Zajímáš se o své okolí, společnost nebo politiku? Řešíš bydlení? Chceš pomáhat ostatním, ať už prací nebo darováním nepotřebných věcí? On-line je to snadné, existuje řada webů a aplikací, které se snaží něco změnit. Mrkni na pár našich tipů.

Zákony pro lidi

Pokud se nevyznáš v zákonech nebo si nejsi jistý, jaká je jejich aktuální podoba, zda vyšla nějaká novela a od kdy daný zákon platí, zkus web www.zakonyprolidi.cz. Najdeš na něm předpisy Sbírky zákonů ČR od roku 1945 v aktuálním znění.

Stránky můžeš používat zdarma bez nebo s registrací, vyhledávat na nich; navíc jsou jednotlivé zákony označovány a zařazovány do oblasti práv.

Aktualizace dat probíhá v pracovních dnech vždy jednou denně v noci ze stejnopisů Sbírky zákonů z webu Ministerstva vnitra, maximálně do 48 hodin bývají všechny nově vyhlášené předpisy na stránkách vystaveny.

Zakony pro lidi

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-561/zneni-20170405

Napiste jim - logo

Napište jim

Projekt NapišteJim.cz umožňuje e-mailovou komunikaci mezi občany a konkrétními politiky zasedajícími v městských a obecních radách. Stačí vybrat poslanecký klub a kraj a zobrazí se seznam lidí v poslanecké sněmovně, senátu a zastupitelů města. Pak můžeš psát mail přímo nebo si zkopírovat e-mailové adresy, na kterých je možné dané politiky zastihnout.

Muzu to zvednout

Můžu to zvednout? / Zvednout to?

Když ti zvoní mobil a na displeji je neznámé číslo, určitě přemýšlíš, kdo to asi je. Telefonní číslo je dneska hodně citlivý údaj, který po tobě ale chtějí téměř při každé registraci či objednávce. A nezřídka se tak stane, že ti volají z telemarketingu, reklamní kampaně nebo průzkumu.

Aplikace jako Můžu to zvednout? (Google Play) nebo Zvednout to? (placená; App Store, Windows Store) ti umožní podívat se na hodnocení daného čísla od ostatních uživatelů, takže pak snadno zjistíš, jestli hovor vzít, nebo ne. Jenom je potřeba se popasovat s nastavením :)

Pár tipů k bydlení

Web BezRealitky.cz ti umožní najít, prodat nebo pronajmout byt, dům i další nemovitosti bez spolupráce s realitní kanceláří. Výhodou je nižší cena, protože realitka si za zprostředkování smlouvy bere obvykle 3–6 % z ceny nemovitosti. Inzerce je na webu placená.

Bez realitky

Pokud se zajímáš o střednědobý pronájem (minimálně 14 dní) v Praze, Brně, Bratislavě, Berlíně nebo Vídni, můžeš zkusit brněnský startup - web Flatio, který ti umožní prohlédnout si byt on-line, rezervovat i sepsat smlouvu. K dispozici máš náhled smlouvy, virtuální prohlídku, fotky, recenze předchozích nájemců a profil majitele. Fotografie navíc pořizuje fotograf Flatia, ručí tedy za jejich pravost. Byty jsou vybavené, což se často podepíše i na ceně pronájmu, vychází však obvykle lépe než delší dobu platit za hotel nebo penzion. O pronájmu samotném rozhoduje majitel bytu/pokoje, záleží tedy na tvém profilu, podle kterého se rozhodne, jestli ti byt půjčí. Rezervační poplatek 500 Kč připadá Flatiu.

Flatio

Pokud máš bydlení, o které se staráš, a na opravu drobných i větších závad si vlastní silou netroufáš, můžeš samozřejmě zavolat opraváře – ať už kvůli konkrétní věci, nebo když toho máš doma víc, s čím si nevíš rady. Pak je možná lepší využít služeb jako Hodinový manžel nebo Super Soused. Pracovník, který ti přijede pomoci, pak neudělá pouze jednu věc (jako třeba opravu žaluzií), ale zvládne toho víc, třeba i opravit záchod nebo vyměnit vypínač.

Super Soused (www.supersoused.cz) je portál určený všem, kdo hledají nebo nabízí svou sousedskou pomoc (tedy pokud jsi šikovný, můžeš se také registrovat a přivydělat si). Aktuálně funguje ve větších městech a jejich okolí, tedy v Praze, Brně, Hradci Králové a Pardubicích, Liberci, Olomouci, Ostravě a Plzni.

Hodinový manžel je služba, kterou zajišťují ve velké míře soukromníci, je proto dobré vyhledat si přes internet někoho přímo ve svém okolí. Pár tipů pro inspiraci:

Využít můžeš i web Opravárna (www.opravarna.cz), který se ti bude hodit na spravení porouchaných věcí. Zadáš poptávku, zaplatíš nespecifikovanou „drobnou částku“ na údržbu stránek a počkáš, až se ti nabídnou opraváři z okolí. Mezi nimi si pak vybereš podle ceny a recenzí. A naopak, pokud jsi zručný, můžeš si takto přivydělat :)

Opravarna

Ve vlastním bydlení určitě užiješ i aplikaci Domácí odečty (Google Play), kam si můžeš každý měsíc zapisovat spotřebu plynu, vody a elektřiny a udržet si tak přehled. Ke každému měření si navíc můžeš přihodit i fotku.

A ještě malý tip na aplikaci, která se ti může hodit, pokud sháníš něco přesných rozměrů – My measure (Google Play, App Store). Umožní ti dopsat k fotce rozměry nebo úhly, takže pokud dlouhodobě hledáš vhodný regál do koupelny nebo plech do trouby, není nic snazšího než si požadované rozměry uložit v mobilu. Fotka ti také usnadní výběr vhodných barevných doplňků, případně ti pomůže při vysvětlování, co přesně hledáš.

Domaci odecty My measure

Za odvoz

Ať už hledáš knihu, zvířátko nebo gauč, můžeš to zkusit „za odvoz“. Obvykle nemusíš nic platit, ale dárce určitě potěší třeba čokoláda ;) Stejně tak se můžeš zbavit starých věcí – jednoduše na inzertních portálech darujizaodvoz.cz (využít můžeš i aplikaci na Google Play) nebo vsezaodvoz.cz.

Daruji za odvoz Vse za odvoz

Jak na to

Pokud jsi alespoň trošku kutil nebo samouk a poradíš si s návodem, určitě mrkni na české (a také anglické) stránky wikiHow – How to do anything (www.wikihow.cz, www.wikihow.com), na kterých najdeš řadu návodů od čištění pračky přes počítání směrodatné odchylky až po rady, jak najít svou vášeň.

Co například můžete na wikiHow najít…

V češtině:

V angličtině:

Jestli jsou věci, na které si samostatně netroufáš nebo nemáš čas (nebo naopak, něco umíš a chceš si přivydělat), můžeš mrknout na portál Jáudělám, kde lidé nabízejí svůj um ostatním a mohou si tak vydělávat svým koníčkem.

Ja udelam 1 Ja udelam 2