Městská knihovna Prostějov

  

 V knihovně se můžete těšit...

 • Virtuální Univerzita třetího věku

Pravidelné setkání účastníků Virtuální Univerzity třetího věku. Další přednáška z cyklu Cestování – co jste možná nevěděli. Koná se pod záštitou Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. Dostavit se můžete v termínech 14., 28. listopadu v 9.30 hodin, do podkrovního sálu.

 • Setkání s pamětí

kdy: úterý 7. listopadu, 9.30 hodin
kde: podkrovní sál

Setkání absolventů letošního pokračovacího kurzu trénování paměti. Budeme cestovat, přemýšlet, soustředit se a přitom si zopakujeme některou z paměťových technik. Připojit se mohou i absolventi předchozích kurzů trénování paměti. Těšíme se na vás.

 • Bohumil Olšanský: koláže

kdy: středa 8. listopadu, 17.00 hodin
kde: podkrovní sál

Vernisáž výstavy koláží z vlastních kreseb Bohumila Olšanského – konstruktéra a projektanta, ale také výtvarníka a fotografa, který je znám svými kreativními fotografiemi a netradičními úpravami kreseb a snímků.

 • Focení s Harrym Potterem

kdy: čtvrtek 9. listopadu, 16.00-18.00 hodin
kde: knihovna pro děti

Zúčastnili jste se online soutěže s Harrym Potterem? Ať už jste vyhráli nebo ne, přijďte na předávání cen. Po slavnostním vyhlášení se můžete nechat vyfotit v našem fotokoutku s rekvizitami Harryho Pottera. Každý návštěvník (platí pro prvních 50) dostane placku a záložku s motivem bradavických kolejí.

 • Plánování obce v praxi

kdy: čtvrtek 9. listopadu, 17 hodin
kde: podkrovní sál

Hledání podoby města, ve kterém se dá dobře žít - s kvalitní soudobou architekturou a živým veřejným prostorem. Moderovaná diskuze zástupců dvou českých obcí, které se rozvíjejí s vizí a je radost v nich bydlet: hlavní architektky města Litomyšle Zdeňky Vydrové a starosty Dolních Břežan Věslava Michalíka. Pořádá spolek Prostor Prostějov.

 • Jak se žije nevidomým

kdy: pondělí 13. listopadu, 14.00-16.00 hodin
kde: půjčovna, hudební oddělení

Prezentace Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých SONS a regionálního střediska TyfloCentra v Prostějově. Nahlédněte do světa nevidomých - můžete si vyzkoušet např. čtení a psaní Braillova písma, telefon a počítač s hlasovým výstupem, hry pro nevidomé a další pomůcky pro zrakově postižené.

 • Zázrak zrození

kdy: středa 15. listopadu, 17.00 hodin
kde: podkrovní sál

Jaké jsou aktuální trendy v porodní péči? A jakým směrem se dnes ubírá práce na porodnickém oddělení? Beseda s dětskou sestrou Mgr. Ilonou Antoníčkovou a porodní asistentkou Martinou Havlíčkovou o tom, jak se mění pohled na těhotenství, porod i poporodní péči o matku a dítě.

 • Promítej i ty: Na sever od Slunce

kdy: čtvrtek 16. listopadu, 17.00 hodin
kde: podkrovní sál

Zveme Vás na promítání dalšího filmu z projektu Promítej i ty! Ekologický dokument o dvou norských surfařích „Na sever od slunce“ nabídne fantastické záběry přírody, dobrodružné surfování za polární noci, ale i znepokojivé otázky týkající se znečištění oceánů a života mimo civilizaci.

 • Tomáš Garrigue Masaryk – první prezident republiky československé

kdy: středa 22. listopadu, 17.00 hodin
kde: podkrovní sál

Další přednáška popularizátora vojenské historie Ing. Jaromíra Vykoukala připomene nedávné výročí úmrtí T. G. Masaryka a přiblíží např. jeho vztah k armádě i několik dalších oblastí, do nichž významným způsobem zasáhl.

 • Audiostop

kdy: čtvrtek 23. listopadu, 16.00 hodin
kde: podkrovní sál

Po čase si opět zahrajeme oblíbený Audiostop, který připravuje a moderuje Jaroslav Knejp. Tentokrát budeme poznávat ukázky a známé hlášky z filmů. Neváhejte a přijďte si zasoutěžit o ceny anebo třeba jen fandit. Soutěžící, prosím, nahlaste svůj zájem předem v čítárně nebo na tel. č. 582 329 661.

 • Na stopě literatuře

kdy: pátek 24. listopadu, 08.30-13.30 hodin
kde: budova bývalé ZŠ, Husovo nám. 91

Znalostní literární soutěž pro studenty prostějovských středních škol. Hrajeme o knižní ceny, ale hlavní je něco se dozvědět a pobavit se.

 • Retro relaxační odpoledne

kdy: pondělí 27. listopadu, 16.00-18.00 hodin
kde: podkrovní sál

Přijďte s námi zavzpomínat na 80. léta stylově. Pustíme si hity československých idolů na gramofonových deskách a vyzkoušíme omalovánky našich rodičů. Každý, kdo přijde v retro oblečení, dostane dáreček a připraveno bude i malé retro pohoštění.

