Občan a společnost

Ke stažení

Moje První bydlení ke stažení

 

Tipy na zajímavé weby 

Chcete občas jednorázově dobrovolničit, a nevíte, kde začít? Zapojte se do projektu „Um sem um tam“, který se dílem podobá jiným: zadavatelé z neziskových organizací poptávají provedení odborné práce — v oblasti IT, grafiky, marketingu a dalších — od možných dobrovolných dodavatelů.

Kdo by mohl chtít pomoci:

- Máte občas pocit, že byste společnosti rádi něco vrátili.
- Pracujete nárazově, zrovna nemáte zakázku a nechcete zlenivět.
- Práci si hledáte, a než ji najdete, potřebujete si udržet sebevědomí, že pracovat dokážete.
- Chcete si vyzkoušet něco, o čem si myslíte, že umíte, ale ještě nemáte dost referencí na to, že by vám za to někdo zaplatil.

Smyslem Portálu veřejné správy je přinášet důležité informace z veřejného sektoru všem uživatelům.

Stránky neziskové organizace Občanské sdružení ochrany spotřebitelů TEST. V časopise a na internetu publikují testy výrobků a radí spotřebitelům.

Cílem projektu občanského sdružení Ekodomov je podporovat životní styl vedoucí k šetrnému přístupu a úctě k přírodě; zvýšit povědomí veřejnosti o problematice třídění a využívání odpadů, zejména bioodpadů; prosazovat využívání obnovitelných zdrojů energie a surovin a prosazovat technologie a výrobní postupy, jež jsou v souladu s principy udržitelného rozvoje. Na této stránce najdete řadu zajímavých aktivit pro veřejnost.

Máte otázky ohledně třídění odpadu? Na všechno vám odpoví na webu JakTřídit. Najdete zde videa, zajímavosti a především informace, jak vlastně to třídění funguje.

Web, kde může za odvoz nebo čokoládu nabídnout věci, které už nepotřebujete. A nebo si je naopak zdarma odvézt.

Rady a tipy, jak lze zabezpečit dům a odradit lupiče.

 

 

 

Aktuální celostátní informace, týkající se občana a společnosti, najdete na internetových stránkách Národního informačního centra pro mládež:

Občan a společnost na Prostějovsku

Aktuálně

Sociálně terapeutická dílna - cukrárna

Od dubna funguje v Prostějově - Vrahovicích nové zařízení sociálních služeb - chráněné bydlení a sociálně terapeutická dílna v podobě cukrárny pro osoby se zdravotním znevýhodněním, to vše v rámci projektu „Mám kam jít“, který byl podpořen z Regionálního operačního programu Střední Morava, Magistrátem města Prostějova, a celonárodní veřejnou sbírkou Adventní koncerty 2014 České televize.

Chráněné bydlení má kapacitu 14 uživatelů v 5 bezbariérových bytech, vždy se sociálním zázemím a  kuchyňkou, společnou jídelnou a odpočinkovou zónou. Sociálně terapeutická dílna má podobu nevýdělečné cukrárny pro veřejnost s kapacitou 6 uživatelů (pracovníků), potřebným provozním i  technickým zázemím.

 

Sociálně terapeutická dílna je ambulantní službou sociální prevence, která je poskytována osobám se sníženou soběstačností z důvodu zdravotního postižení, které nejsou z tohoto důvodu umístitelné na chráněném či otevřeném trhu práce.

Účelem služby je dlouhodobá a pravidelná podpora zdokonalování pracovních návyků a dovedností prostřednictvím sociálně pracovní terapie. Sociálně terapeutická dílna vytváří pro uživatele bezpečný prostor, ve kterém si osvojí nové pracovní návyky, dovednosti a pracovní postupy. Často mladí lidé se zdravotním postižením disponují určitým pracovním potenciálem. Z běžného pracovního zařazení však nemají žádné zkušenosti, případně negativní.

Sociálně terapeutická dílna jim vytváří prostor pro praktické ověření svých pracovních limitů v rámci maximální možné aktivace jejich pracovního potenciálu. Uživatelé si v rámci tréninkového programu dílny také mohou vyzkoušet, zda jim více vyhovuje sociální služba (např. denní stacionář, sociálně terapeutická dílna) či mají zájem o pracovní zařazení a v praxi si ověří, zda mají šanci najít uplatnění na chráněném či volném trhu práce.

Program sociálně terapeutické dílny je koncipován tak, aby byl co nejvíce podobný běžnému pracovišti. S ohledem na potřeby uživatelů i lokalitu místa služby jsme proto zvolili formu malé nevýdělečné cukrárny pro veřejnost, spojené s vlastní drobnou výrobou (např. palačinek a vaflí). Je tedy otevřená všem návštěvníkům – zákazníkům, stejně jako rodinným příslušníkům, kamarádům, pomáhá udržovat přirozené vazby a kontakty.

V rámci systematické a dle potřeby i dlouhodobé sociálně pracovní terapie může každý uživatel postupovat od nácviku běžných činností sebeobsluhy až po náročnější činnosti, kterými jsou např. příprava studených a teplých nápojů, výroba palačinek a vaflí, případně jiných jednoduchých pokrmů, servírování a obsluha zákazníků, nácvik prodeje, úklid.

Sociálně terapeutická dílna není vymezeným chráněným pracovním místem či pracovištěm – uživatelé nemají uzavřenou s poskytovatelem pracovní smlouvu (nejsou zaměstnanci), ale smlouvy o poskytování sociální služby, která je poskytována bez úhrady ze strany uživatele (bezplatně).

Kontakt:

Občanské sdružení LIPKA

Tetín č. 1506/1, Prostějov, 79601
e-mail:
cekalova zavináč oslipka.cz
telefon: 582 360 295
fax:
582 360 295
www stránky: www.oslipka.cz

Sociálně terapeutická dílna - cukrárna

Jano Köhlera 180/2, Prostějov – Vrahovice, 79811 (mapa)

Prostějované mohou kontaktovat své zastupitele

Prostějov – Pomocí webu Napištejim.cz mohou lidé z celé republiky kontaktovat své zástupce – ať už v parlamentu nebo zastupitelstvu města a kraje. Zatím aplikace nefunguje ve všech městech, Prostějov se však již přiřadil mezi města, kde lidé již mohou snadno kontaktovat své zastupitele.

Napsat premiérovi, poslanci, senátorovi, hejtmanovi, primátorovi nebo prostějovským zastupitelům? Není problém. Stačí ve vašem prohlížeči napsat www.napistejim.cz, poté zadat město vašeho bydliště a najdete seznam vašich zástupců. Můžete jim napsat, co se vám ve vašem okolí nelíbí, zvolit si také můžete zprávu soukromou nebo veřejnou.

 

Jakub Čech

Archiv

2013

Chci a budu zdravá!

Oblastní spolek českého červeného kříže Prostějov pořádá akci s prezentací prostějovských neziskových organizací zaměřených na prevenci zdraví

Chci a budu zdravá!

Ve čtvrtek 31. října od 9 do 15 hod se v aule prostějovské nemocnice (Mathonova ulice - mapa)

Program:

 • 9:00
  • módní přehlídka batikovaných oděvů od Českého červeného kříže Prostějov doplněná jejich originálními šperky a klobouky od ART ECON - Střední škola Prostějov, s.r.o.
  • módní přehlídka originálních trik malovaných textilními barvami od Ing. Gabriely Musilové
  • módní přehlídka originálních batikovaných a patchworkových kabel Ivety Krchňavé
 • 10:00
  • přednáška p. Hladiše, Tyflocentrum Olomouc o zvukových mobilních telefonech pro nevidomé. Ukázka sluchového a čichového pexesa Zuzana Znojilová, Tyflocentrum Prostějov
 • 11:00
  • prodejní výstava obrazů malovaných pravou mozkovou hemisférou od absolventů výtvarné akademie MaDaMi, O. S
  • Helena Kostelníková, ukázka techniky enkaustiky
 • 12:00
  • Michaela Kostelníková - ukázka cvičení pomoci kmitající tyče - FlexiBaru, výtvarná akademie MaDaMi, O. S
 • 13:00
  • koncert Zdislavy Krausové, zpěv a klávesy – šansony, duchovní a vážná hudba
 • 14:00
  • přednáška Bc. Hany Šopíkové, sociální poradkyně sdružení ARCUS – ONKO CENTRUM o zdravém životním stylu

Po celý den budou na akci prodejní stánky s výrobky a letáky s aktivitami neziskových organizací ČČK, Sons, Tyflocentrum za velice příznivé ceny (batikované oděvy 30 Kč/1 ks, bižuterie od 10 Kč/1 ks, výrobky z pedigu od 25 Kč/1 ks a mnoho dalšího)

 

Za pořadatele Vás srdečně zve:

Ing. Lenka Černochová, ředitelka úřadu Oblastního spolku ČČK Prostějov

Milíčova 3, Prostějov, 79601
mobil:
723 005 411
e-mail:
prostejov zavináč cervenykriz.eu
www.cervenykrizprostejov.cz

Den otevřených dveří Charity Prostějov

Využijte možnosti seznámit se s činností Charity Prostějov a prohlédnout si její prostory během Dne otevřených dveří, který proběhne v pátek 27. září 2013 od 10.00 do 18.00 hod.

Kurzy první pomoci

Kurz první pomoci vede kvalifikovaný personál oddělení ARO Nemocnice Prostějov. Účastníci se naučí, jak správně postupovat při volání záchranky, co dělat při šoku či bezvědomí, nebo jak postupovat při krvácení.

Větší část kurzu bude věnována praktickému nácviku - dýchání z úst do úst, masáž srdce...

Kurz trvá asi 2 hodiny a stojí 300 Kč.

Zájemci se mohou přihlašovat telefonicky na 582 315 787 či elektronicky na www stránkách http://vzdelavani.nempv.cz. Minimální počet osob pro konání kurzu je 9 lidí (maximum 12).

Termíny kurzů v roce 2013:

 • 20. 6. 2013 od 15:00 hodin
 • 18. 7. 2013 od 15:00 hodin
 • 8. 8. 2013 od 15:00 hodin
 • 16. 9. 2013 od 15:00 hodin
 • 17. 10. 2013 od 15:00 hodin
 • 12. 11. 2013 od 15:00 hodin

Za Nemocnici Prostějov:

Ing. Hana Szotkowská, mluvčí holdingu AGEL
e-mail: hana.szotkowska@agel.cz
www stránky: www.nempv.cz

 

zdroj: www.mestopv.cz

2014

PET víčka pomáhají

Charita Prostějov pořádá sbírku uzávěrů od PET lahví

PET víčka pomáhají

Chcete i Vy pomoci? A čemu pomůžete?

 • výnos ze sběru víček použijeme k nákupu pomůcek pro zdravotně znevýhodněné osoby
 • pomáhat ekologii a okolí ve kterém žijeme
 • podpořit sociální cítění v dětech i dospělých, aby nemysleli jenom na sebe, ale i na druhé

Přidáte se k nám a budete pomáhat:

 • mohou sbírat jednotlivci, společenství, kolektivy, školy, instituce, zařízení, firmy
 • můžete sbírat jednorázově, dlouhodobě i průběžně
 • k šíření akce mohou pomáhat i dobrovolníci z řad mládeže a studentů

Kde a jak můžete odevzdat nasbíraná víčka?

 • sběrným místem je středisko Charity Prostějov – Polišenského 1
 • víčka můžete přinést osobně, poštou, sběrnou službou (PPL, DHL)
 • můžete vytvořit nové sběrné místo – chtěli bychom požádat o spolupráci při zřizování jednotlivých sběrných míst v okolních obcích. Sběrné místo založit co nejblíže „dárcům“ tak, aby nemuseli vozit vršky až k nám do Prostějova. Můžete-li nám nabídnout ve svém úřadu,instituci, obchodu, prostor 1 m2 pro zřízení čistého a důstojného sběrného místa, ozvěte se prosím p. Prokopové. Budeme Vám velmi vděčni. Vaše zázemí následně zaneseme do seznamu sběrných míst
 • při větším množství (cca 500 kg) zajistíme odvoz na naše náklady
 • sběrné místo Polišenského 1 je otevřeno pondělí – pátek od 9-15 hodin

Oslovila Vás tato aktivita a chcete pomoci?

Kontakt:

Charita Prostějov
Polišenského 1, Prostějov (mapa)

Lenka Prokopová
telefon:
777 73 13 28
e-mail:
zdravotnisluzba zavináč prostejov.charita.cz
www stránky: www.prostejov.caritas.cz

 

Beseda s pracovníky inspektorátu České obchodní inspekce

S ohledem na přetrvávající znepokojivou situaci v oblasti předváděcích prodejních akcí, které jsou zaměřeny zejména na spotřebitele seniorského věku, se ve středu 22. října v 9.00 uskuteční v Kulturním klubu DUHA (Školní 4, Prostějov) beseda s pracovníky inspektorátu České obchodní inspekce.

Program akce:

 • problematika předváděcích akcí
 • zájezdy s prezentací a možností výhodného nákupu výrobků
 • agresivní a klamavé obchodní praktiky
 • spotřebitelské úvěry a nákup ojetých automobilů

Na závěr besedy bude samozřejmě čas pro případné dotazy.

 

zdroj: Radniční listy

Den Charity - Den otevřených dveří

Charita Prostějov zve na sobotu 27. září od 9.00 do 18.00 hod. na

Den otevřených dveří.

Připraven je zajímavý program, nahlédnout budete moct do chráněného bydlení či charitního šatníku. Doprovodné aktivity budou nachystány i pro děti.

 

Zdroj: www.prostejov.charita.cz

Týden sociálních služeb v LIPCE

Občanské sdružení LIPKA v Prostějově zve všechny zájemce, rodiče, přátele a známé na

Den otevřených dveří denního stacionáře

který připravilo v rámci VI. ročníku Týdne sociálních služeb v ČR.

Navštivte naše prostory na Tetíně 1 v Prostějově ve čtvrtek 9. října 2014 v době od 10.00 do 15.00 hodin.

Program:

 • Prohlídka zařízení denního stacionáře.
 • Seznámení s možnostmi využití fyzioterapie v moderně vybaveném rehabilitačním pracovišti včetně nově zrekonstruované balneoterapie.
 • Nabídka logopedické péče pro děti, mládež i dospělé osoby s různými poruchami výslovnosti, vývojovými poruchami řeči a narušenou komunikační schopností. Logopedickou péči zajišťuje klinická logopedka, logopedka ve specializační přípravě a logopedická asistentka v moderních a nadstandardně vybavených logopedických pracovnách přímo v budově LIPKY.
 • Od 10.00 a 13.00 hodin možnost návštěvy malých tvořivých dílen, ve kterých uživatelé denního stacionáře návštěvníkům ukáží své dovednosti v oborech:
  • výroba drobné keramiky
  • tkaní koberců
  • aranžování ze suchých květin a přírodních materiálů
  • výroba náramků technikou „gumičkování“
  • výroba parafínových svíček
  • drátkování
  • pletení košíků a misek z pedigu a další rukodělné činnosti

Návštěvníci budou mít také příležitost seznámit se s rozsáhlým investičním projektem Lipky s názvem „Mám kam jít“ – výstavba chráněného bydlení v Prostějově – Vrahovicích.

Na vaši návštěvu se těší uživatelé denního stacionáře i kolektiv pracovníků OS LIPKA.

Kontakt:

OS LIPKA

Tetín 1, Prostějov
telefon:
582 360 295
www stránky:
www.oslipka.cz

Den otevřených dveří u "Člověka v tísni"

Máte problém s dluhy? Chcete podat návrh na osobní oddlužení? Potřebujete vědět, jaká je výše exekučně nezabavitelného minima? Chcete se bránit proti neoprávněné exekuci? Na tyto i další otázky vám odpoví pracovníci prostějovské pobočky organizace Člověk v tísni o.p.s., která 16. prosince pořádá Den otevřených dveří.

Rok se s rokem sešel a prostějovská kancelář organizace Člověk v tísni o. p. s. pořádá opět

Den otevřených dveří,

který proběhne tentokrát v předvánočním čase v úterý 16. prosince 2014 od 9.00 do 16.00 hodin na ulici Rostislavova 26 v Prostějově (mapa).

Hlavní součástí bude opět blesková dluhová poradna, která nabídne odpovědi na všechny otázky, které se této problematiky týkají. K dispozici budou všichni pracovníci, hlavně naše dluhová poradkyně, a budou zodpovídat na otázky týkající se zadlužení. V případě zájmu o hlubší spolupráci pak bude možné přímo na místě domluvit standardní schůzku s dluhovým poradcem.

Kromě bleskové dluhové poradny čeká na návštěvníky i promítání dokumentárních filmů převážně z produkce festivalu Jeden svět, a to v rámci projektu Promítej i ty!

Připravena bude i prezentace fotek, která nabídne užší pohled do každodenní práce terénního sociálního pracovníka, dostanete příležitost seznámit se s činností organizace a se službami, které veřejnosti nabízí.

Nebude chybět ani drobné občerstvení.

Přijďte zjistit, s čím vším vám můžeme pomoci. Těšíme se na vás.

Organizace Člověk v tísni o.p.s. se zaměřuje na pomoc osobám a především rodinám, které se ocitly v tíživé sociální situaci prostřednictvím níže uvedených služeb:

 • terénní programy
 • sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi
 • komunitní práci
 • podpora vzdělávání
 • kariérní poradenství

Projekty, do kterých je zapojena organizace Člověk v tísni:

 • rozvojovka.cz - informačně vzdělávací sekce
 • varianty.cz - školní vzdělávací program zaměřený na interkulturní a globální rozvojové vzdělávání
 • jedensvet.cz, jsns.cz - mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech, navíc s možností výukových materiálů pro školy
 • skolavafrice.cz - budováním škol a vzděláváním učitelů v Etiopii
 • skutecnapomoc.cz - pravidelné finanční dárcovství
 • skutecnydarek.cz - darujte kozu, včelí úl nebo třeba záchod, překvapte netradičním dárkem a zároveň udělejte něco dobrého
 • migration4media.net - informační a mediální program o otázkám migrace a života cizinců v Česku
 • banat.cz - české vesnice v Rumunském Banátu
 • cubalog.eu - portál o možnostech, zkušenostech a situaci na Kubě

 

Člověk v tísni o.p.s.

Rostislavova 26, Prostějov, 79601
telefon:
739 220 906
e-mail:
pavlina.kolarikova zavináč clovekvtisni.cz
www stránky:
www.clovekvtisni.cz/olomouc; www.fb.com/ClovekVTisniPobockaOlomouc

 

zdroj: Radniční listy

2015

Multikulturní klub pro rodiče s dětmi

pořádá především pro rodiče z řad cizinců a jejich děti (0,5 - 4 let)

Multikulturní klub pro rodiče s dětmi

Klub se koná každé úterý a čtvrtek od 9.30 do 11.30. Příspěvek na každý Klub je 10 Kč (rodič + dítě).

Prostory jsou vhodné pro hraní, pro děti je vždy připraven krátký program pod vedením pedagogické pracovnice (česká říkadla, básničky, tanečky apod.), rodiče mohou s ostatními sdílet radosti i starosti a společně vydechnout u šálku něčeho teplého (příspěvek na vstup 10,-). Jedním z hlavních záměrů setkávání je výměna informací, neformální navazování kontaktů, sdílení zkušeností a případných problémů, které při plnění rodičovských rolí vyvstávají.

Ve čtvrtek jsou pro rodiče v přednáškové místnosti v přízemí připraveny přednášky, besedy, tvořivé dílny. Příspěvek na vstup 10,- Kč. Aktuální program najdete na webu www.procizince.cz - Multikulturní klub.

Klub je přístupný i pro české rodiny.

Multikulturní klub pro rodiče s dětmi je součástí sub-projektu Aktivizace a integrace rodin imigrantů,
jenž je financován z Programu švýcarsko české-spolupráce.

Již několik let nabízíme poradenské a sociální služby rodinám, které k nám přesídlily z jiných zemí. Cizincům nově nabízíme také hlídání dětí, a to ve středy 9.00 – 12.00. (Herna I. patro, pro děti od 1,5 do 7 let, 1 hod = 20,-/ 3 hod. = 50,-. Nutno objednat telefonicky či emailem min. den předem).

Aktuálně

Vážení rodiče,

děkujeme Vám za dosavadní využívání služeb Multikulturního klubu pro rodiče s dětmi. Klub ve vrahovickém Centru podpory cizinců končí, ale můžete navštěvovat Multikulturní klub rodičů a dětí, který provozujeme v rámci multikulturního centra Mozaika (Raisova 1159), a to každé pondělí a čtvrtek od 9.30 do 11.30.

Najdete zde osvědčený personál, pohodlnější a hezčí prostory pro sebe a své děti, v létě budeme pro Kluby využívat zahradu.

Těšíme se na další setkávání s Vámi!

Kontakt

Žebřík o.s., Centrum podpory cizinců
Vrahovická 83, Prostějov, 79811 (v 1. patře Domu Služeb - mapa)
telefon: +420 581 111 550, 605 121 002, 731 065 267
e-mail: cpc zavináč zebrik-os.cz
www stránky:
www.procizince.cz

NáhledPřílohaVelikost
Multikulturni klub.pdf711.56 KB

Předvánoční sbírka plyšových hraček

Oblastní spolek Českého červeného kříže Prostějov pořádá každoročně od září do 23. prosince

předvánoční sbírku plyšových hraček


Vybrané plyšové hračky budou za symbolickou cenu 10 Kč prodávány na Vánočních trzích v Prostějově sociálně slabším občanům pro jejich děti jako dárek pod stromeček a rozdávány dětem během divadélka o první pomoci.

Výtěžek z prodeje ČČK Prostějov využije na aktivity pro seniory – úklid v jejich domácnostech, asistenční služby pro osoby s Alzheimerovou nemocí.

Kontakt na organizátory sbírky:

Ing. Lenka Černochová, ředitelka úřadu Oblastního spolku ČČK Prostějov

Milíčova 3, Prostějov
mobil:
723 005 411
e-mail:
prostejov zavináč cervenykriz.eu
www stránky:
www.cervenykrizprostejov.cz

Putování po proudu

Třetí ročník osvětové akce, ve které dospělí autisté putují po České republice od města k městu, navštíví i Prostějov. Přidejte se k jejich putování na páté nebo šesté etapě jejich cesty z Olomouce do Prostějova a z Prostějova do Kroměříže nebo přijďte na besedu o životě lidí s autismem pořádanou v Národním domě.

Letošní akce oficiálně začala v Praze na „Mimoňském koncertě“ v pražském Klubu Lávka na mezinárodní den autismu dne 2. dubna a samotné putování odstartuje ve čtvrtek 9. dubna 2015 ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde proběhne první beseda a ve spolupráci s o. s. Můžeš. Putování po proudu 2015 skončí 23. dubna v Brně poslední besedou.

Hlavní dva putující budou mít u sebe speciální zařízení, díky kterému se zájemci mohou na stránkách  www.adventor.org kdykoli podívat, kde se poutníci zrovna nacházejí a kdekoli se k nim na trase přidat, jít s nimi kousek cesty a tak je podpořit, dám jim najevo své sympatie - přidejte se, ať už sami, s rodinou, třídou kolegy s práce nebo s kýmkoli, kdo má zájem (rádi bychom všem putujícím zajistili malý dárek - pokud je to možné, usnadněte nám to a registrujte se na e-mailu putovani2015 zavináč adventor.org).

Putování v Prostějově a okolí

Etapa 5: Olomouc – Prostějov, 29 km

kdy: úterý 14. dubna, start v 8:00 Informační centrum Olomouc, Horní náměstí, podloubí radnice, do cíle  (RIC Prostějov, Nám. T. G. Masaryka) dorazíme kolem 16:00.

putující: Radek Čihák a Vojtěch Venclík

přidají se: Markéta Brančíková + skupina lidí z o. s. Věk Vodnáře

beseda s putujícími se uskuteční v 18:00 v Národním důmě Prostějov (Vojáčkovo nám. 1).

Etapa 6: Prostějov – přes Kojetín – Kroměříž, 39 km

kdy: středa 15. dubna, start v 7:30 před Regionálním informačním centrem Prostějov, do cíle  (TIC Kroměříž, Velké nám. 115) dorazíme kolem 17:30.

putující: Radek Čihák

 

Podrobné informace a program v dalších městech najdete na stránkách www.adventor.org/clanky/akce/186-putovani-po-proudu-2015.

 

zdroj: www.adventor.org

 

2016

Člověk v tísni hledá dobrovolníky

Věnuj dvě hodiny týdně – obecně prospěšná společnost Člověk v tísni hledá dobrovolníky na doučování dětí v Prostějově.

 

Díky dobrovolníkům doučování sociálně znevýhodněných dětí funguje již v deseti rodinách, a a probíhá také skupinové doučování na 2 školách pro 7 dětí.

Dobrovolníci se ve svém volném čase jednou týdně věnují především dítěti, ale komunikují o důležitosti vzdělání také s rodinou.

Doučování je koncipováno a vedeno tak, aby se dítě zejména bavilo. Dobrovolník je dítěti oporou, kamarádem, na kterého se může spolehnout. Díky dobrovolníkovi dítě zjistí, že vzdělání není jen o sezení ve škole a učení se všeho nazpaměť. Soustředíme se na to, v čem dítě vyniká, v čem se cítí dobře, a tím posilujeme jeho sebevědomí, což mu může napomoci v jeho další vzdělávací dráze.

Máte také zájem o  dobrovolnictví? Obětujte dvě hodiny týdně, zvolte dobrovolnictví a pomáhejte!

Od nás získáte metodickou podporu, možnost získání certifikátu o dobrovolnické činnosti, a v neposlední řadě obohacující a cenné zkušenosti. Jak říká dobrovolnice Lucka: „Zkušenost dobrovolnictví pro mě představuje velmi příjemnou a obohacující stránku mého života, která je opravdu smysluplná“.

