04/11/2013 - 31/08/2014

Laura se ujala anglické konverzace pro pokročilé, otevřela německou konverzaci pro veřejnost a také nabídla jazykové tandemy. Samostatně si připravila besedy o Německu pro studenty Cyrilometodějského gymnázia a Reálného gymnázia v Prostějově. Přispívala do anglického zpravodaje E-VoiceS, prezentovala ICM, Evropskou dobrovolnou službu a workcampy na seminářích pro středoškoláky v Prostějově nebo na STARTfestu v Želči. Společně s Lucií Ballon připravila tzv. Adventní kalendář, Noc s Andersenem nebo kreativní workshopy. Společně také vytvořily a připravily na prázdniny výstavu EU v kostce.

*****************************************************************************

Ahoj,

my name is Laura and I come from Magdeburg, a city in east Germany. If you come to Magdeburg, there are always different kind of things expecting you. First off, you can visit sights such as the cathedral of Magdeburg or Hundertwasserhaus, which is well-known for my city. It is pretty unique and colorful to look at. There are also every kind of theatres, bar or clubs when you are interessted in the reginonal culture of Magdeburg. Furthermore, students of the University of Magdeburg always offer a lot of cultural activities, such as open-air movies or partys I love going to. Did you know that Magdeburg aims to be cultural capital 2020? Magdeburg might win!

About me:

I'm studying European History and German studies at Otto-von-Guericke-University in Magdeburg. In my leisure time, I like writing articles, doing some sport (at the moment, I'm a little bit lazy) and meeting friends. Furthermore, I love to travel and discover new culture. So, I'm happy and really exciting to go to Prostejov. My friends think that I'm a little crazy girl who has a big heart and is open-minded and optimistic.

 

Kde píší o Lauře a jejích aktivitách:

  • Pozvánka na Sváteční pohádku z Malého adventního kalendáře, který Laura připravila společně s Lucií v předvánočním čase - Prostějovské novinky