Muzeum a galerie v Prostějově, příspěvková organizace

Aktuálně:

Expozice

 • Pod kůží Marsya – restaurátor a malíř František Sysel (1927-2013)
  kdy a kde: Hlavní budova, od 14. 9. do 26. listopadu
  Od 14.9.2017 bude v prostorách Muzea a galerie v Prostějově na hlavním prostějovském náměstí probíhat výstava k nedožitým 90. narozeninám prostějovského rodáka Františka Sysla st. Výstava se věnuje nejen jeho restaurátorské činnosti, ale ve s tejné míře i jeho volné tvorbě. František Sysel se narodil 8.10.1927 v Prostějově. Umělecké kořeny ze strany jeho matky Štěpánky ho přivedly ke studiu na Uměleckoprůmyslové škole ve Zlíně. Poté studoval restaurování nejprve na bratislavské Vysoké škole výtvarných umění u prof. Karla Veselého, od roku 1953 na pražské Akademii výtvarných umění u Bohuslava Slánského.Absolventi prof. Slánského patřili k uznávané tzv. československé restaurátorské škole, jejímž krédem bylo, že restaurátor musí být nejen řemeslně zručným a vědecky poučeným pracovníkem, nýbrž i umělcem. Tyto myšlenky prosazovala také Tvůrčí skupina restaurátorů R64, k jejímž zakladatelům František Sysel patřil. Záchraně památek – nástěnných maleb, plastik a závěsných obrazů – se věnoval především na Moravě a na Slovensku. Zásadním bodem v jeho profesním životě bylo restaurování mimořádného díla, Tizianova obrazu Apollón a Marsyas v letech 1961 až 1968, díky němuž se jeho jméno stalo známým v celém světě, umožnilo mu navázat mezinárodní kontakty i podniknout studijní cesty do zahraničí. Volná tvorba pak vznikala v přestávkách mezi náročnou restaurátorskou prací. Autorská tvorba se stala jakýmsi druhem záznamu běhu času, jakýmsi osobním deníkem. Zpočátku se v jeho tvorbě objevují zejména krajinomalby, posléze přibývají zejména portréty členů rodiny a blízkých známých. Posléze se tvorba stává stále intimnější, převažují akvarelové skicy z cest, pohledy z okna ateliéru, či osobní zprávy pro blízké – novoročenky, které vytvářel formou pastelu či akvarelu na stále se opakující témata. František sysel uzavřel svoji životní pouť 23. 9. 2013 v Kroměříži, kde strávil většinu svého života. Zde proběhla na jaře tohoto roku premiéra výstavy, která bude od září k vidění v jeho rodném Prostějově.
 • Komentovaná prohlídka
  kdy a kde:
  Hlavní budova, neděle 8. října, 15.00 hodin
  Komentovaná prohlídka výstavy, kterou provede akademická malířka Marie Dočekalová, dcera Františka Sysla v den jeho nedožitých 90. narozenin.
 • Muzejní podvečer – PhDr. Kateřina Nováková
  kdy a kde:
  Hlavní budova, čtvrtek 2. listopadu, 17.00 hodin
  Restaurátorské práce pana Františka Sysla na románských a gotických malbách (Třebíč, Nebovidy).
 • Muzejní podvečer – Petr Bezruč: Bard prvý, co promluvil
  kdy a kde:
  Hlavní budova, čtvrtek 26. října, 17.00 hodin
  Přednáška Mgr. Markéty Klézlové, vedoucí Památníku Petra Bezruče Slezského zemského muzea v Opavě, která u příležitosti 150. výročí básníkova narození promluví o jeho životě a díle.
 • Muzejní podvečer – Archeologie a detektory kovů
  kdy a kde:
  Hlavní budova, čtvrtek 19. října, 17.00 hodin
  Přednášející: M. Popelka, I. Čižmář (Ústav archeologické památkové péče Brno, v.v.i.). Přednáška se koná k příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Ten připadá na sobotu 21. 10., kdy je vstup do stálé expozice archeologie zdarma.
 • Autíčka pro malé i velké
  kdy a kde: Špalíček, Uprkova 18, do 12. listopadu
  Máte rádi retro a hračky? Tak přijďte zavzpomínat na autíčka, která se vyráběla v Československu v 70. – 90. letech 20. století. Do kouzelného světa autíček Vás vtáhne sbírka manželů Tiefenbachových, ve které si můžete prohlédnout sanitky, náklaďáky s korbou, skříňová i osobní auta a vrátit se také na chvíli do dětských let. Kromě toho, že kolekce je dokladem kvalitní práce bývalých ryze českých firem IGRA, ITES a Kovodružstvo Náchod, jistě potěší všechny, kdo si rádi hrají.

 

Stálé a dlouhodobé expozice:

Kontakt:

Muzeum a galerie v Prostějově, příspěvková organizace (otevírací doba a vstupné)
nám. T. G. Masaryka 2
796 01 Prostějov (mapa)

telefon: 582 330 991
fax: 582 344 798
e-mail: muzeumpv zavináč muzeumpv.cz

www: www.muzeumpv.cz
Facebook: https://www.facebook.com/muzeumagalerievprostejove