Pokud vám je nad 16 let, máte čistý trestní rejstřík a máte zájem o práci s dětmi, ozvěte se Koordinátorce programu Podpora vzdělávání:

Kamila Kobzová
e-mail: kamila.kobzova zavináč clovekvtisni.cz
telefon: 739 220 906

 

Projekt je realizován za finanční spoluúčasti statutárního města Prostějova a nadace Porticus.

Kontakt:

Člověk v tísni, o.p.s.
Rostislavova 806/26
796 01, Prostějov
telefon:
582 334 729
www stránky:
www.clovekvtisni.cz/olomouc

Den otevřených dveří v SONS

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, Oblastní odbočka Prostějov, pořádá u příležitosti Dne nevidomých

Den otevřených dveří

Kdy:

 • ve středu 9. listopadu 2016, od 9:00 do 16:30

Od 9:00 do 12:00 zveme širokou veřejnost, žáky, studenty a pedagogy škol, obzvláště Vás, kdo špatně vidíte a nevíte si občas rady, jak řešit některé situace, do našich prostor na Svatoplukově ulici č. 15 v Prostějově (naproti GJW).

Prohlédnete si naše prostory a seznámíte se s nabídkou našich služeb a aktivit pro osoby se zrakovým postižením.

Předvedeme Vám speciální pomůcky pro zrakově postižené. Např. mluvící váhu, mluvící teploměr, rozlišovač barev, mluvící mobilní telefon, počítač s hlasovým výstupem a zvětšovacím programem, můžete se seznámit s bodovým písmem a hmatovými obrázky.

Od 13:30 do 16:30 zveme děti i dospělé do Městské knihovny. V půjčovně knih pro dospělé, Skálovo nám. č. 6, i na dětském oddělení, Vápenice č. 9., si můžete vyzkoušet číst knihy i bez kontroly zraku, tedy hmatem a sluchem. Zde se představí i dceřina organizace TyfloCentrum Olomouc, o.p.s. – regionální pracoviště Prostějov.

Budete mít příležitost s klapkami na očích vyzkoušet si i práci s PC, mobilním telefonem, s nejrůznějšími předměty denní potřeby, třeba se i podepsat, rozpoznat mince, nebo si zahrát Člověče nezlob se a další stolní hry.

O své životní zkušenosti se s vámi podělí nevidomí a slabozrací uživitelé služeb. Budete se moci na cokoliv zeptat, a tak více proniknout do života lidí, kteří žijí s těžkou zrakovou vadou. Možná přijde i vodicí pes.

Školní skupiny prosíme o upřesnění času plánované exkurze.


Akci pořádá

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, Oblastní odbočka Prostějov (SONS Prostějov)

Svatoplukova 15; 796 01 Prostějov
e-mail: prostejov-odbocka zavináč sons.cz
telefon:
775 438 112
www stránky:
www.sons.cz

2017

2018

Wi-fi hotspoty do každé české vesnice i města

Program Evropské komise WiFi4EU nabízí obcím poukázky v hodnotě 15 000 EUR na zřízení wi-fi hotspotů ve veřejných prostorách, např. knihovnách, muzeích, veřejných parcích či na náměstích.

Jak o poukázku WiFi4EU žádat?

 • Fáze registrací: Do 15. května 2018 by se obce měly registrovat na portálu www.WiFi4EU.eu

 • Fáze podávání žádostí: Registrované obce mohou požádat o jednu z 1 000 poukázek WiFi4EU první série (každá bude na 15 000 EUR). Poukázky budou rozdělovány podle zásady „kdo dřív přijde, bude dřív na řadě“.

 • Fáze přidělení: Komise vyhlásí 1 000 obcí, které obdrží finanční prostředky z první výzvy, přičemž zajistí jejich zeměpisnou vyváženost. Každá zúčastněná země obdrží alespoň 15 poukázek.

 • V příštích dvou letech budou vyhlášeny další čtyři výzvy WiFi4EU.

 Sítě financované z programu WiFi4EU budou zdarma, bez reklam a nebudou sloužit ke sběru osobních údajů. Finanční prostředky získají pouze sítě, které nebudou zdvojovat stávající bezplatné soukromé nebo veřejné nabídky podobné kvality v tomtéž veřejném prostoru.

 Rozpočet projektu WiFi4EU na období 2017–2019 činí 120 milionů eur. Ty poslouží k instalaci nejmodernějších WiFi zařízení v centrech společenského dění.

zdroj: www.ec.europa.eu

Bílý den v Hamrech

V sobotu 17. června od 14.00 se v letním areálu obce Hamry uskuteční

multižánrový festival

Bílý den

Cílem festivalu je přiblížit široké veřejnosti život lidí se zrakovým postižením.

Tradičně na vás čeká příležitost zastřílet si bez kontroly zraku z laserové zvukové pistole, jízda na tandemu, společenské hry pro nevidomé  a bohatý kulturní program zrakově postižených umělců,  a další. K tanci a poslechu bude hrát skupina Casioband.

Občerstvení zajištěno – těšit se můžete na dobroty z udírny.

Odjezd zvláštní autobusové linky ve 20.00 hod: Hamry – Žárovice – Soběsuky – Plumlov – Mostkovice – Prostějov

Akce se koná za finanční podpory Statutárního města Prostějov.

Akci pořádá a pro více informací se obracejte na

TyfloCentrum Olomouc o.p.s., regionální pracoviště Prostějov - Bc. Zuzana Znojilová

Kostelecká 17, 796 01 Prostějov
telefon:
730 870 761, 720 412 294
e-mail:
znojilova zavináč tyflocentrum-ol.cz
www stránky:
www.tyflocentrum-ol.cz

Regionální středisko Prostějov poskytuje sociální služby osobám starším patnácti let, kteří se potýkají se specifickými problémy z důvodů postižení zraku. Cílem činnosti střediska je podporovat rozvoj a nácvik dovedností, které vedou k sociálnímu začlenění, zvláště s ohledem na pracovní proces. Pracovnice regionu podporuje klienty zejména v činnostech, které vedou k jejich větší samostatnosti, pocitu sebeuplatnění a prospěšnosti. Sledujíce tento cíl, se na některých významných aktivitách TyfloCentra v Prostějově organizačně podílejí i klienti v rámci nácviku samostatnosti, rozvoje organizačních, komunikačních či koordinačních dovedností. Jednou z takových aktivit je i venkovní akce s názvem Bílý den.

 

zdroj: www.tyflocentrum-ol.cz; www.huca.wbs.cz;

Dobročinný KnihoTrh

Chcete si doplnit knihovnu a zároveň přispět na dobrou věc?

Ve čtvrtek 19. dubna od 15.00 do 19.00 hodin se uskuteční v Obchodní galerii Arkáda Dobročinný KnihoTrh!

Cílem je nejen zachránit kvalitní knihy, které už někdo nechtěl a tak je poslal dál, ale zároveň částečně přispět Davídkovi Vítkovi ze Ptení, který od narození trpí dětskou obrnou.

Na akci bude možné zakoupit knihy z druhé ruky již od 30 Kč a 20 Kč z každé prodané knihy zašle pořadatel Knihomil právě na transparentní účet Davídka.

Své knihy nabídne Charita Prostějov, kavárna Avatarka, dobročinný obchod Dobroděj a Zlínský nočník.

Pokud i vy máte doma nějaké přebytečné knihy, můžete je přinést na akci. V případě, že se chcete zbavit většího množství knih (za odvoz), kontaktujte pořadatele na e-mail: knihotrh zavináč email.cz

 

 

 

zdroj: www.arkada-prostejov.cz/cz/m/akce/clanek/knihotrh

2019

Revolution Train aneb protidrogový vlak přijede do Prostějova

Vlak v Prostějově zastaví v železniční stanici hlavního nádraží ve čtvrtek 4. 4. 2019. V době od 8.00 do 14:20 hodin (začátek poslední prohlídky) budou vlak navštěvovat objednaní žáci prostějovských základních škol s pedagogickým doprovodem. Následně od 15:30 do 18:00 hodin (začátek poslední prohlídky) bude vlak přístupný široké veřejnosti. Vstupné je dotováno z finančních prostředků statutárního města Prostějova. Pro žáky základních škol, které vlakový program navštíví, bude následně realizován tzv. návazný program „To je zákon, kámo“, který bude v gesci Policie ČR.

Cílem je prostřednictvím zapojení všech lidských smyslů maximálně zapůsobit na osobnost návštěvníka vlaku a efektivním způsobem tak ovlivnit jeho pohled na legální a nelegální drogy, zároveň je součástí projektu sběr anonymních dat, která pak mohou jednotlivá města využít pro tvorbu koncepcí protidrogové prevence.

Protidrogový vlak

Rezervace

Rezervace míst pro veřejnost v odpoledním bloku od 15.30 hodin je možná na rajnochova zavináč revolutiontrain.cz. Vstupy jsou vždy po 20 minutách, délka programu ve vlaku je 90 minut, tento program absolvuje vždy skupina složená z max. 15 dospělých osob, celková kapacita vlaku je omezena.

Upozorňujeme, že minimální věk návštěvníků vlaku je 10 let a realizátor programu doporučuje, aby děti ve vlaku byly doprovázeny dospělou osobou, nejlépe rodiči. Přestože program probíhá uvnitř vlaku, doporučujeme jeho návštěvníkům teplejší oblečení.

A jak to ve vlaku probíhá?

Vlakovou soupravu tvoří celkem šest vagonů. Vagony jsou uzpůsobeny do podoby multimediálních interaktivních sálů, v nichž se v několika rovinách odehrává příběh o příčinách, vývoji a důsledcích drogové závislosti. Návštěvníci protidrogového vlaku tímto příběhem procházejí a díky možnostem interaktivních technologií se aktivně stávají jeho účastníky.

Vedle vstupního a výstupního vagonu je každý z vozů rozdělen do tří sekcí:

1. kinosál s projekcí

2. dialog s výkladem

3. výstavní prostor

Vybrané sekce (dialog s výkladem a výstavní prostor) představují konkrétní rizikový nebo jiný běžně špatně dostupný prostor, jako je například drogové doupě, vězení, místo automobilové havárie (v důsledku zneužití drog) nebo léčebny pro drogově závislé. V těchto prostorech - vizuálně, zvukově, teplotně i pachově odlišných – se v několika rovinách odehrává příběh, který svou působivostí slouží jako impulz k zamyšlení a vědomá i podvědomá inspirace k pozitivním životním volbám. Návštěvníci vlaku se zde setkávají s lektorem, jenž návaže na právě zhlédnutou část příběhu.

 Vnitřní design vlaku svou konstrukcí odpovídá křehkosti a genialitě lidského těla a kontrastuje s vnější „ocelovou agresí". Nejsložitější živý stroj, lidské tělo, v kombinaci s nejmodernější technologií se jeví jako ideální spojení pro tento projekt. Tento kontrast prohlídku dynamizuje a umocňuje tak možnost pozitivního ovlivnění.

Návazné programy

Součástí projektu je dlouhodobé působení a spolupráce s partnerskými organizacemi i místními experty na prevenci. Práce s cílovou skupinou nekončí návštěvou vlakové soupravy, naopak s časovým odstupem pokračuje skrze diskuse, výtvarné či literární vyjádření žáků a při speciálních setkáních ve škole, kde lektoři navazují na vlakový příběh a podrobně rozvíjejí jednotlivé problémy.

 Při tvorbě návazných programů využíváme data získaná z anonymních dotazníků od desetitisíců dětí, které vlakem prošly od 16. března 2015. Tato data pomáhají objasnit příčiny a aktuální situaci v užívání drog v jednotlivých městech. Poznatky užitečné pro další působení v rámci primární i sekundární prevence mohou využít metodici, pedagogové, výchovní poradci a další.


Organizátoři

Revolution train
Václavkova 1, Praha 6, PSČ 160 00
telefon:
+420 774 724 757
e-mail:
info zavináč revolutiontrain.cz
web: www.revolutiontrain.cz
rezervace prohlídky Prostějov: rajnochova zavináč revolutiontrain.cz

 

 

zdroj: www.revolutiontrain.cz; https://www.prostejov.eu/cs/aktuality-archiv/aktualizovano-revolution-train-protidrogovy-vlak-prijede-jiz-potreti-do-prostejova.html

Kotlíkové dotace v Olomouckém kraji

Na podzim letošního roku, tj. 2017, bude vyhlášena tzv. druhá kotlíková dotace v Olomouckém kraji v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014 - 2020.

Podle náměstka hejtmana Olomouckého kraje, Pavla Šoltyse: „Finanční podpora bude zaměřena na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech na území celého Olomouckého kraje. Peníze bude možné poskytnout na pořízení tepelného čerpadla, plynového kondenzačního kotle i kotle na pevná paliva. Podporu však už není možné poskytnout na kotel na uhlí a kombinovaný kotel s ručním přikládáním.“

Na výměnu starého kotle na pevná paliva bude rozděleno 162,2 milionů Kč. Příjemce dotace může dostat na pořízení jednoho kotle/tepelného čerpadla až 120 000 Kč. Výše dotace bude záviset na typu nového zdroje vytápění. V případě, že bude výměna kotle realizována v prioritní obci, podpora se navýší o částku 7 500 korun.

V rámci druhého dotačního programu bude také zrušena povinnost provést mikro energetické opatření jako součást výměny zdroje vytápění. Dotace současně nebude poskytována na solární termické soustavy (samostatně ani jako součást výměny kotle na pevná paliva). Nadále bude platit zpětná uznatelnost výdajů, a to na výměny zdrojů vytápění realizovaných po 15. červenci 2015.

Více informací najdete přímo v článku o kotlíkových dotacích, na stránkách Olomouckého kraje.

Anketa
Olomoucký kraj se snaží zjistit, jaký bude zájem o druhou vlnu kotlíkových dotací a to pomocí anketního formuláře, který můžete vyplnit i vy.

 

 

Kontakty a další informace
Ing. Stanislava Palová, vedoucí oddělení administrace kotlíkových dotací
web: www.kr-olomoucky.cz
e-mail: kotlikovedotace zavináč kr-olomoucky.cz
telefon: 585 508 233

 

 

zdroj: www.prostejov.eu

Forenzní značení jízdních kol a invalidních vozíků syntetickou DNA

Značení je určeno občanům města Prostějova i občanům z jiných obcí a bude probíhat na služebně Městské policie Prostějov, Havlíčkova ul. č. 4. od 1. 7. 2019 ve dnech:
pondělí od 8:00 - 11:00 a od 12:00 - 16:00 hodin
středa od 8:00 - 11:00 a od 12:00 - 16:00 hodin

V případě zájmu o značení, je třeba objednat se k této službě přes objednávkový systém na webových stránkách města Prostějova, bez objednání nebude možné značení provést.

Označené jízdní kolo/invalidní vozík budou vyfotografovány a s potřebnými údaji zaevidovány v centrálním registru. Značení a registrace bude trvat přibližně 30 minut.

Forenzní značení syntetickou DNA je moderní metodou prevence majetkové trestné činnosti. Syntetická DNA je netoxická, zdravotně nezávadná látka, která je po zaschnutí pouhým okem neviditelná a bez viditelného poškození je neodstranitelná. Ke značení je třeba s sebou vzít očištěné jízdní kolo/invalidní vozík určené ke značení, občanský průkaz, doklad o způsobu nabytí jízdního kola/invalidního vozíku, popř. je možné jej na místě nahradit čestným prohlášením.

Upozorňujeme, že vzhledem k technologii materiálu nebude možné značit jízdní kola či invalidní vozíky za deštivého počasí a při teplotách pod 10°C. Nelze značit mokré jízdní kolo/invalidní vozík a je třeba počítat s následnou dobou schnutí, v případě mokrého terénu by mohlo dojít ke znehodnocení značení. Forenzní značení syntetickou DNA je podporováno dotačními prostředky Ministerstva vnitra ČR a finančními prostředky z rozpočtu Statutárního města Prostějova. Spolupracujícím subjektem na projektu je Policie ČR.

 

 

zdroj: https://www.prostejov.eu/redakce/index.php?clanek=211874&lanG=cs&xuser=666722236606614153&app=2776&slozka=126990

Multikulturní centrum Mozaika

 

Nezisková organizace Žebřík zve všechny zájemce k návštěvě multikulturního centra

Navštivte naše prostory na Raisově 1159 v Prostějově, v nízké budově za mateřskou školou (mapa).

 • Klub rodičů a dětí

kdy: pravidelně v pondělí 9:30 - 11:30
Vstupné 30 Kč/dospělí, hlídání dětí 30 Kč/1 - 3 vlastní děti.

Program pro rodiče s malými dětmi Vám rozšíří obzory, zatímco Vaše děti si zlepší své sociální, pohybové, hudební a manuální schopnosti. Přijďte si odpočinout od každodenní rutiny, získat nové přátele a dozvědět se důležité informace. Rodinná atmosféra v malých skupinách rodičů a dětí. Probíhá každé pondělí mimo státní svátky.

 • Vzdělávací semináře s hlídáním dětí

kdy: úterky 17:00 - 19:00

Rodičem ve 21. století – kurz o výchově dětí
3. lekce: Rozvoj emoční inteligence dětí - Ing. P. Mečkovský M.A.
6. 10.  Jedinci s rozvinutou EQ jsou v životě po všech stránkách úspěšnější. Tato lekce je zaměřena na praktické zkušenosti s aktivitami vedoucími k budování EQ, kterou lze vhodnými postupy rozvíjet.
Vstupné 50 Kč dospělí, hlídání dětí 30 Kč/1 - 3 vlastní děti.

Rodičem ve 21. století – kurz o výchově dětí
4. lekce: Dítě a rizika informačních technologií – L. Poskočilová M.A.
13. 10. Informační technologie jsou nedílnou součástí života už od útlého věku. Kromě výhod však s sebou přináší i rizika. Lekce pojednává o tom, zda a jak lze dítě chránit, jaké jsou nejnovější fenomény.
Vstupné 50 Kč dospělí, hlídání dětí 30 Kč/1 - 3 vlastní děti.

Rodičem ve 21. století – kurz o výchově dětí
5. lekce: Dospívání dětí - Ing. P. Mečkovský M.A.
20. 10. Úvodem lektor vymezí a charakterizuje toto důležité životní období. Dále pojmenuje základní vývojové úkoly dospívajícího. Také bude řeč o tom, jaká je role rodičů dětí v období dospívání.
Vstupné 50 Kč dospělí, hlídání dětí 30 Kč/1 - 3 vlastní děti.

 • Adaptační kurzy před vstupem dítěte do MŠ

kdy: středy 8:30 - 11:30

Školička v Mozaice – ještě je možné přidat se ke kurzu, který pokračuje až do 18. 11. 2019.
V kurzu budeme simulovat režim v mateřské škole (výtvarné, hudební, pohybové a další aktivity) včetně pobytu na zahradě. Rodiče se mezitím mohou dle svých potřeb připravovat na návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené. Jen pro přihlášené! Kapacita omezená.
Cena: 800 Kč/8 lekcí/dítě. Bližší informace a přihlášky Mgr. A. Křížová, krizovaa zavináč zebrik-os.cz, tel.: 605 121 002

 • Vzdělávací a volnočasová setkání s hlídáním dětí
kdy: čtvrtky 17:00 - 19:00

Na kole z Určic až do Gruzie – cestovatelská přednáška D. Kirnera
1. 10. Přijďte si poslechnout zajímavé vyprávění studenta, který minulé prázdniny podnikl pozoruhodnou výpravu. Že o dobrodružství, zážitky a zajímavá setkání nebyla nouze, je nasnadě... Po zhlédnutí prezentace se budete moci houževnatého mladíka v diskuzi zeptat na to, co vás bude zajímat.
Vstupné 50 Kč dospělí, hlídání dětí 30 Kč/1 - 3 vlastní děti.

Ukrajinská kuchyně – činachy a pirohy – kulinářský podvečer s Viktorií Kozakovou
15. 10. Po delší době se vracíme k ukrajinským specialitám. Tentokrát nás ukrajinská rodačka naučí, jak připravit chutné činachy, což je pokrm z fazolí, masa a zeleniny, a také skvělé pirohy z kynutého těsta s bramborovou náplní. Na závěr bude každý účastník podvečera moci uvařené jídlo ochutnat.
Vstupné 50 Kč dospělí, hlídání dětí 30 Kč/1 - 3 vlastní děti.

Ruční výroba mýdla II. – tvořivá dílna s E. Svobodovou
29. 10. Pro velký zájem si zopakujeme zářijovou tvořivku, kde si každý bude moci vyrobit tři druhy mýdla (citronové, jahodové a levandulové), každé si ozdobně zabalit a získat tak originální a praktické dárečky pro své blízké. Veškerý materiál k výrobě bude k dispozici, ovšem je třeba se na dílnu přihlásit, a to do 20. 10.
Vstupné 50 Kč dospělí, hlídání dětí 30 Kč/1 - 3 vlastní děti.

 • Kurzy Cvičení rodičů s batolaty + volná herna
kdy: 25. září - 30. října, 9:00 - 11:45
Přijďte se s dětmi protáhnout a zábavnou formou působit už odmalička proti vadnému držení těla, plochým nohám apod. Jen pro přihlášené! Bližší informace a přihlášky E. Svobodová, tel.: 739 524 805.


VŠECHNY NAŠE AKTIVITY JSOU URČENY ŠIROKÉ VEŘEJNOSTI A KAŽDÝ JE SRDEČNĚ ZVÁN!

Kontakt:

Mozaika – multikulturní centrum
Raisova 1159, Prostějov (mapa)

Jana Rozehnalová, manažerka projektu
telefon:
776 347 021
e-mail:
mozaika zavináč zebrik-os.cz

www stránky: www.zebrik.org

FB: Mozaika - multikulturní centrum


Z důvodu dokumentace projektu je nezbytné, aby se účastníci projektu při příchodu podepisovali do prezenčních listin.
Z průběhu setkání také musí být pořízeny dokumentární fotografie.


Senior-TAXI

SENIOR-TAXI

chce zajistit i těžce pohyblivým seniorům nad 65 let, kteří mají tvalý pobyt v Prostějově, cenově a časově dostupnou dopravu.

Provozní doba

 • pondělí – pátek 6:30 – 14:30

Jak taxi objednat

 • službu si může senior objednat 1-2 dny předem v průběhu celého týdne na telefonním čísle 595 391 141. Objednanou jízdu lze zrušit i mimo provozní dobu.

Cena a podmínky

 • 20 Kč za jednu jízdu
 • Službu je možné využít jen s platnou průkazkou, kterou mu bezplatně vystaví Odbor sociálních věcí Magistrátu města Prostějova, Školní ul. 4, Prostějov (2. Poschodí, dveře č. 320) – při vyřízení je potřebné předložit občanský průkaz a držitelé průkazu ZTP/P také tento průkaz. Průkazka je vystavena obratem.
 • Handikepovaný senior může být přepraven maximálně s jedním doprovodem. Doprovod platbu za převoz nehradí a po doprovodu se nevyžadují žádné identifikační údaje, rovněž nepodepisuje žádný souhlas.

Kam se můžete nechat zavést? Například na náměstí T. G. Masaryka, do nemocnice, Polikliniky Prostějov na Trávnické ulici, k obvodním, praktickým a odborným lékařům pro dospělé v rámci Prostějova a včetně městských částí, na Českou poštu a to do všech městských částí a pochopitelně i na úřady na území města Prostějova. Také na hřbitov, do domovů pro seniory a do zařízení poskytovatelů registrovaných sociálních služeb ve městě Prostějově.

Taxi je označené logem provozovatele:

 

Provozovatel:

Komfort Logistik s. r. o., Ostrava – Slezská Ostrava

ul. Obrovského 1877/17, Slezská Ostrava, 710 00
telefon:
+420 595 391 137
e-mail:
info zavináč komfortlogistik.cz
www stránky:
www.taxikomfort.cz/senior-taxi

 

zdroj: Radniční listy

Pojízdný úřad

Pojizdny urad

Podrobnější informace najdete na stránkách města Prostějov - Pojízdný úřad.

Recyklace a odpady

Kontejnery na drobný elektroodpad

Do těchto kontejnerů můžete vyhodit například nepotřebné klávesnice a myši, staré audiopřehrávače, rádia nebo mobilní telefony, vybité baterie a monočlánky, elektronické hračky.

Umístění kontejnerů v Prostějově:

 • Domamyslice - křižovatka ulic Domamyslická a Žitná - točna MHD - u kontejnerového hnízda na třídění odpadu
 • Čechovice - Čechovická ulice - u parčíku - u kontejnerového hnízda na třídění odpadu
 • Krasice - Vícovská ulice - u dětského hřiště - u kontejnerového hnízda na třídění odpadu
 • Václava Špály - u kontejnerového hnízda na třídění odpadu mezi domy č. 1 a 2
 • Neumannovo náměstí - u kontejnerového hnízda na třídění odpadu
 • křižovatka ulic Rejskova a Vápenice - u kontejnerového hnízda na třídění odpadu
 • sídliště Šárka - dům č. 32 - naproti restauraci - u kontejnerového hnízda na třídění odpadu
 • křižovatka ulic Tylova a Libušinka - u kontejnerového hnízda na třídění odpadu
 • Bohumíra Šmerala u firmy Pfaff servis - u kontejnerového hnízda na třídění odpadu
 • Vrahovice - sídliště Svornosti - mezi domy č. 9 - 11 - u kontejnerového hnízda na třídění odpadu
 • Vrahovice - Kyjevská - Trpinky - u kontejnerového hnízda na třídění odpadu

Větší elektrospotřebice (televize, počítače, audiotechniku apod.) odevzejte do sběrného dvora v Průmyslové ulici (mapa) nebo U sv. Anny (mapa)

Kontejnery na sběr starého oblečení

Město Prostějov se rozhodlo připojit k městům, v nichž je možno separovat i obnošené šatstvo, a nechalo rozmístit specielní kontejnery na oděvy. Tyto kontejnery naleznete:

 • Antonína Slavíčka 2
 • Jana Zrzavého 2
 • Cyrila Boudy 2
 • Kpt. O. Jaroše 17
 • J.V.Myslbeka x Švýcarská
 • Finská 12
 • Finská 1
 • Sídliště svobody u mateřské školy, blok 18
 • Sídliště svobody 19/72
 • Sídliště svobody 8/26
 • Domamyslice u samoobsluhy
 • Čechovice
 • Vrahovice-Trpínky
 • Sídliště Svornosti – 2 kontejnery
 • Sídliště E.Beneše

Kontejnety rozmístila firma REVENGE a.s., která se sváží staré oděvy, třídí je a dále využívá. Oblečení třídí, a z 400 až 500 tun měsíčně se podaří 50% oblečení zachránit, tak aby mohlo posloužit svému původnímu účelu. Dalších 35% se zpracuje pro průmyslové využití. Zbylých 15% je zatím odpad, který se termicky zhodnocuje.

