Příběhy bezpráví je vzdělávací program Člověka v tísni, běžící na portále Jeden svět na školách – jans.cz, který je určen především vyučujícím základních a středních škol, budoucím vyučujícím a uživatelům působícím v institucích, které pracují s mladými lidmi (např. nízkoprahové kluby, dětské domovy, diagnostické ústavy apod.). používat jej však může kdokoli. Spot k projektu k vidění zde.

Co je cílem?

Školám portál poskytuje dokumentární i hrané filmy a další materiály vhodné k výuce dějepisu. Na stovkách škol v celé republice jsou pořádány filmové projekce a besedy s pamětníky, historiky a filmaři. Organizovány jsou také semináře pro pedagogy, výstavy pro veřejnost a vydávání knih a metodických příruček. Od roku 2009 studenti udělují Cenu Příběhů bezpráví za odvážné postoje a činy v době komunistického režimu. Mladým lidem je tak nabízena možnost setkat se s pamětníky totalitního bezpráví. Cílem je tedy seznámit žáky a studenty s československými dějinami.

Jak portál používat?

Uživatel, který není zaregistrován na webu, má k dispozici materiály jen v omezeném rozsahu (například pouze ukázky filmů). Pro plnohodnotný přístup k filmům a streamování, a pro možnost využití výukových materiálů a dalších funkcí webu je třeba se zaregistrovat. Pro vyučující a pedagogy jsou připraveny dva typy registrace – bez smlouvy a s ní.

Měsíc filmu na školách 2017

Aktuálně probíhá na školách 13. ročník Měsíce filmu na školách. Letošním tématem jsou Příběhy vzdoru. Školy, které se zaregistrovaly, tak mohou svým žákům zprostředkovat projekce a debaty tématem československých dějin a zvou hosty (pamětníky, filmaře, protagonisty filmů, historiky) na pofilmové debaty.

Cena příběhů bezpráví

Cenu Příběhů bezpráví každoročně uděluje studentská porota na základě nominací, které předkládají mladí lidé do 30 let. Nominovány mohou být žijící i nežijící osobnosti, které se aktivně postavily komunistickému režimu, zastávaly odvážné postoje a zaslouží si za to naši úctu a uznání. Slavnostní udílení cen probíhá vždy na začátku listopadu během ceremoniálu, který zahajuje nový ročník Příběhů bezpráví – Měsíc filmu na školách.

Více informací, materiálů a fotografií z proběhlých akcí, najdete na stránce Příběhu bezpráví nebo sledujte jejich facebook.

 

 

Kontakty na koordinátory projektu

Terezie Koláčková
e-mail: terezie.kolackova zavináč jsns.cz
telefon: 222 350 843

Veronika Stehlíková
e-mail: veronika.stehlikova zavináč jsns.cz
telefon: 739 220 902

 

 


 

 

zdroj: www.jsns.cz/projekty/pribehy-bezpravi