Přehlídka animovaného filmu Olomouc

Přehlídky animovaného filmu

proběhne od čtvrtka 5. prosince do neděle 8. prosince  v  Uměleckém  centru  Univerzity  Palackého  (Konvikt)  a  dalších  festivalových  lokacích Olomouce.

Vstupenky je možno zakoupit online na adrese https://goout.net/cs/festivaly/paf-olomouc-2019.

Program pro letošní ročník najdete na webové stránce PAF.

Rozhovory & Profily

  • LaTurbo Avedon -  LaTurbo Avedon je umělecky a kurátorsky působící avatar. Ve své tvorbě zdůrazňuje praxi nefyzické identity, autorství a fyzičnosti internetu, mnoho děl lze charakterizovat jako výzkum rozměrů, dekonstrukcí a explozí forem. Proces tvorby probíhá prostřednictvím herního prostředí, performance a výstav. Práce LaTurbo Avedon byla k vidění například v Transfer Gallery nebo ve Whitney Museum v New Yorku, na Transmediale v Berlíně, v Haus der elektronischen Künste v Basileji, HMVK v Dortmundu, Barbican Center v Londýně a v Galeriích Lafayette. Kurátoruje virtuální výstavní prostor Panther Modern, který vybízí umělce k tvorbě specifických netartových instalací.
  • Anne Dufau - Producentka a zakladatelka experimentální kurátorské platformy A---Z. Anne spolupracovala jako kurátorka na volné noze na různých projektech s ArtLicks, Institutem matematických věd, V22, Danielle Arnaud, Please Stand By, or.bits.com ad. Aktuálně pracuje na Royal College of Art jako koordinátorka pro studijní plány a speciální projekty pro Katedru výtvarného umění. Vede také StudioRCA Riverlight, které se nachází v Nine Elms.
  • Eliza McCarthy - V Londýně usazená pianistka, která svůj čas věnuje hraní nové a experimentální hudby. Je držitelkou ocenění British Contemporary Piano Competition z roku 2013. Vystupuje jako sólistka i s kapelami v koncertních halách, uměleckých galeriích, divadlech, ale i v obývacích pokojích napříč Evropou a USA. Její styl je těžko definovatelný, o to hlubší emoční zážitek však navozuje. Hraje s předním irským ansámblem nové hudby Crash Ensemble. Je zakladatelkou elektronického ansámblu Jetsam, který produkuje hudbu pod londýnskými labely WW Records a Clay Pipe Music. Společně s Micou Levi nahrála EP Slow Dark Green Murky.
  • Laura Amann - Kurátorka, architektka a spisovatelka žijící ve Vídni a Praze. Je absolventkou kurátorského programu De Appel a Akademie výtvarných umění ve Vídni. Je spoluzakladatelkou kurátorské platformy Significant Other, která se věnuje průnikům umění a architektury, vztahy mezi periferií a centrem a jejich institucionálnímu propojení. Svou tvorbu prezentovala v několika magazínech, na festivalech a ve výstavních prostorách, mezi které patří např. Overgaden v Kodani, De Ateliers v Amsterdamu, vídeňská galerie Croy Nielsen nebo brněnská Fait Gallery. V blízké budoucnosti ji čeká rezidentský pobyt v montrealské Darling Foundry, kde bude pokračovat ve zkoumání feminity.
  • CURL - CURL je kolektiv, label a komunita, kterou tvoří umělci Brother May, Coby Sey a Mica Levi. S kořeny napříč Londýnem jsou členové skupiny spojeni s NTS Radio a Whities Records.

O PAF

PAF je kurátorská platforma, mezi jejíž hlavní aktivity patří pořádání festivalů (PAF Olomouc, PAF New York, PAF Ostopovice, PAF Praha), koncertů, výstav a projekcí, ale také publikační a distribuční činnost (Edice PAF, PAF Aport). V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí. Mezi prvotní východiska patří vztah filmové animace, vizuálního umění a hudby, pohyblivý obraz filmu a videa (od avantgardního filmu přes expanded cinema až po rozšířené pole internetu nebo klubové hudby). Souběžně s akcelerujícím vývojem audiovizuálního umění v uplynulých dvou dekádách se přidaly fenomény spjaté s virtuálním prostorem, performativním uměním, herním designem nebo módou. Dramaturgie festivalu PAF se na základě hlavního tématu vždy snaží objevovat styčné plochy mezi odlišnými, či protichůdnými uměleckými projevy. Tématem letošního ročníku PAF Olomouc je Portrét.

„Mezi přítomností a absencí, objevováním a mizením, figurací a defigurací. Na jednu stranu označuje portrét tradiční žánr výtvarného umění, na straně druhé je příznačný pro současnou digitální zkušenost. PAF 2019 chce tuto mediální ambivalenci prozkoumat na základě současných pohyblivých obrazů, audiovizuálních performancí, hudební produkce a prezentací...“ 
 - hlavní dramaturg festivalu PAF Olomouc Martin Mazanec

Kontakt

Přehlídka filmové animace a současného umění
tel.: +420 732 475 173
e-mail: info zavináč pifpaf.cz

PAF – Přehlídka filmové animace a současného umění
Umělecké centrum UP
Univerzitní 3, 771 80 Olomouc

Více informací o festivalu najdete na www.pifpaf.cz.