Bioodpad

Od soboty 19. listopadu 2011 zahájí A.S.A. TS ve městě Prostějově svoz biologického odpadu, a to dle seznamu ulic, do nichž byly bionádoby zapůjčeny občanům. Následné svozy proběhnou vždy v sobotu jednou za dva týdny, v době od 7:00 do 12:00 hodin. Nádoba musí být umístěna na adrese svozu komunálního odpadu (venku), nikoliv například na zahradě.

Co ukládat do bionádob?

Do bionádob patří tráva, drny, listí, jehličí, zbytky rostlin, kořeny a listy zeleniny, shrabky ze záhonů a trávníků, zemina z květináčů, odpad z řezu keřů i stromů (nastříhaný či štěpkovaný), kusové dřevo včetně přirostlé kůry, nepřirostlá kůra, seno, sláma, piliny, zbytky zeleniny, ovoce, odpad z kuchyně rostlinného původu, spadané ovoce (prokládat trávou a řezem z keřů), pytlíky od čaje, kávová sedlina a skořápky z vajec.

Co do bionádob nepatří?

Tekuté zbytky jídel, oleje, odpad z kuchyně živočišného původu, maso, kosti, uhynulá zvířata, biologicky nerozložitelné a jiné odpady.

 

zdroj: www.mestopv.cz

aktualizováno: 13. 11. 2011

Finanční poradenství

Milan Kapec   

Brodek u Konice - Lhota u Konice 91, 79845
telefon: 582 391 122
e-mail: milankapec zavináč volny.cz

Nabídka ekonomického a daňového poradenství.

Vopelka Jiří

Jesenec 70, 79853, Jesenec
telefon:
582 397 016

Poradenství v oblasti financí a investic.

Taxan s.r.o.

Bezručova 40, 79841, Kostelec na Hané
telefon:
582 373 977
e-mail:
obchod zavináč taxan.cz
www stránky:
www.taxan.cz

Finanční poradenství

NejFin Prostějov spol. s r.o.

Vrahovická 504/148, Prostějov, 79811
telefon: 774 447 580
e-mail: finance zavináč nejbydleni.eu
www stránky: www.nejfin.eu

Zaměření na financování nemovitostí.

LEVION CONSULTING s.r.o.

Prostějov
telefon: 608 372 283
e-mail: levionconsulting zavináč insia.com
www stránky: www.insia.cz

Finanční poradce INSIA a.s. - pojištění, stavební spoření, hypotéky.

AC CORPORATE, a.s.

Kostelní 15, Prostějov, 79601
telefon: 582 330 855
e-mail: dudikova zavináč accorp.cz
www stránky: www.accorp.cz

Finanční poradenství a pojišťovnictví.

Taxan s.r.o.

Milíčova 2642, Prostějov, 79601
telefon: 582 336 478
e-mail: obchod zavináč taxan.cz
www stránky: www.taxan.cz   

Účetní kancelář.

Czech Real Consulting, spol. s r.o.

Pernštýnské nám. 178/6, 796 01, Prostějov
telefon:
777 710 280, 777 710 285

Poskytování podnikatelského, finančního, organizačního a ekonomického poradenství.

Česká pojišťovna - Finanční poradce - Pavel Jiříček

Budovcova 2649/8, 79601, Prostějov
telefon:
582 337 744
e-mail:
paveljiricek zavináč paveljiricek.cz
www stránky:
www.paveljiricek.cz

E-konzultant finančního poradenství.

Ing. Milan Hrubý

Karafiátová 308, Prostějov, 769604
telefon: 606 733 100, 582 362 426
e-mail: milanhruby zavináč tiscali.cz

Ing. Olga Raidová

Česká 881/11, Prostějov, 79601
telefon:
582 340 203
e-mail:
mbi.pv zavináč volny.cz

Salve Finance, a.s.

Sádky 4, Prostějov, 79601
telefon: 582 334 559
e-mail: office zavináč salvefinance.cz
www stránky: www.salvefinance.cz

Nezávislá licencovaná společnost ČNB s mnohaletou zkušeností ve finančním sektoru, poskytuje finanční poradenství a související služby.

Mapros Servis, s.r.o.

Hlaváčkovo náměstí 1, 79601, Prostějov
telefon: 582 336 575

Obchodní poradenství.

Partners  

pobočky:
Plumlovská 562/60
Prostějov, Svatoplukova 47
telefon:
800 636 363
e-mail: info zavináč partners.cz
www stránky: www.partners.cz

Poradenství v oblasti osobních financí.

PT partner, s.r.o.

Rozhonova 2331/10, Prostějov, 79601
telefon:
582 335 480
e-mail:
ptleasing zavináč prostejov.cz

Poskytování poradenství v oblasti zakládání firem a zpracování podnikatelských záměrů. Zajištění úvěrových zdrojů a státních dotací.

SMS finanční poradenství, a.s.

Svatoplukova 53, 79601, Prostějov
telefon:
603 541 704
e-mail:
grossova zavináč sms-as.eu
www stránky:
www.sms-as.eu

SOPHIA FINANCE

Poděbradovo náměstí 11, 79601, Prostějov
telefon:
587 203 080
e-mail:
prostejov zavináč sophia.cz
www stránky:
www.sophia.cz/prostejov

Úřední hodiny: Po-Čt: 9:00-18:00 Pá: 9:00-17:00

Šimek Jaroslav

Žižkovo náměstí 86/7, Prostějov, 79601
telefon:
582 337 337

Věra Bernátková

Vrahovická 4443/41b, Prostějov, 79601
telefon:
582 332 426
e-mail:
vera.bernatkova zavináč centrum.cz

Úřední hodiny: Po-Pá: 8:00-15:00

Weida, s.r.o.

Krasická 61, 79601, Prostějov
e-mail:
weida zavináč volny.cz
www stránky:
www.weida.cz

Společnost Weida, s.r.o poskytuje především audit, daňové poradenství a účetnictví.

ZFP akademie,a.s.

regionální kanceláře:
Hlaváčkovo náměstí 217/1, Prostějov, 79601
Šlikova 4, 79601 Prostějov
telefon:
582 332 248
www stránky:
www.zfpa.cz

Stavební spoření, hypoteční úvěry, penzijní připojištění, životní pojištění, daňové úlevy, pojištění majetku investování.

Znalecký a oceňovací ústav s.r.o.

Přemyslovka 3, 79602, Prostějov
telefon:
582 334 822
e-mail:
ustav zavináč znalecky.cz
www stránky:
www.znalecky.cz

Konto, v.o.s.

Plumlovská 84, Prostějov, 79601
telefon: 582 340 957, 384 794 630

Finanční poradenství.

MAP Consulting

Partyzánská 3, Prostějov, 79601
telefon: 775 731 617, 777 980 034
e-mail: m.plachy zavináč mapconsulting.cz
www stránky: www.mapconsulting.cz

Účetní, daňové a finanční poradenství.

Axa, a.s. 

Poděbradovo nám. 2a, Prostějov, 79601
telefon: 602 566 239
www stránky: www.axa.cz

 

Použité zdroje:
uvedené www stránky
www.zlatestranky.cz
www.firmy.cz

Lidská práva (organizace v regionu)

Charita Konice

Zahradní 690, Konice, 798 52 (mapa)
telefon: 582 396 217
e-mail: info zavináč konice.charita.cz
www stránky: www.konice.charita.cz

Poskytuje tyto služby:

 •     Pečovatelská služba
 •     Zdravotní ošetřovatelská služba
 •     Půjčovna kompenzačních pomůcek
 •     Dům pokojného stáří Bohuslavice
 •     Klub seniorů Srdíčko
 •     Mateřské centrum Srdíčko - služba rodinám
 •     Pomoc v nouzových životních situacích
 •     Duchovní doprovázení

Občanské sdružení Patříme k sobě   

Dřevnovice 59, Nezamyslice, 798 26 (mapa)
telefon: 603 339 029
e-mail: patrimeksobe zavináč seznam.cz
www stránky: www.patrimeksobe.cz

Organizace věnující se zdravotně handikepovaným.
Posláním sdružení je integrace mentálně a tělesně postižených osob do majoritní společnosti, nad rámec, který je jim schopen poskytnout Ústav sociální péče a stát, popularizace dobrých výsledků práce sdružení na veřejnosti a osvětová činnost mezi širokou veřejností.

Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v ČR, Klub "Radost"

Barákova 23, Prostějov, 796 01 (mapa)
telefon: 582 368 551
e-mail: klubradost zavináč volny.cz
www stránky: www.klubradost.eu

Organizace věnující se zdravotně handikepovaným.

Člověk v tísni, o.p.s.

Rostislavova 26, Prostějov, 796 01 (mapa)
telefon: 777 787 947
e-mail: pavlina.kolarikova zavináč clovekvtisni.cz
www stránky: www.clovekvtisni.cz/olomouc

Organizace věnující se právu menšin.
Terénní sociální práce zahrnuje především sociální a právní poradenství, dále pracovní poradenství a také sociální asistenci v trestním řízení.

Charita Prostějov

Martinákova 9, Prostějov, 796 01 (mapa)
telefon: 582 344 524
e-mail: info zavináč prostejov.charita.cz
www stránky: www.prostejov.charita.cz

Organizace věnující se zdravotně handikepovaným a seniorům.
Charita Prostějov poskytuje tyto služby: duchovní služba, denní stacionář, humanitární pomoc, charitní šatník, chráněné bydlení, odlehčovací služba, pečovatelská služba, zdravotní služba.

Národní institut pro integraci osob s omezenou schopností pohybu a orientace České republiky, o.s.

Kostelecká 17, Prostějov, 796 01 (mapa)
telefon: 736 127 871
www stránky: www.nipi.cz

Organizace věnující se osobám s omezenou schopností pohybu a orientace.

Občanské sdružení LIPKA

Tetín 1506/1, Prostějov, 796 01 (mapa)
telefon: 582 360 295
e-mail: cekalova zavináč oslipka.cz
www stránky: www.oslipka.cz

Organizace věnující se zdravotně handikepovaným.

Pomocná ruka, z.s.

Školní 32, Prostějov, 796 01 (mapa)
telefon: 582 335 251
e-mail: osruka zavináč osruka.cz
www stránky: www.osruka.cz

Organizace věnující se zdravotně handikepovaným.
Organizace rozvíjí svou činnost ve prospěch starých, chronicky nemocných, zdravotně postižených a handicapovaných občanů v regionu Prostějov a poskytuje tyto služby: osobní asistenční služba, krátkodobá asistence v náhle vzniklých situacích, bezplatné základní sociální poradenství.

Podané ruce - osobní asistence

Budovcova 4091/10, 798 11 Prostějov (mapa)
telefon: 582 333 974
e-mail: osa.prostejov zavináč podaneruce.eu
www stránky: www.podaneruce.eu

Organizace věnující se zdravotně handikepovaným a seniorům. Tato organizace vznikla za účelem podpory integrace handicapovaných lidí do společnosti na základě narovnání příležitostí. Pro naplnění tohoto cíle provádí především poskytování služeb osobní asistence.

Romodrom o.p.s.

Vápenice 2948/31, Prostějov, 796 01 (mapa)
telefon: 776 115 034
e-mail: marjanabrativnyk zavináč romodrom.cz

Hradčany 12, Hradčany - Kobeřice, 798 07 (mapa)
telefon: 774 792 311
e-mail: danielaheczkova zavináč romodrom.cz

www stránky: www.romodrom.cz

Prosazování práv a integrace osob ohrožených sociálním vyloučením.
Organizace nabízí sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, podporuje vzdělání, poskytuje pomoc při hledání zaměstnání a při problémech s dluhy a zajišťuje komunikaci s úřady.

Sjednocená org. nevidomých a slabozrakých - obl. odb. Prostějov

Svatoplukova 15, Prostějov, 796 01 (mapa)
telefon: 775 138 112
e-mail: prostejov-odbocka zavináč sons.cz
www stránky: www.sons.cz/prostejov

Organizace věnující se zdravotně handikepovaným.

Sociální služby Prostějov, p.o.

Pod Kosířem 27, Prostějov, 796 01 (mapa)
telefon: 582 345 683
e-mail: m.liskova zavináč sospv.cz
www stránky: www.sospv.cz

Organizace věnující se zdravotně handikepovaným a seniorům.
Organizace poskytuje pečovatelskou službu a denní stacionář pro osoby s mentálním postižením starší 18 let.

Svaz tělesně postižených v České republice z. s.

Kostelecká 17, Prostějov, 796 01 (mapa)
telefon: 588 008 095
e-mail: stp.os.pv zavináč seznam.cz
www stránky: stp-prostejov.webnode.cz

Organizace věnující se zdravotně handikepovaným a seniorům.

TyfloCentrum Olomouc o.p.s.

Kostelecká 17, Prostějov, 796 01 (mapa)
telefon: 730 870 761, 588 507 084
e-mail: znojilova zavináč tyflocentrum-ol.cz
www stránky: www.tyflocentrum-ol.cz

Organizace věnující se zdravotně handikepovaným.

Žebřík, z.s. - Centrum podpory cizinců

Vrahovická 83, Prostějov, 796 01 (mapa)
telefon: 581 111 550
e-mail: cpc zavináč zebrik-os.cz
www stránky: www.procizince.cz

Organizace věnující se cizincům.
Centrum podpory cizinců je informační a poradenské středisko pro podporu integrace cizinců. Cílová skupina projektu jsou: cizinci s dlouhodobým či trvalým pobytem v prostějovském regionu, prioritně imigranti z východoevropských zemí.

 

 

Použité zdroje: uvedené www stránky

Poradna při finanční tísni Prostějov

Magistrát města Prostějova zavedl v roce 2013 novou bezplatnou sociální službu, a to bezplatné poradenství občanům, kteří jsou ve svízelné situaci, nemohou platit své dluhy a hrozí jim exekuce. Tato služba funguje od 27. března 2013, a najdete ji na Odboru sociálních věcí Magistrátu města Prostějova, Školní ulice č. 4 (mapa), ve druhém poschodí, dveře č. 328 v zasedací místnosti. Schůzku je možno dohodnout na telefonu 595 532 740.

Posláním této organizace je kvalitní a účinná poradenská činnost pro občany ve finanční tísni v hrozící či existující platební neschopnosti nebo v exekuci a pomoc při podání návrhu na oddlužení.

Kdo může poradnu využít?

 • všichni, kdo se zamýšlí zadlužit, tj. uvažují o půjčce, úvěru apod.
 • ti, jimž hrozí platební neschopnost (insolvence), tedy jezřejmé, že v důsledku nepředvídané změny životní situace nebudou schopni splácet své dluhy řádně a včas
 • ti, kteří se v platební neschopnosti již ocitli, tj. po určitou dobu jsou v prodlení se splácením svých dluhů
 • organizace, které poskytují poradenské či sociální služby a mají zájem na konzultaci konkrétního případu nebo na přednášce či školení zaměstnanců nebo klientů.

Bezplatnou sociální službu poradenského centra mohou klienti využít každý měsíc v rozsahu dvou hodin.

Od svého otevření pomáhali pracovníci klientům v otázkách oddlužení (osobní bankrot), řešili insolvenční návrhy, exekuce, platební rozkazy, rozhodčí doložky, nedobrovolné dražby, podílové vlastnictví nemovitostí (a práva a povinnosti s tím spojené), dělení dluhů a majetku před rozvodem, práva a povinnosti exekutora, dluhy manžela a jeho možné oddlužení, a odstoupení od smlouvy, novelizace insolvenčního zákona od 1. 1. 2014 – změny pro podnikatele, vyjádření k žalobě, výpočet úroků ke stávajícím dluhům.

V případě konzultace (osobní, telefonické, elektronické) ohledně platební neschopnosti nebo oddlužení-osobního bankrotu je vhodné, aby klient měl připraven přehled o veškerých svých závazcích (věřitelé a výše jednotlivých závazků, kolik zbývá doplatit, jaké je RPSN) a sečtenu celkovou výši všech svých závazků (dluhů). Nerozlišuje se, zda je nějaký závazek řádně splácen či ne – jedná se o celkový a vyčerpávající přehled vč. např. nehrazeného nájmu, výživného, dlužných pokut dopravním podnikům atd.

V případě, že nás kontaktujete písemně, nezapomeňte prosím uvést své jméno a příjmení, vaši adresu a pokud možno i telefonické spojení (s uvedením, zda se jedná o tel. soukromý či do zaměstnání).

„Jedná se o neziskovou, nestátní a nekomerční obecně prospěšnou společnost Poradna při finanční tísni, o.p.s., která poskytuje bezplatné poradenství spotřebitelům, a to zejména v situaci, kdy v důsledku změny své životní situace nemohou řádně platit své dluhy. Také poradí lidem, jak se lze zadlužit zodpovědně, a tím předejít problémům s řádným a včasným splácením dluhů,“ říká bývalá náměstkyně primátora Alena Rašková.

Otevírací hodiny

Otevírací doba je každá čtvrtá středa od 13.30 do 16.00.
Do Prostějovské poradny je nutné se předem objednat na telefonním čísle 595 532 740.

Kontakt

Poradna při finanční tísni, o.p.s. - II. poschodí - odbor sociálních věcí, Školní 4, Prostějov

telefon: (+420) 595 532 740
zelená linka:
800 722 722 (v provozu každý pracovní den od 8:00 do 17:00 hodin)
e-mail:
poradna zavináč financnitisen.cz


zdroj: www.prostejov.eu; www.financnitisen.cz;

Mimořádné události (pohotovost, policie, hasiči)

Celorepublikové informace o zdravotnických pohotovostních zařízeních:
www.prvnipomoc.cz
www.prvni-pomoc.info

Seznam zubních pohotovostí v ČR:
www.dent.cz - pro veřejnost - přehled zubních pohotovostí.

Hasiči

Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, požární stanice Konice

Hřbitovní 635, 79852, Konice
telefon: 950 776 011
e-mail: katerina.mazalova zavináč hzsol.cz
www stránky: www.hzsol.cz - požární stanice Konice

Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, požární stanice Prostějov

Wolkerova 6, 79601, Prostějov
telefon: 950 775 011
e-mail: ivo.jahn zavináč hzsol.cz
www stránky: www.hzsol.cz - požární stanice Prostějov

Okresní sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Prostějov

Wolkerova 6, 79601, Prostějov
telefon: 950 775 139
e-mail: osh-pv zavináč quick.cz
www stránky: www.dh.cz

 

Použité zdroje:
uvedené www stránky

Lékárny

Výdej léků ve zdravotnickém středisku - Lékárna U černého orla, spol. s r.o.

Prostějovská 88, Bedihošť, 79821 (mapa)
telefon: 582 368 473
e-mail: lek.novy.dum zavináč volny.cz
www stránky: www.lekarna-novydum.cz/index.php?nid=5765&lid=CZ&oid=836705

Lékárna Brodek, Lékárna Konice s.r.o.

Brodek u Konice 328, Brodek u Konice, 79846 (mapa)
telefon: 582 331 294
e-mail: lekarna.brodek zavináč iol.cz

Lékárna

Zámecká 370, Brodek u Prostějova, 79807 (mapa)
telefon: 582 370 005
e-mail:
birasovaji zavináč seznam.cz

Lékárna Nový dům, spol. s r.o.

Ruská 289, Čelechovice na Hané, 79816 (mapa)
telefon: 582 373 408
e-mail: lek.novydum zavináč volny.cz

Výdejna léků a zdravotnických potřeb

Doloplazy 50, 79826 (mapa)
telefon: 777 639 360
e-mail: petr.housa zavináč gmail.com
www stránky: www.lekarny.zdravcentra.cz/nemcice.n.h

Lékárna Konice s.r.o.

Masarykovo náměstí 40, Konice, 79852 (mapa)
telefon: 582 396 560
e-mail: lekarna.konice zavináč iol.cz
www stránky: http://lekarny.zdravcentra.cz/konice

Lékárna s rozšířenou pracovní dobou včetně sobot.

FARMAKAT s.r.o., Nová lékárna

Masarykovo náměstí 65, Konice, 79852 (mapa)
telefon: 582 397 493
e-mail: lekarnakonice zavináč quick.cz
www stránky: http://www.konice.cz/showdoc.do?docid=2584

Lékárna Kostelec

Boženy Němcové 846, Kostelec na Hané, 79841 (mapa)
telefon: 582 373 218
e-mail: josef.svoboda zavináč cbox.cz
www stránky:  
http://lekarny.zdravcentra.cz/kostelec

Lékárna s rozšířenou pracovní dobou včetně sobot.

Lékárna Plumlov, s.r.o. - výdejna léčiv a PZT

Mostkovice 239, 79802 (mapa)
telefon: 582 364 188
e-mail: j.linhartova zavináč post.cz
www stránky: www.lekarny.zdravcentra.cz/plumlov

Lékárna Němčice n/H.

Sokolská 522, Němčice nad Hanou, 79827 (mapa)
telefon: 582 386 780
e-mail: petr.housa zavináč gmail.com
www stránky: http://lekarny.zdravcentra.cz/nemcice.n.h

Lékárna s rozšířenou pracovní dobou včetně sobot.

Lékárna

1. máje 12, Nezamyslice, 79826 (mapa)
telefon: 582 388 145
e-mail: stenickovi zavináč seznam.cz

Lékárna Plumlov s.r.o.

Na Stráži 548, Plumlov, 79803 (mapa)
telefon: 582 393 705
e-mail: j.linhartova zavináč post.cz
www stránky: www.lekarny.zdravcentra.cz/plumlov

Lékarna AGEL

Mathonova 291/1, Prostějov, 79604 (mapa)
telefon: 582 315 128
e-mail: jindra.zendulkova zavináč nempv.cz
www stránky: www.nempv.cz

Lékárna Centrum zdraví, s.r.o.

Vodní 4545/25, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 335 138
e-mail: lekarnacz zavináč centrum.cz

Česká lékarna a.s., Dr. Max Lékárna

Konečná 441/25, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 400 325
e-mail: prostejov2 zavináč drmax.cz
www stránky: www.drmax.cz

Lékárna s rozšířenou pracovní dobou včetně sobot a nedělí.

Česká lékárna a.s., Dr. Max Lékárna

Okružní 4262/10, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 349 528
e-mail: prostejov zavináč drmax.cz
www stránky: www.drmax.cz

Lékárna s rozšířenou pracovní dobou včetně sobot a nedělí.

Česká lékárna a.s., Dr. Max Lékárna

Plumlovská 4210/104, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 337 383
e-mail: prostejov3 zavináč drmax.cz
www stránky: www.drmax.cz

Lékárna s rozšířenou pracovní dobou včetně sobot a nedělí.

Lékárna Haná, s.r.o.

sídl. Svobody 3576/77, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 342 631
e-mail: lekarnahana zavináč volny.cz

Lékárna s rozšířenou pracovní dobou včetně sobot.

Lékárna Harmonia

Janáčkova 4266/13, Prostějov, 79811 (mapa)
telefon: 582 335 729
e-mail: prostejov zavináč lekarnaharmonia.cz
www stránky: www.lekarnaharmonia.cz

Lékárna s rozšířenou pracovní dobou včetně sobot a nedělí.

Lékárna Karlov

Karlov 2389/1, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 342 908
e-mail: info zavináč lekarnakarlov.cz
www stránky: www.lekarnakarlov.cz

RIVAPA, s.r.o. - Lékárna Centrum

Trávnická 2198/2, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 333 741
e-mail: rvesely zavináč mbox.vol.cz
www stránky: www.veselalekarna.cz

RIVAPA, s.r.o. - Lékárna E. Beneše

Olomoucká 4181/57, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 366 730
e-mail: benes zavináč veselalekarna.cz
www stránky: www.veselalekarna.cz

Lékárna Šárka, SPEA Olomouc, s.r.o.

Šárka 4360/23, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 334 021
e-mail: lekarna.sarka zavináč spea.cz
www stránky: www.spea.cz

Lékárna U Černého orla, spol. s r.o. - Lékárna Nový dům

náměstí T. G. Masaryka 18, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 345 831
e-mail: lek.novy.dum zavináč volny.cz
www stránky: www.lekarna-novydum.cz

Lékárna s rozšířenou pracovní dobou včetně sobot.

Lékárna U Černého orla, spol. s r.o.

náměstí T. G. Masaryka 111/6, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 345 003
e-mail: jpms zavináč volny.cz
www stránky: www.ucernehoorla-lekarna.cz

Lékárna s rozšířenou pracovní dobou včetně sobot.

