvíte více o trendech a novinkách ze světa mezinárodního vzdělávání.

Podcast si můžete naladit na podcastových aplikacích nebo webu DZS.Zdroj: https://www.dzs.cz

Dobro-družné mikrogranty

Máte nápad, jak oživit prostředí, ve kterém žijete? Chtěli byste do projektu zapojit i své kamarády, ale potřebovali byste finanční pomoc při realizaci? Nadace Via Vám pomůže prostřednictvím malých grantů do výše 2 000 Kč projekt zrealizovat.

O podporu můžete žádat od dubna do listopadu 2021.


Jaký typ aktivit nadace podporuje?

 • aktivity, které udělají radost Vám i druhým
 • aktivity realizované venku
 • aktivity realizované s respektem k přírodě i k aktuálním opatřením
Pokud Vás nenapadá žádná aktivita, můžete se inspirovat těmito příklady:
 • organizace společného úklidu v přírodě kolem Vás
 • výroba krmítek a ptačích budek
 • hry pro děti v parku
Chtěli byste se o Nadaci Via a malých grantech dozvědět více? Pak navštivte web www.nadacevia.cz.Zdroj: https://www.nadacevia.cz

Doporučená četba on-line a zdarma

V dnešní době se knihovny snaží nabízet své služby on-line formou. E-knihy jsou dostupné kdykoli a mnohé z nich si můžete stáhnout volně zdarma do svého zařízení.

Pokud jste registrovaným čtenářem Městské knihovny Prostějov, můžete si v katalogu vybrat z více než 9.000 e-knih. I pokud nejste registrováni přímo u výše zmíněné knihovny, můžete na internetu najít mnoho knih ke stažení legálně a zdarma, nejčastěji ve formátu PDF.

Například Městská knihovna v Praze zpřístupnila veřejnosti zdigitalizovaná klasická díla, u nichž vypršela autorská práva, a také publikace současných autorů, u kterých byla tato práva vykoupena, nebo byly autory poskytnuty zdarma. I portál Databáze knih nabízí volně ke stažení více než 1.500 titulů e-knih.

Některé tituly jsou dostupné také v audio verzích. Najdete je například na webu Českého rozhlasu.

Pokud si chcete vypůjčit knihu v její papírové formě, Městská knihovna Prostějov má stále otevřené své výdejové okénko. Díky němu si můžete předem objednané knihy vyzvednout či je vrátit.Zdroj: https://www.prostejov.euhttps://knihovnapv.webnode.cz

Evropská unie hrou

Portál EUhrou.cz, který slouží jako hlavní zdroj

 • vzdělávacích materiálů,
 • studentských projektů,
 • zábavných soutěží a nejrůznějších interaktivních činností zaměřených na výuku problematiky EU, aktuálních evropských i globálních témat, lidských práv či výchovu k demokracii a občanství,
je určen pedagogům, studentům, ale i běžným občanům, kteří by se rádi dozvěděli něco více o Evropské unii.

Pro učitele:

Učitelé zde mohou najít inspiraci v podobě výukových materiálů týkajících se aktuálních i historických témat. Mohou poslouchat neformální debaty o diskutovaných evropských otázkách, zkusit si test mediální gramotnosti nebo si stáhnout prezentaci zobrazující různé aspekty EU.
Více na www.euhrou.cz/pro-ucitele.

Pro studenty:

Studentům je nabídnuta pomocná ruka při tvorbě CV nebo motivačního dopisu. Mají možnost se účastnit zajímavých soutěží, shlédnout krátké filmy ze série #EUandME nebo si přečíst rady o tom, proč vyjet do zahraničí.
Více na www.euhrou.cz/pro-studenty.

Pro školáky:

Školáci na portálu naleznou například kvíz Poznáváme Evropu, interaktivní výukový program Referát o Unii, příručky do vlastivědy, zeměpisu a dalších předmětů, které jim otevřou obzory v oblasti kulturního, vědeckého a přírodního dědictví členských států EU.
Více na www.euhrou.cz/pro-skolaky.

Pro nejměnší:

Nejmladším dětem jsou k dispozici omalovánky a puzzle zaměřené na členské země EU.
Více na www.euhrou.cz/pro-nejmensi.
Zdroj: https://euhrou.cz

Evropský dobrovolník

 

Chtěli byste se stát dobrovolníkem a vycestovat dále do Evropy nebo i mimo ni a nevíte, jak postupovat?

Evropský sbor solidarity pořádá kampaň Evropský dobrovolník, do které se můžete zapojit a dobrovolníkem se tak jednoduše stát. Budete mít cennou zkušenost a spoustu zážitků. Náklady na účast v dobrovolnických projektech hradí Evropská unie. Do projektů se můžete zapojit většinou na 2 až 12 měsíců, a tím se naučíte nebo zdokonalíte i v cizím jazyce. Dobrovolnictví Vám tedy přinese spoustu výhod a také může příjemně obohatit Váš životopis.


Pečlivě si promyslete, čemu byste se při dobrovolnictví chtěli věnovat. Nečekejte však moc dlouho. Kampaň Evropský dobrovolník je určená mladým lidem do 30 let. Aktuální nabídku dobrovolnických projektů naleznete po registraci na webových stránkách www.evropskydobrovolnik.cz. Zkus si jako evropský dobrovolník, že na to, po čem sníš, máš.Zdroj: https://www.evropskydobrovolnik.cz

Festival Příští stanice svět

5 DNÍ | 5 MĚST | 10 KONCERTŮ | 50 DISKUSNÍCH POŘADŮ

14. - 18. 9. 2021

Erasmus+ a Evropský sbor solidarity startují nové programové období, které přináší ještě více možností pro všechny. Buďte u toho a oslavte to s nimi. Už za dva týdny vyráží na vlakovou tour po České republice a do pěti měst přivezou festival mezinárodního vzdělávání – Příští stanice svět.

Těšit se můžete na besedy s absolventy obou programů, oblíbený podcast radia Wave Buchty (tentokrát naživo), soutěže, slam poetry a bubenickou show. Dozvíte se, jak najít přátele v cizí zemi; co si zabalit do kufru, abyste cestovali ekologicky nebo jak naplánovat solidární projekt. V každém městě na vás navíc čekají dvě koncertní vystoupení. Zahraje vám například Ben Cristovao, Barbora Poláková, Ventolin, Bert & Friends, Klára Vytisková nebo The Tap Tap. Celou akcí budou provázet moderátoři Johan Mádr a Ondřej Havel.

Podrobný program a registraci najdete na www.prististanicesvet.cz.

