Evropská dobrovolná služba

Nevíš, co po škole? Chceš až na rok do ciziny?

Evropská dobrovolná služba

EVSEvropská dobrovolná služba byla do konce roku 2013 součástí evropského programu Mládež v akci. Tento program byl zaměřen na volnočasové aktivity mladých lidí a podporoval neformální vzdělávání. Od ledna 2014 je pak součástí programu Erasmus+.

Evropská dobrovolná služba (EDS) umožňuje mladým lidem zapojit se individuálně (1 dobrovolník - 1 vysílající organizace - 1 hostitelská organizace - 1 projekt) nebo ve skupinách (až 30 dobrovolníků v 1 či více hostitelských organizacích v rámci 1 projektu) do dobrovolnických projektů konaných v zemích EU a v partnerských zemích.

Projekty v délce 2 až 12 měsíců jsou zaměřeny na kulturu, děti a mládež, sport, sociální péči, umění, ekologii a mnohá další témata.

Dobrovolníkem se může stát každý mladý člověk ve věku 17 až 30 let, který má trvalé bydliště v ČR, v jiné zemi programu nebo v partnerské zemi.

Jak na to?

Důležité je najít si v ČR vysílající organizaci. Jejím úkolem je pomoci vám s přípravou na dobrovolnou službu a být s vámi v kontaktu během vašeho pobytu v zahraničí. Svou vysílající organizaci si můžete najít v databázi EDS (http://europa.eu/youth/evs_database).

Ve vyhledávacím formuláři zadejte:

  • Organisation country: Czech Republic
  • EVS accreditation type: Sending organisation

Ze seznamu vysílajících organizací si nejlépe vyberte tu, která působí ve všem městě či alespoň kraji. Na kontaktní e-mail vysílající organizace napište, že byste chtěli jet na EDS a požádejte je, aby vám pomohli s vysláním. Pravděpodobně se s vámi bude chtít osobně sejít koordinátor, který je s dobrovolníky v kontaktu, aby se s vámi seznámil a mohli jste společně projednat vaše představy o projektu.

Stejným způsobem si můžete najít zahraniční hostitelskou organizaci, ve které chcete EDS vykonávat. V databázi můžete vyhledávat podle země nebo tématu.

Ve vyhledávacím formuláři si ale zadejte:

  • EVS accreditation type: Receiving organisation

Dobře si rozmyslete typ činnosti, kterému se chcete během EDS věnovat a pokuste se podle něj vyhledat vhodnou hostitelskou organizaci. Na EDS strávíte až jeden rok života, a tak je tedy důležité, abyste vykonávali činnost, která vás bude bavit. Máte-li už jasno, zašlete hostitelské organizaci na kontaktní e-mail svůj životopis a motivační dopis (na něm si dejte záležet, podle něj si organizace dobrovolníka vybírá), nebo do organizace přímo zavolejte.

Dohodnete-li se s hostitelskou organizací na uskutečnění projektu, oznamte to koordinátorovi ve své vysílající organizaci. Organizace poté podají žádost o grant k národní agentuře. Když bude žádost schválena, můžete vyjet. Počítejte však s tím, že celý proces od okamžiku, kdy se rozhodnete vyjet na EDSku, až do okamžiku, kdy na projekt odjedete, může trvat třeba 8 měsíců.

Z grantu bude hostitelská organizace hradit vaše cestovní výdaje (pokud ale zvolíte drahý způsob dopravy, bude pravděpodobně nutná vaše finanční spoluúčast na jízdence/letence), vaše ubytování, stravování, jazykový kurz a budete dostávat také kapesné. Po dobu vykonávání EDS v zahraničí budete mít sjednané také zdravotní pojištění.

Až bude váš projekt schválen, pozve vás Národní agentura na předodjezdové školení, kde se seznámíte s dalšími dobrovolníky, kteří vyjíždějí do zahraničí, i s těmi, kteří se již vrátili a mohou se s vámi podělit o své zkušenosti.

A jako dobrovolníci se pak pustíte za svým dobrodružstvím a začnete svoje projekty – jako je třeba mapa Hidden Places, na které se dobrovolníci dělí o zajímavá místa, na která narazili.

Charta evropské dobrovolné služby

Charta EDS (.pdf) definuje role vysílajících, hostitelských a koordinujících organizací a hlavní zásady a standardy kvality EDS. Každá akreditovaná organizace EDS se řídí ustanoveními této charty. 

Více informací:
Dům zahraniční spolupráce - Evropská dobrovolná služba, nebo v našem ICM (e-mail: evs zavináč icmprostejov.cz).

Evropská dobrovolná služba a ICM Prostějov

Zřizovatel ICM Prostějov (Spolek přátel CMG v Prostějově) je akreditovanou vysílající i přijímající organizací v rámci programu Erasmus+.

Každý z našich českých i zahraničních EDS dobrovolníků má svůj profil, kde o něm najdete kdy a kde působil a čemu se věnoval:

Každý rok si naši zahraniční dobrovolníci připravují zajímavé aktivity pro veřejnost – kreativní dílny, konverzace a jazykové tandemy, soutěže a besedy, pravidelně píší anglický zpravodaj E-VoiceS, přispívají na blog Young Europeans in Prostějov nebo vytvářejí videa, která najdete na našem Youtube kanálu.

Neváhejte a přijďte se seznámit s našimi dobrovolníky anebo se sami staňte dobrovolníky!

Kontaktujte nás na e-mailu evs zavináč icmprostejov.cz nebo na telefonu 582 302 553.