Lékárna U Hlavního nádraží

Janáčkova 4172/10, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 331 980
e-mail: lekarnapv zavináč seznam.cz
www stránky: www.lekarny.com/l_pro003.html

Lékárna U SVATÉHO PETRA

Petrské náměstí 2161/5, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 331 657, 582 331 737
e-mail: usvpetra zavináč volny.cz

Jana Kašparová - lékárna s.r.o., Lékárna U vlaštovky

Kravařova 191/2, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 339 638
e-mail: uvlastovky zavináč volny.cz

Lékárna s rozšířenou pracovní dobou včetně sobot.

Jana Kašparová - lékárna s.r.o., Lékárna U Vlaštovky

Svatoplukova 1643/1, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 607 165 907
e-mail: janalangerova.vl zavináč seznam.cz

Lékárna s rozšířenou pracovní dobou včetně sobot.

Lékárna Konice, s.r.o. - výdejna léčiv a PZT

Protivanov 31, 79848 (mapa)
telefon: 582 396 277

 

Použité zdroje:
www.mzcr.cz, www.sukl.cz, Registr zdravotnických zařízení, www.zlatestranky.cz a uvedené www stránky

Nemocnice

Středomoravská nemocniční a.s., Nemocnice Prostějov

Mathonova 291/1, Prostějov, 79604 (mapa)
telefon: 582 315 111
www stránky: www.nempv.cz

Zdravotnické centrum, s.r.o.

Trávnická 2, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 528 330 644
www stránky: www.zdravotnickecentrum.cz

 

Použité zdroje: 
uvedené www stránky

Pohotovost

Pohotovost pro dospělé – LSPP – Nemocnice Prostějov

Mathonova 291/1, Prostějov, 79604 (mapa)
telefon: 582 315 550
www stránky: https://nemocniceprostejov.agel.cz/pracoviste/ambulance/lps/pro-dospele.html

Lékařská pohotovost pro dospělé je umístěna ve vstupní hale nemocnice, blok E, vstup E1 (přízemí, vedle kantýny).

ordinační hodiny:
Po-Pá: 16.00-22.00 hod.
So, Ne, svátky: 8.00-22.00 hod.

V době mimo běžnou pracovní dobu poskytujeme první pomoc pacientům:

 • u kterých došlo ke vzniku akutního onemocnění
 • zhoršení již probíhajícího onemocnění, kdy lze důvodně předpokládat nutnost zahájení léčby v čase kratším, než je možná návštěva u příslušného ošetřujícího lékaře.

Pacienti, u kterých došlo k náhlému poranění či úrazu, jsou ošetření na ambulanci traumatologie.

Co s sebou:

 • osobní doklady - platný občanský průkaz a platnou kartu zdravotní pojišťovny
 • hotovost na úhradu regulačních poplatků
 • seznam léků, které aktuálně užíváte

Pokud je pacient odeslán k dalšímu odbornému vyšetření (interna, chirurgie, neurologie, TRN, infekční, gynekologie), je regulační poplatek vybrán až v odborných ambulancích. Pacient musí předložit průkaz zdravotní pojišťovny a případně rozpis užívání léků.

Dětská pohotovost – LSPP – Nemocnice Prostějov

Mathonova 291/1, Prostějov, 79604 (mapa)
telefon: 582 315 427 
www stránky: https://nemocniceprostejov.agel.cz/pracoviste/ambulance/lps/pro-deti-a-dorost.html

Dětská pohotovost (LSPP) je umístěna v budově dětského oddělení (blok D, vstup D1) – v 1. patře, telefon: 582 315 409

ordinační hodiny: 
Po-Pá: 16.00-21.00 hod.
So, Ne, svátky: 8.00-20.00 hod.

Mimo tuto dobu jsou dětští pacienti ošetřováni ve 2. patře (na ambulanci u dětského oddělení):

Oční pohotovost – LSPP – Nemocnice Prostějov

Mathonova 291/1, Prostějov, 79604 (mapa)
telefon:
 582 315 510
www stránky: https://nemocniceprostejov.agel.cz/pracoviste/ambulance/ocni-ambulance/ocni-ambulance.html

Oční pohotovost je umístěna na Očním oddělení (blok F, vstup F) – budova vedle stravovacího provozu.

ordinační hodiny: 
Po-Pá: 7.00-15.30 hod.

Akutní případy jsou mimo výše uvedené ordinační hodiny směřovány do Fakultní nemocnice Olomouc - Oční klinika, I. P. Pavlova 6.

Denní Zubní­ ordinace a zubní­ pohotovost F-centrum 

Melantrichova 21, Prostějov, 796 01 (mapa)
telefon:
588 882 294, 734 421 260
e-mail:
stomatologie zavináč fcentrum.cz
www stránky:
http://fcentrum.cz/

Zubní pohotovost na našich zubních klinikách slouží pro všechny pacienty, kteří se telefonicky objednají, nebo přijdou osobně na kliniku. S bolestí zubů budou tentýž den ošetřeni - neznamená to však okamžitě a přednostně - dle možností zubních lékařů. Po 15.00hod. bude pacientům účtován pohotovostní příplatek 90Kč. 

ordinační hodiny:
Po-Pá: 7-12 hod

Pobočka v kostelci na Hané:
APEX medical centrum s.r.o.
Sportovní 898, Kostelec na Hané

telefon: +420 582 373 213, +420 777 105 592
ordinační hodiny: 
Po-Pá: 8-18 hod 

Zubní pohotovost – LPS – Fakultní nemocnice Olomouc

I. P. Pavlova 6, Olomouc, 77900 (mapa)

telefon: 588 441 111, 588 444 552
www stránky: www.fnol.cz/LSPP.asp

Zubní pohotovst je umístěna v budově Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie v areálu FNOL (viz orientační plán).

ordinační hodiny: 
Po-Pá: 8.00-12.30 hod, 15.00-7.00 hod
So, Ne, svátky: 7.00-7.00 hod. (24 hod.)

Z provozních důvodů (sterilizace, úklid) v době od 5.00 do 7.15 hodin a od 12:30 do 15:00 ošetřujeme jen akutní stavy – úrazy, krvácení.

 

Použité zdroje: 
uvedené www stránky,

Policie

www stránky Policie České republiky: www.policie.cz

Policie České republiky - Obvodní oddělení Konice

Masarykovo náměstí 36, 79852, Konice
telefon: 974 781 711
e-mail: pvoopkonic zavináč mvcr.cz

Městská policie Konice

Masarykovo náměstí 28, 79852, Konice
telefon: 582 396 367, 607 518 319, 602 933 675, 725 540 695
e-mail: mpol zavináč konice.cz

Úřední hodiny:
Po-St 8:00-12:00 a 13:00-15:00,
i mimo úřední hodiny se občané mohou obracet na strážníky ve všedních dnech mimo pátek v době 7:00-15:00,
v naléhavých případech volejte na uvedená mobilní čísla i mimo pracovní dobu.

Městská policie Kostelec na Hané

Sportovní 797, 79841, Kostelec na Hané
telefon: 606 214 092
e-mail: mupolicie zavináč kostelecnh.cz

Policie České republiky - Obvodní oddělení Němčice nad Hanou

Tyršova 546, 79827, Němčice nad Hanou
telefon: 582 386 033, 974 781 721
e-mail: pvoopnnh zavináč mvcr.cz

Policie České republiky - Obvodní oddělení Plumlov

Tyršovo náměstí 160, 79803, Plumlov
telefon: 974 781 731
e-mail: pvoopplum zavináč mvcr.cz

Městská policie Prostějov

Havlíčkova 2953/4, Prostějov, 79640
telefon: 582 402 222, 608 333 990

Policie České republiky - Dopravní inspektorát v Prostějově

Havlíčkova 3384/16b, Prostějov, 79677
telefon: 974 781 250
e-mail: pvdi zavináč mvcr.cz

Policie České republiky - Obvodní oddělení Prostějov 1

Újezd 12, Prostějov, 79677
telefon: 974 781 651
e-mail: pvoop1 zavináč mvcr.cz

Policie České republiky - Obvodní oddělení Prostějov 2

Karolíny Světlé 8, Prostějov, 79677
telefon: 974 781 701
e-mail: pvoop2 zavináč mvcr.cz

Policie České republiky - Oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Prostějov

Aloise Krále 2655/3, 79677, Prostějov
telefon: 974 781 300
e-mail: orpvkr zavináč mvcr.cz

Policie České republiky - Personální pracoviště Prostějov

Havlíčkova 2937/12, 79677, Prostějov
telefon:
974 781 400
e-mail: orpvkr zavináč mvcr.cz

Policie České republiky - Preventivně informační skupina Prostějov

Havlíčkova 2937/12, 79677, Prostějov
telefon:
974 781 207
e-mail: orpvpis zavináč mvcr.cz

Policie České republiky - Skupina vnitřní kontroly Prostějov

Havlíčkova 2937/12, 79677, Prostějov
telefon: 974 781 200
e-mail: orpsvk zavináč mvcr.cz

Policie České republiky - Služba kriminální policie a vyšetřování Prostějov

Havlíčkova 2937/12, 79677, Prostějov
telefon:
974 781 319
e-mail: orpvkpok zavináč mvcr.cz

Policie České republiky - Územní odbor

Újezd 1658/12, 796 01 Prostějov
telefon: 974 781 230
e-mail: orpvkr zavináč mvcr.cz

 

Použité zdroje:
www.policie.cz
www.konice.cz
www.kostelecnh.cz
www.prostejov.eu

Náhradní rodinná péče

Organizace náhradní rodinné péče

Odbor sociálních věcí - Městský úřad Konice

Na Příhonech 405, 79852, Konice
telefon: 582 401 471
e-mail: hana.koudelkova zavináč konice.cz
www stránky: www.konice.cz - Odbor sociálních věcí

Odbor sociální, vnitřních věcí a kultury - Městský úřad Němčice nad Hanou

Palackého náměstí 3, 79827, Němčice nad Hanou
telefon: 582 302 320
e-mail: bosakova zavináč nemcicenh.cz
www stránky: www.nemcicenh.cz

Fond ohrožených dětí Prostějov

Budovcová 6, 79601, Prostějov
telefon: 582 331 668
e-mail: fod.prostejov zavináč fod.cz
www stránky: www.fod.cz

Kontaktní hodiny:
Po 8:00 - 17:30

Městský úřad Prostějov - Odbor sociálních věcí

Školní 4, 79601, Prostějov
telefon: 582 329 301, 582 329 550
e-mail: odbor_soc zavináč prostejov.eu
www stránky: www.prostejov.eu

 

Použité zdroje:
uvedené www stránky

Ústavní péče

Dům na půli cesty Dobromilice

Dobromilice 40, 79825, Dobromilice
telefon: 585 221 427
e-mail: pestouni.olomouc zavináč cmail.cz
www stránky: home.tiscali.cz/dumdobromil

Dětský domov Konice

Vrchlického 369, 79852, Konice
telefon: 582 396 666
e-mail: ddkon zavináč pvskoly.cz

Dětský domov rodinného typu.
Dětský domov má kapacitu 20 dětí.

Domov "Na Zámku", p.o. Nezamyslice

Děkana Kvapila 17, 79826, Nezamyslice
telefon: 582 302 081
e-mail: ekonom zavináč nazamku.eu
www stránky: antee.cz/nazamku

Cílovou skupinou jsou muži a ženy ve věku od tří let (horní věková hranice je neomezena) s mentálním, smyslovým a tělesným postižením. Celková kapacita zařízení je 134 míst.

Dětský domov a Školní jídelna Plumlov

Balkán 333, 79803, Plumlov
telefon: 582 393 236, 582 393 850
e-mail: ddplu zavináč pvskoly.cz
www stránky: www.ddplumlov.org

Dětský domov rodinného typu.
V Dětském domově a Školní jídelně Plumlov žije až 24 dětí. Chlapci i dívky ve věku od 3 do 26 let.

Základní škola a Dětský domov Prostějov

Lidická 86, 79601, Prostějov
telefon: 582 406 604, 582 406 603
e-mail: zvpscech zavináč pvskoly.cz
www stránky: www.zsadd-prostejov.cz

Součásti zařízení: dětský domov, základní školu praktickou, základní školu speciální, přípravný stupeň základní školy speciální, přípravný ročník základní školy, školní družinu a speciálně pedagogické centrum. Dětský domov má kapacitu 48 dětí.

Domov u rybníka Víceměřice, p.o.

Víceměřice 32, 79826, Nezamyslice
telefon: 582 305 246
e-mail: reditel zavináč domovurybnika.cz
www stránky: www.domovurybnika.cz

Cílovou skupinou zařízení jsou muži starší 18 let s lehkým, středním a těžkým mentálním postižením a s kombinovaným postižením (mentálním a tělesným).

 

Použité zdroje:
www.pvskoly.cz
uvedené www stránky

Sociální zabezpečení - organizace

Sociální zabezpečení

Okresní správa sociálního zabezpečení Prostějov

Plumlovská 36, 79601, Prostějov
telefon: 582 300 511
e-mail: posta.pv zavináč cssz.cz
www stránky: www.cssz.czProstějov

Dislokované pracoviště oddělení důchodového pojištění a referátu LPS: Újezd 4012/10, Prostějov

 

Použité zdroje:
uvedené www stránky

Zdravotní pojišťovny

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (Konice)

Masarykovo náměstí 66, Konice, 79852
telefon: 582 396 192
e-mail: posta zavináč cpzp.cz
www stránky: www.cpzp.cz

Úřední hodiny:
Po, St 8.00-12.00, 13.00-17.00

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (Němčice nad Hanou)

Sokolská 522, Němčice nad Hanou, 79827
telefon: 582 333 572
e-mail: posta zavináč cpzp.cz
www stránky: www.cpzp.cz

Úřední hodiny:
Po 8.00-12.00, 13.00-17.00

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (Prostějov)

Dukelská brána 4361/5, Prostějov, 79601
telefon: 582 305 733, 810 800 000 (Infocentrum)
e-mail: posta zavináč cpzp.cz
www stránky: www.cpzp.cz

Úřední hodiny:
Po, St 8.00-17.00
Út, Čt 8.00-15.30
Pá 8.00-12.00

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (Prostějov)

Mathonova 291/1, Prostějov, 79604 (Nemocnice Prostějov)
telefon: 582 331 741
e-mail: posta zavináč cpzp.cz
www stránky: www.cpzp.cz

Úřední hodiny:
Út, Čt 8.00-12.00, 13.00-15.30

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky (Prostějov)

Hliníky 5, Prostějov, 79601
telefon: 952 222 222 (Informační centrum)
e-mail: info zavináč vzp.cz
www stránky: www.vzp.cz

Úřední hodiny:
Po, St 8.00-17.00
Út, Čt, Pá 8.00-15.00

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (Prostějov)

Hlaváčkovo nám. 1, Prostějov, 79601 (budova ATRIUM)
telefon: 582 331 011
e-mail: info zavináč zpmvcr.cz
www stránky: www.zpmvcr.cz

Úřední hodiny:
Po 8.00-12.00
St 8.00-12.00, 13.00-17.00

 

Zdroj: uvedené www stránky

Poradenské služby

Informační centrum pro mládež Prostějov

Komenského 17, Prostějov, 79601
telefon: 582 302 553
e-mail: info zavináč icmprostejov.cz
www stránky: www.icmprostejov.cz

ICM poskytuje, mimo jiné, informace a poradenství z oblasti vzdělávání. Je zapojeno do projektu Infoabsolvent.

Pedagogicko-psychologická poradna a Speciálně pedagogické centrum Olomouckého kraje

Pedagogicko-psychologická poradna

Vrchlického 5, Prostějov, 796 01
telefon: 582 345 139, 582 344 237
e-mail: ppp-prostejov zavináč volny.cz
www stránky: http://ppp-olomouc.cz/spc/spc-prostejov/

Detašované pracoviště: Konice – Vrchlického 349, telefon: 582 397 160

Standardně nabízíme následující diagnostické a intervenční služby:

Pro děti v předškolním věku (zpravidla od 3 let)

 • pomoc při řešení obtíží s adaptací na MŠ
 • posouzení vývojové úrovně a konzultace vývojových zvláštností
 • posouzení školní zralosti
 • pomoc s rozvojem dílčích schopností a dovedností
 • vyšetření laterality

Pro žáky ZŠ

 • pomoc při řešení výukových obtíží
 • pomoc při řešení výchovných obtíží
 • kariérové poradenství cílené na žáky 9. ročníku
 • pomoc při řešení problémů v třídních kolektivech (dle kapacitních možností) viz metodika prevence
 • péče o mimořádně nadané žáky

Pro studenty SŠ

 • pomoc při řešení výukových obtíží
 • pomoc při řešení výchovných obtíží
 • pomoc při řešení problémů v třídních kolektivech (dle kapacitních možností) viz metodika prevence
 • péče o mimořádně nadané žáky
 • vypracování doporučení k PUP MZ (úpravě podmínek konání maturitní zkoušky)

Pro studenty VOŠ

 • pomoc při řešení výukových obtíží

Pro školy

 • metodické vedení a konzultační činnost
 • pomoc při řešení problémů v třídních kolektivech (dle kapacitních možností) viz metodika prevence

Speciálně pedagogické centrum

Lidická 86, Prostějov, 79601
telefon: 582 406 680, 721 296 737
e-mail: spc.pv zavináč post.cz
www stránky: http://ppp-olomouc.cz/spc/spc-prostejov/

Úřad práce v Prostějově – Informační a poradenské středisko pro volbu a změnu povolání

Plumlovská 36, Prostějov, 79601
telefon: 950 154 432
e-mail: gabriela.jurackova zavináč pv.mpsv.cz
www stránky: http://portal.mpsv.cz/upcr/kp/olk/ips

V současné době probíhají skupinové akce především se studenty prostějovských středních škol, kteří budou letos končit svoje učební nebo maturitní obory. Témata těchto besed se týkají vstupu a orientace na trhu práce i dalších možností, kterých mohou po ukončení studia absolventi využít.

 

Použité zdroje: webové stránky organizací a portal.mpsv.cz

Preventivní akce Nemocnice Prostějov

Den prevence diabetu

kdy: úterý 14. listopadu, 7.00-12.00
kde: vstupní hala polikliniky (ul. Mathonova), Prostějov

Přijďte  si  nechat vyšetřit hladinu cukru v krvi,  ochutnat  dia  sladidla  a  výrobky  z nich, nebo se poradit s nutričními  terapeuty  o  správném  stravování.

 

Mezinárodní den nevidomých

kdy: středa 15. listopadu, 13.00-17.00
kde: vstupní hala nemocnice

Máte možnost nechat  si  změřit  dioptrie,  konzultovat  s odborníky případné potíže, vyzkoušet si Braillovo písmo či vyzkoušet si speciální brýle simulující zrakové vady. 


 

zdroj: www.prostejov.eu

Prostějov má tři Penguin boxy

 

Kontejnery rozmístěné po Prostějově doplní tři Penguin boxy. Jedna část kontejneru poslouží ke sběru textilu, druhá k bezkontaktnímu hygienickému vydávání a přejímání zásilek.


Společnost TextilEco a.s., která působí již několik let v našem městě, sbírá do osmadvaceti kontejnerů použitý textil, obuv a hračky. Na místě tří bílých kontejnerů se nyní nachází nové tři, tzv. Penguin boxy.

Jde o automatizovanou hygienickou výdejnu a sběrnu zásilek na solární pohon pro bezkontaktní službu. Schránky jsou odolné proti vniknutí. Uživateli nabízí nabíjení pomocí USB portu, vyzvedávání zásilek, léků, hygienických potřeb a věcí souvisejících se zvládáním pandemie a přenechávání vzorků a materiálů dle potřeb hygienické, epidemiologické stanice. Vše lze provést bez přímého fyzického kontaktu osob.

Tohoto automatizovaného pomocníka pro přední linii naleznete na Janáčkově ulici č. 4, Žeranovské č. 15 a Finské č. 1.

Více informcí, jak využívat Penguin boxy se dočtete na webové stránce https://www.penguinbox.cz
Zdroj: https: //www.prostejov.eu/redakce

Občan a společnost v ČR i v zahraničí

Aktuálně

Ukliďme svět, ukliďme Česko

Akce je inspirována celosvětově úspěšným projektem "Let's Do It!". Jarní dobrovolnická akce bude probíhat v sobotu 4. dubna 2019 na celém území České republiky.

Ukliďme Česko

Cílem je nejen uklidit naše okolí, ale i ve společné věci zaangažovat různé zájmové skupiny lidí, školy, firmy, státní správu i jednotlivce a mediálně zviditelnit dlouhodobě neřešenou problematiku černých skládek.

Zapojit se můžete jako

 • Organizátor místní úklidové akce – Máte organizační schopnosti a chtěli byste zorganizovat úklid ve Vašem okolí? Není to nic náročného, pomůžeme Vám s metodikou, zajistíme úklidové prostředky a zajistíme Vám další mediální a technickou podporu.
 • Dobrovolník – Chcete aktivné pomoci uklidit Vaše okolí? Každý, kdo přiloží ruku k dílu, je vítán. Zapojení dostatečného počtu dobrovolníků je předpokladem pro úspěch celé akce.
 • Mapování černých skládek – Nemáte možnost se zapojit aktivně do úklidu? Pomozte nám tedy alespoň černé skládky a nepořádek zmapovat pomocí mobilní aplikace ZmapujTo.
 • Finanční podpora – Zaujala Vás myšlenka úklidového projektu? Jste firma, která klade důraz na ekologii a společenskou odpovědnost? Podpořte nás! Bez finančního zajištění se akce celorepublikového rozsahu neobejde.
 • Materiální podpora – Zaujala Vás myšlenka úklidového projektu a máte možnost jej podpořit jinak než finančně (např. pytle na odpad, ochranné rukavice, zajištění občerstvení, zapůjčení techniky,...)? Budeme rádi i za podporu touto formou.
 • Mediální partnerství – Hledáme mediální partnery z řad TV, rozhlasu, webových portálů, tisku, facebookových stránek..., zkrátka každého, kdo může dát vědět o projektu Ukliďme Česko co nejširší veřejnosti.

Chcete vědět, kde všude se bude uklízet? Podívejte se na interaktivní mapu úklidů a zapojte se, protože

bez Vás Česko neuklidíme!

Uklízíme i v Prostějově a okolí?

Akce postupně přibývají, pro aktuální info můžete sledovat interaktivní mapu úklidů.

 

www stránky: www.uklidmecesko.cz / www.fb.com/UklidmeCesko / twitter.com/UklidmeCesko

Archív

Den vzpomínání na oběti holocaustu

Den holocaustu a hrdinství - hebrejsky "Jom ha-šoa ve ha-gvura"- je dnem, kdy se vzpomíná na památku šesti milionů zavražděných Židů i na židovské hrdiny bojující proti nacistům. Klíčovou aktivitou Jom ha-šoa v České republice je čtení jmen obětí. V rámci pořádaných aktivit jsou připomínány židovské a romské oběti nacistické perzekuce. Připomínka není jen příležitostí k uctění milionů obětí, ale také k otevírání diskuse o současném stavu lidských práv.

Den vzpomínání na oběti holocaustu 2015

proběhne v 7 českých a moravských městech ve čtvrtek 16. dubna od 14.00 hod.

 • Praha - náměstí Míru, Praha 2
 • Brno - Moravské náměstí
 • Kolín - Karlovo náměstí
 • Kutná Hora - Palackého náměstí
 • Liberec - náměstí Dr. E. Beneše
 • Olomouc - Horní náměstí (14.00 - 16.30 hod.) - akce se koná pod záštitou veřejné ochránkyně práv Mgr. Anny Šabatové, Ph.D., a náměstka primátora města Olomouc PhDr. Pavla Urbáška.
 • Sušice - náměstí Svobody

Více informací najdete na webu Židovské obce Olomouc http://kehila-olomouc.cz nebo na Facebooku.

NáhledPřílohaVelikost
Jom ha-šoa Olomouc 2015.pdf760.85 KB

Jeden svět Olomouc

19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech

Jeden svět

opět začne v Praze a poté proběhne v dalších 32 městech po celé České republice.

Hlavní ideové téma letošního festivalu zní „Umění spolupráce“

V Olomouci se hlavní program festivalu uskuteční 27. března – 1. dubna 2017, kdy budou probíhat projekce dokumentárních filmů pro veřejnost v Divadle hudby – Muzeu umění Olomouc a v Kině Metropol.

Navíc, před samotným festivalem jsou pro Vás v březnu v rámci doprovodného programu připravené oficiální předprojekce filmů, workshopy, výstavy, koncerty a přednášky. Tak neváhejte a přijďte, vstup na každou předprojekci je zdarma.

Filmový program festivalu v Olomouci

pondělí 27. března

16:00 – My jsme počátek lidstva (Kino Metropol, Sokolská 25, Olomouc)
18:00 – Slavnostní zahájení festivalu; Škádlení Goliáše + debata (Kino Metropol, Sokolská 25, Olomouc)

úterý 28. března

16:00 – Díra v hlavě (Muzeum umění – sál Divadla hudby, Denisova 47, Olomouc)
18:00 – Dobrý pošťák (Kino Metropol, Sokolská 25, Olomouc)
21:00 – Dugma: Spoušť (Muzeum umění – sál Divadla hudby, Denisova 47, Olomouc)

středa 29. března

15:30 – Zlatý úsvit – jak to vidím já (Kino Metropol, Sokolská 25, Olomouc)
16:30 – Blanche nebude sedět v koutě (Muzeum umění – sál Divadla hudby, Denisova 47, Olomouc)
18:30 – Normální autistický film (Kino Metropol, Sokolská 25, Olomouc)

čtvrtek 30. března

16:00 – Tichý hněv Inuitů (Kino Metropol, Sokolská 25, Olomouc)
18:30 – Exekuce (Muzeum umění – sál Divadla hudby, Denisova 47, Olomouc)
20:30 – Ukončit válku + debata (Muzeum umění – sál Divadla hudby, Denisova 47, Olomouc)

pátek 31. března

16:30 – Epidemie svobody + debata(Kino Metropol, Sokolská 25, Olomouc)
18:00 – Stroje + debata (Muzeum umění – sál Divadla hudby, Denisova 47, Olomouc)
20:30 – Rozehraj své město (Kino Metropol, Sokolská 25, Olomouc)

sobota 1. dubna

14:00 – Život začíná po stovce (Muzeum umění – sál Divadla hudby, Denisova 47, Olomouc)
16:30 – Zemřít pro design (Kino Metropol, Sokolská 25, Olomouc)
18:30 – Slavnostní ukončení festivalu; Íránský rave (Muzeum umění – sál Divadla hudby, Denisova 47, Olomouc)

Na podrobný program a doprovodné akce se můžete podívat na www.jedensvet.cz/2017/olomouc.