Jsem netvor, tvor, který žije na netu

Oddělení vzdělávání NÚKIB připravilo pro žáky 8. a 9. tříd nový osvětový videokurz s názvem Jsem netvor, tvor, který žije na netu. Videokurz seznamuje studenty s digitálními technologiemi v etickém a sociálním kontextu. Seznámí je například s problematikou umělé inteligence či šifrované komunikace. Na kurzu se podílelo také několik známých youtuberů.

Kurz je vhodný také pro učitele. Ti jej mohou využít ve svých vyučovacích hodinách.

Odkazy:Zdroje: https://www.europedirect.czhttps://www.nukib.cz

Kam na střední školu - podle čeho se rozhodovat?

Informační portál o uplatnění absolventů škol infoabsolvent.cz zveřejňuje každý rok nové vzdělávací nabídky všech středních a vyšších odborných škol v České republice pro následující školní rok.

Zveřejněné informace jsou založeny na oficiálních datech z rejstříku škol a na podkladech získaných přímo ze středních škol. U každé střední školy najdete:

 • kontakty
 • termíny dnů otevřených dveří
 • vybavení školy
 • informace o nabízených oborech i školních vzdělávacích programech
 • informace o počtu přijímaných žáků
 • průběhu přijímacího řízení
 • informace o možnosti studia pro žáky se zdravotním omezením

Informační systém ale nabízí také údaje o uplatnění absolventů jak v praxi, tak při přechodu na vysoké či vyšší odborné školy.


Co může pomoci při rozhodování, kam na střední školu:

Zamysli se nad sebou - kdo jsi, co umíš i co ti nejde

Zkus hledat svoje přednosti, schopnosti, vlohy, zájmy, ale i nedostatky a slabá místa. Pak je srovnej s požadavky na studium a na výkon povolání. Nezapomeň na svůj zdravotní stav, který může v některých případech volbu ovlivnit.
Přemýšlej také o svých studijních výsledcích, jak přistupuješ k učení, jak si poradíš, když něčemu nerozumíš apod.

Jak na to? Může ti napovědět test studijní a profesní orientace - Profitest.

 Promluv si o svých záměrech s nejbližšími

Otevřeně řekni o svých plánech někomu, komu důvěřuješ. Mohou to být rodiče, příbuzní, kamarádi, učitelé, výchovný poradce, kariérový poradce mimo školu. Ptej se, co si o tom myslí. Jejich názor může být jiný než tvůj, ale získáš cennou zpětnou vazbu a podněty k dalšímu přemýšlení.

Vytvoř si seznam zajímavých oborů

Vyhledávej obory, které by tě nějak oslovily. Můžeš vybírat i různé úrovně vzdělání, jak maturitní, tak výuční. K tomu potřebuješ alespoň základní přehled o obsahu vzdělávání jednotlivých oborů, tzn., co se budeš učit a co tě čeká po škole.

Dá se postupovat i vylučovací metodou, kdy ze vzdělávacích možností vyřazuješ obory, které tě z nějakého důvodu odrazují, nic ti neříkají nebo je rozhodně odmítáš. Soupis zajímavých oborů ti poslouží jako základní materiál k přemýšlení o tom, "co chci a co mohu". Pak už můžeš hledat školy, které je vyučují.

Podívej se, kolik je oborů...

Povolání - co bys dělal, kdybys byl…

Pozoruj kolem sebe, kdo co dělá a jestli by tě to bavilo. Přitom si všímej i detailů - pracovního prostředí, pomůcek, způsobu práce a posuzuj, co z toho ti je blízké. Požádej o pomoc třeba rodiče. Popisy jednotlivých povolání získáš na stránce Národní soustava povolání.

Posuzuj, jestli požadované vzdělání k výkonu povolání, která tě zaujmou, odpovídá tvým možnostem.

Bez informací o školách se nepohneš z místa

Jestli chceš maturitu nebo se raději vyučit, už asi tušíš. Problém bývá ve výběru konkrétního oboru a školy - kdo se v tom má vyznat. Škol je hodně a bez informací, co která škola nabízí, to nejde. Srovnej si různé možnosti a uvidíš, že se tvůj výběr nemusí omezovat jen na nabídku nejbližší školy.

Přehledně si vypiš výhody a nevýhody (např. jak daleko je škola od domova, a to znamená internátní ubytování, kolik je školné v soukromých školách a jaké jsou finanční možnosti rodičů). Porovnávej přijímací zkoušky v jednotlivých školách, odhaduj své šance na přijetí z loňského poměru přihlášených a přijatých uchazečů apod.

Středních škol je dostatek, jen si vybrat

Jdi se do škol podívat

Dny otevřených dveří jsou jedinečnou příležitostí, jak se seznámit se školním prostředím, učiteli a podmínkami studia. Ptej se na všechno, co tě zajímá - na způsob výuky, na pracoviště pro odbornou praxi, jak škola komunikuje s rodiči, na mimoškolní aktivity žáků, na uplatnění absolventů této školy, zda se učitelé věnují žákům individuálně. Návštěva školy může působit i motivačně, např. ke zlepšení studijních výsledků.

Navštiv více škol, abys mohl porovnávat a posuzovat, jak ti vyhovuje jejich velikost, atmosféra, jednání pedagogů apod. Někdy může rozhodnout i to, že je škola umístěna v příjemném prostředí nebo jde o menší školu spíše rodinného typu.

Sežeň reference o škole

Vizitkou škol jsou jejich webové stránky. Mají určitou vypovídací hodnotu a uvidíš, zda obsahují aktuální a dostatečné informace a dávají prostor také studentům, nebo pouze prezentují aktivity vedení.

Posoudit kvalitu školy není jednoduché. Záleží na tom, čemu říkáš "kvalita" a co očekáváš. Školy kontroluje Česká školní inspekce, která vždy zpracuje zprávu s popisem zjištěných předností a nedostatků. Tyto zprávy jsou veřejně dostupné a můžeš si tak udělat názor na to, jak se prezentuje škola a jak je hodnocena inspektory.

Pobav se také o škole s jejími studenty, třeba na burze středních škol a jiných akcích. I jejich vyjádření ti může napovědět.

Kariérové poradenství je pro tebe

Pokud nemáš jistotu s výběrem studia, obrať se na odborníky ve škole i mimo ni. Ptej se na všechno, co potřebuješ vědět a co ti není jasné.

