Nejhezčí vzpomínky

Evropská dobrovolná služba nabízí příležitost mladým lidem od 17 do 30 let vyrazit na 2–12 měsíců do zahraničí – pomáhat ve vybrané organizaci, učit se, poznávat jiné kultury, cestovat. Pokud vyrazíte na rok do cizí země, jistě vás potká mnoho zážitků, jak dobrých, tak špatných.

Do příjemných vzpomínek se jistě zařadí cestování, ať už po zemi, do které jedete nebo do dalších zemí, které budou z vašeho nového působiště dosažitelnější. Samotným zážitkem je už cesta tam a zpět – představte si zavazadlo, do kterého dáte všechno, co za celý rok potřebujete. Oblečení, boty, věci, … A nedej bože, když jedete zpět a vezete si s sebou něco na památku a dárky pro rodinu i přátele… Dalším zážitkem je také cestování v cizí zemi – různé dopravní společnosti, výluky a nehody, neznalost dopravních předpisů, orientace v mapách. Ale pokud ke všemu přistoupíte s nadhledem a vytrváte i přes obtíže, na které můžete narazit, získáte nezapomenutelnou zkušenost, navštívíte skvělá místa, zažijete neočekávaná dobrodružství a seznámíte se s mnoha lidmi.

Marion Bonnefoy (EDS 2015–2016) od nás neodjížděla zrovna „nalehko“...

Vzpomínat budete také na přátele spoludobrovolníky, ať už jste na ně narazili při aktivitách nebo na školení pro dobrovolníky EDS. Na tom se obvykle sejde kolem 20 účastníků, kteří jsou ve stejné fázi jako vy – tedy buď na začátku, nebo zhruba v polovině evropské dobrovolné služby. Ač se jedná o školení, celé setkání je velice neformální – naopak se seznámíte s tím, v jakých organizacích jsou ostatní a s jejich aktivitami, zahrajete si různé hry a scénky, poznáte lépe jazyk a kulturu země, ve které jste a naplánujete si další akce s ostatními. Navíc si tam uděláte nové přátele, získáte příležitost je navštívit a něco s nimi podniknout nebo plánovat společné akce či projekt.

  

školení pro účastníky Evropské dobrovolné služby v ČR

Na evropskou dobrovolnou službu sice vyrazíte sami, to ale neznamená, že budete jediným dobrovolníkem ve vybrané organizaci, která jich mnohdy hostí víc najednou. A pokud vás bude víc, budete spolu pracovat, možná i bydlet, a jestli si „sednete“ tak i trávit volný čas a třeba i dovolenou. Pak jistě nebude o zážitky nouze a každý úkol budete dělat o to raději.

      

Marina a Teresa                                              Lusine a Pauline                                                Valentina a Birgir

Nejlepší zážitky se ale nekonají jenom ve volném čase, ale samozřejmě si najdete i nějakou tu „pracovní“ část, kterou si zamilujete – ať už je to potkávat lidi a pomáhat jim, mluvit o své zemi, evropské dobrovolné službě nebo aktivitách, učit se novým věcem, malovat, plánovat a realizovat akce, užívat si klidu v kanceláři nebo vyrazit s kolegy na oběd.

  

Oksana a její nástěnka o stereotypech                     DJ Servet                      

V neposlední řadě jde také o poznávání nové kultury a jejích zvyků, ať už vyrazíte na největší festival nebo do místní hospody. Na vlastní kůži prožijete a vyzkoušíte tradice, o kterých jste možná už slyšeli, a také mnohé z těch, o kterých nemáte ani tušení. Naučíte se mezi lidmi pohybovat ne jako návštěvníci nebo dovolenkáři, ale jako lidé, kteří se v dané zemi vyznají – a až vás přijedou navštívit rodiče a kamarádi, budete na sebe náležitě hrdí.

Laura a Lucie se seznamují s českými vánočními tradicemi

A co jako nezapomenutelné hodnotí sami dobrovolníci? Mrkněte na video:

Zajímá vás, co to ta Evropská dobrovolná služba vlastně je? Podívejte se na článek icmprostejov.cz/content/co-je-eds.