Vstupné:

Základní vstupné na projekci 80 Kč / 60 Kč zvýhodněné vstupné pro studenty (žákovská průkazka / platná ISIC karta) a seniory (senior pas,…)

Vstupenky jsou nemístenkové, rezervace konkrétních míst není možná.

Kontakt na organizátory:

Zuzana Marešová
e-mail: koordinator zavináč jedensvetolomouc.cz
tel.: 776 702 679

Jana Gajová
e-mail:
koordinator zavináč jedensvetolomouc.cz
tel.: 775 271 737

www stránky: www.jedensvet.cz/2017/olomouc
FB: Jeden svět Olomouc

 

Zdroj: www.jedensvet.cz/2017/olomouc

Laboratoř nápadů

V rámci letošního Evropského týdne mládeže se rozhodla Evropská komise dát mladým lidem z celé Evropy příležitost najít konkrétní řešení některých problémů.

Patříš do jedné z těchto kategorií?

 • Nechceš, aby mladí byli jen ovcemi a uměli si vydobýt své místo ve společnosti?
 • Máš originální nápady na to, jak zvýšit pracovní příležitosti pro mladé?
 • Víš jak zlepšit vlastním podnikatelským nápadem život ostatním mladým lidem?
 • Jsi jedním z těch, komu vůbec něco říká pojem Evropský rok rozvoje 2015?

A je ti od 13 do 30 let?

Pak právě pro tebe je

Laboratoř nápadů

Oficiální znění témat:

 • originální nápady na to, jak zvýšit možnost pracovních příležitostí pro mladé lidi
 • zajímavé podnikatelské nápady ke zlepšení života mladých lidí
 • zapojení mladých lidí do občanského života
 • zapojení mladých lidí v Evropě do otázek rozvoje v souvislosti s Evropským rokem rozvoje 2015

Témata ohodnoť, a to které vyhraje, určí obsah celého dne.

Jak to bude probíhat?

Ze všech přihlášených bude vybráno 15 až 25 účastníků. Dostanete pozvánku přidat se do online FB skupiny, kde se navzájem seznámíte, a započne burza nápadů. Do skupiny budou přidány tipy a odhaleny exkurze a hosté pro dané téma.

Samotné setkání proběhne v pátek 20. března 2015 v Domě zahraničí spolupráce v Praze. Maximální počet účastníků setkání je 25 a bude jim proplaceno cestovné.

S pomocí facilitátora (pomocníka), po diskuzi, zážitku a dávce nových informací vytvoříte neotřelé řešení (300 slov v angličtině - nebojte se své úrovně angličtiny, od toho je facilitátor). Kreativitě se meze nekladou, váš nápad můžete doplnit videem nebo koláží. Ukažte, s čím umíte zacházet!

Jeden z vás (vyberete mezi sebou) pojede do Bruselu a tohle všechno pak představí na workshopu podobném tomu českému. A opět dáte mozky dohromady a navrhnete řešení.

Chcete do toho jít? Zviditelnit mladé české mozky?

Jak se přihlásit?

Stačí zaslat vyplněnou přihlášku (viz přílohy) společně s nápady, jak se s daným tématem popasovat (zkušenosti, nápady, tipy a nové informace - cca 100 slov) do 8. března 2015 na e-mail info zavináč eurodesk.cz.

Více informací najdete v příloze nebo na webu www.eurodesk.cz.

 

Zdroj: www.eurodesk.cz

Skutečný dárek - Člověk v tísni

Obecně prospěšná společnost Člověk v tísni je humanitární organizace s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě.

Se Skutečným dárkem z charitativního e-shopu společnosti Člověk v tísni uděláte radost hned dvakrát. Zakoupením některého z více než dvou desítek darovacích certifikátů (tzv. Skutečných dárků) potěšíte člověka, kterému jej věnujete pod stromeček nebo k narozeninám, ale i toho, komu díky vaší štědrosti pomůžeme.

Vyberte si Skutečný dárek, který nejvíc potěší vás nebo vaše blízké. Skutečné dárky vždy symbolizují určitou formu pomoci – od kozy pro chudou rodinu v Africe přes léky pro nemocné nebo bezpečný porod až po doučování dětí z chudých rodin v ČR, např.:

 • 150 Kč – První knížka; Školní pomůcky pro 7 dětí
 • 200 Kč – Čtyři kanystry na vodu
 • 250 Kč – Dvacet kuřat
 • 300 Kč – Sazenice stromků
 • 325 Kč – První krůčky do školy
 • 350 Kč – Ošetření nemocného
 • 400 Kč – Měsíc doučování
 • 450 Kč – Čisté ruce; Nauč učitele učit!
 • 500 Kč – Zdravé dětství; Tabule do školy
 • 600 Kč – Záchod
 • 700 Kč – Osivo
 • 750 Kč – Hvězdná učitelka
 • 800 Kč – Bezpečný porod; Kudrnatá ovce
 • 850 Kč – Včelí úl
 • 900 Kč – Veselá koza
 • 1 000 Kč – Lepší škola
 • 1 500 Kč – Báječný šicí stroj
 • 1 800 Kč – Bioplynárna
 • 4 500 Kč – Pumpa na čistou a zdravou vodu
 • 7 500 Kč – Oslík s povozem; 100% kráva
 • 18 000 Kč – Stádo dvaceti koz
 • 25 000 Kč – Štastná třída

Jak Skutečný dárek funguje

Skutečný dárek můžete darovat elektronicky nebo věnovat osobně v tištěné podobě.

Pokud zvolíte elektronickou variantu, přímo v objednávce napíšete věnování a zadáte e-mail obdarovaného. Odeslání je možné hned nebo ve vámi stanovený den.

Pokud zvolíte papírovou variantu, certifikát si vyzvednete osobně nebo vám jej zašleme poštou. Věnování pak dopíšete ručně doma a dárek sami předáte.

Jak Skutečný dárek koupit?

Certifikát si můžete objednat na stránkách www.skutecnydarek.cz nebo vyzvednout na některé z kamenných prodejen. Ty nejbližší najdete v Olomouci a v Brně:

Šantovka Olomouc – Prodejna ALBI

Polská 1, Olomouc
Otevírací doba:
PO – NE: 9:00 – 21:00

Campus Square – Prodejna ALBI

Netroufalky 14–16, Brno
Otevírací doba:
PO – PÁ: 8:00 – 20:00; SO: 9:00 – 19:00; NE: 9:00 – 18:00

 

Kontakty

Člověk v tísni, o.p.s.

Šafaříkova 24, Praha 2, 12000
e-mail:
darek zavináč clovekvtisni.cz
telefon:
+420 608 129 140
www stránky:
www.skutecnapomoc.cz

Kontaktní osoba

Blanka Paušímová

e-mail: darek zavináč clovekvtisni.cz
telefon:
+420 608 129 140

 

 

www stránky projektu: www.skutecnydarek.cz

Den mobility Olomouc

Středisko Europe Direct Olomouc ve spolupráci s Eurocentrem Olomouc a poradenským servisem Eures pořádá

Den mobility – workshop

V rámci dopoledního přednáškového bloku se studenti středních škol Olomouckého kraje seznámí s možnostmi mobility v rámci Evropské unie.

Součástí akce budou prezentace o možnostech práce, au-pair pobytů v zahraničí, ale také o programu Erasmus +, díky kterému mají ročně tisíce mladých Evropanů možnost studovat na zahraničních vysokých školách.

Kromě samotných přednášek nebudou chybět ani zajímavé soutěže o hodnotné ceny.

Vstup je zdarma. Občerstvení zajištěno.

Kapacita sálu je omezena, nutná registrace!

Kdy:

 • čtvrtek 28. března 2019 (09:00 - 12:30)

Kde:

 • budova Magistrátu města Olomouce, Hynaisova (mapa)

 

Kontakt:

Informační středisko Europe Direct Olomouc

Tel.: 585 513 391
E-mail: europedirect zavináč olomouc.eu

 

Zdroj: http://www.europedirect.cz/aktuality/detail/8623

Dny otevřených dveří – Úřad vlády

Úřad vlády České republiky sídlí v majestátní novobarokní budově, která je veřejnosti známá pod názvem Strakova akademie. Na jaře tohoto roku, už navštívilo Strakovu akademii 1423 lidí, kteří s průvodci navštívili například jednací sál vlády, pracovnu předsedy vlády, nový tiskový sál, starý tiskový sál, zahradu a další zajímavá místa. Kromě Strakovy akademie lze na podzim navštívit také další budovy Úřadu vlády - Benešovu a Kramářovu vilu a Lichtenštejnský palác. Vila Hany a Edvarda Benešových v Sezimově Ústí otevřela poslední srpnový víkend své brány veřejnosti a přivítala 554 návštěvníků.

Vila Benešových

Prohlídky probíhají od 10 do 16 hodin v organizovaných skupinách, za doprovodu průvodce. Délka prohlídky je 50 minut. Pro velký zájem vám doporučujeme si čas prohlídky rezervovat na telefonním čísle 224 002 189 (po-pá: 9.00–15.00). Den otevřených dveří proběhne 23.-24. září a 28.-29. října.

Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen reprezentativní a obytné místnosti vily, ale také její exteriér, který vyniká především díky typické fasádě navrácené do původní podoby z let, kdy ji obývali manželé Benešovi. Součástí komentované prohlídky je také procházka přilehlým parkem, který je jedním z mála dochovaných zahradních komplexů z 30. let 20. století na našem území. Trasa je zakončena u hrobky manželů Benešových. Osobní i politický život Edvarda Beneše je přehledně zdokumentován v expozici Husitského muzea v Táboře, která se nachází v Památníku Edvarda Beneše v dolní části zahrady.

Strakova akademie

Úřad vlády ČR nabízí veřejnosti, školním třídám možnost exkurze v prostorách Strakovy akademie s odborným výkladem. Podíváte se do reprezentačních prostor, uvidíte zasedací sál vlády a poznáte prostředí, ve kterém pracuje premiér a jeho tým. Den otevřených dveří proběhne 28. září.

Kramářova vila

Vila prvního československého předsedy vlády Karla Kramáře (1860–1937) tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu. Pro její stavbu si Kramář, tehdy ještě mladočeský poslanec, vybral pozemek na baště sv. Máří Magdalény. Na 28. října je plánovaný den otevřených dveří.


Lichtenštejnský palác

V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům. Jeho prostory můžete vidět 17. listopadu, při dni otevřených dveří. 

Kontakt
Úřad vlády ČR
nábřeží Edvarda Beneše 4
118 01 Praha 1
e-mail: posta zavináč vlada.cz

zdroj: www.vlada.cz

Dobro-druzi

Dobro-druzi

Do programu se mohou hlásit týmy dětí a mladých lidí od 2. stupně ZŠ do 26 let (školní třídy, oddíly, skupiny vysokoškoláků, děti z volnočasového kroužku či party kamarádů). Týmy dětí do 18 let potřebují dospělého patrona (učitele, vedoucího kroužku, rodiče atd.), který bude projekt formálně zastupovat. Týmy mohou zorganizovat například:

 • běh,
 • bazar,
 • divadelní představení,
 • koncert,
 • aukci či adventní jarmark

a výtěžkem z těchto akcí pomoci kupříkladu:

 • osamělým seniorům,
 • dětem z dětského domova,
 • spolužákovi s hendikepem,
 • místnímu útulku pro opuštěná zvířata
 • jinému dobročinnému účelu.

Jak se můžete do programu zapojit?

Do půlnoci 9. března 2020 (uzávěrka) vyplňte přihlášku do programu, kterou najdete na www.nadacevia.cz/dobro-druzi.

U týmů, kde je většina členů mladších 15 let, může přihlášku vyplnit patron. Pokud jsou však v týmu minimálně 3 členové starší 15 let, vyplní přihlášku samostatně oni.

Před vyplněním přihlášky se doporučujeme seznámit s hodnotícími kritérii (.pdf). Svůj záměr můžete také konzultovat s manažerkou programu na níže uvedených kontaktech.

K přihlášce přiložte fotku týmu, a pokud chcete, můžete nám poslat i krátké motivační video.

Hodnotící komise ohodnotí přihlášené projekty, které splní formální podmínky programu, a až 15 z nich vybere k podpoře. Výsledky se dozvíte nejpozději 29. března 2020.

Vybrané benefiční projekty bude možné realizovat od 1. května 2020 do 31. prosince 2020.

Zástupci vybraných projektů (patron + max. 2 členové) se zúčastní úvodního výjezdového setkání v termínu od 23. do 24. dubna 2020 v Praze. Náplní setkání budou témata týkající se vedení projektů, práce se skupinou, rozvoje fundraisingových a PR dovedností, právních aspektů pořádání benefičních akcí atd.

Každý podpořený projekt získá 5 000 Kč jako příspěvek na realizaci benefiční akce (např. náklady na tisk letáků, pronájem, občerstvení, cestovné atd.). Celkový výtěžek získaný pro zvoleného příjemce darů zdvojnásobíme v poměru 1:1 do výše 25 000 Kč (např. pokud se vám podaří získat 10 500 Kč, přidáme vám dalších 10 500 Kč). Na finančně nejúspěšnější projekty, které získají částku 30 000 Kč a více, čeká další finanční bonus. Celkem je k rozdělení připraveno 450 000 Kč.

 

Pro zájemce o účast v programu je připraven Průvodce pro Dobro-druhy aneb Jak upořádat benefici.

Více informací k programu najdete také ve Vyhlášení programu Dobro-druzi 2020 (.pdf).

 

Kontakt na organizátora:

Kristina Papoušková (programová manažerka)
telefon: 721 833 979
email: kristina.papouskova zavináč nadacevia.cz
web: www.nadacevia.cz/dobro-druzi

Fotbal pro rozvoj

Projekt Fotbal pro rozvoj představuje širokou platformu v České republice, která má ambice spojit několik iniciativ, programů a organizací pod jednou vlajkou, se stejným cílem – využít fotbal pro dobré účely.

Co je úkolem projektu?

Stejně jako celá řada zahraničních iniciativ sítě Streetfootballworld, využívá tento projekt fotbalu pro vzdělávání a rozvoj. Tvoří platformu, v rámci které organizace v České republice, ale i ve světě využívají tohoto konceptu při práci s dětmi a mládeží. Společně pak organizují fotbalové ligy, turnaje a kulturní akce, na kterých se potkávají lidé, kteří by se za normálních okolností nesetkali. Projekt Fotbal pro rozvoj organizuje INEX - Sdružení dobrovolných aktivit.

Hodnoty

Fotbal pro rozvoj věří, že fotbalem dokáží měnit svět k lepšímu a tak si zakládají na fair play. Fair play a respekt je u nich na prvním místě. Ve fotbalu, který hrají, nepotřebují rozhodčí, věří totiž ve vzájemnou komunikaci a spolupráci. Proto si pravidla nastavují sami. A sami si na ně také dohlíží. Nikdy nehledí na pohlaví, věk, či barvu kůže a podporují tak toleranci ve společnosti. Zároveň má úlohu v boji proti diskriminaci, nesnášenlivosti, xenofobii a násilí.

Jak to funguje?

Využívaným nástrojem je Fotbal 3. A jak to funguje? Hra o tzv. třech poločasech zahrnuje: 1. úvodní předzápasovou diskuzi týmů, ve které si kolektivně stanoví pravidla utkání 2. samotný fotbalový zápas a 3. závěrečnou diskuzi, ve které si týmy nastavená pravidla společně reflektují a udělují si navzájem body. Týmy si nehodnotí pouze počet nastřílených branek, ale i akty fair play. Fotbal3 vnáší do hry rozvoj sociálních hodnot jako je týmová spolupráce, umění vést diskuzi, vzájemné porozumění či zodpovědnost za práci v týmu. Klasický fotbalový rozhodčí je nahrazen tzv. mediátorem, který nezasahuje do zápasových pravidel, ale pouze pomáhá týmům dojít ke společné dohodě. Díky absenci rozhodčích se hráči učí zodpovědnosti za nastavení vlastních pravidel a jejich dodržování.

Aktivity v regionech

Fotbal pro rozvoj spolupracuje s více než 20 neziskovými organizacemi z celé republiky, které využívají jejich konceptu při své práci s mládeží. V období června a července pak projíždí republikou s týmem složeným z českých dobrovolníků a zástupců keňské organizace MYSA. Společně se účastní fair play turnajů a doprovodných aktivit. Během roku probíhají ve vybraných regionech workshopy a další aktivity. Kromě toho se podílí na několika mezinárodních projektech. Chceš vědět, kdo se zapojuje? Podívej se na mapu.

A kde se dozvědět více?

Přímo na webu sdružení INEX: www.inexsda.cz/cs/projekt/fotbal-pro-rozvoj

nebo na oficiálním webu Fotbalu pro rozvoj: www.fotbalprorozvoj.org

 

 

 

 

zdroj: www.fotbalprorozvoj.org

Jeden svět 2018

Jeden svět

= festival dokumentárních filmů o lidských právech.

Festival Jeden svět je jedním ze základních stavebních kamenů společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 se stal nejvýznamnějším festivalem svého druhu na světě a v roce 2007 získal čestné uznání UNESCO za výchovu k lidským právům.

Jeden svět během 20 let vyrostl v největší dokumentární filmový festival s tematikou lidských práv na světě. Pořádá jej společnost Člověk v tísni. Festival pracuje s širokou definicí lidských práv, a proto v programu najdete nejen filmy o politických kauzách a rozvojových tématech, ale i o sociálních otázkách, životním prostředí a životním stylu.

Filmařům už filmové plátno nestačí a vytvářejí interaktivní dokumenty na pomezí filmu a počítačové hry. To nejnovější z tzv. cross-mediálních projektů můžete vidět na Jednom světě. Stejně tak se zaměřují na dokumenty se sociálním dopadem, které jsou provázány s kampaní, jejímž cílem je změnit chování či postoje publika.

Přínosy?

 • Diskuse s režiséry a režisérkami, hrdiny a hrdinkami filmů, lidskoprávními aktivisty i českými experty a expertkami jsou pro Jeden svět stejně důležité jako promítání filmů. Diskuze probíhají po většině projekcí, každý večer navíc v Městské knihovně probíhá jedna panelová debata na významné téma současnosti.
 • Věří, že právo na kulturní život patří mezi základní lidská práva. Proto chtějí program festivalu zpřístupnit nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, lidem se sníženou hybností a s mentálním postižením.
 • V dopoledních hodinách se promítá pro základní a střední školy. Nabízí také speciální projekce krátkých filmů pro rodiče s dětmi.
 • V průběhu festivalu pořádá Institut dokumentárního filmu setkání filmových profesionálů a profesionálek. Cílem akce je podpora východoevropských dokumentů.

Jaký to má přesah?

 • Výběr filmů promítaných v Praze přiváží každý rok do Bruselu, kde lidskoprávní témata představují politikům a úředníkům.
 • Založili projekt Promítej i ty!, díky němuž si můžete vybrané filmy uvedené na Jednom světě zdarma a legálně promítnout – nejen sobě, ale i svému publiku. Promítej i ty! nyní nabízí 46 skvělých dokumentů.

Kdy a kde?

Festival proběhne 5. – 14. března 2018 v Praze a po 11 dnech v Praze se festival přesouvá do dalších 36 měst po celé ČR. Termíny a jednotlivé regiony si můžete prohlédnout zde.

 

 

zdroj: www.jedensvet.cz/2018

Nebuď ovčan!

Společnost Aletheia, s.r.o. realizovala v roce 2013 projekt s oficiálním názvem "Podpora, stimulace a propagace dalšího vzdělávání jednotlivců v oblasti odborných a obecných kompetencí". Mottem projektu se však stal slogan

Nebuď ovčan!

Hlavním cílem projektu je zvýšit občanskou gramotnost mladých lidí i široké veřejnosti a podpořit jejich aktivní zapojení se do občanského života společnosti.

Cílovou skupinou jsou občané s trvalým pobytem v ČR ve věku 25 - 64 let.

Celkem vzniklo 15 kurzů zařazených do 5 tematických modulů:

Modul 1 Odpovědný přístup k životnímu prostředí a udržitelnému rozvoji

 • Ochrana a obnova místního životního prostředí
 • Ekologické využívání zdrojů
 • Ekologie v domácnosti

Modul 2 Odpovědný přístup k financím

 • Sestavování domácího rozpočtu
 • Orientace na trhu finančních institucí
 • Institut osobního bankrotu

Modul 3 Multikulturalismus a prevence extremismu

 • Respekt k lidským právům
 • Kulturní povědomí
 • Prevence rasismu a extremismu

Modul 4 Aktivní občanství a participace občanů na veřejném dění

 • Zásady etického jednání a chování
 • Samostatnost občanů
 • Možnosti legitimního protestu

Modul 5 Dobrovolnictví

 • Sociální zodpovědnost občanů
 • Mezinárodní kontext dobrovolnictví
 • Rozvoj dobrovolnictví na lokální úrovni

I ke konci projektu si můžete kurzy projít díky e-learningu, a jsou také ke stažení v podobě audioknih.

Více informací o projektu najdete na www.nebudovcan.cz.

Kontaktní údaje:

Nebuď ovčan!

Koordinátorka projektu:
Ing. Gabriela Vlčková
e-mail: vlckova zavináč aletheia.cz

Asistentka projektu:
Mgr. Jana Kamínková
e-mail: kaminkova zavináč aletheia.cz

e-mail: info zavináč nebudovcan.cz
www stránky: www.nebudovcan.cz

Nejaktivnější středoškolák 2018

Organizace ProStředoškoláky každoročně pořádá soutěž Nejaktivnější středoškolák, informuje o většině soutěží a událostí pro středoškoláky na území ČR a pravidelně pořádá vzdělávací akce a setkání komunity aktivních středoškoláků v ČR. Pracuješ na vědeckých projektech, účastníš se soutěží, pomáháš lidem v okolí, aktivně se zapojuješ do dění kolem sebe nebo třeba podnikáš?

Pak máš šanci být oceněn. Přihlas se do soutěže nejaktivnější středoškolák a dopřej si zaslouženou odměnu! Termín pro poslední možnost přihlášení je 15. 4. 2018.

Co se bude v soutěži hodnotit?

Počet a rozsah mimoškolních aktivit
Vyber 1 až 6 tvých nejlepších aktivit, ať už to jsou dlouhodobé projekty, dobrovolnictví, jednorázová soutěž nebo pořádání akcí.

Dílčí úspěchy a vynaložené úsilí
První místo je víc než brambora. Celostátní dopad, víc než lokální. Nemusíš se ale bát pochlubit "jen" účastí v aktivitách.

Pestrost aktivit
Věříme, že na střední je dobré zkoušet aktivity napříč obory. Ale třeba i míchat prezenční a online aktivity, domácí a zahraniční.

Přihlašování

Přihlašovat se můžeš během celého roku až do dubna. Poslední termín je 15. 4. 2018. Následně bude do konce dubna porota vybírat finalisty, tedy 65 nejaktivnějších středoškoláků v České republice. Formulář pro přihlášení nalezneš zde.

Během května 2018 poté proběhne Víkendové setkání finalistů, kde poznáš i ostatní vybrané středoškoláky.

Akademie 2018

Šedesát pět nejlepších středoškoláků z ročníku 2018 bude pozváno na sérii vzdělávacích workshopů a přednášek. Zasáhne oblast soft skills (prezenční dovednosti, etiketa) avšak i specifické dovednosti (finanční gramotnost, HR, psaní životopisů atd.).

Slavnostní vyhlášení

kdy: 21. 6. 2018
kde: Sídlo Microsoft ČR, Vyskočilova 1561/4a, 14000, Praha 4

Vyhlášení bude přístupné pro veřejnost, finalisty i zúčastněné.

 

 

 

 

zdroj: www.prostredoskolaky.cz/soutez

Poznej svého farmáře

Série poznávacích akcí pro veřejnost, které mají za cíl propojit menší a střední farmáře s jejich potenciálními spotřebiteli. Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávky výrobků přímo od farmářů-prvovýrobců, nákup kvalitních potravin z regionu a také možnost podívat se, jakým způsobem farmáři vlastně hospodaří a vyrábí své produkty.

V roce 2017 probíhá již čtvrtý ročník akce

Poznej svého farmáře

a návštěvníkům se otevře 19 farem po celé republice.

Nedílnou součástí každé akce je i tematický doprovodný program pro celé rodiny, např. hudební a divadelní vystoupení, představení regionálních potravin či lokálních farmářů nebo foodtruck se sladkovodními rybami. Pro děti je připraveno malování na obličej, projížďky na ponících nebo skákací kombajn.

