Zastupitelstvo dětí a mládeže města Prostějova a ZMOK

Zastupitelstvo dětí a mládeže města Prostějova (dále jen ZDMMP) má svého předchůdce v Dětském městském zastupitelstvu v Prostějově (dále jen DěMZ), jehož ustavující zasedání se konalo 6. února 2001. Jeho úvodnímu zasedání předcházela tři Dětská slyšení.
Hlavní podstatou ZDMMP je bdění nad dodržováním Úmluvy o právech dítěte ze dne 20. 11. 1989 a její vlastní realizace.

Zastupitelstvo funguje na několika úrovních:

  1. školní - žákovské samosprávy a studentské rady.
  2. městská - je zřízeno Zastupitelstvo dětí a mládeže města Prostějova (tvoří ho zvolení zástupci škol)
  3. krajská - Zastupitelstvo mládeže Olomouckého kraje (ZMOK), členy jsou zvolení zástupci jednotlivých okresních měst vyslaných buď svojí školou nebo městskými zastupitelstvy.
  4. národní - reprezentuje ji Národní parlament dětí a mládeže (NPDM), v němž jsou většinou zvoleni zástupci krajských zastupitelstev.

Na zastupitelstvu dětí a mládeže města Prostějova se jedná o věcech, které mohou putovat ke starostovi města Prostějova. Ten si návrhy prohlédne a buď je odmítne, nebo je předvede dospělému zastupitelstvu. Hlavní myšlenkou zastupitelstva je upozorňovat zastupitelstvo dospělých na to, co se dětem a mladým v Prostějově nelíbí a co chtěli změnit. Patronkou tohoto projektu je místostarosta paní Božena Sekaninová.

Zastupitelstvo mládeže olomouckého kraje funguje jako poradní orgán krajského zastupitelstva kde má ale bohužel jen poradní hlas. Úkolem ZMOKu je vyjadřovat svůj názor k běžně diskutovaným tématům a věcem které nás zajímají a ke kterým máme co říct jako jsou např. nové maturity. ZMOK také organizuje různé projekty pro mládež a studenty.

Na zasedání může přijít kdokoliv, proto pokud budete mít nějaký dobrý nápad co by se mohlo udělat určitě přijďte na naše zasedání… Budeme s vámi o tom diskutovat a pomůžeme vám se vším co bude potřeba.

www stránky:

Národní parlament dětí a mládeže

www.participace.cz/npdm

Rady dětí a mládeže podle krajů:
Česká rada dětí a mládeže
- www.crdm.cz

Zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
www.adam.cz