 • Sovičkiáda

kdy: úterý 28. listopadu, 13.30hodin
kde:
knihovna pro děti

Velké finále, slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen dětské literární soutěže za účasti představitelů magistrátu, dalších členů odborné poroty, hromady dětí, jejich rodičů a prarodičů. Zaposloucháme se do oceněných příběhů a oslavíme to.

 • Setkání s Martinem Reinerem

kdy: čtvrtek 30. listopadu, 17.00hodin
kde:
podkrovní sál

Autorské čtení známého básníka, prozaika a také nakladatele Martina Reinera se uskuteční v rámci jedinečného projektu Spisovatelé do knihoven, jehož cílem je představit čtenářům zajímavé současné české autory.

 

Výstavy, tvořivé dílny, akce pro děti, soutěže 

 • Svět Harryho Pottera - on line soutěž...

Patříte mezi fanoušky mladého čaroděje s jizvou na čele? Myslíte si, že znáte svět Harryho Pottera opravdu dobře? Ověřte si svoje znalosti ve vědomostním kvizu a vyhrajte tematické ceny. Kviz si může vyzkoušet každý, ale do slosování budou zařazeny pouze děti od 8 do 15 let, které zodpoví správně všechny otázky. O hlavní cenu se bude losovat jen z registrovaných čtenářů Městské knihovny Prostějov. Soutěž potrvá do 31. října 2017. Vítěze kontaktujeme do týdne od uzávěrky.

 • Sovičkiáda

Velká tradiční literární soutěž pro děti a mládež do 15 let. Básně nebo příběhy na libovolné téma přijímáme do 31. října, elektronicky na adrese detske zavináč knihovnapv.cz nebo na papíře v knihovně pro děti (na nádvoří prostějovského zámku, Pernštýnské nám. 8). Autoři nejlepších prací, vyhodnocených odbornou porotou, budou při listopadovém slavnostním vyhlášení výsledků odměněni věcnými cenami.

 

Podrobný program knihovny pro tento měsíc najdete na http://knihovnapv.webnode.cz/program/

 

Pravidelné akce:

 • Poradna SOS

kdy: čtvrtky 2., 16. a 30. listopadu, 15:00–17:00
kde: učebna MK Prostějov (Skálovo náměstí 6, Prostějov)

Máte spotřebitelský problém a nevíte, kam se obrátit? Každý sudý týden, vždy ve čtvrtek, se v Městské knihovně Prostějov koná „Poradna pro spotřebitele“. Odborní právní poradci Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace s Vámi budou řešit Váš konkrétní problém.

 • Senior klub

Zajímavé výlety, přednášky a další akce pro seniory.

 • Tvořivá knihovna

kdy: úterý 28. listopadu, 9 hodin
kde: půjčovna

Pokračuje devátý ročník oblíbené výtvarné dílny „Tvořivá knihovna“. Tentokrát budeme vyrábět vánoční dekorace. Tato akce je určena především seniorům. Zájemci se mohou hlásit v půjčovně, počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.

 

Rodinná registrace

Od 1. října 2016 je možné si v knihovně zřídit rodinné čtenářské průkazy za zvýhodněný poplatek. Pokud jeden člen rodiny vlastní čtenářský průkaz, jeho rodinný příslušník získá svoji vlastní legitimaci za zvýhodněnou cenu 20 korun na celý rok. Této možnosti mohou využít například manželé, rodiče a jejich děti (pouze studenti do 26 let). Podmínkou je prokázat stejné trvalé bydliště všech členů rodiny.

Přichstání knih dle vlastního výběru

Od 1. října 2016 je možnost nechat si přichystat knihy podle vlastního výběru. Přes internet se připojíte ke katalogu a můžete si v pohodlí domova vyhledat knihy, které potřebujete. Ty, které jsou momentálně volné a jsou v knihovně k dispozici, si můžete nechat odložit a přijít si je do dvou dnů vyzvednout.

E-knihy

Služba je k dispozici pouze uživatelům Městské knihovny Prostějov s platnou registrací, a je samozřejmě zdarma. Podmínkou je mít u svého uživatelského účtu uvedený e-mail (zadat jej můžete v knihovně nebo po přihlášení do svého účtu). Dále je nutné mít založený účet u eReading.cz pod stejným e-mailem, který je uvedený u vašeho účtu v knihovně - vypůjčené e-knihy lze číst na čtečkách eReading.cz (START2/START3), na PC s Windows nebo MAC, chytrých telefonech a tabletech s operačními systémy Android a iOS pomocí aplikace eReading.cz.

Délka výpůjčky je 21 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní a je možné si vypůjčit maximálně 2 tituly současně. Aktuálně je k dispozici něco přes 1500 knih.

Více zde: http://knihovnapv.webnode.cz/knihy/pujcovani-e-knih/

 

Kontakt:

Městská knihovna Prostějov (mapa)
Skálovo náměstí 6
797 33 Prostějov
telefon:
582 329 660
e-mail:
  sluzby zavináč knihovnapv.cz
www stránky:
www.knihovnapv.webnode.cz

Knihovna pro děti a mládež je už přestěhovaná. Nové dětské oddělení Městské knihovny Prostějov nadete v přízemích prostorách Zámku Prostějov (Pernštýnské nám. 8).