Městská knihovna Prostějov

Program na říjen:

 • Knižní bazar

kdy: čtvrtek 1. 10., 9:00

Hledáte zajímavou knihu pro svou knihovničku? Je vám líto vyhodit knihy, které už nepotřebujete? Navštivte knižní bazar, který bude probíhat v prostorách knihovny až do 31. října. Můžete přinést vaše knihy, které budou zdarma k dispozici ostatním čtenářům, a sami si můžete odnést všechny publikace, které vás zaujmou.

 • Týden knihoven: Skřítkové v knihovně

kdy: pondělí 5. 10., 17:00 - 18:00
kde: knihovna pro děti a mládež

V rámci celostátní akce Týden knihoven, která je letos zaměřená na vzdělání, jsme si pro děti a jejich rodiče připravili ukázky z našich besed pro malé čtenáře. Besedy pro školky a školy se konají každý den dopoledne v zavírací době knihovny a teď se jich můžete zúčastnit i vy! Téma: Co všechno musí v knihovně zvládnout skřítci Knižníci? Jak učí malé čtenáře správně zacházet s knížkami? To se dozvíte v úvodní besedě pro předškoláky a prvňáky, která na ně čeká při jejich první návštěvě knihovny.

 • Týden knihoven: Pohádkový mlýnek

kdy: středa 7. 10., 17:00 - 18:00
kde: knihovna pro děti a mládež

V rámci celostátní akce Týden knihoven, která je letos zaměřená na vzdělání, jsme si pro děti a jejich rodiče připravili ukázky z našich besed pro malé čtenáře, které se konají každý den dopoledne v zavírací době knihovny. Přijďte se, podívat na besedy pro školky a školy. Téma: Pohádky. Jak vlastně poznáme, že jde o pohádku? Jaký je rozdíl mezi pohádkou lidovou a moderní? Nejen to se dozvíte na naší pohádkové besedě. 

 • Manželství a vztahy v síti

kdy: středa 7. 10., 17:00
kde: podkrovní sál

Sociální sítě jsou dnes běžnou součástí našich životů. Jakým způsobem zasahují do našich vztahů a manželství? Jak je ovlivňují a co s tím můžeme dělat? Jsou pro mezilidské vztahy destruktivní nebo podporující? Inspirativní přednáška párové terapeutky Ing. Marie Ježkové.

 • Virtuální Univerzita třetího věku

kdy: úterý 13., 27. 10., 9:30
kde: podkrovní sál

Pravidelné setkání účastníků Virtuální Univerzity třetího věku. Další přednáška z cyklu „Leonardo da Vinci“. Koná se pod záštitou Provozně ekonomické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. Účast je dobrovolná, kurz lze tentokrát absolvovat i bez účasti na společných setkáních.

 • Křest knihy Jarmily Pospíšilové

kdy: čtvrtek 15. 10., 17:00
kde: podkrovní sál

Úspěšné prostějovské spisovatelce Jarmile Pospíšilové vychází nová kniha nazvaná „… a naposled konvalinky.“ Slavnostní křest se uskuteční v prostějovské knihovně, samozřejmě za účasti autorky. Kmotrou knihy bude Táňa Krejsová.

 • Současný Blízký východ

kdy: pondělí 19. 10., 17:00
kde: podkrovní sál

Blízký východ neznamená jen války a hrozbu teroristických útoků. Přesvědčí nás o tom povídání arabistky Lenky Hrabalové o blízkovýchodní každodennosti, o životě v Íránu, Iráku, Turecku či Libanonu, ale také o cestování, politice a kultuře. Akce se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury v rámci projektu K 21.

 • Promítání pro nevidomé

kdy: úterý 20. 10., 9:30
kde: učebna

Promítání speciální zvukové verze mysteriózního filmu Trhlina je určeno pro nevidomé a slabozraké čtenáře naší knihovny. Akce se koná ve spolupráci s prostějovskými pobočkami organizací Sons a Tyflocentrum.

 • Všude žijí lidé

kdy: čtvrtek 22. 10., 17:00
kde: Podkrovní sál

Vydejte se s námi na cestu po Asii a Africe pod vedením spisovatelky a zkušené cestovatelky Danky Šárkové. Součástí jejího vyprávění bude i promítání fotek a videí a navíc se můžete těšit na autorské čtení z knihy Ukradené dětství Kamily, jejíž děj se odehrává v jihovýchodní Asii. Akce se uskuteční za finanční podpory Ministerstva kultury v rámci projektu K 21.

 • Tvořivá dílna

kdy: čtvrtek 22. 10., 15:00 - 17:00
kde: knihovna pro děti a mládež

Tvoříte rádi? Pak je pro vás knihovna to pravé místo! Tento měsíc budeme vyrábět obrázky ze zažehlovacích korálků. Akce je určena dětem do 15 let.

