Žáci z Myslejovic obhájili prvenství v počítačové soutěži

Po týdnech příprav mělo včera 29 družstev možnost ukázat, jak se vypořádají se čtveřicí úkolů pro ně připravených v soutěži Dobrodružství s počítačem. Čtrnáctého ročníku soutěže, kterou na podzim tradičně pořádá Informační centrum pro mládež (ICM) Prostějov a Cyrilometodějské gymnázium, ZŠ a MŠ v Prostějově, se zúčastnilo 116 soutěžících ze čtrnácti základních škol z Prostějova i okolí. Se všemi úkoly si nakonec nejlépe poradilo družstvo ze Základní školy v Myslejovicích, které tak obhájilo vítězství z loňského roku.

Soutěžní celodopolední klání čtyřčlenných družstev žáků čtvrtých a pátých tříd základních škol z celého Prostějovska začalo ve čtvrtek 22. listopadu přesně v osm hodin a dvacet minut. Během následujících téměř pěti hodin se u počítačů v prostorách počítačové učebny vystřídalo dvacet devět soutěžních družstev. Žáci měli 45 minut na to, aby si co nejlépe poradili se zadanými úkoly. „Čtveřice soutěžních úkolů je již tradičně složena z formátování textu ve Wordu, z malování přísloví, z hraní logické kooperativní hry a z vyhledávání odpovědí na tři soutěžní otázky na internetu,“ vyjmenovává úkoly Ivana Matyášková, vyučující na Cyrilometodějském gymnáziu a vedoucí soutěže v jedné osobě. „Každý rok vymýšlíme nové otázky a snažíme se, aby při hledání odpovědí našli i nějaké aktuální informace,“ doplňuje Kateřina Opatrná, pracovnice Informačního centra pro mládež Prostějov, „letos se proto mezi soutěžní otázky dostala i otázka, kdo bude slavnostně rozsvěcet vánoční strom v Prostějově nebo kdy vznikla Evropská charta informací pro mládež, jejíž nové znění bylo letos přijato.“

Soutěžící, kterým čas běžel jako o závod, hledali tedy správné odpovědi na otázky, zápolili s formátováním textu ve Wordu, prokazovali zručnost a kreativitu při malování přísloví „Jak si kdo ustele, tak si lehne.“ a také se snažili co nejlépe zahrát kooperativní arkádu „Fire Ladybug“.

Odznáček s motivem této soutěžní hry pak získali všichni soutěžící, stejně tak jako malé občerstvení. Pro učitele, kteří je doprovázeli, připravili organizátoři tašky s informačními materiály a pozvánkami spoluorganizátora soutěže, Cyrilometodějského gymnázia, ZŠ a MŠ v Prostějově.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo ve 14.15 ve školním klubu Oáza. Ceny vítězům předávala Ivana Matyášková, vedoucí soutěže, Pavel Polcr, ředitel Cyrilometodějského gymnázia, a Kateřina Opatrná, pracovnice ICM Prostějov. Všechna družstva byla oceněna diplomem a cenou útěchy od Národního informačního centra pro mládež. Ta družstva, která se umístila na prvních deseti místech, pak získala také hodnotné ceny. „Tento ročník opět finančně podpořil magistrát města Prostějova a Olomoucký kraj. Ceny do soutěže pak také věnovala firma INFOS Art, s.r.o., Computer Media, HABRO a Večerka U babinky a soutěž podpořila kromě již jmenovaných také Evropská informační síť pro mládež EURODESK a EUROPE DIRECT Olomouc. Touto cestou bychom jim všem proto chtěli velmi poděkovat za jejich přízeň naší soutěži a podporu,“ uvedla závěrem Kateřina Opatrná, pracovnice ICM Prostějov.

Vítězství v soutěži vybojovalo a loňské prvenství obhájilo družstvo žáků ze ZŠ a MŠ Myslejovice. Každý žák z vítězného družstva získal batoh na notebook a hru Duch: Feztovní vydání a pro svou školu vyhráli žáci cenu, která obsahovala deskové a společenské hry, kreativní a kancelářské potřeby a naučné karty a publikace.

Druhé místo v soutěži vybojovali žáci z Reálného gymnázia a ZŠ města Prostějova a na třetím místě se umístili žáci ze ZŠ nadporučíka Josefa Františka a MŠ Otaslavice.

Další fotografie najdete v naší galerii, na FB nebo ve fotogalerii CMG, ZŠ a MŠ v Prostějově.