Městská knihovna Prostějov

  

 V knihovně se můžete těšit...


  • Pomáháme už 25 let – putovní výstava fotografií Charity Prostějov

kdy: od 2. srpna do 13. září
kde:
Galerie Na Půdě – Městská knihovna Prostějov

Vytvořena byla k 25. výročí jejího založení a formou momentek zachycuje dění a atmosféru v této organizaci. Autorem fotografií je Tereza Skoupilová a kolektiv pracovníků Charity Prostějov. Lidé na nich uvidí nejen její klienty, ale i zaměstnance, kteří již 25 let poskytují péči a pomoc těm, kdo to nejvíce potřebují. Výstava zprostředkuje i důležité informace o nabízených službách, včetně kontaktů.

  • Virtuální Univerzita třetího věku
    Univerzity třetího věku se v Česku otevírají už více než tři desetiletí a jsou mezi aktivními seniory vyhledávané a oblíbené. Představují jednu z příjemných možností naplnění volného času. Nejen, že zpřístupňují nové poznatky a vědomosti, ale podporují také psychickou a fyzickou svěžest a jsou i jakousi „společenskou událostí“. Lidé toužící po dalším vzdělávání se na kurzech potkávají se svými vrstevníky, se kterými mohou sdílet nové poznatky, zkušenosti a zážitky. V současnosti mohou senioři studovat na většině českých vysokých škol. Ale co dělat, když v našem městě tato možnost chybí a dojíždění do Olomouce představuje pro mnohé nepříjemnou překážku? Máme pro vás řešení. Už od září chceme všem zájemcům z řad seniorů nabídnout možnost studia na Virtuální univerzitě třetího věku (VU3V) při České zemědělské univerzitě v Praze. Jedná se o zcela nový způsob přednášek, které jsou zprostředkovávány videozáznamem. Téma studia si studenti zvolí po společné dohodě sami a vybrat si mohou z velkého množství atraktivních studijních oborů – např. cestování, zajímavá astronomie, genealogie a tvorba rodokmenu, čínská medicína, české dějiny a další. Nemusíte se obávat přílišné náročnosti – kurzy jsou tvořené přístupnou, populárně naučnou formou. Školený lektor pomáhá vést jednotlivé lekce a spolu s účastníky vyplňuje testy ověřující nabyté znalosti. Ale nejde samozřejmě jen o získávání vědomostí. Jde o příjemně strávené dopoledne a o pravidelná setkávání účastníků stejné generace, kteří společně tráví volný čas a navazují přátelství. Chcete-li se dozvědět víc, přijďte si první lekci nezávazně vyzkoušet v úterý 5. září v 9.30 hod. Po jejím skončení se rozhodnete, zda budete chtít ve studiu pokračovat.

Výstavy, tvořivé dílny, akce pro děti, soutěže 

  • Svět Harryho Pottera - on line soutěž...

Patříte mezi fanoušky mladého čaroděje s jizvou na čele? Myslíte si, že znáte svět Harryho Pottera opravdu dobře? Ověřte si svoje znalosti ve vědomostním kvizu a vyhrajte tematické ceny. Kviz si může vyzkoušet každý, ale do slosování budou zařazeny pouze děti od 8 do 15 let, které zodpoví správně všechny otázky. O hlavní cenu se bude losovat jen z registrovaných čtenářů Městské knihovny Prostějov. Soutěž potrvá do 31.10. 2017. Vítěze kontaktujeme do týdne od uzávěrky.

 

Podrobný program knihovny pro tento měsíc najdete na http://knihovnapv.webnode.cz/program/

 

Pravidelné akce:

  • Poradna SOS

kdy: obvykle každý 1. a 3. čtvrtek v měsíci, 15:00–17:00
kde: učebna MK Prostějov (Skálovo náměstí 6, Prostějov)

Máte spotřebitelský problém a nevíte, kam se obrátit? Každý první čtvrtek v měsíci se v Městské knihovně Prostějov koná pravidelná „Poradna pro spotřebitele“. Pracovnice olomoucké pobočky Sdružení obrany spotřebitelů s Vámi bude řešit Váš konkrétní problém.

Po dobu prázdnin se v knihovně nebude konat pravidelná Poradna pro spotřebitele. Se svými problémy se na odborné právní poradce Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace můžete obracet opět v září.

  • Senior klub

Zajímavé výlety, přednášky a další akce pro seniory.

  • Tvořivá knihovna

Oblíbené výtvarné a tvořivé dílny především pro seniory.

 

Rodinná registrace

Od 1. října 2016 je možné si v knihovně zřídit rodinné čtenářské průkazy za zvýhodněný poplatek. Pokud jeden člen rodiny vlastní čtenářský průkaz, jeho rodinný příslušník získá svoji vlastní legitimaci za zvýhodněnou cenu 20 korun na celý rok. Této možnosti mohou využít například manželé, rodiče a jejich děti (pouze studenti do 26 let). Podmínkou je prokázat stejné trvalé bydliště všech členů rodiny.

Přichstání knih dle vlastního výběru

Od 1. října 2016 je možnost nechat si přichystat knihy podle vlastního výběru. Přes internet se připojíte ke katalogu a můžete si v pohodlí domova vyhledat knihy, které potřebujete. Ty, které jsou momentálně volné a jsou v knihovně k dispozici, si můžete nechat odložit a přijít si je do dvou dnů vyzvednout.

E-knihy

Služba je k dispozici pouze uživatelům Městské knihovny Prostějov s platnou registrací, a je samozřejmě zdarma. Podmínkou je mít u svého uživatelského účtu uvedený e-mail (zadat jej můžete v knihovně nebo po přihlášení do svého účtu). Dále je nutné mít založený účet u eReading.cz pod stejným e-mailem, který je uvedený u vašeho účtu v knihovně - vypůjčené e-knihy lze číst na čtečkách eReading.cz (START2/START3), na PC s Windows nebo MAC, chytrých telefonech a tabletech s operačními systémy Android a iOS pomocí aplikace eReading.cz.

Délka výpůjčky je 21 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní a je možné si vypůjčit maximálně 2 tituly současně. Aktuálně je k dispozici něco přes 1500 knih.

Více zde: http://knihovnapv.webnode.cz/knihy/pujcovani-e-knih/

 

Kontakt:

Městská knihovna Prostějov (mapa)

Skálovo náměstí 6
797 33 Prostějov
telefon: 582 329 660
e-mail:  sluzby zavináč knihovnapv.cz

www stránky:Knihovna pro děti a mládež je už přestěhovaná a má pro vás otevřeno od 9 do 11 hodin a od 12 do 16 hodin (prázdninová provozní doba do 31.8.). Nově dětské oddělení Městské knihovny Prostějov nadete v přízemích prostorách Zámku Prostějov (Pernštýnské nám. 8).