 • Tvořivá knihovna

kdy: úterý 27. 10, 9:00
kde: půjčovna

Pokračuje dvanáctý ročník oblíbené výtvarné dílny „Tvořivá knihovna“. Tentokrát budeme vyrábět podzimní dekorace. Tato akce je určena především seniorům. Zájemci se mohou hlásit v půjčovně, počet míst je omezen. Těšíme se na Vás.

 • Deskohraní

kdy: čtvrtek a pátek 29. a 30. 10., 10:00 - 16:00
kde: knihovna pro děti a mládež

Podzimní prázdniny jsou tady! Stavte se do knihovny zahrát si deskovky! Vyzkoušejte nové druhy her, které jsme pro vás nakoupili. Přijďte sami, s kamarády či rodiči, pro všechny se najde ta pravá hra.

Po celý měsíc:

 • Podzimní Luštění s knihovnou

Máme pro vás další luštitelskou soutěž o ceny. Křížovku opět připravil Petr Urbánek z Českého svazu hádankářů a křížovkářů. Zadání je k dispozici v čítárně nebo na webu knihovny. Správné řešení odevzdávejte do 30. listopadu 2020 v čítárně. Pět vylosovaných výherců získá knižní odměnu.

 • Soutěž s Dobrodruhem Timem

Ptáte se, kdo je Timo? Je to malý zvídavý chlapec, který ve své vesnici přečetl už všechny knihy. A tak mu nezbývá než vyrazit na vlastní dobrodružství plné nebezpečí, záhad a přátelství. V knihovně pro děti a mládež si u knihovnice vyzvednete slepou mapu a můžete začít soutěžit. Každý dobrodruh, který splní všechny úkoly, dostane zajímavou odměnu. S nakladatelstvím CREW, které akci pořádá, můžete zároveň soutěžit o jejich komiksy pro děti. Neváhejte a vydejte se s námi za dobrodružstvím! Soutěžit můžete do konce listopadu 2020. Více informací na www.knihovnapv.cz.


Podrobný program knihovny pro tento měsíc najdete na http://knihovnapv.webnode.cz/program/

Rodinná registrace

Jeden člen rodiny za stovku, ostatní jen za dvacet.

Čtenářský průkaz je nepřenosný a jeho majitel plně zodpovídá za vrácení vypůjčených dokumentů. Nově jim však můžeme nabídnout tzv. rodinnou registraci za zvýhodněný poplatek. Pokud jeden člen rodiny vlastní čtenářský průkaz, jeho rodinný příslušník může získat svoji vlastní legitimaci za zvýhodněnou cenu 20,- Kč na celý rok. Této možnosti mohou využít např. manželé, rodiče, děti a sourozenci (pouze studenti do 26 let). Podmínkou je prokázat stejné trvalé bydliště všech členů rodiny. Bude ustanoven tzv. kmenový čtenář, který zaplatí registrační poplatek v plné výši (to bude vždy ten, kdo má platit nejvyšší registrační poplatek), ostatní členové pak zaplatí jednotnou sníženou cenu 20,- Kč. Každý člen rodiny vyplní svoji přihlášku a bude mít svůj vlastní čtenářský průkaz. Bude také plně zodpovídat za své výpůjčky, za jejich vracení či případné prodloužení výpůjční doby.

E-knihy

Služba je k dispozici pouze uživatelům Městské knihovny Prostějov s platnou registrací, a je samozřejmě zdarma. Podmínkou je mít u svého uživatelského účtu uvedený e-mail (zadat jej můžete v knihovně nebo po přihlášení do svého účtu v katalogu). Dále je nutné mít založený účet u eReading.cz pod stejným e-mailem, který je uvedený u vašeho účtu v knihovně - vypůjčené e-knihy lze číst na čtečkách eReading.cz, na chytrých telefonech a tabletech s operačními systémy Android a iOS pomocí aplikace eReading.cz.

Délka výpůjčky je 31 dní, po uplynutí této doby se e-kniha automaticky znepřístupní a je možné si vypůjčit maximálně 2 tituly současně. Aktuálně je k dispozici něco přes 9000 e-knih.

Více zde: http://knihovnapv.webnode.cz/knihy/pujcovani-e-knih/

Kontakt:

Městská knihovna Prostějov (mapa)
Skálovo náměstí 6
796 01 Prostějov
tel.:
582 329 660
e-mail:
 sluzby zavináč knihovnapv.cz

www stránky: www.knihovnapv.webnode.cz
FB: Městská knihovna Prostějov

Knihovna pro děti a mládež
Pernštýnské nám. 8 (mapa)
tel.: 582 329 673
e-mail: detske zavináč knihovnapv.cz