Letní žurnalistická škola

Týdenní kemp pro studenty středních a vysokých škol z celé Evropy, tak to je

Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského

Hlavními tématy LŽŠ jsou historie, současnost, kultura a média střední Evropy, doplňují je další vybraná témata z oblasti žurnalistiky a etiky, účastníci se tak seznámí s prací novináře a fungováním médií. Hlavním komunikačním jazykem akce je čeština.

Účastníci procházejí základní teoretickou průpravou, většinu času ale tráví přímo v terénu, při tvorbě vlastních zpráv a reportáží. Sedmidenní program doplňují besedy a setkání s předními osobnostmi politického, kulturního, mediálního a společenského života z České republiky a zemí střední Evropy.

Aktuální ročník:

Pátnáctý ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského se uskuteční od 18. do 24. 8. 2019. Hlavní tématem budou média, politika, kultura a historie střední Evropy v minulosti, současnosti a budoucnosti.

Zájemci se mohou hlásit ZDE.

Účastníci

Cílovou skupinou jsou studenti středních a vysokých škol se zájmem o media, jazyk, historii, počítače a nové technologie. LŽŠ je projekt mezinárodní, je otevřen i pro zájemce ze zahraničí.

Účastníci se dělí do 6 skupin:

 • Noviny (Print)
  - skupina zaměřená na psanou žurnalistiku a fotografii. V rámci programu absolvují přednášky stylistiky, jazykové kultury, online zpravodajství a mediální komunikace.
  V terénu připravují články a reportáže.
 • Nová média (Web)
  - skupina zaměřená na online žurnalistiku, internet a sociální sítě. V rámci programu absolvují přednášky stylistiky, jazykové kultury, online zpravodajství, mediální komunikace a základů práce na sociálních sítích.
 • Rozhlasové zpravodajství (Radio)
  - skupina zaměřená na rozhlasovou žurnalistiku. V rámci programu absolvují přednášky a praktická cvičení z hlasové výchovy, hlasové hygieny, jazykové kultury, mediální a politické komunikace.
 • Televizní zpravodajství (TV)
  - skupina zaměřená na televizní žurnalistiku, práci s kamerou, redaktorskou práci před kamerou, následné zpracování a střih materiálu. V rámci programu absolvují přednášky a praktická cvičení z hlasové výchovy, hlasové hygieny, jazykové kultury, mediální a politické komunikace. Výslednou prací každého účastníka je krátká televizní reportáž.
 • PR a marketing (PRaM)
  - skupina poskytuje studentům vhled do práce novinářů z druhé strany – z pozice tiskového mluvčího, nabízí rovněž základní orientaci ve světě marketingu. V rámci programu se studenti naučí psát tiskové zprávy, komunikovat s novináři a vystupovat na veřejnosti. Z marketingové části kurzu si odnesou principy práce v reklamní agentuře a sami si vyzkouší, jak se reklama dělá.
 • Fotografická skupina (Foto)
  - skupina zaměřená na fotografii. Účastníci se v ní naučí nastavit fotoaparát pro každou situaci, zjistí jak fotit reportážní, sportovní, kulturní, ilustrační a portrétní fotografie a naučí se dělat i následnou postprodukci. Budou spolupracovat s ostatními skupinami, kterým budou dodávat fotografie k článkům. Budou také zajišťovat kompletní fotodokumentaci z celého průběhu LŽŠ.

Přednášky a besedy

Od pondělí do soboty se konají dvakrát denně od 15.30 a 19.00 přednášky, besedy a setkání se zajímavými osobnostmi ze střední Evropy a USA, které jsou volně přístupné zdarma veřejnosti.

Vybrané besedy a přednášky jsou přednášeny v anglickém, německém nebo polském jazyce a simultánně tlumočeny do češtiny.

Model pracovního dne

07.15 - 08.00 snídaně
08.00 - 11.30 práce ve skupinách - terén, učebny
11.30 - 12.30 oběd
12.30 - 15.00 práce ve skupinách - terén, učebny
15.30 - 17.00 odpolední beseda, přednáška
17.15 - 18.45 večeře
19.00 - 20.30 hlavní beseda, přednáška

Finance

Úhrada školného 2000 Kč (cca 80 eur): Školné se platí na výzvu pořadatelů. Při odhlášení do 10. 7. je storno poplatek 1000 Kč, pokud si účastník nezajistí náhradníka, od 15. 7. je storno poplatek 1500 Kč a od 1. 8. pak 2000 Kč.

Pro účastníky LŽŠ je zajištěno hromadné stravování v Restauraci Na Ostrově. Cena za plnou penzi je 280 Kč. Objednání stravování i výběr jednotlivých jídel probíhá při příjezdu. Lze vyhovět i inividuálním požadavkům na dietní jídla.

Stravování je možné zajistit si i individuálně s ohledem na dodržení časového harmonogramu školy. Lze dojednat stravování v jídelně Hotelové školy a obchodní akademie Havlíčkův Brod v ceně oběd 73 Kč, večeře 57 Kč a snídaně 49 Kč.

Kontakt na organizátora:

Centrum Vysočina, o. p. s.
Beckovského 1874, 580 01 Havlíčkův Brod

www stránky: www.centrumvysocina.cz

Letní žurnalistická škola
Milan Pilař

tel.: +420 724 767 164
e-mail: milan.pilarhb zavináč centrum.cz

www stránky: www.letnizurnalistickaskola.cz, Facebook