Fotografická soutěž NATURE@work

Co pro nás znamená příroda? Evropská agentura pro životní prostředí (The European Environment Agency – EEA) pořádá fotografickou soutěž

NATURE@work

Příroda nám nabízí řadu výhod. Některé z nich známe a využíváme běžně – čistý vzduch, čistá sladká voda, potraviny, dřevo a další přírodní zdroje. Jiné výhody jsou však stejně důležité, ale méně známé. Věděli jste například, že zelené plochy ve městech a okolí pomáhají chránit domy před povodněmi tím, že absorbují nadměrné množství povodňové vody? Stejně tak stromy a městské parky napomáhají ke snižování teploty v městech, zvláště při vlnách veder. S přirozenou krásou a bohatou rozmanitostí je příroda také zdrojem inspirace nejen pro umění, ale také pro navrhování strojů, domů a mnoha inovativních řešení.

Fotografická soutěž NATURE@work vyzývá evropské občany, aby se podělili o to, jakým přínosem jim je příroda. Soutěžící mohou do soutěže přihlásit fotografie zobrazující některou z následujících tří kategorií:

1. NATUREprovides – Příroda dává

Vzduch, který dýcháme, voda, kterou pijeme, potraviny, které jíme, oblečení, které nosíme, naše domovy, vše pochází nebo se spoléhá na přírodu. Naše životní podmínky, kvalita života a ekonomika závisí na zdravém přírodním prostředí. Například zdravé trávníky jsou domovem mnoha druhů, včetně včel, které nám poskytují med a opylují naše ovocné stromy. Vyfoťte výhody, které nám příroda nabízí a kterých si nejvíc ceníte.

2. NATUREprotects – Příroda chrání

Příroda nás chrání. Úzké spojení se zdravým přírodním prostředím zlepšuje naše fyzické a duševní zdraví, ale to není všechno. Tím, že zvyšujeme množství zeleně ve městech nebo zachováváme a obnovujeme naši přírodní krajinu, můžeme skutečně zmírnit některé dopady změny klimatu, chránit majetek a zlepšit veřejné zdraví. Například budování zelených střech může v létě ochladit budovy a zabránit tepelným ztrátám v zimě, čímž se zlepší pohoda lidí při současném snížení spotřeby energie. Podobně obnovení rašelinišť by mohlo pomoci udržet více uhlíku v zemi a přispět tak k omezení globálního oteplování. Všimli jste si, jak vás chrání příroda kolem vás nebo ve vašem městě?

3. NATUREinspires – Příroda inspiruje

Procházka v přírodě nebo výhled na rozsáhlé oceány mohou vyvolat pocit pohodlí a relaxace, stejně jako inspiraci nových nápadů. Věděli jste, že lopatky větrných turbín inspirované křídly hmyzu nebo rotující solární panely inspirované slunečnicemi mohou generovat více energie než ty běžné? I v případě konkrétních městských problémů, jako je zajištění spolehlivého zásobování občanů čistou vodou, může příroda poskytnout inspirativní řešení. Například namísto budování drahých projektů v oblasti infrastruktury by výsadba stromů a ochrana lesů mohla eliminovat potřebu čistíren odpadních vod. Najdete ve svém okolí něco, co bylo inspirováno přírodou?

Jak se zapojit?

  • Vyfoťte nebo vytvořte originální snímek (jeho větší strana musí mít velikost větší než 2000px), doplňte k němu krátký text (podle manuálu soutěže) a nahrajte ho pomocí webového formuláře do půlnoci 15. sprna 2017.
  • Přihlášením do soutěže potvrzujete autorství a originalitu snímku.
  • Do soutěže můžete přihlásit až 5 snímků (každý zvlášť vyplněním formuláře).

Kdo se může zapojit?

  • Občané členských zemí EEA a spolupracujících balkánských zemí starší 18 let, a to se snímky vytvořenými v těchto zemích.

Co můžete vyhrát?

  • Hlavní cenou v každé katerogii je 1000€.
  • Navíc jsou vyhlášeny kategorie The Youth Prize (pro účastníky narozené v letech 1993-1999) a Public Choise, ve kterých můžete vyhrát 500€.

Vítězové budou na výhru upozorněni e-mailem do konce října 2017.

Časový plán soutěže:

  • uzávěrka soutěže – 15. srpna 2017
  • veřejné hlasování – 15. srpna – 15. října 2017
  • vyhlášení výherců – konec října 2017

 

Více informací o soutěži (v angličtině) se dozvíte na stránkách organizátora soutěže European Environment Agency nebo z dokumentu v příloze článku.

 

zdroj: www.eea.europa.eu

NáhledPřílohaVelikost
NATURE at work.pdf612.12 KB