Národní registr Studánek

Sdružení mladých ochránců přírody (www.smop.cz) založilo v roce 2008

Narodní registr pramenů a studánek

Hlavním cílem projektu je podchytit všechny veřejně přístupné zdroje vody na uzemí ČR. V registru je v této době přes 9400 zdrojů z celé republiky a i vaší zásluhou jich může být mnohem více.

Nalézt ve správnou chvíli v přírodě pramének čisté vody je mnohdy malý zázrak, ten úžasný pocit ostatně zná každý poutník, který se kdy znaven a žízniv trmácel krajinou. To platilo od pradávna, zkušenosti dávných lovců, zemědělců i cestovatelů si neseme v sobě, a tak ani v dnešní době nepřekvapí, že krásná studánka je ozdobou mnohého koutu naší přírody, na který mnozí vzpomínají ještě po mnoho let.

V moderní uspěchané době, kdy je prý na vodu nejlepší umělohmotná láhev, však význam přírodních zdrojů vody pomalu zaniká. Po staletí udržované studánky pustnou, praménky se ztrácejí v bahně, pamětníci rozsáhlých pramenišť odcházejí, prastaré mapy neplatí. Je to velká škoda, voda do krajiny patří, a to nejen pro lidi, ale i pro veškeré živočichy.

Pojďte s námi hledat a do budoucna podchytit všechny veřejně přístupné přírodní zdroje vody (tedy praménky, studánky,...), aby i ostatní věděli, kde třeba v nouzi nejvyšší nalézt chladivé osvěžení

Pokud chcete být informovaní o dění v registru, zaregistrujte se pro odběr novinek na www.estudanky.eu.

 

zdroj: www.estudanky.eu