Server idnes.cz poskytl rozhovor s ekologem Jiřím Benešem, z Hnutí Duha, který pro Mladou Frontu Dnes zveřejnil také první fotku šakala na Olomoucku.

Vlci jsou údajně schopni pobývat na území, kde se nachází tisíce lidí. Z dosud evidovaných záznamů nebylo zjištěno, že by mezi vlky a lidmi docházelo k nějakým konfliktům. Nejblíže Olomouckému kraji žijí vlci trvale v oblasti Broumovska, která patří mezi chráněné krajinné území, v blízkosti města Adršpach. Podle Jiřího Beneše mají však vlci tak dobře vyvinuté smysly, že o přítomnosti člověka vědí daleko dříve než člověk o vlkovi. Jakmile vlk člověka ucítí, klidí se mu z cesty.

Zmíněné Broumovsko a jeho výběžek jsou v blízkosti měst Jeseník a Javorník, k nám tedy vzdušnou čarou okolo 60 kilometrů. Pro vlka to znamená jednodenní cestu, kterou však zvládne uběhnout.

Na otázku, zda se mohou vlci z Broumovska přesídlit do Olomouckého kraje, ekolog Beneš odpověděl: "Loni se vlčímu páru na Broumovsku narodila štěňata. Za jeden, dva či tři roky mohou opustit mateřskou smečku a přejít do lesů v Rychlebských horách. Stejně tak tady ale můžeme dříve či později potkat vlky z německo-polské populace. Vlk má neuvěřitelný akční rádius. Máme zdokumentovaný případ, kdy při hledání nového teritoria urazil 1 500 kilometrů." Není to tedy naprosto jisté, ale předpokládá se, že vlci v budoucnu trvale osídlí zejména sever kraje.

A jak se na to připravit? Především pro chovatele hospodářských zvířat a myslivce jsou připravovány besedy o soužití s vlky. Právě tyto osoby jsou nejvíce ohroženy případným konfliktem s vlky. Ekologové se však snaží o šíření pravdivých a objektivních informací o tom, že soužití s vlky a jinými šelmami v jednom prostoru, je možné.

Snímek, který poprvé zachycuje šakala obecného v Olomouckém kraji, pochází z fotopasti umístěné vloni v létě u obce Dlouhá Loučka na Olomoucku. Lidé si šakala mohou splést s liškou. Na rozdíl od ní má ale delší nohy, kratší ocas a jiný tvar hlavy. Má i srostlá bříška prostředních prstů na tlapkách. Pro člověka není šakal nebezpečný. Je maximálně metr dlouhý, váží do 10 kilogramů. Žije hlavně v rodinných párech. Je schopen ulovit i zvíře velikosti mladého srnce.

Více o tom, kde by šakal v Olomouckém kraji mohl žít a zda sever kraje poskytuje dostatek prostoru a potravy, se dočtete v rozhovoru.

 

 

zdroj: http://olomouc.idnes.cz/rozhovor-ekolog-jiri-benes-monitoring-selem-vlci-jeseniky-sakal-olomoucko-vlk-19r-/olomouc-zpravy.aspx?c=A170610_2331935_olomouc-zpravy_stk