04/09/2013 - 27/08/2014

Lucie nabídla mladým lidem i veřejnosti anglickou a francouzskou konverzaci, ale také jazykové tandemy. Aktivně pomohla se Dnem otevřených dveří ICM a také prezentovala ICM a Evropskou dobrovolnou službu, např. na Mobilitách v Olomouci, JobChallenge v Brně nebo na seminářích SYTYKIA a HYHO pro středoškoláky v Prostějově. Samostatně připravila Francouzský podvečer a anglickému zpravodaji E-VoiceS dala komiksovou podobu. Společně s Laurou Kapitza pak připravila pro studenty CMG i veřejnost tzv. Adventní kalendář, jarní kreativní workshopy, Noc s Andersenem nebo Jazykové léto s ICM.

******************************************************

Hello!

My name is Lucie. I don ‘t know exactly how to introduce myself but I’ll do my best … I live in a small town in France named Saint Just Saint Rambert, but I spend almost all my time in Saint Etienne, the nearest city. Saint Etienne is famous for its coalmine, so it’s not a colorful city. Nevertheless, it’s a great place to me. I think there, people are really welcoming and nice.

Saint Etienne - the Mine’s Museum

Saint Just Saint Rambert

About me

About me, I’m the kind of person who likes to laugh, a lot. I like being with different people, discover different culture and to travel. I’m open minded and creative. Later, I’d like to be a social worker. One of the things witch define me is that I’m a positive person, in France we said « Je vois toujours le verre à moitier plein » witch means: I always see the glass half full. I also like art in general, I thinks this is a great way to express us. One of my favorite artists is Niki de saint Phalle.

Niki de saint Phalle’s Nana

I’m really happy to go to Prostejov, and I already know that I will learn a lot, I can’t wait to start the project. I’m very enthusiastic about that!

See you soon!

 

Kde píší o Lucii a jejích aktivitách:

  • První zmínka se objevila v článku o Dnu otevřených dveří ICM Prostějov v Týdeníku Prostějovska.
  • Pozvánka na Sváteční pohádku z Malého adventního kalendáře, který Lucie připravila společně s Laurou v předvánočním čase - Prostějovské novinky