Existuje víc možností, kam se obrátit, např.:

 • škola - učitelé, výchovný poradce
 • kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR - Informační a poradenská střediska pro volbu a změnu povolání (IPS, např. IPS v Olomouckém kraji) - mají dobré informace o povoláních a trhu práce
 • Informační centra pro mládež (ICM, např. ICM Prostějov) - pomohou ti zorientovat se na portálu Infoabsolvent.cz
 • Centrum kariérového poradenství při Národním ústavu pro vzdělávání v Praze - poradí s výběrem studia a obsahem vzdělávání.

Připrav se na přijímačky

Některé střední školy pořádají na podzim tzv. přijímačky nanečisto. Poznáš prostředí, ověříš si svoje znalosti a získáš obratnost při řešení mnohdy nezvyklých úkolů. Nabídky kurzů inzerují školy na svých webech i v médiích.

Také můžeš požádat školu o témata přijímacích zkoušek z minulého roku nebo trénovat cvičné testy, které zakoupíš u společnosti Scio.

Pedagogicko-psychologická poradna

Máš problémy s učením nebo chováním nebo máš nějaké zdravotní znevýhodnění a nevíš, co s tím? Obrať se na psychology. Odborně tě vyšetří, navrhnou ti řešení, poskytnou metodickou pomoc a mohou ti doporučit vzdělávací cestu.

Návštěvu poradny neodkládej, čím dřív to začneš řešit, tím lépe.

Potřebuješ kontakt na nejbližší poradnu?


Zdroj: www.infoabsolvent.cz

Online únikovka z klimatické krize

NaZemi je nezisková organizace prosazující fair trade nakupovaní, důstojné pracovní podmínky v zemích, kde se pro nás zboží vyrábí, globální vzdělávání a odpovědnost firem, které mají velký vliv na to, jak mnozí lidé žijí.

Díky únikové hře Klimatická změna 1 od organizace NaZemi se zábavnou formou dozvíte o naší planetě něco více i vy.

spustit hru

 manuál

Hra se zabývá především jedním aspektem - změnami v globálních systémech, jako jsou např. tání ledovcových příkrovů a zvyšování hladiny moří, či oteplování atmosféry. Fakta ve hře vycházejí z dat zpracovaných iniciativou Fakta o klimatu. Hra je určena především pro střední školy a doplňuje výukový program organizace NaZemi o klimatické krizi, který v normálních časech učí na školách.

Podobným způsobem budou v budoucnu zpracované další aspekty klimatické změny - společenský, historický a ekonomický. 

Hra je volně dostupná a šiřitelná. 

V případě, že by vás ohledně hry cokoliv zajímalo nebo jste k ní měli nějaké podněty, neváhejte se obrátit na autory: martin.jestrabek@nazemi.cz a tereza.volmutova@nazemi.cz.


Více o organizaci NaZemi na www.nazemi.cz.

Uč se, cestuj a bav se se STUDENT AGENCY

Při cestování a práci v zahraničí získáte neocenitelné zkušenosti a znalosti cizího jazyka. Student Agency nabízí pracovní a au-pair pobyty v Evropě a USA, work and travel v USA a pracovní programy working holiday v Kandě a na Novém Zélandu. Tyto pobyty a programy jsou určeny zejména mladým lidem a nejsou koncipovány primárně na výdělek účastníků.

       

Student Agency nabízí také pomoc při zajištění víz, dopravě a vyřízení cestovního pojištění.

Více informací o pracovních pobytech naleznete na https://www.pracovnipobyty.cz, o jazykových a studijních pak na https://www.jazykovepobyty.cz.
Zdroj: https://www.pracovnipobyty.czhttps://www.jazykovepobyty.cz

Čtení pomáhá

S projektem Čtení pomáhá zažijete radost z četby a současně pomůžete druhým.

Na svých stránkách nabízí seznam krásných knih ke čtení, který je rozdělený do tří kategorií podle věku čtenářů. Až některou z knih přečtete, odpovíte na pár otázek vztahujících se ke knize, a získáte tak 50 korun kreditu.

Tuto odměnu můžete věnovat někomu, kdo čeká na vaši pomoc. Charity, na které můžete přispívat, jsou vybrány ve spolupráci s Fórem dárců, renomovanými neziskovými organizacemi a partnery.

Čtení je úžasná zábava. Teď může být ještě něčím víc pro vás i pro ty, kterým pomůžete.

Pro více informací navštivte stránky www.ctenipomaha.cz.

Čtenářské kategorie:

 • 1.–5. třída ZŠ
  • čekají na vás knihy jako Dášeňka (Karel Čapek), Děti z Bullerbynu (Astrid Lindgrenová), Drsnej brouk (Paul Shipton ), Harry Potter a kámen mudrců (Joanne K. Rowlingová) a další.
 • 6.–9. třída ZŠ a 1.–4. ročník osmiletých gymnázií
  • čekají na vás knihy jako Brisingr (Christopher Paolini), Bylo nás pět (Karel Poláček), Den trifidů (John Wydham), Deník malého poseroutky (Jeff Kinney), Deset malých černoušků (Agatha Christie), Hovno hoří (Petr Šabach), Hra o trůny (1) -  Píseň ledu a ohně (George R. R. Martin) a další.
 • a 5.–8. ročník osmiletých gymnázií
  • čekají na vás knihy jako Lolita (Vladimir Nabokov), Mechanický pomeranč (Anthony Burgess), Nebezpečné známosti (Choderlos de Laclos), Pan Kaplan má stále třídu rád (Leo Rosten), Spolčení hlupců (John Kennedy Toole) a další.

Život v Evropě

Rovnost, demokracie, solidarita a tolerance. Co pro vás znamená být Evropanem?

Letošní ročník fotosoutěže je zaměřen na rozmanitost evropského způsobu života a podporu evropské demokracie.

Fotosoutěž má několik kategorií:

 • Evropa, která pomáhá (solidarita, dobrovolnictví…)
 • Evropa na scestí (boj za lidská práva, demonstrace atd.)
 • Evropa plná příležitostí (stáže, studium a práce v zahraničí)
 • Evropa tradiční (zvyky, obyčeje, festivaly, průvody)
 • Evropa budoucnosti (moderní architektura, technologie, digitalizace…)
Fotografie můžete posílat do 30. září na emailovou adresu fotosoutez@euroskop.cz. Spolu s ní zašlete i její příběh, kde a kdy fotografie vznikla, při jaké příležitosti, co symbolizuje atd.

Ceny:
 • 1. místo - čtečka knih + kniha 100 fotografií, které změnily svět
 • 2. místo - poukaz do Fotolabu v hodnotě 2000,- + kniha 100 fotografií, které změnily svět
 • 3. místo - poukaz do Fotlabu v hodnotě 1000,- + kniha 100 fotografií, které změnily svět
Více o podmínkách fotosoutěže se dozvíte na Europe Direct.

