Moravská galerie – Paneland

Paneland

Zprůmyslnění výstavby bytů bylo hlavním tématem československých stavbařů a architektů po druhé světové válce. Mělo napomoci v krátké době vyřešit naléhavý nedostatek bytů způsobený válkou a napomoci transformaci průmyslu, která se neobešla bez přesunu obyvatel do protěžovaných průmyslových center.

Nová situace a nedostatek jiných možností provokovaly obyvatele sídlišť ke spontánním aktivitám, které měly zlepšit stav volných prostranství panelových sídlišť či k hledání možností vylepšení technických nedostatků panelových bytů a jejich vybavení svépomocí. Bylo to také velmi živé téma pro řadu architektů nebo návrhářů nábytku, kteří hledali cesty, jak z panelového sídliště a betonového bytu vytvořit kvalitní a podněcující prostředí.

Výstava v Moravské galerii v Brně tak nabízí nejen možnost zhlédnout fotografie, ukazující jak lidé na sídlištích trávili svůj volný čas, ale také zažít autentickou atmosféru tehdejší doby díky instalaci bytového prostředí, kde si každý může prohlédnout a osahat vybavení panelového bytu, prohlédnout si jeho typický půdorys nebo třeba vidět, jaký nábytek těmto bytům vévodil. K vidění je toho mnohem víc a na své si přijdou ti, kteří dobu skutečně zažili i ti, kteří už nemají žitou zkušenost.

Výstava

24/11/2017 – 25/3/2018

Kurátor

Rostislav Koryčánek

Grafická úprava

Lukáš Kijonka, Michal Krůl (Kolektiv)

Architekt

Tomáš Džadoň

Vstupné

150/75/250 Kč (základní/snížené/rodinné) do celé budovy

Budova

Uměleckoprůmyslové muzeum (hlavní výstavní prostor, terasa, Respirium) – Moravská galerie v Brně

Otevírací doba

středa–neděle od 10.00 do 18.00
čtvrtek od 10.00 do 19.00

Instalace bytového prostředízdroj úvodní fotografie: archiv Moravské galerie v Brně

zdroj fotografie v článku: autor článku

zdroj: www.moravska-galerie.cz/moravska-galerie/vystavy-a-program/aktualni-vystavy/2017/paneland.aspx