Kola pro Afriku

Začátkem roku 2012 začal v České republice charitativní projekt

Kola pro Afriku

Projekt se opírá o zkušenosti spoluzakladatelů společnosti Kola pro Afriku o.p.s. Richarda Gazdy a Romana Posoldy a je inspirována charitativní organizací Jole Rider a hnutím Bicycles for Humanity.

Cílem projektu je přiblížit africké děti udržitelnou cestou do škol. Udržitelným dopravním prostředkem pro Afriku je jízdní kolo.

Jakou cestou chce projekt pomoci?:

 • sběr opotřebovaných jízdních kol od dárců z české veřejnosti (nejlépe širokoplášťových, např. horských kol);
 • sběr nových nebo nepotřebných, ale funkčních náhradních dílů a kolařského nářadí;
 • spolupráce s anglickou organizací Jole Rider na výukovém programu pro místní servisní techniky v africké zemi (zajištění udržitelnosti poskytnuté pomoci);
 • provozování charitativních obchodů v ČR přinášející svobodné finance, zejména pro transport darovaných kol do africké země, do škol, které kola přerozdělují dětem, dle dohodnutých kritérií.

Aktivity společnosti Kola pro Afriku o.p.s. jsou založeny na dárcovství a dobrovolnictví.

Sběrná místa - Olomoucký kraj

 • Přerov
  ANKUSPORT
  , Sokolská 28, Přerov, Jaroslav Janků, kontakt pro sběr kol: 603 467 274, Po - Pá 9:00-18:00, So - 9:00-12:00
 • Lipová lázně
  AutoCamping Bobrovník, Lipová lázně 648, Lipová lázně, Daniela Nogová, kontakt pro sběr kol: 584 411 145, Po - Pá 10:00 - 12:00, 14:00 - 16:00
 • Supíkovice
  Základní škola, Supíkovice 129, Supíkovice, Mgr. Michala Malaníková,kontakt pro sběr kol: 732 930 006, Po - Pá 7:30 - 13:00
 • Kojetín
  Alena Šálková, Družstevní 1364, Kojetín I-Město  ), kontakt pro sběr kol: 581 275 005 - Út, St, Čt, Pá: 7:30-12:30, 13:00-17:00 hod., So: 8:00-12:00 hod.

Aktuální seznam sběrných míst najdete na stránkách www.kolaproafriku.cz.

Sběrné místo by mělo být ve všech aktivních městech, ve větších městech např. v Ostravě, očekáváme sběrných míst několik, tak aby byla místa lehce dostupná lidem, kteří se rozhodnou své kolo darovat. Sběrným místem může být např. garáž, nebo jakýkoliv jiný nevyužívaný prostor, který pojme přibližně 30 až 50 jízdních kol.

Centrální sklad by měl být místem, které bude shromažďovat darovaná kola ze sběrných míst. Měl by být poblíž velkých sběrných měst a měl by pojmout přibližně 200 darovaných kol a také by v těchto prostorách mělo byt místo, kde se bude s koly pracovat – třídění, demontáž, opravy (kola přímo do Afriky, k lehké opravě či zkompletování, nebo k odeslání do věznic k repasování). Prostory centrálního skladu by měly být dostupné lidem, kteří se jako dobrovolníci rozhodnou přijet a nabídnou svou pomoc. Jedná se spíše o technickou budovu či prostor, nebo velkou dílnu. Snad jen měl by být světlý se sociálním zázemí.

Máte-li možnost nabídnout své prostory jako sběrné místo pro vaši lokalitu, a nebo byste mohli zkusit vyjednat takový prostor ve vašem bydlišti, kontaktujte zakladatele projektu.

Charitativní obchod

Charitativní obchod je zamýšlen neziskovou organizací jako hlavní finanční pilíř. Takový obchod po vzoru anglických "charity shops" umí přinést nemalé tzv. svobodné finance (první charitativní obchod na severu Moravy je tzv. Žebříkův obchod v Ostravě, který svým prodejem financuje opravu stacionáře pro lidi s postižením). Prodejné může být cokoliv darované a již nepotřebné, ale stále v dobrém stavu (např. cokoliv z domácností, oblečení, knihy, dle prostor i nábytek, elektronika, ...). V obchodě pracují dobrovolníci. Velikost obchodu by měla být přibližně 50 až 70 m², bylo by užitečné, pokud by prostor pro charitativní obchod mohl mít jednu menší místnost pro třídění a skladovaní darovaných věcí, než se dostanou do prodeje a také sociální zázemí. Charitativní obchod by měl být dostupný svou polohou ve městě. Charitativní obchod je také propagací charitativní organizace a všech jejich aktivit. Tento typ obchodu je ideálním místem pro dobrovolnictví.

Máte-li možnost nabídnout své prostory jako charitativní obchod ve vaší lokalitě, a nebo byste mohli zkusit vyjednat takový prostor ve vašem bydlišti, kontaktujte zakladatele projektu.

Kontakt na spoluzakladatele projektu:

Roman Posolda
tel.: 605 418 456
e-mail: roman.posolda zavináč kolaproafriku.cz

Richard Gazda
tel.: 774 344 922
e-mail: richard.gazda zavináč kolaproafriku.cz

Kola pro Afriku o.p.s. - kancelář
Závodní 101
700 30 Ostrava - Zábřeh

e-mail: info zavináč kolaproafriku.cz

Webové stránky projektu: www.kolaproafriku.cz