 

 Zdroj: https://www.europedirect.cz

Archiv

Bruslení bez nehod
Zdroj: www.prostejov.eu

CO ZMĚNÍ COVID?

CO ZMĚNÍ COVID?

Novinářská soutěž pro studenty středních škol

https://studentcovid.cz/  


Cena Karla Velikého pro mladé Evropany

Cena Karla Velikého pro mladé Evropany


Ocenění nesoucí jméno Karla Velikého, slavného středověkého panovníka, který spojil velkou část Evropy a podporoval vzdělanost, udílí každoročně Evropský parlament a Nadace Mezinárodní ceny Karla Velikého v Cáchách mladým lidem ve věku od 16 do 30 let. Vítězné projekty podporují porozumění mezi mladými lidmi v Evropě a nabízí praktické příklady jejich soužití v rámci evropského společenství.

Autoři třech vítězných projektů se mohou těšit na peněžní odměnu. První místo je ohodnocené částkou 7 500 EUR, druhé 5 000 EUR a třetí 2 500 EUR. Zástupci vybraných národních projektů budou rovněž pozváni na slavnostní předání cen, které se uskuteční 11. května 2021, a k několikadennímu pobytu v německých Cáchách.

Téma soutěže - rozvoj EU, integrace a otázky evropské identity

 • Cena Karla Velikého pro mladé Evropany je udělována projektům, které podporují porozumění na evropské a mezinárodní úrovni
 • napomáhají rozvoji společného smyslu pro evropskou identitu a integraci
 • jsou vzorem pro mladé obyvatele Evropy a poskytují praktické příklady soužití Evropanů v rámci jednoho společenství.

Projekty mohou spočívat v pořádání různých akcí pro mladež, výměnných pobytů pro mladé lidi nebo on-line projektů s evropským rozměrem.

Termín pro podání přihlášek

Přihlášky musí být podány nejpozději do 31. ledna 2021. Přihlašovací formuláře jsou k dispozici na internetových stránkách Ceny Karla Velikého pro mladé Evropany (www.charlemagneyouthprize.eu)

Podmínky účasti

 • Věk uchazečů je omezen na 16-30 let.
 • Účastníci musí být občany nebo obyvateli některého z členských států EU.
 • Přihlášku lze podat buď jednotlivě, nebo ve skupině; v případě skupinových a mnohonárodních projektů lze přihlášku podat jen v jedné zemi, která je s projektem úzce spjata.
 • Za způsobilé se považují přihlášky ve všech úředních jazycích Evropské unie.
 • Projekty přihlášené do soutěže již musí být zahájeny a

a) ukončeny mezi 1. lednem 2020 a 31. lednem 2021 nebo

b) musí stále probíhat.

Projekty lze přihlásit pouze prostřednictvím elektronického formuláře.

Kritéria hodnocení

Projekty budou hodnoceny podle těchto zásad:

 • musí naplňovat cíle soutěže: podporovat porozumění na evropské a mezinárodní úrovni, napomáhat rozvoji společného smyslu pro evropskou identitu a poskytovat praktické příklady soužití Evropanů v jednom společenství,
 • upřednostněny budou projekty vytvořené společně mladými lidmi zastupujícími několik členských států,
 • pozornost bude věnována projektům realizovaným dobrovolně.

Postup výběru

Vítěz Ceny Karla Velikého pro mladé Evropany bude vybrán ve dvou kolech.

První fáze: Poroty jednotlivých členských států sestávající z nejméně dvou poslanců Evropského parlamentu a jednoho zástupce mládežnických organizací nejprve do 15. března 2021 vyberou celostátního vítěze z každého členského státu.

Druhá fáze: Evropská porota sestávající ze tří poslanců a předsedy Evropského parlamentu a ze čtyř zástupců Nadace pro Mezinárodní cenu Karla Velikého v Cáchách poté do dubna 2021 vybere vítěze ze všech projektů předložených národními porotami.

více informací o pravidlech


Zdroj: https://www.europarl.europa.eu/charlemagneyouthprize/cs/

Cena Via Bona 2021

 

I letošní rok bude Nadace Via oceňovat příběhy lidí, kteří i přes všechny překážky spojené s uplynulým rokem pomáhali ve svém okolí nebo darovali druhým.

Ústředním tématem 24. ročníku ceny jsou Příběhy naděje. Nadace hledá příběhy Srdcařů a Srdcařek, kteří se nevzdali a dokázali se i během nelehkého posledního roku semknout a navzájem si pomoci. Oceněno bude šest nejinspirativnějších příběhů v kategoriích Umění žít spolu a Umění darovat.

Více o aktuálním ročníku

Nominovat můžete jednotlivce, skupiny lidí, spolky, neziskové organizace či firmy, prostě všechny, kdo i přes překážky spojené s uplynulým rokem pomáhali ve svém okolí nebo darovali druhým.
Z nominovaných příběhů odborná porota vybere a ocení tři příběhy v kategorii „Umění žít spolu“ pro ty, kteří rozvíjejí sousedské vztahy a na pomoc druhým věnují svůj čas a energii, a tři příběhy v kategorii „Umění darovat“ pro ty, kteří druhým věnují své finanční prostředky nebo možnost darovat zprostředkují jiným (např. prostřednictvím dárcovské výzvy).

Všichni ocenění získají grant ve výši 15 000 Kč na projekt, kterému pomáhají.

Chci nominovat Srdcaře nebo Srdcařku

Nominace můžete odesílat do 30. června. Letos můžete přihlásit i sami sebe.

Více o Nadaci Via

Darujte krev na sv. ValentýnaZdroj: https://www.prostejov.eu

Dobro za rohem

O co jde?

Obecně prospěšná společnost Tamjdem ti nabízí možnost přihlásit se do projektu Dobro za rohem. Naučíš se, jak s neziskovkou naplánovat smysluplný projekt, jak najít dobrovolníky a vést tým během akce a jak vyhodnotit dopad své práce.

Během června a července budou probíhat školení formou on-line setkání s ostatními lídry a školitelem. Svůj projekt pak můžeš zrealizovat kdykoliv během července, srpna nebo září. Záleží jen na tobě!

Jak a kde?

Je jedno jak budete pomáhat, ať už se bude jednat o tvorbu záhonů, terénní úpravy, štípání dříví, malování stěn nebo pomoc dětem či seniorům s jejich každodenními úkoly. Akci můžeš uspořádat třeba na blízké ekofarmě, v komunitním domě pro lidi s handicapem, nebo na hradě. Záleží jen na tobě, co si vybereš.

