Objev mediální gramotnost

Už na podzim roku 2018 vydala Česká školní inspekce zprávu o nedostatečné vzdělanosti mládeže v oblasti mediální gramotnosti. Národní informační centrum pro mládež (NICM) na tuto zprávu zareagovalo a nabídlo školám přednášku o bezpečnosti na internetu, sociálních sítích, skryté reklamě a fake news. Během podzimu a zimy 2018/2019 tak proškolilo stovky žáků základních škol v Praze.

Nyní ve spolupráci s NICM nabízíme také všem základním a středním školám v Prostějově i v celém Olomouckém kraji cyklus přednášek

Objev mediální gramotnost


Přednášky jsou určeny žákům 2. stupně ZŠ a všech ročníků středních škol a jsou koncipovány tak, aby jim pomohly získávat a prohlubovat kompetence v oblasti mediální gramotnosti. K představení jednotlivých témat využíváme videa, konkrétní příklady apod., o kterých následně s žáky diskutujeme.

Nabízené přednášky jsou bezplatné a jsou připraveny v délce 2 vyučovacích hodin, tj. 2 x 45 min, je ale možné vybrat jen určitá témata a zkrátit přednášky na 1 vyučovací hodinu.

Program jednotlivých přednášek:

  • Sociální sítě

První část je věnována bezpečí na internetu obecně, jak se chovat, abychom co nejvíce chránili svá data i sebe. Následuje část s informacemi o tom, co jsou sociální sítě a jak fungují, že příspěvky navrhuje počítač na základě algoritmů, co je sociální/informační bublina. Vliv sociálních médií na psychiku a chování a informace o skryté reklamě, která nevědomě ovlivňuje všechny uživatele, včetně followerů slavných osobností, jsou poslední částí přednášky.

  • Bezpečnost na internetu aneb jak být v bezpečí na internetu

Přednáška je zaměřená na bezpečí a hrozby na internetu. Jak si správně nastavit soukromý účet, zabezpečit e-mail, aby všechna data byla v bezpečí apod. Část věnovaná chování při práci na internetu zmiňuje zásady chování a hrozby na internetu (závislost, kyberšikana, kybergrooming atd.), jak a kde hledat pomoc a jaká je trestní odpovědnost za nekalé jednání na internetu.

  • Fake news, manipulace a skrytá reklama, aneb co mě na internetu ovlivňuje

V online prostoru na uživatele působí i podvědomě spousta internetových nástrojů (zejména reklam) a mnohdy jsou skryté. Jak je poznat a jak je označit? Součástí dnešního internetového prostředí jsou také falešné zprávy, jejichž účelem je manipulace. Přednáška představí fake news a způsoby, jak je poznat a také nové zbraně dezinformací - deep fake videa. Na tuto část navazují informace o kritickém myšlení a jeho aktivním užívání jako způsobu, jak se s manipulací a dezinformacemi na internetu vypořádat. Závěr je věnován celkové komunikaci na internetu, představí hate speech, argumentační fauly a také pojmy trollové a elfové.

Máte o některou z přednášek zájem? Kontaktujte nás.

Kontakt:

Informační centrum pro mládež Prostějov
Komenského 17, 796 01 Prostějov

tel.: 582 302 553
e-mail: info zavináč icmprostejov.cz

NáhledPřílohaVelikost
Objev mediální gramotnost - leták.pdf2.16 MB