Noc s Andersenem a s Ferdou, aneb Hmyzu vstup povolen

V pátek 29. března proběhla již jedenáctá Noc s Andersenem pořádaná Informačním centrem pro mládež (ICM) Prostějov. Společně s dobrovolníky a pracovníky ICM, převlečenými za postavičky z Ferdy mravence a Ondřeje Sekoru, si děti mohly užít večer plný knížek, her a vyrábění.

Hned po příchodu všech dvaceti účastníků bylo připraveno všechno potřebné pro výrobu jmenovek ve tvaru Ferdy mravence. „I když bychom si mohli jména ostatních přečíst na jmenovkách, zahráli jsme si pro lepší zapamatování jmen pár seznamovacích her a také pár „rozehřívaček“ pro stmelení celé skupinky,“ nastiňuje začátek programu Kateřina Opatrná, vedoucí Informačního centra pro mládež Prostějov.

Po následující společné večeři propukl hlavní bod programu – večerní hra. Beruška si pro účastníky vymyslela nelehký úkol. Aby mohli vybarvit svého Ferdu mravence a nalepit na jeho šátek puntíky, museli jí nejprve přinést nové doplňky – kabelku, lodičky, deštník a klobouk. Kde je ale vzít? Nápovědu nedostaly zadarmo, na čtyřech stanovištích pro ně byly připraveny úkoly, za jejichž splnění jim bylo prozrazeno, kde najdou kousek hledaného předmětu. Všechny týmy to bez problému zvládly, a tak jim spokojená Beruška rozdala ztracené puntíky z Ferdova šátečku a prozradila, kde najdou barvy. Pro každý tým byla připravena i malá odměna, a tak nakonec všechno dobře dopadlo.

Tím ale Beruška neskončila, protože si pro děti ještě připravila kvíz, kde po dvojicích soutěžily o zajímavé ceny. „V kvízu byly otázky, které se týkaly pana Andersena, Ferdy mravence nebo říše hmyzu,“ prozrazuje Beruška – Petra Babičková, dobrovolnice ICM Prostějov, a Tereza Rozehnalová, pracovnice ICM, doplňuje další večerní aktivity: „Poté si každý mohl vyrobit náramek, vybarvit svoji vlastní placku s Ferdou, z korálků vytvořit libovolný obrázek a s pomocí včeličky jej zažehlit nebo si jen tak povídat či si třeba zahrát stolní fotbálek.“

Po vyrábění nastal čas zalézt do spacáků, přečíst si pár stránek ze své knížky, zhasnout a jít spát. Ráno na děti čekala výborná snídaně a teplý čaj. Někteří ještě dodělávali rozdělané výrobky z předchozího večera, pomalu si balili své spacáky a karimatky a potom si už pro své ratolesti přicházeli rodiče. Každý účastník Noci s Andersenem si domů mimo jiné odnášel také společnou fotografii. Tak za rok znovu na viděnou!

Fotografie z akce najdete v naší galerii nebo na FB.