Čemu se naučíš?

Díky tomuto projektu si rozšíříš obzory, naučíš se vést a dotahovat plány do konce, zjistíš co všechno projektové řízení, či organizace akce obnáší a poznáš své slabé a silné stránky. Během školícího cyklu určitě narazíš na zajímavé lidi ve svém okolí. Možná, že se díky tomu sám/a dozvíš nejen něco o sobě.
Během čtyř on-line školení, kterým tě Tamjdem provede narazíme společně na oblasti jako je:

 • projektová koordinace a event management
 • základy PR a marketingu, psaní kreativních textů
 • spolupráce a komunikace se zástupci neziskových organizací
 • zapojení, motivování a vedení skupiny lidí
 • metody neformálního vzdělávání
 • Jak bude spolupráce vypadat?

  červen až září 2020:

  • odeslání formuláře, zaplacení poplatku
  • I. on-line setkání - monitoring výsledků
  • II. on-line setkání - monitoring výsledků
  • III. on-line setkání - monitoring výsledků
  • realizace projektu
  • IV. on-line setkání - evaluace a zpětná vazba, doporučení

  Jak se můžeš zapojit?

  Stačí se do 14. 6. 2020 přihlásit přes formulář a tým Tamjdem se ti brzo ozve.
  Více informací najdeš na webu tamjdem.cz.

   

  Ekologické dopady pandemie COVID-19


  Odkaz pro připojení: https://www.facebook.com/EuropeDirectBrno/live


  Zdroj: https://www.europedirect.cz

  European Space Camp 2021

   


  European Space Camp je letní tábor, který se koná od 1. do 8. srpna 2021 v Andøya Rocket Range v Norsku. Hlásit se mohou studenti středních škol z celého světa od 17 do 20 let, kteří se zajímají o vesmír a vědu a mají znalosti z fyziky a matematiky.

  Učastníci týdenního kempu budou moci provádět experimenty zapojené do raketové kampaně. Vyzkouší si tak práci skutečného raketového vědce. Naučí se, jak využívat znalosti, které již mají, rozšíří si povědomí přímo na aplikované vědecké práci. Při práci ve skupinách se naučí využívat svou kreativitu a budou rozvíjet schopnosti spolupráce. Program zahrnuje praktické aktivity související s vypuštěním rakety, přednáškami a společenskými aktivitami.

  Podmínky - Účastníci by měli být ve věku 17 až 20 let a měli by mluvit plynně anglicky a mít vášeň a zapálení pro vědu.

  Jak se přihlásit - Aby byli účastníci ESC 2020 přijati jako účastníci, musí obdržet stipendium. V závislosti na stipendiu nemusí být pokryta doprava do místa kempu, ale všechny ostatní náklady hrazeny jsou.

  Chcete-li se přihlásit, musíte si vytvořit profil na webu a přejít na kartu žádosti v sekci profilu. Tam budete muset odpovědět na pět krátkých otázek, nahrát svůj životopis, dva doporučující dopisy, přepis nejnovějších známek a doklad o znalosti angličtiny.
  Deadline pro přihlášení je stanoven na 1. dubna 2021.

  Více informací se dozvíte na https://spacecamp.no.


  Zdroj: https://www.eurodesk.czhttps://spacecamp.no

  Face2Art - Obrať svou tvář k umění!

  Nový projekt Hudební mládeže ČR dává příležitost začínajícím tvůrcům ukázat své práce před publikem a získat nové umělecké zkušenosti na virtuální galerii pro mladé tvůrce ve věku od 13 do 23 let Face2Art. Ukažte i vy své práce a zapojte se do 9. ročníku projektu

  Face2Art - Obrať svou tvář k umění!

  Nové tváře v umění


  K 1. květnu byl zahájen již 9. ročník soutěžního projektu Face2Art! Soutěžní práce z 8. ročníku byly přesunuty do archivu, kde si je můžete kdykoliv prohlédnout a s blížícími se letními dny se virtuální galerie opět otevírá pro vaše nová díla!

  Ta můžete zasílat až do 16. listopadu 2020, stejně jako v minulém roce ve třech obdobích. V každém období můžete 1 dílo do kažné umělecké kategorie (tam, kde to pravidla této soutěže vyžadují, je nutné zaslat sadu tří děl. Soutěžící tedy mohou zaslat celkově až tři díla / tři sady děl do každé soutěžní kategorie). Jednotlivé dílčí uzávěrky jsou 16. července, 16. září a 16. listopadu.

  S odesláním díla ovšem neotálejte, čím dříve budou vaše práce ve virtuální galerii, tím širší může být okruh lidí, jejichž pozornost vaše díla zaujmou. Navíc se tím zvyšují vaše šance v divácké soutěži!

  Dejte vědět svým známým, aby si prohlédli virtuální galerii a hlasovali pro vaše díla! Anebo jim rovnou navrhněte, ať se také zúčastní. Virtuální galerie Face2Art je výstavním prostorem pro všechny příznivce umění!

  I v devátém ročníku Face2Art zůstává 7 uměleckých kategorií zaštítěných respektovanými tvůrčími osobnostmi:

  Hudební skladba (patron Vlastislav Matoušek)

  Skladbu nahrajte ve formátu mp3, maximální délka skladby je 5 minut. Do soutěže je možné přihlásit skladby, které mají komorní obsazení maximálně pro šest nástrojů.

  Píseň (patron Hanka Robinson)

  Píseň nahrajte ve formátu mp3, maximální délka skladby je 5 minut, spolu s hudebním záznamem zašlete text písně ve formátu doc, rtf, pdf, případně také notový záznam písně (není podmínkou).

  Fotografie - (patron Robert Vano)

  Zašlete tři různé fotografie na téma Příběh umění. Fotografie spolu nemusí souviset. Fotografie zašlete ve formátu jpg. Fotografie musí být autentické a dovolené jsou pouze nezbytné drobné digitální úpravy a retuše; montáže a další výraznější zásahy pomocí počítačových programů nejsou přípustné.

  Krátký film (patron Olga Sommerová)

  Maximální délka filmu je cca 10 minut, film přihlásíte tak, že zašlete odkaz na umístění filmu na www.youtube.com.

  Báseň (patron Jiří Žáček)

  Zašlete tři básně ve formátu *.doc,*.docx,*.rtf nebo *.txt. Téma básní není omezeno.

