Letní žurnalistická škola

Týdenní kemp pro studenty středních a vysokých škol z celé Evropy, tak to je

Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského

Hlavním cílem letní školy je zprostředkovat historii a současnost, kuturu a média střední Evropy a vybraná témata z oblastí žurnalistiky a etiky. Účastníci absolvují úvodní teoretickou část, rešeršují a tvoří vlastní zprávy. Každý den je doplněn přednáškami a diskusemi s předními osobnostmi politického, kulturního, mediálního nebo společenského života z České republiky a zemí střední Evropy.

Hlavními komunikačními jazyky akce jsou čeština a slovenština.

Aktuální ročník:

Třináctý ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského se v Havlíčkově Brodě uskuteční od 13. do 19. srpna 2017 a jeho hlavním tématem budou média, politika, kultura a historie střední Evropy v minulosti, současnosti a budoucnosti.

Účastníci

Cílovou skupinou jsou studenti středních a vysokých škol (ve věku 16 až 26 let) se zájmem o media, jazyk, historii, počítače a nové technologie. Letní žurnalistická škola je ale mezinárodní projekt, který je otevřen i pro zájemce ze zahraničí.

Účastníci se dělí do 6 skupin:

 • Noviny (Print)
  - skupina zaměřená na psanou žurnalistiku a fotografii. V rámci programu absolvují přednášky stylistiky, jazykové kultury, online zpravodajství a mediální komunikace.
  V terénu připravují články a reportáže.
 • Nová média (Web)
  - skupina zaměřená na online žurnalistiku a Internet. V rámci programu absolvují přednášky stylistiky, jazykové kultury, online zpravodajství, mediální komunikace.
 • Rozhlasové zpravodajství (Radio)
  - skupina zaměřená na rozhlasovou žurnalistiku. V rámci programu absolvují přednášky a praktická cvičení z hlasové výchovy, hlasové hygieny, jazykové kultury, mediální a politické komunikace.
 • Televizní zpravodajství (TV)
  - skupina zaměřená na televizní žurnalistiku, práci s kamerou, redaktorskou práci před kamerou, následné zpracování a střih materiálu. V rámci programu absolvují přednášky a praktická cvičení z hlasové výchovy, hlasové hygieny, jazykové kultury, mediální a politické komunikace. Výslednou prací každého účastníka je krátká televizní reportáž.
 • PR a marketing (PRaM)
  - skupina poskytuje studentům vhled do práce novinářů z druhé strany – z pozice tiskového mluvčího, nabízí rovněž základní orientaci ve světě marketingu. V rámci programu se studenti naučí psát tiskové zprávy, komunikovat s novináři a vystupovat na veřejnosti. Z marketingové části kurzu si odnesou principy práce v reklamní agentuře a sami si vyzkouší, jak se reklama dělá.
 • Fotografická skupina (Foto)
  - skupina zaměřená na fotografii. Účastníci se v ní naučí nastavit fotoaparát pro každou situaci, zjistí jak fotit reportážní, sportovní, kulturní, ilustrační a portrétní fotografie a naučí se dělat i následnou postprodukci. Budou spolupracovat s ostatními skupinami, kterým budou dodávat fotografie k článkům. Budou také zajišťovat kompletní fotodokumentaci z celého průběhu LŽŠ.

Přednášky a besedy

Od pondělí do soboty se ve velkém sále Staré radnice konají dvakrát denně od 15.30 a 19.00 hod. přednášky, besedy a setkání se zajímavými osobnostmi ze střední Evropy a USA, které jsou zdarma volně přístupné veřejnosti.

Vybrané besedy a přednášky jsou přednášeny v anglickém, německém či polském jazyce a simultánně tlumočeny do češtiny.

V minulosti byl hostem například bývalý prezident Václav Havel, novinář Václav Moravec nebo spisovatel a překladatel Michael Žantovský. Letos se akce zúčastní Alexej Kelin, Petr Vavrouška, pořadatelé například pozvali i slovenského prezidenta Andreje Kisku. Jedním z témat besed otevřených zdarma pro veřejnost bude život cizinců dlouhodobě žijících v České republice, současné Rusko či role veřejnoprávních médií v zemích střední Evropy.

Finance

Účastníci si hradí cestu do Havlíčkova Brodu a zpět, ubytování 180 Kč/noc (v Domově mládeže Obchodní akademie a Hotelové školy Havlíčkův Brod), stravování a ve stanoveném termínu musí také uhradit školné ve výši 2000 Kč.
Při odhlášení do 10. 7. je storno poplatek 1000 Kč, pokud si účastník nezajistí náhradníka, od 15. 7. je storno poplatek 1500 Kč a od 1. 8. pak 2000 Kč.

Přihlášky

Uzávěrka přihlášek:

 • pro české i zahraniční zájemce do 6. června 2017, včasným přihlášením si zajistíte místo ve skupině podle Vašeho zájmu

Online přihlášku můžete vyplnit přímo na webu Letní žurnalistické školy. Zájemci se mohou hlásit i po uzávěrce, jsou pak vedeni jako případní náhradníci pro případ, že se někdo z účastníků odhlásí.

Kontakt na organizátora:

Centrum Vysočina, o. p. s.
Beckovského 1874, 580 01 Havlíčkův Brod

www stránky: www.centrumvysocina.cz

Letní žurnalistická škola
Milan Pilař

tel.: +420 724 767 164
e-mail: milan.pilarhb zavináč centrum.cz

www stránky: www.letnizurnalistickaskola.cz, Facebook