Muzeum a galerie v Prostějově, příspěvková organizace

Aktuálně:

Expozice

 • Dagmar Havlíčková – Kresby
  kdy a kde: Hlavní budova, vernisáž 15. února, 17.00, výstava od 16. února do 22. dubna

  Prvním projektem nové výstavní sezóny Muzea a galerie v Prostějově, p.o. je výstava Dagmar Havlíčková – Kresby, která je zaměřena na specifický projev kreslířky, malířky a textilní výtvarnice Dagmar Havlíčkové (1961). Ta patřila již v 80. letech minulého století společně se svým mužem Jiřím Aloisem Havlíčkem (1948 – 1997) k neoficiální umělecké komunitě v Olomouci. Její tvorba je již několik let soustředěna na repetitivní přepis textů, a to v několika vrstvách přes sebe. Vznikají tak organické i geometrické struktury, kde původní text (forma osobní modlitby) zaniká v kresebné hmotě. Její tvorba je metodou srovnatelná s tvorbou Romana Opalky nebo nočními kresebnými pracemi V. Stratila. Havlíčková svým dílem spadá do širšího okruhu tzv. olomoucké kresby, který tvořila řada významných a dnes již celostátně uznávaných autorů (J. Lindovský, P. Jochman, I. Kosková, L. Daněk, V. Havlík). Výstava i připravovaná kniha zásadním způsobem zpracovává jak dílo mimořádné kreslířky Havlíčkové, tak postihuje i významný společensko-kulturní fenomén 80. let minulého století v Olomouci, jakým byla kresebná tvorba umělců tvořících v undergroundu. Výstava bude připravena ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc.
 • Létající drahokamy (fascinující barvy, tvary i vzory ve světě hmyzu, nerostů a hornin)
  kdy a kde: Hlavní budova, od 16. února do 22. dubna

  Na výstavě, zapůjčené z Muzea Jihovýchodní Moravy ve Zlíně, jsou prezentovány zdánlivě nesourodé kombinace, tvořené vypreparovanými exempláři hmyzu a zástupci z říše nerostů či hornin. Jednotícím principem výběru je estetický dojem, kdy třeba na křídlech motýlů můžeme spatřit podobné obrazce, jaké jsou typické pro určitý druh minerálů, struktury na povrchu a zabarvení hmyzích těl připomínají některé horniny, krovky mnoha brouků zase vypadají, jako by byly vytepané z ryzího zlata. Však některé přírodní národy odedávna používají hmyz nebo části jeho tělíček k výrobě ozdob a nakonec i současní módní designéři občas neváhají použít tento materiál při návrhu šperků. Zatímco ve vitrínách budou k vidění nejrůznější asociace živé a neživé přírody, na plakátových plochách, umístěných na stěnách, se návštěvníci mohou dozvědět základní charakteristiky hmyzu, na jaké skupiny se hmyz dělí, popsány jsou jeho životní cykly, nastíněno je jeho smyslové vnímání. V podobném duchu jsou zpracovány informační panely, týkající se nerostů a hornin. Návštěvníci se na výstavě mohou nejen kochat pohledem, ale třeba zde najdou i poučení. Autoři výstavy: RNDr. Dušan Trávníček a Mgr. Ludmila Nejeschlebová.
 • Roztomilosti Zuzany Honsové
  kdy a kde: Hlavní budova, vernisáž 26. dubna, 17.00, výstava od 27. dubna do 3. června 2018
 • Výstavní sály Muzea a galerie v Prostějově budou hostit idylické a nesmírně milé obrázky pražské malířky Zuzany Honsové. Malování se věnuje od rána do noci a je to pro ni radost i velké štěstí. A protože je to z obrázků poznat, zmocní se takové pocity i návštěvníků. Je úžasné přenést se do světa, kde nechybí laskavý humor, láska ke zvířátkům i hezké mezilidské vztahy. Kromě obrázků najdou zájemci na výstavě i mnoho dalších krásných drobností, které Zuzana Honsová tvoří nejen pro své stálé zákazníky. Přijďte si v krásném jarním období pohladit duši chvilkovým zastavením s dílky Zuzany Honsové. Srdečně zveme a těšíme se na vás!

 

 • Petr Bezruč – Básníkovy stopy a zastavení

kdy a kde: Špalíček, Uprkova 18, do 27. května 2018

Výstava k loňskému 150. výročí narození básníka Petra Bezruče a letošnímu 60. výročí jeho úmrtí představuje život a dílo dnes poněkud opomíjeného tvůrce Slezských písní, ukazuje mimo jiné jeho osobní potřeby a zařízení z místa jeho pobytu v Červeném domku v Kostelci na Hané, kde strávil dvacet let svého života. Prezentuje také zajímavosti, které shromáždili jeho obdivovatelé a sběratelé, i výtvarná díla, která se inspirovala básněmi Slezských písní nebo samotným jejich tvůrcem.

Stálé a dlouhodobé expozice:

Kontakt:

Muzeum a galerie v Prostějově, příspěvková organizace (otevírací doba a vstupné)
nám. T. G. Masaryka 2
796 01 Prostějov (mapa)

telefon: 582 330 991
fax: 582 344 798
e-mail: muzeumpv zavináč muzeumpv.cz

www: www.muzeumpv.cz
Facebook: https://www.facebook.com/muzeumagalerievprostejove