  Povídka (patron Daniela Fischerová)

  Zašlete jednu povídku o délce cca 1,5 normostrany A4 ve formátu *.doc, *.docx, *.rtf nebo *.txt. Normovaná strana, tedy tzv. normostrana (NS) představuje 1800 úhozů (znaky včetně mezer), může to být tedy strana velikosti A4, na níž je cca 30 řádků po 60 úhozech.

  Choreografie (patron Nataša Novotná)

  Filmový záznam choreografie přihlásíte tak, že zašlete odkaz na jeho umístění na www.youtube.com. Minimální délka choreografie je cca 1 minuta, maximální délka je 10 minut. Choreografie je koncipována maximálně pro sedm tanečníků/tanečnic. Žánrově se jedná o současný tanec, jazz nebo balet.

  Zúčastnit se můžete i ve více uměleckých kategoriích, a to v každé až třikrát! Nebojte se vyzkoušet i obory, kterým se běžně nevěnujete – získáte tak nové umělecké zkušenosti, které obohatí tvorbu i v oboru, ve kterém jste doma. Nevíte, jak na to? V průběhu roku vám Hudební mládež, organizátor projektu, nabídne hned několik příležitostí, jak si to vyzkoušet. Informace o jednotlivých akcích naleznete na www.hudebnimladez.cz.

  Pro slavnostní vyhlášení 9. ročníku Face2Art si rezervujte již nyní termín 12. prosince 2019.

  Základní informace

  • Soutěžící (autor zaslaného soutěžního díla), nesmí být studentem či absolventem příslušného oboru na umělecké škole (např. Literární akademie, fotografická škola apod.)

  Přihlášení díla provede soutěžící tak, že dílo zašle ve správném formátu na e-mailovou adresu: info zavináč face2art.cz, do předmětu e-mailu uvede název zvolené soutěžní kategorie. Povinnou součástí přihlášeného díla je průvodní informace, která musí obsahovat jméno autora, datum narození, e-mailovou adresu, název díla a prohlášení o souhlasu s podmínkami soutěže. Všechny tyto informace je nutné uvést v přihlašovacím e-mailu a to včetně věty: “Souhlasím s pravidly soutěže“.

  Podrobná pravidla soutěže najdete na stránkách projektu www.face2art.cz.

  Veškeré dotazy týkající se soutěže směřujte na e-mail info zavináč face2art.cz nebo tel.: +420 777 010 250.

  Fakescape

  Online workshop Fakescape je určený studentům středních škol a víceletých gymnázií a je zcela zdarma. Dozvíte se v něm, jak nepodléhat dezinformacím a jak rozpoznat fake news, kterých je dnes ve světě internetu bezpočet.

  Workshop probíhá od 10. do 26. února 2021 od 9:00 nebo 10:00 hodin (celková délka je 45 - 60 minut). Zúčastnit se můžete prostřednictvím aplikace Zoom. Odkaz k připojení obdržíte po potvrzení rezervace.  Zdroj: www.europedirect.cz

  Givt - podpořte naši organizaci

  Víte, jak zdvojnásobit radost z dárku na Vánoce? Z každého nákupu přes Givt můžete část útraty poslat své oblíbené organizaci a podpořit tak ty, co Vaši pomoc potřebují.

  Více na givt.cz/Vanoce.

   

  Givt - podpořte naši organizaci

   

  GIVT Nakupujete on-line? A věděli jste, že nás tím můžete podpořit, aniž by vás to cokoliv stálo?

  Na odkaze https://bit.ly/30Kc-pro-Spolek-pratel-Cyrilometodejskeho-gymnazia si přidejte Pomocníka a my za to dostaneme bonus 30 Kč. S givtím Pomocníkem pak můžete nakupovat přes internet jak jste zvyklí, ale část peněz z vaší objednávky půjde na dobrou věc pro naši organizaci. Důležité je, že při tom neplatíte nic navíc a Pomocník vás vždy upozorní na možnost přispět tam, kde je to možné. Akce platí od 7. 9. do 9. 9. 2021

  Děkujeme za všechny stažené Pomocníky a sdílení tohoto příspěvku, vážíme si toho.

  NáhledPřílohaVelikost
  Pomocník.png
  Pomocník.png944.29 KB

  Hodina Země

  K Hodině Země se připojují lidé a obce, které si uvědomují rizika spojená s klimatickou krizí, kterými je především používání fosilních paliv (uhlí, ropy, zemního plynu). Důsledkem je i extrémní počasí – vlny veder, sucho, přívalové povodně, suchem oslabené lesy napadené kůrovcem.

  Sami jako jednotlivci změnu klimatu odvrátit nedokážeme. Musíme se spojit na úrovni jednotlivých obcí nebo měst a hledat řešení, jak naše domovy ochránit před extrémy počasí, a jak snížit emise skleníkových plynů, které jsou příčinou změny klimatu.

  Obce, které se do akce každoročně zapojují dávají zhasnutím světel najevo, že jim situace není lhostejná.

  Východiskem z klimatické krize, na němž se shoduje svět i Evropa, je cesta k uhlíkové neutralitě, opuštění fosilních paliv, dekarbonizace. Role měst, městysů a vesnic je tu velmi významná. Spočívá v přípravě stra­te­gických plánů na dosažení uhlíkové neutrality, v pozornosti věnované využívání obnovitelných zdrojů energie, v důrazu na úspory energie v budovách - při výstavbě, rekonstrukcích i provozu.

  V ČR se k Hodině Země vloni, i v době pandemie, připojilo 124 obcí, včetně 8 statutárních měst. Zapojilo se rekordních skoro 3500 jednotlivců. Zvládneme letos společně pokořit tento rekord?  Zdroj: https://www.prostejov.euhttps://hodinazeme.cz

  NáhledPřílohaVelikost
  Hodina Země - plakát.pdf6.36 MB

  Jeden svět 2021

  Dvacátý třetí ročník Mezinárodního festlivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět bude probíhat od 10. května do 6. června online po celém Česku.


  Téma Jednoho světa 2021 - Vypadáváš

  Internetové připojení, zapnuté webkamery, neustálé klikání myší a snaha alespoň na chvilku vidět ty, kteří jsou na druhé straně obrazovky. „Vypadáváš“ se stalo jedním z nejčastějších slov, která provázejí setkání lidí zprostředkovávaná technickými možnostmi internetu. Je to upozornění na slabé připojení, na technické obtíže, které negativně vstoupily do komunikace umožněné technologiemi. Zároveň označuje i situaci, ve které se spousta lidí po začátku pandemie ocitla. Kdo vypadává pouze z videokonferencí a kdo z běžného života? Jaké výzvy s sebou přinesl přechod do online prostředí a jaké je naše místo v nové realitě? Tím se bude zabývat dvacátý třetí ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.


