Mladí online - volný čas

Jakou velikost?

Na internetu se dnes již běžně nakupuje také oblečení a boty. Na co si však většina zákazníků stěžuje, je nesourodost velikostí. Značeny jsou v evropském, britském a americkém číslování, a sami výrobci si vytvářejí ještě své značky velikostí. V tom by měl pomoci projekt SizeID.com.

SizeID

Jde o start-up, který si klade za cíl spojit různé velikosti do jedné. Jde na to chytře. Ve formuláři stačí zadat vlastní míry (jejichž určením vás u konkrétního kusu oděvu služba provede) a na konci doporučí nejvhodnější velikost z rozsáhlé databáze nejrůznějších značek a výrobců napříč kontinenty. Zohledňuje přitom typ oblečení i způsob jeho nošení a přidává doplňující informace, třeba jestli vám bude zvolený kousek těsnější přes boky nebo naopak volnější přes ramena. Je pak jen na vás, jakou variantu si zvolíte a objednáte.

SizeID.com umožňuje sdílet vytvořený profil nejen s partnerem či partnerkou, ale i se členy rodiny nebo s kamarády a známými. Jakmile se tedy rozhodnete, že je oblečení tím správným dárkem k narozeninám nebo suvenýrem z dovolené, během několika vteřin snadno ověříte tu správnou velikost. Službu již integrovaly vybrané obchody do svých stránek a zákazníkům tak pomáhají šetřit náklady na zbytečné logistické operace, které vznikají vracením zboží. Podle statistik e-shopů vracejí zákazníci mezi 20 a 50 % objednávek a největší část z nich právě kvůli nesprávné velikosti.

Stocard

Stocard – slevové karty v mobilu

Taky máš peněženku plnou kartiček na slevy a bonusy? Nebo naopak žádné nemáš a půjčuješ si je, pokud se chystáš na nákupy? Už nemusíš, stačí využít aplikaci na slevové karty, třeba Stocard (Google Play, App Store, Windows Store).

Do aplikace si jednoduše nafotíš čárkové kódy z kartiček a přiřadíš je k obchodu (nebo si je pojmenuješ podle sebe). V obchodě pak jednoduše ukážeš mobil (ne vždycky mají ruční skener, takže ti ho mohou i vzít z ruky a přiložit ke snímači).

A ještě tip: pokud si do appky uložíš i kartičky od rodiny nebo přátel – do poznámky si ulož jméno člověka, na kterou je karta zřízená; v menších obchodech kódy neskenují, ale raději si tě najdou ve svém systému ;)

Klikni a pomáhej

Díky nákupům přes GIVT.cz můžeš přispět na dobrou věc. GIVT je internetový projekt, který umožňuje přímou podporu neziskových organizací. Při nákupu nezaplatíš ani o korunu navíc, ale přesto jde část z tvé útraty neziskové organizaci, kterou si zvolíš.

Vyber si klub, organizaci, charitu nebo jinou skupinu, které chceš přispět, následně stránku na které chceš nakupovat. Za každý nákup putuje předem určené procento z tvojí útraty přímo na účet vybrané organizace.

GIVT

Sleduj zvířátka online

Na webu Záchranné stanice živočichů Makov je pomocí dvou web kamer umožněno online sledování zvířátek.

Sleduj zviratka online

Baví tě příroda? Pak přes krmítko můžeš sledovat až 52 druhů ptáků. Obraz je přenášen přes platformu YouTube a umožňuje až čtyřhodinový zpětný záznam kamer, bez reklam. Pokud budeš chtít, tuto činnost můžeš i finančně podpořit – správný postup najdeš právě pod videem na webu stanice.