Termíny a místa konání projektu Poznej svého farmáře v roce 2017:

květen

červen

 • 3. 6. – Kozí farma Nikáda (Olomoucký kraj) – Koválovice u Tištína (mapa) – rodinná farma Nikáda se může pyšnit chovem kozy bílé krátkosrsté a kozy hnědé krátkosrsté. Mléko od těchto koz poté samostatně zpracovává a Vy si můžete pochutnat na vynikajících sýrech, tvarohu či kefírech
 • 17. 6. – Dvůr Seletice (Středočeský kraj)
 • 24. 6. – Kozojedský dvůr (Zlínský kraj) – Nítkovice 2 (mapa) – hosté, kteří navštíví Kozojedský dvůr porovnají chuť kozího a kravského mléka, které jsou zde produkovány v nejlepší kvalitě

červenec

 • 1. 7. – Farma na Rychtě (Pardubický kraj) – Gruna, Moravská Třebová (mapa) – chovu koz, jatečného dobytka, přeštických prasat či výrobě sýrů a jogurtů je zasvěcena práce na Farmě Na Rychtě
 • 15. 7. – Biostatek (Karlovarský kraj)
 • 22. 7. – Ušatá Koza (Moravskoslezský kraj) – Fulnek (mapa) – jak již název napovídá, na farmě Ušatá koza se dozvíte vše podstatné o chovu koz a zpracování některých mléčných výrobků
 • 29. 7. – farma Galloway (Plzeňský kraj)

srpen

září

říjen

 • 7. 10. – Zlatá Farma (Olomoucký kraj) – Štětovice 138, Vrbátky (mapa) – máte-li rádi lahodné kravské mléko, které si navíc můžete dopřávat díky faremnímu mlékomatu, zavítejte na Hanou
 • 14. 10. – Bříství – Ovocné sady (Středočeský kraj)

Nejbližší farmy

 

zdroj: poznejsvehofarmare.cz; www.bezpecnostpotravin.cz; uvedené webové stránky;

Projekt "Lepší místo"

Chceme hezčí Českou republiku. Lidé se mohou dobře cítit ve svém městě či vesnici a spoluvytvářet veřejný prostor kolem sebe. Chceme angažované obyvatele, kterým není lhostejné, co se děje za okny jejich obývacího pokoje. Věříme, že typický Čech nemusí v budoucnu jen nadávat u piva. Jsme přesvědčeni, že úředníkovi dokážeme pomoci, aby byla jeho práce efektivnější. Místo vyplňování formulářů může dělat kroky, které jsou vidět, mají smysl a veřejnost si jich bude vážit.

Podněcujeme občany i úředníky k aktivitě a angažovanosti. Iniciujeme zapojování firem. Ty mohou díky Lepšímu místu smysluplněji přispívat, a tím efektivněji vylepšovat svůj obraz. Ukazujeme, že pomoci dokáže každý, kdo může a chce. Jeden tipem na zlepšení, druhý finančně, další nápadem či zkušeností. Jiný může natřít lavičku, protože má dost času. Nebo prostě proto, že rád natírá. Každá pomoc je důležitá a podstatná. A zapojit se je tak snadné!

Podívejte se na mapa s TIPy - www.lepsimisto.cz/mapa. Ke konkrétnímu "problému" uvidíte nejen jeho popis, ale také jak daleko je řešení. A pokud chcete, můžete i vy sami přispět návrhem na řešení.

Jak to funguje?

Cestou do práce, na pivo nebo pro děti vidíte, co by se mělo změnit, jenže doma pak máte úplně jiné starosti? Vkládejte TIPy okamžitě z mobilního telefonu:

 

Kontakty

Lepší místo, o. s.

Havlíčkova 844, Kolín 4, 280 02
e-mail:
info zavináč lepsimisto.cz
www stránky:
www.lepsimisto.cz

Vlci se do Jeseníků trvale vrátí

Server idnes.cz poskytl rozhovor s ekologem Jiřím Benešem, z Hnutí Duha, který pro Mladou Frontu Dnes zveřejnil také první fotku šakala na Olomoucku.

Vlci jsou údajně schopni pobývat na území, kde se nachází tisíce lidí. Z dosud evidovaných záznamů nebylo zjištěno, že by mezi vlky a lidmi docházelo k nějakým konfliktům. Nejblíže Olomouckému kraji žijí vlci trvale v oblasti Broumovska, která patří mezi chráněné krajinné území, v blízkosti města Adršpach. Podle Jiřího Beneše mají však vlci tak dobře vyvinuté smysly, že o přítomnosti člověka vědí daleko dříve než člověk o vlkovi. Jakmile vlk člověka ucítí, klidí se mu z cesty.

Zmíněné Broumovsko a jeho výběžek jsou v blízkosti měst Jeseník a Javorník, k nám tedy vzdušnou čarou okolo 60 kilometrů. Pro vlka to znamená jednodenní cestu, kterou však zvládne uběhnout.

Na otázku, zda se mohou vlci z Broumovska přesídlit do Olomouckého kraje, ekolog Beneš odpověděl: "Loni se vlčímu páru na Broumovsku narodila štěňata. Za jeden, dva či tři roky mohou opustit mateřskou smečku a přejít do lesů v Rychlebských horách. Stejně tak tady ale můžeme dříve či později potkat vlky z německo-polské populace. Vlk má neuvěřitelný akční rádius. Máme zdokumentovaný případ, kdy při hledání nového teritoria urazil 1 500 kilometrů." Není to tedy naprosto jisté, ale předpokládá se, že vlci v budoucnu trvale osídlí zejména sever kraje.

A jak se na to připravit? Především pro chovatele hospodářských zvířat a myslivce jsou připravovány besedy o soužití s vlky. Právě tyto osoby jsou nejvíce ohroženy případným konfliktem s vlky. Ekologové se však snaží o šíření pravdivých a objektivních informací o tom, že soužití s vlky a jinými šelmami v jednom prostoru, je možné.

Snímek, který poprvé zachycuje šakala obecného v Olomouckém kraji, pochází z fotopasti umístěné vloni v létě u obce Dlouhá Loučka na Olomoucku. Lidé si šakala mohou splést s liškou. Na rozdíl od ní má ale delší nohy, kratší ocas a jiný tvar hlavy. Má i srostlá bříška prostředních prstů na tlapkách. Pro člověka není šakal nebezpečný. Je maximálně metr dlouhý, váží do 10 kilogramů. Žije hlavně v rodinných párech. Je schopen ulovit i zvíře velikosti mladého srnce.

Více o tom, kde by šakal v Olomouckém kraji mohl žít a zda sever kraje poskytuje dostatek prostoru a potravy, se dočtete v rozhovoru.

 

 

zdroj: http://olomouc.idnes.cz/rozhovor-ekolog-jiri-benes-monitoring-selem-vlci-jeseniky-sakal-olomoucko-vlk-19r-/olomouc-zpravy.aspx?c=A170610_2331935_olomouc-zpravy_stk

Číst Havla!

Jádro kampaně tvoří pestrá paleta ukázek z díla Václava Havla, které načetli mladí herci, youtubeři, bloggeři. Pohádkové, vtipné, dojemné i vážné videospoty se na webových stránkách www.cisthavla.cz budou objevovat postupně, od září do prosince vždy dva za měsíc.

Každá ukázka je opatřena metodickým materiálem a pracovním listem, díky kterým je učitelé mohou jednoduše využít ve výuce literatury, dějepisu i společenských věd. Zážitky z četby pak školy budou moci sdílet na Facebooku s hashtagem #cisthavla. Nejaktivnější školy čeká odměna v podobě Knihovničky Václava Havla obsahující všechny publikace z produkce Knihovny VH. Každý pedagog zapojený do kampaně získá zdarma publikaci Havel v kostce.

A co se bude číst?

 • Továrna Dobrovka (pohádka pro nejmenší čtenáře)
 • Vyrozumění (divadelní hra)
 • Audience (divadelní hra)
 • Moc bezmocných (esej)
 • Prase (satirický text)
 • Dálkový výslech (životopisný text)
 • Dopis Gustávu Husákovi (politický text)
 • Dopisy Olze (filosofický text)

 

Kampaň vyvrcholí dne 18. prosince 2017, kdy budou školy vyzvány, aby si přečetly se svými žáky a studenty nějaký text Václava Havla.

Podpořeno grantem Ministerstva kultury ČR.

 

 

zdroj: www.cisthavla.cz, www.vaclavhavel-library.org/cs

Alej roku 2017

Právě probíhá již sedmý ročník ankety Alej roku, která vznikla v roce 2011 za spolupráce spolku Arnika a Zeleného domu Chrudim.

Anketa poukazuje na význam alejí a stromořadí v tradiční krajině České republiky. Nechce upozornit jen na ty historické, ale jakékoli stromořadí, které má pro lidi v přírodě význam. Nominovat proto lze jakoukoli alej. Pro letošní rok už jsou nominace uzavřené, přesto je však z čeho vybírat!

Oceněny budou nejen vítězné aleje, ale i autoři nominací a fotografií. Na výherce čekají hodnotné ceny.

Vyberte na mapě jednu z nominovaných alejí a hlasujte pro ni ve webovém formuláři. Pro rozkliknutí jednotlivých míst na mapě, přejděte do tohoto odkazu.

Aktuality můžete sledovat na facebooku Alej roku. Samotné hlasování se uzavírá 4. prosince!

Pokud nechcete hlasovat pro žádnou alej, ale máte zájem podpořit výsadbu nových stromů, pomocí spolku Arnika, bližší informace naleznete zde.

 

 

zdroj: www.alejroku.cz

Bezpečnost (nejen) potravin v EU

Strategie EU v oblasti bezpečnosti potravin se kromě bezpečnosti potravin zabývá také zdravím a dobrými životními podmínkami zvířat a otázkami zdraví rostlin. Tato strategie se snaží zajistit, aby se potraviny daly vysledovat od jejich produkce až na pulty prodejen a aby měl spotřebitel výběr ze široké škály potravin. Také zavádí přísné normy, které platí jak pro potraviny vyrobené v EU, tak pro potraviny z dovozu.

Na úrovni EU je zodpovědným za hodnocení rizik v oblasti bezpečnosti potravin a krmiv, výživy, zdraví a pohody zvířat, ochrany a zdraví rostlin Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) je .

Evropská unie také provozuje Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF), který slouží k oznamování přímého nebo nepřímého rizika pro lidské zdraví pocházejícího z potraviny nebo krmiva. Přístup do on-line databáze všech oznámení RASFF jsou dostupné na internetových stránkách Evropské komise (EN). Jak celý systém funguje, přibližuje video.

Národním kontaktním místem RASFF v ČR je Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která soustřeďuje informace ze všech dozorových orgánů nad potravinami a krmivy v ČR. Týdenní přehledy upozornění najdete na stránkách Informačního centra bezpečnosti potravin


Informační centrum bezpečnosti potravin (ICBP) je součástí ministerstva zemědělství. Jeho úkolem je získávat a třídit dostupné informace z oblasti bezpečnosti potravin, zajišťovat jejich tok k příslušným institucím, zajišťovat osvětu a organizovat vzdělávací akce pro spotřebitele. Vedle problematiky bezpečnosti (nezávadnosti) potravin se ICBP zaměřuje na otázky výživy obyvatel.

Informační centrum bezpečnosti potravin také provozuje:

 • internetové stránky www.bezpecnostpotravin.cz - poskytují základní informace o problematice bezpečnosti potravin a systému jejího zabezpečení v rámci ČR.

  Tip:
  Chcete-li být v obraze v této oblasti, můžete se na těchto stránkách zaregistrovat k e-mailovému odběru aktuálních informací a upozornění na závadné potraviny.

 • A-Z slovník bezpečnosti potravin - objasňuje základní termíny z problematiky bezpečnosti potravin, potravinářství, výživy a z dalších souvisejících oborů.

 • internetové stránky Viscojis.cz - jsou primárně určeny spotřebitelům. Na jejich tvorbě se podílejí odborníci a stránky poskytují seriózní a ověřené informace o potravinách, možných rizicích z konzumace potravin, výživových a hygienických doporučeních a řadu zajímavostí z domova i ze zahraničí. Tento web má svou podobu i pro děti a mládež: Viscojis.cz/teens

 • internetové stránky Foodsafety.cz - jsou určeny zahraničním uživatelům a poskytují informace o tom, jak funguje v České republice systém zabezpečení nezávadných potravin.

ICBP poskytuje veřejnosti také řadu vzdělávacích materiálů - publikací, letáků a příruček, jejichž elektronická verze je volně ke stažení.

Bezpečnost potravin

Co znamenají pojmy:

 • zdravotně nezávadná potravina (safe) - potravina, která není škodlivá pro zdraví člověka;
 • hygienicky nezávadná potravina (wholesome) - potravina, která je vyrobena při dodržování schválených výrobních postupů a hygienických norem, tj. je vhodná pro lidskou spotřebu. Hygienicky závadná potravina nemusí být nutně zdravotně závadná;
 • bezpečná potravina - potravina, která je zdravotně a hygienicky nezávadná. To ale ještě nemusí znamenat, že je biologicky hodnotná;
 • biologicky hodnotná potravina (sound) - potravina, která je nutričně (výživově) vyvážená vzhledem k potřebám strávníka;

Označování potravin

Údaje na balení potravin na trhu v ČR musí být uvedeny v českém jazyce, kromě obchodního názvu potraviny a musí být pro spotřebitele srozumitelné, uvedené na viditelném místě, snadno čitelné, nezakryté, nepřerušované jinými údaji, nesmazatelné a vyjádřené v nekódované formě. Způsoby označování potravin se provádějí tak, aby neuváděly spotřebitele v omyl, co se týká charakteristiky potraviny, vlastností, složení, množství, trvanlivosti, původu nebo vzniku, způsobu zpracování nebo výroby, přisuzování účinků a vlastností, které potravina nevykazuje apod.

Na obalu musí být vždy uvedeny následující údaje:

 • název výrobku,
 • výrobce,
 • doba minimální trvanlivosti, resp. doba použitelnosti,
 • skladování (např. uchovejte při teplotě do...),
 • po otevření uchovávejte v chladu, spotřebujte apod.
 • před upotřebením protřepat,
 • účel použití,
 • nutriční hodnota (1 porce nebo 100 g),
 • složení (bílkoviny, tuky, sacharidy apod.),
 • hmotnost (g nebo ml),
 • ingredience,
 • přídatné a pomocné látky (např. stabilizátor E 472e, regulátor kyselosti E 330)

Označení "spotřebujte do" se používá u potravin podléhajících rychlé zkáze, např. u masa, vajec, mléčných výrobků. Po uvedeném datu výrobky nelze nabízet k prodeji. Neměly by se ani konzumovat, protože by mohlo dojít ke zdravotním potížím.

Označení "minimální trvanlivost" se používá u potravin, které lze i dlouhodobě uchovávat, např. obiloviny, rýže, koření. Konzumovat výrobky po datu minimální trvanlivosti není zdravotně nebezpečné, ale jídlo může začít ztrácet svou chuť nebo strukturu. V prodejní síti musí být však takovéto výrobky prodávány od ostatních výrobků odděleně a spotřebitel musí být řádně informován.

Více informací k této problematice najdete na stránkách www.viscojis.cz.

Reklamace potravin

Právo reklamovat zboží má každý, kdo zjistil, že koupil zkaženou potravinu (nahnilou, plesnivou či jinak poškozenou).

Reklamovat zakoupený (zkažený nebo poškozený) potravinářský výrobek může v České republice občan starší 18 let nebo zákonný zástupce, který může v této věci jednat za nezletilého spotřebitele.

Schovejte si doklad o zakoupení výrobku, který následně předložíte při reklamaci prodejci. Nejdříve se vždy obraťte na prodejce, pokud u něj neuspějete, žádejte nápravu u příslušného kontrolního orgánu, a to podle výrobku u:

Na kontrolní orgán se můžete obrátit buď osobně, písemně nebo telefonicky.

Prodávající nebo jím pověřený pracovník rozhodne o reklamaci ihned, ve složitých případech do tří pracovních dnů. Pokud se obrátíte na příslušný kontrolní orgán, budete do 30 dnů seznámeni s výsledkem kontroly.

Pokud máte zájem o posouzení jakosti a zdravotní nezávadnosti výrobku, můžete využít jakoukoliv akreditovanou laboratoř, jejichž seznam naleznete na internetových stránkách Českého institutu pro akreditaci, o.p.s. Rozbor na vyžádání je však za finanční úhradu. 

Bezpečnost zvířat a zdraví rostlin

Zvířata se mohou v rámci EU volně převážet. Normy platné pro zdraví a dobré životní podmínky zvířat je však nutné dodržovat i při jejich přepravě. Pokud dojde v určité oblasti k vypuknutí nákazy zvířat, může Unie v případě potřeby obchodování se zvířaty okamžitě zastavit. 

Stejně jako na hospodářská zvířata se určité předpisy vztahují i na domácí zvířata.

Jako občan EU máte možnost cestovat po Unii se svým psem, kočkou nebo fretkou pod podmínkou, že jim necháte vystavit evropský cestovní pas pro zvířata. Pas musí obsahovat údaje o platném očkování proti vzteklině a vystavit si ho můžete nechat u zvěrolékaře. Cestujete-li se zvířetem mladším 3 měsíců, což znamená, že ještě nemohlo být proti vzteklině očkováno, nebo si chcete vzít do zahraničí jiného domácího mazlíčka, např. andulku, zjistěte si, jaké podmínky v dané zemi (EN) pro tuto situaci platí. 

Budete-li cestovat do Finska, Irska, na Maltu či do Spojeného království, musíte si psa, kočku nebo fretku nechat ošetřit proti proti echinokokům

 • látka by měla být podána zvěrolékařem nejdříve 120 hodin a nejpozději 24 hodin před plánovaným příjezdem do Finska, Irska, na Maltu nebo do Spojeného království
 • od zvěrolékaře byste měli dostat do cestovního pasu zvířete potvrzení o ošetření.

Z identifikačních důvodů musí mít zvíře zaveden elektronický mikročip nebo identifikační tetování, které bylo aplikováno před 3. červencem 2011, a to se stejným identifikačním číslem, jako je uvedeno v jeho cestovním pasu.

Při cestách po zemích EU je dovoleno s sebou brát jak zvířata, tak převážet rostliny, a to včetně jejich částí. Většina členských států EU však uplatňuje přísná pravidla, která omezují převoz ohrožených druhů a produktů z nich vyrobených. U některých druhů se vyžaduje zvláštní povolení.

Přesnější informace ohledně těchto druhů najdete v databázi o obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami (EN). Můžete také kontaktovat výkonný orgán CITES, kterým je v ČR Ministerstvo životního prostředí, který vám sdělí, zda je pro daný druh nutné zvláštní potvrzení.

Dovoz potravin ze zahraničí

Chystáte se, že si ze zahraniční dovolené přivezete místní pochutiny a jiné potravinářské výrobky? Zjistěte si předem, kolik čeho můžete odvézt.

Při návratu domů z většiny zemí mimo EU je nezákonné přivézt si jakékoli masné či mléčné výrobky, ať už pro vlastní potřebu, nebo jako dar pro ostatní. Avšak s výjimkou několika sousedních zemí. Vracíte-li se např. z Faerských ostrovů, Grónska nebo Islandu, můžete si dovézt do 10 kg některých produktů živočišného původu. Existuje rovněž několik dalších výjimek (sušené mléko pro kojence, kojenecká výživa, zvláštní výživy, které jsou potřebné ze zdravotních důvodů). Tyto produkty ale musí být v zapečetěném obalu a nesmí vážit více než 2 kg nebo vyžadovat uchovávání v chladu před otevřením. Dále si můžete přivézt ryby a některé korýše, nepřekročí-li jejich hmotnost 20 kg, s výjimkou Faerských ostrovů nebo Islandu, na něž se nevztahují žádná omezení hmotnosti. Na ostatní produkty živočišného původu, například na med, se také vztahuje omezení hmotnosti 2 kg.

Při přepravě produktů živočišného původu mezi zeměmi v rámci EU se tato pravidla neuplatňují. Neuplatňují se ani v případě, že cestujete z Andory, Lichtenštejnska, Norska, San Marina nebo Švýcarska.

 

Zdroje: europa.eu, ec.europa.eu/health-eueuropa.eu/youreuropewww.viscojis.czwww.bezpecnostpotravin.cz

Chceš na debatu na Seychelách? Napiš esej o ochraně oceánů

Kdo může soutěžit?

 • školáci ve věku 7-11 let – rozsah eseje maximálně 400 slov
 • studenti ve věku 11-17 let – rozsah maximálně 600 slov

Každá škola může zaslat až 30 esejí.

Téma eseje

„Můj plán na ochranu a správu našich oceánů, moří a mořských zdrojů". Psát můžeš tedy cokoliv o zachování a udržitelnosti mořského prostředí.

Jaká je výhra?

 • hlavní cena Grand Prize – výherce získá zájezd na mezinárodní debatu a udělování cen, které proběhne od 2. do 7. července 2018 na Seychelách
 • v každé kategorii bude také uděleno deset medailí za nejlepší eseje a za největší individuální i skupinový přínos v rámci mezinárodní debaty

Témata mezinárodní debaty

 • školáci 7-11 let – „Můžeme zachránit světové oceány, moře a mořské zdroje do roku 2030“
 • studenti 11-17 let – „Věříme, že 14. cíl udržitelného rozvoje OSN (uchovat a udržitelně využívat oceány, moře a mořské zdroje) je uskutečnitelný“

Přihlašování

Esej je potřeba poslat nejpozději do 15. prosince 2017. Více info zde.

 

zdroj: www.eurodesk.cz/napis-esej-o-ochrane-oceanu-a-vyhraj-zajezd-na-debatu-na-seychelach

Mladí online - občan a společnost

Zajímáš se o své okolí, společnost nebo politiku? Řešíš bydlení? Chceš pomáhat ostatním, ať už prací nebo darováním nepotřebných věcí? On-line je to snadné, existuje řada webů a aplikací, které se snaží něco změnit. Mrkni na pár našich tipů.

Zákony pro lidi

Pokud se nevyznáš v zákonech nebo si nejsi jistý, jaká je jejich aktuální podoba, zda vyšla nějaká novela a od kdy daný zákon platí, zkus web www.zakonyprolidi.cz. Najdeš na něm předpisy Sbírky zákonů ČR od roku 1945 v aktuálním znění.

Stránky můžeš používat zdarma bez nebo s registrací, vyhledávat na nich; navíc jsou jednotlivé zákony označovány a zařazovány do oblasti práv.

Aktualizace dat probíhá v pracovních dnech vždy jednou denně v noci ze stejnopisů Sbírky zákonů z webu Ministerstva vnitra, maximálně do 48 hodin bývají všechny nově vyhlášené předpisy na stránkách vystaveny.

Zakony pro lidi

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-561/zneni-20170405

Napiste jim - logo

Napište jim

Projekt NapišteJim.cz umožňuje e-mailovou komunikaci mezi občany a konkrétními politiky zasedajícími v městských a obecních radách. Stačí vybrat poslanecký klub a kraj a zobrazí se seznam lidí v poslanecké sněmovně, senátu a zastupitelů města. Pak můžeš psát mail přímo nebo si zkopírovat e-mailové adresy, na kterých je možné dané politiky zastihnout.

Muzu to zvednout

Můžu to zvednout? / Zvednout to?

Když ti zvoní mobil a na displeji je neznámé číslo, určitě přemýšlíš, kdo to asi je. Telefonní číslo je dneska hodně citlivý údaj, který po tobě ale chtějí téměř při každé registraci či objednávce. A nezřídka se tak stane, že ti volají z telemarketingu, reklamní kampaně nebo průzkumu.

Aplikace jako Můžu to zvednout? (Google Play) nebo Zvednout to? (placená; App Store, Windows Store) ti umožní podívat se na hodnocení daného čísla od ostatních uživatelů, takže pak snadno zjistíš, jestli hovor vzít, nebo ne. Jenom je potřeba se popasovat s nastavením :)

Pár tipů k bydlení

Web BezRealitky.cz ti umožní najít, prodat nebo pronajmout byt, dům i další nemovitosti bez spolupráce s realitní kanceláří. Výhodou je nižší cena, protože realitka si za zprostředkování smlouvy bere obvykle 3–6 % z ceny nemovitosti. Inzerce je na webu placená.

Bez realitky

Pokud se zajímáš o střednědobý pronájem (minimálně 14 dní) v Praze, Brně, Bratislavě, Berlíně nebo Vídni, můžeš zkusit brněnský startup - web Flatio, který ti umožní prohlédnout si byt on-line, rezervovat i sepsat smlouvu. K dispozici máš náhled smlouvy, virtuální prohlídku, fotky, recenze předchozích nájemců a profil majitele. Fotografie navíc pořizuje fotograf Flatia, ručí tedy za jejich pravost. Byty jsou vybavené, což se často podepíše i na ceně pronájmu, vychází však obvykle lépe než delší dobu platit za hotel nebo penzion. O pronájmu samotném rozhoduje majitel bytu/pokoje, záleží tedy na tvém profilu, podle kterého se rozhodne, jestli ti byt půjčí. Rezervační poplatek 500 Kč připadá Flatiu.

Flatio

Pokud máš bydlení, o které se staráš, a na opravu drobných i větších závad si vlastní silou netroufáš, můžeš samozřejmě zavolat opraváře – ať už kvůli konkrétní věci, nebo když toho máš doma víc, s čím si nevíš rady. Pak je možná lepší využít služeb jako Hodinový manžel nebo Super Soused. Pracovník, který ti přijede pomoci, pak neudělá pouze jednu věc (jako třeba opravu žaluzií), ale zvládne toho víc, třeba i opravit záchod nebo vyměnit vypínač.

Super Soused (www.supersoused.cz) je portál určený všem, kdo hledají nebo nabízí svou sousedskou pomoc (tedy pokud jsi šikovný, můžeš se také registrovat a přivydělat si). Aktuálně funguje ve větších městech a jejich okolí, tedy v Praze, Brně, Hradci Králové a Pardubicích, Liberci, Olomouci, Ostravě a Plzni.