  Od 10. do 19. května se diváci mohou těšit na Jeden svět živě – pravidelné projekce doprovázené streamy debat s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi. Od 20. května do 6. června si budou diváci a divačky moct pustit všechny filmy na nové platformě Jeden svět online. Již je zde dostupný první film aktuálního ročníku - Stavební jáma.

  Pustit film Stavební jáma

  Letošní ročník festivalu má také nový vizuální styl a znělku. Pusťte si ji také!

  Podívat se na novou znělku  Všechny další informace o festivalu naleznete na webových stránkách www.jedensvet.cz.
  Zdroj: https://www.jedensvet.cz/2021/https://www.facebook.com/watch/

  Jiní hrají za nás - 30 minutový film

  Divadelní představení "Jiní hrají za nás" vypráví o Welsových, na které se mělo zapomenout. Část rodiny zemřela v noci z 8. na 9. prosince 1944 v Osvětimi, kdy právě před 77 lety nacisté zavraždili 3792 českých Židů, včetně Idy, Rudolfa a Martina Welsových. Druhou světovou válku přežil jen Tomáš Wels, který utekl do Anglie, kde bojoval v řadách RAF.

  Dokumenty, fotografie a rodinné paměti uchovával Tomáš v krabici ve skříni a nikdy o svých příbuzných a jejich smrti nemluvil. Po jejich stopách se vydal až jeho syn Colin Wels.

  Divadelní představení mělo původně zakončit výstavu “Není noci tak tmavé”, která v prostorách pražské Winternitzovy vily na podzim 2020 přibližovala osudy rodiny. Představení se vzhledem k situaci nemohlo hrát před diváky, proto se dočkalo zpracování ve formě krátkého filmu, který diváci budou moci zdarma sledovat právě 8. března od 20.00 hodin, po prokliknutí se na následující odkazy.

  https://www.facebook.com
  https://www.youtube.com


   

  Kariérní projekt ROZHLED

  Nadání a dovednosti spouští přihlášky do 20. kola projektu ROZHLED, který trvá čtyři měsíce, je plný workshopů a exkurzí do firem. Nyní hledá 24 šikovných a motivovaných mladých lidí, kteří na sobě chtějí pracovat. Projekt je otevřený všem, Nadání ale především podporuje mladé lidi ze sociálně znevýhodněného prostředí.

  Projekt proběhne online a je zdarma.

  Přihláška a více info: bit.ly/ROZHLED20

   

  Letní škola budoucnosti

  Letní škola budoucnosti je týdenní setkání určené pro středoškoláky a středoškolačky, na kterém bude prostor zkoumat nejrůznější témata týkající se dnešního dění více do hloubky.

  Setkání pořádá skupina mladých lektorů působících v brněnské organizaci NaZemi. Spolu s nimi budeš moci hledat odpovědi na otázky, jako jsou například: 

  • Jak by vypadal svět, ve kterém každý může žít dobrý život a naplňovat svůj potenciál s ohledem na druhé a planetu?
  • Jak limity nevnímat jako omezení, ale jako příležitost?
  • Jak se spojit s naší vnitřní mocí v mocensky nerovném světě?
  • Jaké nefunkční vzorce myšlení reprodukujeme my sami? A kterými funkčními bychom je mohli nahradit?
  • Jak vzdělávat pro svět, který ještě neexistuje?
  Letní škola se uskuteční od 26. 7. do 1. 8. 2021 v krásném prostředí Porta coeli v Předklášteří u Tišnova. Pozvánku a s ní i podrobnější informace najdeš na www.facebook.com/events.

  Více o společnosti NaZemi.

  Zdroj: www.facebook.com/events

  Mozaika - čtvrtletník DZS

  První číslo roku 2021 se věnuje aktuálnímu tématu Digitalizace a virtuální výuka v mezinárodním vzdělávání.

  Dočtete se v něm například:

  • jaké jsou aktuální možnosti výjezdů pro vysokoškoláky v programu Erasmus+
  • jak se s online výukou vypořádala ZŠ Hlučín nebo Filozofická fakulta UK
  • jaké přínosy má iniciativa Erasmus+ Virtual Exchange
  • jaké vzdělávací kurzy nabízí organizace Czechitas

  Nechybí přehled inspirativních příkladů dobré praxe, tipy pro váš profesní rozvoj a pozvánky na chystané akce.

  Jarní číslo v podobě PDF naleznete v příloze pod tímto příspěvkem. Máte-li zájem Mozaiku odebírat, vyplňte jednoduše formulář pro registraci.

  NáhledPřílohaVelikost
  MOZAIKA_jaro_2021.pdf1.87 MB

  Město Prostějov hledá amatérské kapely  Zdroj: https://www.prostejov.eu

  Pomocník od Givtu

   

  Nakupujete on-line? A věděli jste, že nás tím můžete podpořit, aniž by vás to cokoliv stálo?

  Na odkaze http://bit.ly/30Kc-pro-Spolek-pratel-Cyrilometodejskeho-gymnazia-v-Prostejove si přidejte Pomocníka a my za to dostaneme bonus 30 Kč. S givtím Pomocníkem pak můžete nakupovat přes internet jak jste zvyklí, ale část peněz z vaší objednávky půjde na dobrou věc pro naši organizaci. Důležité je, že při tom neplatíte nic navíc a Pomocník vás vždy upozorní na možnost přispět tam, kde je to možné. Akce platí od 13. 5. do 16. 5. 2021.

  Děkujeme za všechny stažené Pomocníky a sdílení tohoto příspěvku, vážíme si toho.

   

  Ponožková výzva

  Co je Ponožková výzva?
  #PonozkovaVyzva se každoročně koná 21. března a spojuje se se Světovým dnem Downova syndromu. V tento den se na znamení oslavy lidské jedinečnosti nosí dvě různé ponožky. Výzva je určena všem, kteří chtějí projevit solidaritu a podpořit lidi s Downovým syndromem a jejich rodiny. Zároveň rozšiřuje povědomí o tom, že lidská individualita dělá svět hezčí, pestřejší, zajímavější a inspirující.

  Proč ponožky?
  Rozdílné ponožky se staly symbolem Světového dne Downova syndromu, protože chromozom X má tvar dvou ponožek, které se dotýkají patou.

  Jak se zapojit?
  Pokud se chcete zapojit, stačí jen udělat fotku, na které máte každou ponožku jinou. Tuto fotku můžete sdílet na sociálních sítích s hashtagem #PonozkovaVyzva.