Audio knihy

Máš rád knihy, ale nemáš čas je neustále držet v ruce nebo nosit stále při sobě? Audio knihy jsou chytrým pomocníkem, který ti umožní mít své oblíbené příběhy vždy u sebe! Ať už sportuješ, uklízíš, jedeš do školy nebo prostě jen relaxuješ, stačí si pustit audioknihu a celý příběh tak můžeš slyšet bez toho, aniž bys musel knihu držet v ruce. Dokonce nemusíš chodit ani do obchodu nebo knihovny. Stačí, když si třeba na stránce Audioteka.cz vybereš titul, který tě zajímá, zaplatíš, stáhneš si ho do počítače nebo využiješ dostupnou mobilní aplikaci a pak už si jen můžeš užívat mluvené slovo. U každé knihy najdeš vždy informaci, kdo knihu čte, jaká je celková délka a mnohdy také ukázku, která je zdarma ke stažení.

Audioteka

Na ovoce

Na ovoce slouží jako komunitní platforma lidem, kteří chtějí zodpovědně využívat přírodní bohatství v podobě volně rostoucích ovocných stromů, keřů či bylinek. Už jsi potkal někdy strom, o který se nikdo nestará, padající shnilé ovoce, které se hromadí v příkopech či jiné zanedbané keře či byliny? Pak navštiv web Na-ovoce.cz, kde můžeš diskutovat, hledat odpovědi nebo označovat místa, která podle tebe stojí za zmínku. Pomůžeš tak mapovat místa se zanedbanými místy a zároveň přispěješ k jejich udržitelnosti. A pokud se chceš stát dobrovolníkem, stačí se ozvat, třeba právě tebe využijí pří výsadbě nových stromů nebo při sklízení ovoce.

Na ovoce

On-line videopůjčovny

Jak to funguje? Vybereš si film, zaplatíš a pak jej zhlédneš, jen pozor, pravděpodobně bude možnost časově omezená. Aktuálně jsou populární i online videotéky či internetové kanály, které provozují samotné televizní stanice. Česká televize má svoji verzi iVysílání, televize Prima je pod názvem Prima Play a stanici Nova má Voyo.

Je nutné počítat s tím, že některé záznamy jsou placené nebo dostupné jen po omezenou dobu. Navíc se během přehrávání videa s největší pravděpodobností bude přehrávat několik reklam.

Novinkou je také Obbod, kterou proslavil seriál Vyšehrad. Seriály lze sledovat např. přes Netflix nebo HBO Go. Jedná se však o americké domény a nemůžeš tak počítat s češtinou.

Služby Alza media, Banaxi a O2 videotéka se přibližují klasické videopůjčovně. I zde však musíš zaplatit a film zhlédnout do předem určené doby. Pročti si proto raději vždy pravidla, ať víš, kolik máš času na dodívání od prvního spuštění.

video online pujcovny 

Editace obrázků a videí

S on-line editorem obrázků iPiccy můžeš pracovat v internetových prohlížečích, takže odpadá nutnost řešit, na jaké se nacházíš platformě. Obsahuje podobné funkce, jako obsahoval podobný projekt Picnick a umí toho ještě více. Obrázky lze nahrávat z počítače, z webové adresy, kamery či Flickru. Kromě automatické korekce lze obrázek oříznout, změnit rozměr, otočit, změnit barvy, jas, kontrast, zostřit, upravit křivky, použít klonovací razítko, invertovat barvy, retušovat (vylepšit pleť, oči, barvu vlasů) a ještě mnohem více.

iPiccy 

Nejen fotografie, ale i grafy a videa. Stále populárnější forma pro sdělení jakýchkoliv informací světu. Jistě už ses setkal se speciálními obrázky, ve kterých se nacházela řada informací. Takzvaná infografika dá za tisíc slov a informace prezentuje díky vizualizaci jasně a srozumitelně. Vytvořit ji lze i bez grafika díky Infogr.am.

Infogram

Se službou se pracuje rychle a jednoduše. Po přihlášení do systému – registrací, pomocí Facebooku či Twitteru – nastartuješ nový projekt, vybereš jednu z dostupných šablon (zatím jich je k dispozici pět) a tu zedituješ podle svých potřeb. Takže můžeš zadat čísla do tabulky, která je přenese do grafu šablony, a dále zeditovat texty, změnit barvy, přidat obrázek či nový graf. Nechybí náhled na vytvořenou infografiku a sdílet ji lze na Twitter, Facebook, Pinterest či pomocí EMBED kódu umístit třeba na web.