Hodinový manžel je služba, kterou zajišťují ve velké míře soukromníci, je proto dobré vyhledat si přes internet někoho přímo ve svém okolí. Pár tipů pro inspiraci:

Využít můžeš i web Opravárna (www.opravarna.cz), který se ti bude hodit na spravení porouchaných věcí. Zadáš poptávku, zaplatíš nespecifikovanou „drobnou částku“ na údržbu stránek a počkáš, až se ti nabídnou opraváři z okolí. Mezi nimi si pak vybereš podle ceny a recenzí. A naopak, pokud jsi zručný, můžeš si takto přivydělat :)

Opravarna

Ve vlastním bydlení určitě užiješ i aplikaci Domácí odečty (Google Play), kam si můžeš každý měsíc zapisovat spotřebu plynu, vody a elektřiny a udržet si tak přehled. Ke každému měření si navíc můžeš přihodit i fotku.

A ještě malý tip na aplikaci, která se ti může hodit, pokud sháníš něco přesných rozměrů – My measure (Google Play, App Store). Umožní ti dopsat k fotce rozměry nebo úhly, takže pokud dlouhodobě hledáš vhodný regál do koupelny nebo plech do trouby, není nic snazšího než si požadované rozměry uložit v mobilu. Fotka ti také usnadní výběr vhodných barevných doplňků, případně ti pomůže při vysvětlování, co přesně hledáš.

Domaci odecty My measure

Za odvoz

Ať už hledáš knihu, zvířátko nebo gauč, můžeš to zkusit „za odvoz“. Obvykle nemusíš nic platit, ale dárce určitě potěší třeba čokoláda ;) Stejně tak se můžeš zbavit starých věcí – jednoduše na inzertních portálech darujizaodvoz.cz (využít můžeš i aplikaci na Google Play) nebo vsezaodvoz.cz.

Daruji za odvoz Vse za odvoz

Jak na to

Pokud jsi alespoň trošku kutil nebo samouk a poradíš si s návodem, určitě mrkni na české (a také anglické) stránky wikiHow – How to do anything (www.wikihow.cz, www.wikihow.com), na kterých najdeš řadu návodů od čištění pračky přes počítání směrodatné odchylky až po rady, jak najít svou vášeň.

Co například můžete na wikiHow najít…

V češtině:

V angličtině:

Jestli jsou věci, na které si samostatně netroufáš nebo nemáš čas (nebo naopak, něco umíš a chceš si přivydělat), můžeš mrknout na portál Jáudělám, kde lidé nabízejí svůj um ostatním a mohou si tak vydělávat svým koníčkem.

Ja udelam 1 Ja udelam 2

Nadace, granty

Think Big

Program Nadace O2

Think Big

dává mladým lidem motivaci a podporu, aby změnili věci a život kolem sebe k lepšímu.

Nosíš v hlavě nějaký nápad, který bys rád/a uskutečnil/a? Možná se už delší dobu pokoušíš svůj projekt rozjet nebo na něm už pracuješ, ale chybí ti peníze a potřebuješ poradit. Program Think Big ti pomůže tvé nápady a projekty uskutečnit.

Think Big je otevřený všem nápadům, které pomohou komunitě, ve které žiješ, a zároveň ti umožní získat cenné zkušenosti a potřebné dovednosti pro tvou budoucnost.

V této vlně (podzim 2013) bude podpořeno až 100 projektů. A po úspěšné realizaci Levelu 1, pokud budeš chtít, můžeš pokračovat s většími financemi v Levelu 2 (přihlášky budou otevřeny v květnu 2014).

Program Think Big je otevřen pro všechny ve věku 15 až 26 let.

Jsi v programu Thing Big nováčkem? Zapoj se do Levelu 1:

Co můžeš získat v Levelu 1 programu Think Big:

 • Až 10 000 Kč na realizaci tvého nápadu
 • Povinnou účast na vzdělávacím kurzu pro tebe a jednoho z členů tvého týmu (pokud projekt nerealizuješ sám/a)
 • Pomoc mentora z řad zaměstnanců společnosti Telefónica
 • Nové zkušenosti a dovednosti, které ti pomohou uplatnit se v budoucnu na trhu práce (např. komunikace, projektové řízení, práce s digitálními technologiemi)
 • Telekomunikační balíček

Pokud splňuješ pravidla programu Think Big, můžeš od 15. 10. 2013 do 16. 12. 2013 posílat přihlášky. Hlavní osoba projektu může podat více přihlášek s více nápady (zvýší se ti šance na úspěch), podpořen však může být nakonec pouze jeden.

Byl jsi v minulosti součástí projektového týmu v programu Thing Big? Přihlas se do Levelu 2:

Co můžeš získat v Levelu 2 programu Think Big:

V rámci programu Think Big můžeš získat nejen finanční příspěvek (až 70 000 Kč), ale i odbornou pomoc (členové podpořených týmů se účastní povinných vzdělávacích seminářů o základech projektového a finančního managementu, komunikaci v týmu, public relations, administraci vašeho projektu v programu Think Big apod.). K dispozici budeš mít mentora z řad zaměstnanců společnosti Telefónica, který ti pomůže řešit obtížné situace při realizaci projektu.

Členové podpořených týmů navíc získají 3 poukázky na výhodný telekomunikační balíček. Jeho předání proběhne na vzdělávacím kurzu. Veškeré podrobné informace o získaných výhodách získáš na vzdělávacích kurzech.

Co musí splňovat neformální skupina mladých lidí, aby mohla žádat o podporu v Levelu 2?

Neformální skupina

 • musí být složena z mladých lidí ve věku 15 až 26 let (tento věk musí splňovat v době do původní uzávěrky žádostí tzn. do 16. 12. 2013)
 • chce něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí a pro realizaci svého nápadu hledá finance a podporu.
 • musí tvořit minimálně tříčlenný tým. Maximální počet členů týmu není omezen. Alespoň jedna osoba v tomto týmu musí být starší 18 let - tato osoba má právo podepisovat smlouvy, stane se první odpovědnou osobou týmu a bude příjemcem nadačního příspěvku.
 • v minulosti již realizovala projekt Think Big, který chceš rozšířit nebo přihlásit nápad jiný

Uzávěrka přijímání projektů do šesté výzvy programu Think Big proběhne 16. 12. 2013 v 14.00 hod.

Jak správně vypracovat a přihlásit svůj projekt do programu Think Big?

Zde je jednoduchý návod:

Krok 1: velmi dobře si prostudujte stránky www.o2thinkbig.cz, ať víte, o co v programu Think Big jde a co vás nemine v případě úspěchu vaší žádosti. Pozornost věnujte hlavně sekci Pravidla.

Krok 2: pokud si nejste jisti, zda splňujete podmínky, zda má váš nápad či projekt šanci uspět nebo se prostě chcete na něco k programu Think Big zeptat, ptejte se!

Krok 3: vyplňte formulář přihlášky. Rady a doporučení, jak správně vyplnit formulář, jsou přímo jeho součástí. Projekt by měl být již od počáteční přípravy vaší týmovou prací. Měli by se na něm více či méně podílet všichni členové týmu a všichni by se svou účastí v programu a vaší společnou aktivitou měli souhlasit. Dobře zvažte možnosti člena týmu, kterého pověříte vedením projektu (stane se První odpovědnou osobou týmu). Např. jeho odjezd na studia do zahraničí v době realizace projektu by vám mohl realizaci projektu značně zkomplikovat. Tento člen týmu také nese právní zodpovědnost za přidělený finanční příspěvek! Důkladně se zabývejte tabulkou rozpočtu. Nezapomeňte na nutné administrativní náklady (např. poštovné). Na pozdější změny nemusí být brán zřetel, proto doporučujeme nic neopomenout. Dejte pozor, abyste všechny plánované náklady byli schopni následně doložit. Opět platí, že kdykoliv během vyplňování žádosti můžete požádat o radu!

Po vyplnění části přihlášky nazvané Kontaktní osoba vašeho týmu a postoupení na další záložku O projektu vám na e-mail kontaktní osoby přijde automatický e-mail z webového systému, obsahující heslo pro opětovný vstup do systému. K vyplňování přihlášky se tedy můžete znovu vrátit. Jako přihlašovací jméno do systému funguje e-mail kontaktní osoby. Po vyplnění e-mailové adresy již nebudete moci adresu změnit.

Krok 4: správně vyplněný formulář odešlete elektronicky z adresy www.o2thinkbig.cz

Krok 5: teď nezbývá než čekat, jestli váš projekt uspěje a získá podporu.

 

Více informací o programu najdete na www.o2thinkbig.cz

Archiv

2011

Nadace VIA

Aktuálně:

Nadace VIA vyhlásila grantové kolo z prostředků Fondu místních iniciativ. Z prostředků fondu jsou podporovány menší projekty lokálních organizací zaměřené na zlepšení kulturního, sociálního a životního prostředí obce nebo regionu, na zapojení veřejnosti do diskuse o budoucím vývoji obce či regionu nebo na zviditelnění dobročinnosti jako samozřejmé součásti života. Program je určen především menším neprofesionálním neziskovým organizacím, které jsou založené na dobrovolné práci.

Maximální výše grantu je 70 000 Kč. 

Podpořeny budou aktivity zaměřené na:

 • zlepšení společenského, kulturního a životního prostředí dané komunity, aktivity iniciované především mladými lidmi, zviditelnění dobročinnosti jako běžné součásti života komunity
 • zajištění diskuze o budoucím vývoji obce či regionu

Uzávěrka pro podání žádostí o grant: středa 27. července 2011.

Nadace VIA

Nadace VIA poskytuje granty a jinou podporu (semináře a workshopy, ucelené vzdělávací cykly, služby konzultantů a koučů, "poukazy" na technickou asistenci atd.) širokému spektru zájemců z řad neziskových a příspěvkových organizací i obcí.

Nadace VIA dělí oblasti poskytované podpory do tří základních pilířů:

Podporujeme spontánní aktivity lidí, jež obohacují dění v místech, kde žijí. Ať už se jedná o pomoc bližnímu, obnovu zanedbané návsi, nebo zapomenutých tradic či vyčištění potoka. Jedno mají totiž tyto projekty společné – reagují na aktuální potřeby a příležitosti místní komunity a jsou postaveny na zájmu a zapojení neziskových organizací, obyvatel i místních samospráv.

Naší dlouhodobou snahou je inspirovat neziskové organizace k potřebným a přínosným, mnohdy však nelehkým změnám. Pomáháme jim nalézt směr a poskytnout podporu při vykročení po nové cestě – po cestě k jejich dlouhodobé udržitelnosti.

Obecně prospěšná činnost neziskových organizací není myslitelná bez dárců z řad firem a štědrých jednotlivců. Proto podporujeme partnerství firem a neziskových organizací, a stejně tak se snažíme rozvíjet individuální dárcovství.

Další informace najdete na stránkách nadace VIA: www.nadacevia.cz

 

Zdroj: www.nadacevia.cz

Nadace Vodafone

Nadace Vodafone Česká republika podporuje aktivity směřující k naplňování tří hlavních cílů:

 • Rozvoj schopností, dovedností, vlastní iniciativy a společenské zodpovědnosti mladých lidí - grantový program Vpohybu.
 • Využití komunikačních technologií pro společensky prospěšné cíle - grantový program Technologie pro společnost.
 • Rozvoj a budování kapacity a know-how českých neziskových organizací - grantový program Rok jinak.

Vedle toho nadace podporuje humanitární projekty doma i ve světě, zapojení zaměstnanců Vodafonu do práce pro komunitu a řadu dalších projektů. Více se dozvíte na webu Nadace Vodafone v sekci Ostatní programy.

 

Podrobné informace najdete na stránkách Nadace Vodafone: www.nadacevodafone.cz

Rok jinak

je českou variantou globálního programu "World of Difference", který úspěšně funguje po celém světě od Nového Zélandu až po Ghanu.

Projekt nabízí kandidátům - vítězům celonárodního výběrového řízení - příležitost strávit až jeden rok prací pro neziskovku, kterou si sami vyberou, a to za mzdové prostředky kryté z nadačního grantu, ve výši jejich dosavadní výplaty. Budete mít jedinečnou možnost realizovat své projekty pro dobrou věc na plný úvazek a za stejné peníze, jaké jste si vydělávali do teď.

Cíle programu Rok jinak

 • rozvíjet a podporovat udržitelnou kapacitu neziskových organizací díky přinášení know-how z jiných sektorů, především byznys sektoru
 • rozvíjet lidské zdroje prostřednictvím přenosu know-how (mezi sektory)

Zájemce si může vybrat jakoukoliv neziskovou organizaci. Je jedno, jestli se stará o postižené dětí, pomáhá seniorům, pečuje o životní prostředí nebo chrání lidská práva.
Nadace Vodafone umožní vybraným kandidátům pracovat pro dobrou věc na plný pracovní úvazek a svoje zkušenosti z komerční či státní sféry zužitkovat v neziskovém sektoru.

Líbí se vám Rok jinak, ale dvanáct měsíců vám připadá jako dlouhá doba? Můžete využít kRok jinak, který umožňuje zapojit se do neziskového sektoru na 1 až 3 měsíce.

Výstupy programu (k)Rok jinak:

Vítězové výběrového řízení programu "(k)Rok jinak" budou 1-3 nebo 12 měsíců pracovat pro vybranou neziskovou organizaci na konkrétním projektu, který sami přihlásili.
Neziskové organizace tak získají know-how a zdroje, potřebné pro naplňování svých poslání a další organizační rozvoj.

Schopnosti a kvalifikace kandidáta musí odpovídat potřebám dané neziskové organizace a přinášet přidanou hodnotu pro její činnost.

Uzávěrka programu (k)Rok jinak:

 • Uzávěrka programu Rok jinak je vždy v září. Poslední termín k odevzdání přihlášky do ročníku 2015 je 19. září 2014.
 • Uzávěrka programu kRok jinak je dvakrát až třikrát v roce, a to koncem ledna, května a října. V rámci dvoukolového grantového řízení budou vybráni úspěšní uchazeči; těmto bude umožněna realizace podaného projektu. Realizace projektů začíná obvykle dva měsíce po uzávěrce. 

 

Více informací najdete na www.rokjinak.cz, kde najdete i burzu nabídek, v které můžete najít svoji neziskovku nebo profesionála, se kterým podáte přihlášku do (k)Roku jinak.

Technologie pro společnost

Vpohybu

Nadace Partnerství

Nadace Partnerství pomáhá pečovat o životní prostředí:

Jejím cílem je zejména posilovat aktivní přístup komunit v péči o životní prostředí a roli občanské společnosti.

Podrobné informace najdete na stránkách Nadace Partnerství: www.nadacepartnerstvi.cz.

Kontakt:

Kancelář Brno (sídlo Nadace Partnerství)
Údolní 33, Brno 602 00
E-mail: partnerstvi zavináč nap.cz
Tel.: 515 903 111

Kancelář Praha
Krátká 26, Praha 110 00
Tel.: 222 987 471

Výsadba stromů

Zlepšete své životní prostředí. Vysaďte společně stromy, které vám později poskytnou čistější vzduch, příjemný stín i hezčí místo k procházkám. V našich podmínkách prospívají domácí druhy stromů - lípy, duby, javory. Tradiční jsou u nás také ovocné stromy. Právě výsadby těchto druhů za účasti místních obyvatel při sázení podporuje Nadace Partnerství. Ještě důležitější než vlastní sázení je následná péče o sazenice, aby byly zdravé a bezpečné i pro další generace. Závazek následné péče po dobu minimálně 5 let je proto u těchto grantů povinný.

Výsadba stromů

Granty: 10 000 Kč - 30 000 Kč

Na co všechno dostanete peníze?

 • zakoupení sazenic stromů a keřů;
 • zakoupení nezbytného materiálu (kůly, úvazy, hřebíky, ochrana proti okusu, mulč, atd.);
 • dopravu sazenic a materiálu na místo výsadby;
 • zakoupení/zapůjčení nářadí potřebného k výsadbě nebo následné péči (max. do výše 10 % celkové žádané částky);
 • propagaci výsadby, tisk a tvorba informačních materiálů (max. do výše 10 % celkové žádané částky).

3 dobré důvody, proč o grant požádat:

 • výsadba stromů zlepší vaše životní prostředí
 • aktivně zapojíte obyvatele do zkrášlení okolí
 • podpoříte spolupráci mezi místními organizacemi a povzbudíte společenský život v obci

Než požádáte o grant, přečtěte si:

Jak podat žádost?

Žádost se zadává přímo do formuláře na webových stránkách www.grantys.cz, kde si vyberete grantovou výzvu Granty na výsadbu stromů 2014 pro obce a příspěvkové organizace / pro NNO. Manuál s návodem, jak pracovat s webovým rozhraním Grantys, si můžete stáhnout na www.nadacepartnerstvi.cz.

Harmonogram:

Uzávěrka příjmu žádostí pro podzimní výsadby: 13. 8. 2014
Realizace projektu: od 1. 10. do 1. 12. 2014
Zaslání závěrečné zprávy: 1. 12. 2014

Více informací k vyhlášeným výzvám najdete na:

Kontakt:

Zuzana Šeptunová
E-mail: zuzana.septunova zavináč nap.cz
Tel.: 515 903 123

Nominace na Cenu Via Bona 2019

Mezi nominovanými filantropy jsou každoročně mecenáši, studenti, zástupci firem i dobrovolníci, jednotlivci, páry, i kolektivy. Jsou to lidé, kteří nezištně pomáhají konkrétním jedincům a místům, podporují různá veřejně prospěšná témata nebo neziskové organizace v oblastech jako jsou místní rozvoj, ekologie, vzdělávání, kultura, zdraví, sociální péče, lidská práva, humanitární a rozvojová pomoc, apod. Jejich příběhy jsou inspirací a důkazem, že filantropem může být každý z nás, bez ohledu na věk a společenské postavení.

Podtitulem letošní Ceny Via Bona jsou „Dobrá sousedství“. 

Jednoduše se hledají jednotlivci, skupiny, podnikatelé a menší firmy, kterým záleží na tom, jak se žije v jejich okolí. Prostě ty, kteří se vydali na dobrou cestu!

Chceš i ty pomoct s hledáním příběhu? Podívej se, z jakých kategorií se příběhy hledají:

SRDCAŘ

„Pomáhám srdcem a/nebo penězi“

Co a koho hledáme?

 • Jednotlivce nebo skupiny lidí od 27 let, které pomáhají druhým svou energií, časem a/nebo finančně;
 • Inspirativní příběhy těch, kteří dobrovolně a ve volném čase věnují svou energii, čas, zkušenosti, dovednosti a/nebo finanční prostředky ve prospěch druhých;
 • Ty, kteří konají dobro dlouhodobě, s radostí a nic za to neočekávají – prostě Srdcaře a Srdcařky!

Srdcař - podrobnosti a online formulář pro nominace

MLADÝ SRDCAŘ

„Pomáhám druhým, a je to cool!“

Co a koho hledáme?

 • Jednotlivce nebo skupiny lidí do 26 let, které pomáhají druhým svou energií, časem a/nebo finančně;
 • Inspirativní příběhy dětí a mladých lidí, kteří dobrovolně a ve volném čase věnují svou energii, čas, zkušenosti, dovednosti a/nebo finanční prostředky ve prospěch druhých;
 • Cenu mohou získat jednotlivci i skupiny – třeba třídy, oddíly, volnočasové kroužky, party kamarádů, apod.

Mladý srdcař - podrobnosti a online formulář pro nominace

DOBRÁ FIRMA

„Pomáháme ve svém regionu“

Co a koho hledáme?

 • Ty, kteří ve svém okolí spojují byznys s dobročinností;
 • Inspirativní příběhy podnikatelů, malých a středních firem (do 250 zaměstnanců), které ve spolupráci s místní komunitou mění své okolí k lepšímu;
 • Dobré firmy pomáhají promyšleně, odpovědně, v dlouhodobém horizontu a v místě, kde (v rámci ČR) působí. Kromě finančního dárcovství je pro ně důležitá i nefinanční podpora, například zapojování zaměstnanců, sdílení zkušeností, aj.;
 • Výjimku, kterou není možné nominovat, představují menší lokální pobočky velkých společností.

Dobrá firma - podrobnosti a online formulář pro nominace

DÁRCOVSKÁ VÝZVA

„Do pomoci vtahuji své okolí“

Co a koho hledáme?

 • Jednotlivce nebo skupiny lidí bez rozdílu věku, které formou veřejné výzvy nezištně sbírají finanční i jiné prostředky na dobrou věc;
 • Ambasadory výzev, kteří aktivně zapojují do dárcovství své okolí (přátele, rodinu, kolegy, atd);
 • Předmětem nominace může být jakákoli dárcovská (peer to peer) výzva – běh maratonu, oslava narozenin, bláznivá či originální akce – pokud je konána za účelem dobročinnosti.

Dárcovská výzva - podrobnosti a online formulář pro nominace

 ZÁVĚŤ POMÁHÁ

„Pomáhám za života, budu i po něm“

Co a koho hledáme?

 • Člověka, který prostřednictvím své závěti daroval (in memoriam) či v budoucnu (formou příslibu) daruje na dobrou věc;
 • Hledáme ty, kdo se rozhodli pomoci druhým tímto, u nás stále více rozšířeným způsobem;
 • Nominace by měla vyzdvihovat vztah k místu, kde dárce žije/žil.

Závěť pomáhá - podrobnosti a online formulář pro nominace

V případě kategorií Srdcař, Mladý srdcař a Dobrá firma bude o výsledcích rozhodovat veřejnost svým hlasováním v průběhu jara 2019 na stránce cenaviabona.cz. Kategorie Dárcovská výzva a Závěť pomáhá budou oceněny formou čestného uznání a příběhy budou vybrány nezávislou odbornou komisí. Tématem letošního ročníku jsou „Dobrá sousedství“ a bude k němu přihlíženo při výběru finalistů.

Pokud si nejste jistí, jestli se příběh hodí na nominaci napište svůj tip na e-mail: monika.skopalova zavináč nadacevia.cz.

Kompletní pravidla a etický kodex soutěže najdete na webu cenaviabona.cz.

Nominovat můžete nejpozději do neděle 6. ledna 2019.

Kontakt na organizátora:

Nadace Via

Monika Skopalová
tel.:
+420 734 257 140
e-mail: monika.skopalova zavináč nadacevia.cz

 

zdroj: www.nadacevia.cz/viabona

Nákupy v EU

Nakupování přes internet, a to ať už v České republice nebo ze zahraničí, s sebou nese nejen výhody jako větší výběr a lepší ceny, ale také určité nejistoty - poskytujete své osobní a platební údaje neznámému prodejci a vybrané zboží vidíte jen na několika snímcích. Nikdy si nemůžete být zcela jisti, jestli vaše zboží dorazí, bude-li vám vyhovovat a zda bude vaší případné reklamaci vyhověno. A vždy je to snazší, pokud se orientuje v podmínkách nákupu přes internet a znáte svá práva.

Jelikož obchodníkovi budete sdělovat své osobní údaje a ve většině případů i posílat peníze předem, věnujte trochu času ověření prodejce a jeho zboží - podívejte se, zda má kamennou prodejnu, jaké jsou obchodní podmínky včetně reklamace zboží a vrácení peněz (podmínky by měly být srozumitelné a snadno přístupné) nebo si vyhledejte recenze na obchod přes internetový vyhledávač. Jedním z výstražných signálů může být také velice nízká cena, za kterou podvodní prodejci zboží nabízí, nebo nabídky o přikoupení si dalšího zboží.

Pro ověření důvěryhodnosti internetových obchodníků v EU, Norsku a na Islandu můžete využít online pomocníka Howard na adrese http://cz.theshoppingassistant.com/, který vám spolu s návodem poskytne informace o stránce, na které chcete nakupovat. Howard vám nemůže garantovat výhodnou koupi, ale měl by zabránit tomu, abyste se při nakupování online stali obětí podvodu.

Co byste měli na stránkách prodejce hledat a najít

 • totožnost dodavatele a adresu, případně registrační číslo (např. IČO);
 • základní vlastnosti zboží nebo služeb;
 • cenu zboží nebo služeb, včetně veškerých daní a poplatků;
 • případné náklady na dopravu;
 • ujednání o platebních podmínkách, způsobu dodání nebo plnění;
 • existenci práva odstoupit od smlouvy.

Spotřebitelská práva

Při nákupu online v EU, Norsku nebo na Islandu máte zaručena minimálně stejná spotřebitelská práva jako při nákupu v České republice:

 • Kupní smlouva se uzavírá okamžikem odeslání objednávky.
 • Zákazník může do 14 dní od převzetí zboží odstoupit od smlouvy, a to bez udání důvodu. Stačí napsat prodejci dopisem či e-mailem, že odstupujete od kupní smlouvy a výrobek zaslat zpátky (některé e-shopy mají vlastní formuláře pro odstoupení od smlouvy bez udání důvodu, přečtěte si proto obchodní podmínky). Výjimka se vztahuje na zboží, které podléhá rychlé zkáze, opotřebení nebo zastarání, nebo na audio a videonahrávky a počítačové programy, porušil-li spotřebitel jejich originální nebo hygienický obal atd. Prodejce pak musí kupujícímu do 14 dnů vrátit peníze za výrobek (snížené o částku, kterou zboží ztratilo běžným používáním). Nemusí tak však učinit, pokud nemá zpět své zboží nebo doklad o jeho odeslání.
 • V případě dodání poškozeného zboží má zákazník právo na výměnu nebo opravu. Není-li ani jedno z toho možné, lze odstoupit od smlouvy. Prodávající může nabídnout při výskytu vady slevu z kupní ceny. V případě oprávněné reklamace máte právo požadovat po prodejci náhradu všech nutných nákladů spojených s uplatněním této reklamace. Nejčastěji jde o náklady spojené s dopravou reklamovaného zboží k prodejci, například o poštovné. Na spotřební zboží se ve všech členských státech vztahuje dvouletá záruka. V některých aspektech se však mohou záruční pravidla jiných států mírně lišit od ČR.