  Více informací na: https://ponozkovavyzva.cz.


  Zdroj: https://ponozkovavyzva.cz

  Projekt Replay

  Je to sice zábava, ale když jde do tuhého, jde o vážné věci. Máš před sebou celý život a start je důležitý. A dobrý start zaručuje

  projekt Replay

  Společnosti Podané ruce, do kterého se můžeš zapojit i v Prostějově.

  Projekt Replay tě provede pěti zásadními kroky:

  • KICKSTARTER

  Zkusíš strategickou hru, kdy tě čeká třeba příprava kulturní či sportovní akce, natáčení vlastního videoklipu a nácvik komunikace s úřady – fiktivní telefonáty s pracovníky, simulace pracovního pohovoru.

  • MINECRAFT

  Při interaktivní prezentaci profesí si vyzkoušíš prakticky náplň jednotlivých povolání.

  • PATHFINDER

  Dozvíš se, jak mít co nejvíce peněz, aby se ti nerozkutálely. Ale taky jak funguje úřad práce nebo jak je to s úvěry a půjčkami.

  • SKILLZONE

  Co bys radši – pracovat hlavou nebo rukama? Jasný řád nebo improvizace? I to se o sobě dozvíš, obojí si na vlastní kůži vyzkoušíš.

  • FINAL TOURNAMENT

  A je tady pohovor u zaměstnavatele. Už skutečný. Jestli chceš, připravíme tě na něj, nebo i doprovodíme.

  Komu je projekt určen?

  Konkrétní cílovou skupinou projektu jsou mladí lidé mezi 15–21 lety (v individuálních případech do 26 let) vyrůstající v chudých nebo nefunkčních rodinách a ohrožení sociálně patologickými jevy a sociálním vyloučením na území a v okolí Mohelnice, Zábřehu, Olomouce a Prostějova.

  Všechny aktivity projektu jsou pro účastníky zdarma.

   

  Zaujala tě hra? Další informace najdeš v letáčku (.pdf) a na níže uvedených kontaktech.

   

  Kontakt:

  Vladimír Zdražil (Olomouc/Prostějov)
  tel.: 773 537 974
  e-mail: zdrazil zavináč podaneruce.cz

  Karolína Čechová (Mohelnice/Zábřeh)
  tel.: 773 537 957
  e-mail: cechova zavináč podaneruce.cz

  www stránky: podaneruce.cz/projekty/replay/

  Shrnutí aktualit k přijímacímu řízení na střední školy

  Na základě vydaných tří dodatků k opatřením obecné povahy ke konání přijímacích zkoušek představuje MŠMT přehled platných změn včetně těch, které byly nově upraveny v níže uvedeném shrnutí.

  https://www.msmt.cz

  Zdroj: https://www.msmt.cz

  Soutěž pro mladé designéry: Young Package

  Soutěž pořádá organizace Czechdesign pro společnost Model Obaly, a.s.

  Mezinárodní soutěž obalového designu Model Young Package 2020

  Deadline: 11. květen 2020
  Odměna: celkové odměny 6 200 EUR (~ 160 000 CZK), 3 týdenní honorovaná stáž v Inovačním centru Model Obaly
  Kategorie: Obalový design Grafický design
  Odkaz: http://www.young-package.com/

  Téma

  Tématem soutěže pro rok 2020 je Personal Care.

  Letošním úkolem designérů je navrhnout obal na přípravky osobní péče, který lidem zlepší den i vyléčí neduhy dnešního světa.

  Zdravější, krásnější, šťastnější a odpovědnější – takový je modelový člověk dneška, který zákonitě potřebuje hodně produktů a nechává po sobě hodně obalů. Všechny ty věci, které denně jíme a pijeme, nanášíme na sebe nebo prostě jen používáme a které nám mají zlepšit život. Stačí si vybrat, zda se vydáme cestou přírodních přípravků, nebo cestou nejnovějších vědeckých poznatků. Tyto produkty i jejich obaly vstupují do našeho každodenního života s ambicí udělat ho lepším. Proto by lepší měly být i ony. Dokáží je designéři i takové udělat?

  Kreativně a odpovědně mohou zabalit například kosmetiku, výživové doplňky (vitamíny, čaje), zdravotnické potřeby, léky nebo hygienické potřeby.

  Pro koho je soutěž určena

  Soutěžící se mohou přihlašovat do těchto kategorií:

  High school – Studenti středních a vyšších odborných škol
  Unlimited – Studenti vysokých škol a designéři bez omezení věku

  Soutěž je vyhlášena jako mezinárodní, jednokolová, otevřená a anonymní.

  Další informace (např. jak přihlásit svoji práci) se dozvíte na www.czechdesign.cz nebo na www.young-package.com.

  Soutěž pro studenty středních škol o grafický návrh uvítacích tabulí města

  Statutární město Prostějov vyhlašuje soutěž o grafický návrh uvítacích tabulí města. Do soutěže se mohou zapojit studenti prostějovských středních škol. 

  Soutěž je dvoukolová. V prvním kole předloží soutěžící vyhlašovateli, nejpozději do 31. 3. 2021 do 12:00, svůj soutěžní návrh, který musí splňovat požadavky zadání. Do druhého kola postupuje nejvýše pět porotou vybraných návrhů. Soutěžící, kteří se umístí na druhém a třetím místě, obdrží odměnu 5.000 Kč a výtěz částku 10.000 Kč.

  Více informací o pravidlech soutěže se dozvíte na https://www.prostejov.eu nebo v pdf souboru přiloženém k tomuto článku.

  NáhledPřílohaVelikost
  podminky_souteze.pdf267.51 KB

  Sčítání lidu 2021

  V březnu 2021 proběhne další Sčítání lidu, které představuje důležitý zdroj jinak nedostupných informací o životě v naší zemi. Do sčítání se nyní můžete zapojit i Vy jako sčítací komisař/ka.

  Vaším úkolem bude:

  • Distribuce sčítacích formulářů do domácností podle mobilní aplikace.
  • Poskytování podpory domácnostem při vyplňování formulářů.
  • Sběr a kontrola vyplněných formulářů.
  • Předání formulářů na sběrném místě.
  Získáte:
  • Možnost výdělku hned po škole/práci.
  • Zajímavou brigádu v blízkosti bydliště.
  • Mzdu 177 - 183 Kč/hod.
  • Smysluplnou práci, která má jasný cíl.
  Více informací, jak získat výše zmíněnou brigádu naleznete na stránkách https://tvojebudoucnost.jobs.cz.

   


  Zdroj: https://tvojebudoucnost.jobs.cz