Vystupuje-li zahraniční firma na českém trhu, musí k prodávanému zboží dodávat český návod, a také další základní informace by měla poskytovat v češtině (např. podmínky reklamace).

Platba

K úhradě vybraného zboží budete potřebovat platební kartu s možností platby přes internet nebo elektronické peněženky jako je PayPal. Zahraniční obchody příliš neumožňují zasílání zboží na dobírku, některé ale nabízí i platbu bankovním převodem. Chystáte-li se platit přes internet, nastavte si v bance finanční limit pro transakce platební kartou, číslo karty zadávejte pouze v zabezpečeném připojení a nikdy nezadávejte spolu s číslem karty její PIN kód.

Platba kartou navíc poskytuje výhodu vrácení peněz, pokud vám zboží nebude dodáno - díky mezibankovní službě chargeback můžete u své banky podat stížnost a požadovat peníze zpět. Možnosti této služby se odvíjejí od bankovní instituce.

Tip: Pokud nakupujete ze zemí mimo Evropskou unii, bude nutné za zboží doplatit DPH a clo - částku můžete zjistit na stránkách Celní správy pomocí aplikace Taric CZ.

Aukční portály a tržiště

Stejně jako české Aukro existují i zahraniční stránky, na kterých můžete nakupovat nejen od obchodníků, ale především od soukromých osob. Příkladem může být třeba eBay. Při nákupu zboží od těchto subjektů se nemůžete dožadovat žádných spotřebitelských práv, záruk či práv na odstoupení od smlouvy a podobně. Navíc, pokud jste zboží získali v internetové aukci, nemůžete odstoupit od smlouvy bez udání důvodu jako při běžném nákupu online.

Evropské spotřebitelské centrum

Pokud obchodník z jiné země EU i přes Vaše výzvy nedodá zboží, nebo nechce vyřídit reklamaci dle Vašeho oprávněného nároku, nebo se objeví jiné nesrovnalosti, můžete se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum (ESC) pro ČR. Jeho právníci se Vám pokusí bezplatně pomoci mimosoudní cestou, a to ve spolupráci s kolegy z centra v dané zemi EU, Norsku či na Islandu. ESC také poskytuje rady a informace o právech spotřebitelů na společném evropském trhu a o vymáhání těchto práv.

Pokud máte problém s obchodníkem z České republiky, požádejte o radu některé z českých spotřebitelských sdružení - např. Sdružení obrany spotřebitelů.

Evropské spotřebitelské centrum ČR při České obchodní inspekci

Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
telefon: +420 296 366 155
e-mail: esc zavináč coi.cz
www stránky: www.evropskyspotrebitel.cz

 

Tip: Pro případné komplikace si uschovejte všechny dokumenty o nákupu a komunikaci s obchodníkem (objednávku, potvrzení o platbě, reklamační žádosti apod.)

 

 

Zdroj: www.evropskyspotrebitel.cz, cz.theshoppingassistant.com, www.asociace-sos.cz, www.celnisprava.cz, http://ec.europa.eu

Občan 2.0

Na rozdíl od předchozí verze "běžný občan" (politiky také nazýván "volič") má Občan 2.0 nejenom povinnost platit daně, odvádět sociální a zdravotní, dodržovat zákony, s nimiž nesouhlasí, ale má také svá občanská práva. Chce žít ve svobodné a demokratické zemi, kde jsou si před zákonem všichni rovni, kde se nevyplácí krást a tunelovat a kde přání a potřeby jedněch nejsou prosazovány na úkor práv jiných. Nemusí bezmocně sledovat, co se v tomhle státě děje, ale může sám ovlivnit budoucnost naší země. A není v tom sám.

Občan 2.0 má právo

 1. Vědět jak stát hospodaří s jeho penězi.
 2. Vědět podle čeho a hlavně koho politici rozhodují.
 3. Vyjádřit se k práci politiků, úředníků, státních institucí, k důležitým koncepcím a strategiím.
 4. Spolurozhodovat o důležitých věcech, které se ho bezprostředně týkají.
 5. Na zdravé životní prostředí a na odpovědný přístup státu k přírodnímu bohatství.
 6. Očekávat kvalitní práci politiků a úředníků slušnost a odpovědnost za důsledky jejich rozhodnutí.

Připojte se ke stovkám Občanů 2.0 z celé České republiky, kteří se různým způsobem a podle svých možností zapojují do veřejného života.

 • Obratem dostanete příručku Občana 2.0 - jak na to.
 • Budete dostávat pravidelné tipy, do čeho se právě teď smysluplně zapojit.
 • Budeme vás zvát na akce a školení.

Dejte najevo, že vám na budoucnosti záleží.

Koordinátorka projektu:

Jana Kravčíková
e-mail:
jana.kravcikova zavináč eps.cz
www stránky:
www.eps.cz

 

Projekt Občan 2.0 zahájil a spravuje Ekologický právní servis na základě 18 let zkušeností s právní podporou občanské společnosti. Projekt Občan 2.0 je nepolitický, založený na respektování práv a svobod lidí definovaných Listinou základních práv a svobod, a využívající demokratických nástrojů k ovlivňování veřejných záležitostí. Více informací o projektu.

Pomáhej památkám s Brontosaury

Akce Památky patří k programům Hnutí Brontosaurus a je určena mladým lidem se zájmem o památky a kulturní dědictví České republiky. Tento program se opírá o tři základní pilíře, a to jsou dobrovolnická pomoc památkám, zážitkový program a vzdělávání z oblasti památek a historie. Každá akce pod tímto programem staví na všech těchto pilířích.

Dobrovolnická pomoc památkám

 • jedná se o dobrovolnickou práci na památce nebo v lokalitě přímo s ní související
 • práce je vedena pod odborným dohledem kvalifikovaných osob
 • práce musí být v souladu se zákoníkem práce
 • před začátkem práce je nutné účastníky akce proškolit o bezpečnosti práce a seznámit je s jejich činností

Zážitkový program

 • část akce musí být vyhrazena pro zábavný prožitkový program

Vzdělávání z oblasti památek a historie

 • probíhá formou prohlídky, přednášky či zážitkovou pedagogikou vztahující se k dané památce
 • veškeré informace předané účastníkům podávají vzdělaní a v oboru znalí lidé

Brontosauří náležitosti

 • akce se koná pod hlavičkou Hnutí Brontosaurus
 • v týmu je alespoň jeden zkušený organizátor – nevyžadujeme kvalifikaci OHB (organizátor Hnutí Brontosaurus), ale je to super pokud ji máte.
 • organizátoři akce komunikují s týmem Apam před i po akci. Rádi Vám na akci zašleme organizátorský balíček, abyste mohli účastníkům rozdat propagační materiály a oni nás mohli vesele šířit dál a dál. A na oplátku bude chtít z akce pár věcí z akce po Vás (jako je prezenčka atd.)

Chcete se zúčastnit nějaké víkendovky?

Aktuální info – www.akcepamatky.cz/kalendar-vikendovek

Jak se zapojit

Zaujali tě hrady, zámky či jiné památky v ČR? Chtěl(a) bys jim nějak aktivně pomoci? Máš hned několik možností, jak na to:

 • Přijeď na nějakou víkendovku a vlastními silami se připoj k pomoci památkám.
 • Pokud tě akce (víkendovka) nadchne, začni se pomalu přiučovat od organizátorů a pomáhej jim s akcemi. Chceš-li se do organizování zapojit více, můžeš získat osvědčení Organizátor Hnutí Brontosaurus (OHB).
 • Pokud to nemáš daleko do Brna a máš chuť, můžeš se zapojit do koordinačního týmu a být tak v centru dění.
 • Uvítáme i dobrovolníky, kteří mají chuť nám pomoci s rozvěšováním plakátů, rozesílkou, tvorbou propagačních materiálů a další.

 

Kontakty

Program Akce Památky je řízen z Brna, z ústředí Hnutí Brontosaurus.

Kancelář Hnutí Brontosaurus (v kanceláři nás zastihnete: především ve všední dny dopoledne)

Hvězdová 10, Brno, 602 00
telefon:
774 976 407
e-mail:
pamatky zavináč brontosaurus.cz
www stránky:
www.akcepamatky.cz
www stránky Hnutí Brontosaurus:
www.brontosaurus.cz
Facebook Akce Památky:
www.facebook.com/akcepamatky

Koordinátorka Akce památky:

Eliška Plotěná

telefon: 603 729 252
e-mail:
pamatky zavináč brontosaurus.cz

 

zdroj: www.akcepamatky.cz

Post Bellum, o.p.s

Post Bellum, o.p.s

Nezisková organizace Post Bellum, o.p.s. vznikla v roce 2001 a jejím úkolem je vyhledávání a nahrávání vzpomínek pamětníků klíčových momentů 20. století. Založila ji skupina českých novinářů a historiků, kteří se potkávali na tiskových konferencích a výročních pietních akcích a byli přesvědčeni, že pamětníci musí dostat příležitost svůj příběh vyprávět vcelku, souvisle a detailně. Kromě zaznamenávání vzpomínek pamětníků se Post Bellum snaží také o to, aby se jejich příběhy dostaly do povědomí širšího publika.

Slovy organizace: ''Pořádáme výstavy, vydáváme knihy, organizujeme společenské akce. Deset let na vlnách Českého rozhlasu vysíláme Příběhy 20. století. Podporujeme u žáků i studentů zájem o moderní dějiny i o vlastní kořeny prostřednictvím zážitkových workshopů i rozsáhlého vzdělávacího projektu Příběhy našich sousedů. Každý rok vyhlašujeme největší dokumentaristickou soutěž v ČR a na Slovensku. Stále hledáme nové cesty, jak téma atraktivním způsobem přiblížit veřejnosti, jak rozproudit společenskou debatu o demokratických hodnotách.''

Veškerou činnost Post Bellum můžete sledovat na jejich webu. Nejznámější je projekt Paměť národa, jedná se o nejrozsáhlejší veřejnou pamětnickou databázi v Evropě. Paměť národa oficiálně zahájila provoz 28. října 2008 a na počátku roku 2016 čítala bezmála 3000 publikovaných pamětnických příběhů veteránů druhé světové války, protinacistických odbojářů, obětí holocaustu, politických vězňů 50. let i let pozdějších, duchovních, disidentů, ale i představitelů moci – agentů KGB, NKVD, StB, politických funkcionářů a dalších pamětnických skupin. Tisíce výpovědí pak čekají na natočení a zpracování.

Klub přátel
Staňte se členem Klubu přátel Paměti národa, který sdružuje pravidelné dárce. V tomto společenství je již více než 1500 lidí. Jako malou odměnu Vám bude organizace zasílat pozvánky na besedy, koncerty, výstavy, ale i společné výlety do míst spojených s nedávnou československou minulostí. Pravidelná podpora je nejefektivnější forma pomoci! Umožňuje lépe plánovat, úspěšně pokračovat v započatých aktivitách a zůstat nezávislou organizací.

 

Příběhy představují také ve velkém formátu, v interiérech i venkovních prostorách. Chcete je zprostředkovat ve vaší instituci nebo městě? Rádi vám vybranou výstavu zapůjčí.

Do sbírky můžete přispět i vy: Máte tip na zajímavého pamětníka nebo jste sami na vlastní kůži zažili některý zásadní moment minulého století? Vyprávějte, budeme naslouchat. Napište nám na pametnici zavináč postbellum.cz

Chtěli byste se do budování sbírky zapojit? Kontaktujte organizaci na info zavináč postbellum.cz 

Kontakt:

Post Bellum, o.p.s.
Sněmovní 174/7
118 00 Praha 1-Malá Strana
e-mail:
info zavináč postbellum.cz
web:
www.postbellum.cz
e-shop:
www.eshop.pametnaroda.cz

 

 

zdroj: www.postbellum.cz

Příběhy bezpráví

Příběhy bezpráví je vzdělávací program Člověka v tísni, běžící na portále Jeden svět na školách – jans.cz, který je určen především vyučujícím základních a středních škol, budoucím vyučujícím a uživatelům působícím v institucích, které pracují s mladými lidmi (např. nízkoprahové kluby, dětské domovy, diagnostické ústavy apod.). používat jej však může kdokoli. Spot k projektu k vidění zde.

Co je cílem?

Školám portál poskytuje dokumentární i hrané filmy a další materiály vhodné k výuce dějepisu. Na stovkách škol v celé republice jsou pořádány filmové projekce a besedy s pamětníky, historiky a filmaři. Organizovány jsou také semináře pro pedagogy, výstavy pro veřejnost a vydávání knih a metodických příruček. Od roku 2009 studenti udělují Cenu Příběhů bezpráví za odvážné postoje a činy v době komunistického režimu. Mladým lidem je tak nabízena možnost setkat se s pamětníky totalitního bezpráví. Cílem je tedy seznámit žáky a studenty s československými dějinami.

Jak portál používat?

Uživatel, který není zaregistrován na webu, má k dispozici materiály jen v omezeném rozsahu (například pouze ukázky filmů). Pro plnohodnotný přístup k filmům a streamování, a pro možnost využití výukových materiálů a dalších funkcí webu je třeba se zaregistrovat. Pro vyučující a pedagogy jsou připraveny dva typy registrace – bez smlouvy a s ní.

Měsíc filmu na školách 2017

Aktuálně probíhá na školách 13. ročník Měsíce filmu na školách. Letošním tématem jsou Příběhy vzdoru. Školy, které se zaregistrovaly, tak mohou svým žákům zprostředkovat projekce a debaty tématem československých dějin a zvou hosty (pamětníky, filmaře, protagonisty filmů, historiky) na pofilmové debaty.

Cena příběhů bezpráví

Cenu Příběhů bezpráví každoročně uděluje studentská porota na základě nominací, které předkládají mladí lidé do 30 let. Nominovány mohou být žijící i nežijící osobnosti, které se aktivně postavily komunistickému režimu, zastávaly odvážné postoje a zaslouží si za to naši úctu a uznání. Slavnostní udílení cen probíhá vždy na začátku listopadu během ceremoniálu, který zahajuje nový ročník Příběhů bezpráví – Měsíc filmu na školách.

Více informací, materiálů a fotografií z proběhlých akcí, najdete na stránce Příběhu bezpráví nebo sledujte jejich facebook.

 

 

Kontakty na koordinátory projektu

Terezie Koláčková
e-mail: terezie.kolackova zavináč jsns.cz
telefon: 222 350 843

Veronika Stehlíková
e-mail: veronika.stehlikova zavináč jsns.cz
telefon: 739 220 902

 

 


 

 

zdroj: www.jsns.cz/projekty/pribehy-bezpravi

Rodina Odvedle

Rodiny Čechů a cizinců se letos mohou zúčastnit již 16. ročníku společných setkání u netradičního nedělního oběda. Připojte se k více než šestnácti stům rodin, které po dobu trvání projektu

Rodina Odvedle

našli odvahu potkat se s odlišnou kulturou a získat nové přátelé.

Koncept rodinných setkání úspěšně funguje od roku 2004 a snaží se podporovat kvalitní komunikaci na individuální úrovni. Za dobu trvání projektu usedlo ke společným obědům celkem víc jak 4000 osob, které se předtím neznaly.

 • Setkání rodin Čechů a cizinců u společného oběda

Kdo se může projektu zúčastnit?

 • české rodiny a rodiny cizinců z třetích zemí žijící legálně na území ČR; nejméně dva lidé, kteří se považují za rodinu (není povinné, aby byli manželé).

Bohužel se nemohou zúčastnit:

 • ti, kteří se projektu již účastnili;
 • obyvatelé EU (mimo obyvatel ČR);
 • státní příslušníci, kteří podali žádost o udělení mezinárodní ochrany, ti, kteří mají status uprchlíka, nebo ti, kteří pobývají na území ČR nelegálně;
 • smíšená manželství, kde je jeden z partnerů občanem EU.

Pokud všechno souhlasí, stačí pouze vyplnit online přihlášku a tým koordinátorů vás bude před setkáním kontaktovat.

Jak vyplnit přihlášku?

V on-line přihlášce k setkání rodin uvedete své kontaktní údaje, zaměstnání a koníčky. Tyto informace poslouží k tomu, aby koordinátoři projektu našli ve vašem okolí takovou rodinu, abyste měli co nejvíce společného a návštěva se opravdu povedla (samozřejmě např. zohlední, jakými jazyky se domluvíte).

Jak setkání probíhá?

Jde o jednodenní nedělní setkání vždy u jedné z rodin - buď české nebo cizinecké. Jedna z rodin je tedy hostitelská, připraví pro svou návštěvu nedělní oběd i program. Záleží vždy na každém, co komu vyhovuje a na co má náladu a chuť. U každého setkání je i asistent - klíčová osoba, která před samotným setkáním osobně obě rodiny zkontaktuje a podá jim informace o druhé rodině a také o průběhu setkání.

Váháte, nejste si jistí? Podívejte se na video ze setkání Rodiny Odvedle.

Rodina Odvedle 2019
16. ročník

Kdy: 24. listopadu 2019 ve 13.00 hod.
Kde: ve všech krajích ČR

 

 • Neboj se zeptej se

V rámci letošního projektu bude vytvořeno 6 humorně-vzdělávacích videí, která mají divákům z široké veřejnosti přiblížit kulturu vybraných účastníků s důrazem na otázky, které zůstávají dlouhodobě nezodpovězené. Již proběhla natáčení jednotlivých dílů v duchu „všechno, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat o nějaké jiné kultuře". Po dokončení postprodukční práce se již brzy můžete těšit na zajímavosti z Arménie, Kazachstánu, Ruska, Vietnamu, Indie a Mongolska.

 • Společná setkání

I v tomto roce se uskuteční společná setkání rodin, které se do projektu zapojily v minulých letech. Aktivita vznikla na základě přání účastníků s cílem diskutovat o osobních zkušenostech a dojmech. Tato setkání proběhnou na podzim roku 2019 na Vysočině, v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V rámci těchto setkání bude připraven kulturní program s ochutnávkou národních jídel. Cílem je, aby se rodiny navzájem seznámili a sdělili své dojmy a zkušenosti s projektem a podobných aktivitách na integraci cizinců.

 

Kontakt na organizátory:

Slovo 21, z. s.
Štěpánská 1, Praha 2

tel.: 222 518 554
e-mail: slovo21 zavináč centrum.cz

www stránky: www.slovo21.cz

Rozpočti si to!

Soutěž je rozdělena do 4 kategorií:

 • 1. stupeň (info zde)
 • 2. stupeň (info zde)
 • střední školy (info zde)
 • rodinné týmy (info zde)

Registrovat do soutěže se můžete přes formulář. Od 1. února bude probíhat 2. kolo pro 2. stupně základních škol a střední školy. Úkoly zůstavají stejné a navíc je připraven i jeden bonusový úkol.

2. kolo probíhá 1. 2. 2018 – 30. 3. 2018 (registrace do 15. 3. 2018).

Cíl soutěže

Cílem soutěže je nasbírat co největší množství tzv. CHECHTÁKŮ, neboli virtuálních zlatých mincí. Ty získáte za plnění jednotlivých soutěžních úkolů. Některé soutěže navíc budou hodnoceny zvlášť v každém kole.

Můžete se tedy zúčastnit pouze některých soutěží nebo se pokusit vyhrát celkově.

10 týmů, které budou mít na konci nejvíce nasbíraných chechtáků, se zúčastní velkého finále v Praze na jaře 2018.

Úkoly pro jednotlivá kola sledujte zde.

 

zdroj: www.rozpoctisito.cz

Zachraň jídlo

Co je paběrkování?

Paběrkování je jedním ze způsobů, jak snížit množství vyhozeného jídla. Pod tímto slovem se skrývá dříve běžná, ale dnes už téměř zapomenutá tradice. Jde o sbírání plodin, které by zůstaly po sklizni na poli či v sadu. Tyto plodiny většinou nevyhovují z estetického hlediska – jsou příliš malé, příliš veliké, příliš křivé, špatně uříznuté nebo mají nevyhovující barvu. Proto je zemědělci nemohou udat u obchodních řetězců a zůstávají na poli k zaorání.

Paběrkování sice neřeší problém plýtvání v zemědělství strukturálně, ale daří se díky němu poukázat na problém plýtvání jako celku. Nasbírané přebytky budou neocenitelným zdrojem pro lidi v potravinové nouzi, protože čerstvá zelenina či ovoce není v dětských domovech či azylových centrech častou surovinou. Zároveň chceme vyvíjet tlak na obchodní řetězce a ukázat jim, že lidé o zeleninu či ovoce nestandardních tvarů stojí.

Jak se zapojit a co tě čeká?

 • Napiš svůj kontakt do dobrovolnického listu.
 • Náš koordinátor kontaktuje zemědělce a domluví možnost paběrkování na konkrétní den. Poté informuje dobrovolníky prostřednictvím domluvených komunikačních kanálů (newsletter, facebook, e-mail či telefon) o datu výjezdu a dalších podrobnostech. V případě, že s námi pojedete, pošlete koordinátorovi dobrovolníků na sebe kontakt a ozve se Vám s doplňujícími informacemi.
 • Výjezdy jsou nárazové, počítej tak s časovou flexibilitou.
 • Vezmi si vhodné oblečení. Jídlo a pití bude zajištěno.
 • Dostaneš přesné informace o dopravě na místo a dopravné ti bude proplaceno.

Kde se paběrkuje?

Pole jsou obvykle v dojezdové vzdálenosti 50 km od Prahy. Pokud však nejsi z blízkosti Prahy, máš chuť a energii, založ si svou vlastní skupinu! Založit “paběrkovací” skupinu není nic složitého, vyžaduje to jen trochu nadšení, energie a času. Rozjet paběrkování můžete už za jeden až dva měsíce, přičemž nejvíce času strávíte úvodním kontaktováním zemědělců. Jak založit paběrkovací skupinu v tvém kraji, se dočteš v manuálu, které je ke stažení pod tímto článkem nebo na tomto odkaze.

Kontakty

e-mail: info zavináč zachranjidlo.cz
facebook: zachranjidlo

 

 

zdroj: www.zachranjidlo.cz/paberkovani

 

Manuál ke stažení:

NáhledPřílohaVelikost
Manual-paberkovani-s-odkazy.pdf2.52 MB

Ztráty a nálezy

Prostějov

Nalezené předměty jsou zveřejňovány na internetových stránkách města Prostějova.

Nálezy si můžete vyzvednout v Turistickém informačním centru.

nám. T.G.Masaryka 12, Prostějov, 79601 (mapa)
telefon: 582 329 722
bezplatná linka: 800 900 001
e-mail: informace zavináč prostejov.eu
provozní doba:
pondělí, středa, čtvrtek: 8:00 – 12:00, 13:00 – 17:00
úterý, pátek: 8:00 – 12:00

Olomouc

Nalezené předměty v prostředcích MHD zveřejňuje na svých internetových stránkách Dopravní podnik města Olomouce.
Předměty si můžete vyzvednout denně od 6:00 do 20:00 (po předložení průkazu totožnosti) na vrátnici DPMO, a.s.:
Koželužská 563/1, Olomouc (mapa)
Pro informace kontaktujte vrátnici DPMO, a.s. na tel.: 585 533 111 nebo na e-mail: ztraty zavináč dpmo.cz.

Nevyzvednuté nálezy za rok 2019 jsou předány na Magistrát města Olomouce - odbor kancelář tajemníka, odd. správa budov.

Centrální ztráty a nálezy na Magistrátu města Olomouce:
Tel.: 588 488 743

Brno

Nalezené přeměty zveřejňuje Magistrát města Brna na svém webu.

 

V případě ztrát a nálezů můžete využít i jiné internetové inzerce.

Čisté festivaly a možnost soutěžit o vstupenky

Čistý festival je světovým unikátem. Nikde jinde na světě nenajdete tak propracovaný systém třídění a recyklace odpadů na hudebních festivalech. Návštěvníci mají barevné koše doslova na dosah ruky a k třídění jsou motivováni recyklovanými odměnami.

 

Jak funguje čistý festival?

Na počátku byl malý stánek a nápad odměnit festivalové návštěvníky recyklovanými dárky za to, že přinesou a vytřídí plasty a papíry. Tato zábava dala dohromady 2,5 tuny plastu a papírů.

Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. zavedla dnes již prestižní certifikaci ČISTÝ FESTIVAL. Tu získávají a každoročně obhajují festivaly, které zajistí podmínky pro třídění odpadu, jeho svoz na třídící linky a také vyčlení na tříděný sběr v areálu část úklidové čety. Pořadatelé zdarma získají barevné pytle a kontejnery na tříděný odpad.

Rec.Workshop

Navštiv na čistých festivalech workshop a vyrob si originální recyklovaný módní doplněk. Chceš si zahrát na REC.stage? Vstupenkou je hudební nástroj vyrobený v REC.workshopu!

Rec.Stage

ČISTÝ FESTIVAL a Samosebou.cz přinášejí na české festivaly unikátní scénu REC.stage. Akustická buskingová scéna v designu newyorské ulice je součástí oficiálních programů největších letních festivalů. O tom, kteří interpreti vystoupí v oficiálním programu REC.stage v roce 2018, rozhodují fanoušci v hlasování v květnu. Pokud máte kapelu a chcete předvést na festivalech show bez účasti v soutěži, můžete využít buskingový čas mimo oficiální program scény. Podmínka je jednoduchá, použijte při hraní recyklovaný hudební nástroj vyrobený v REC.workshopu vedle scény!

Soutěž o vstupenky

Od půlnoci 1. 5. 2018 se na stránkách projektu Čistý festival spustilo hlasování, které trvá do 31. 5. 2018! Vy můžete poslat každý den hlas jednomu až třem interpretům a navíc si v každém hlasování můžete vybrat z Čistých festivalů ten, na který byste se chtěli podívat. Na ten pak máte šanci díky této hlasovací soutěži získat 2 vstupenky. Hlasovat můžete zde.

 

 

 

 

zdroj: www.samosebou.cz, www.cistyfestival.cz