Zcestuj Evropu jinak - ale bezpečně

Před každou cestou byste se měli připravit na „co by kdyby“ a u cestování do zahraničí to samozřejmě platí dvojnásob.

Očkování

Pokud se chystáte do exotických destinací, zajděte si tři měsíce před cestou za lékařem, který se zabývá cestovní medicínou, abyste společně zvážili nutnost očkování. Některá očkování jsou před vstupem do konkrétních zemí i povinná – na to, jak je to konkrétně s tou vaší, se můžete podívat třeba na www.zdravinacestach.cz nebo www.centrumcestovnimediciny.cz. Samotné vakcíny se pak podávají přibližně měsíc až 14 dní před odjezdem, podle typu očkování.

Při balení pak nezapomeňte na lékárničku – samozřejmě s léky, které běžně používáte, dále přibalte léky proti alergii, bolesti a teplotě, proti průjmu, oční kapky, léky na kožní plísně, léky proti cestovní nevolnosti, repelent, opalovací krém, balzám na rty a náplasti s obvazy, a vše přizpůsobte tomu, kam a za jakým dobrodružstvím se chystáte – s tím vším si při očkování můžete od lékaře nechat poradit.

Kde vás hledat

Ať už se chystáte s cestovkou k moři ležet na jednom místě, nebo se budete toulat sami, určitě nechejte někomu doma itinerář se svojí cestou, nebo využijte on-line systém DROZD, tedy Dobrovolnou registraci občanů České republiky při cestách do zahraničí. Do formuláře jednoduše vyplníte informace o sobě a svých spolucestujících, o pobytu v zahraničí a kontaktní osobu. V případě nesnází tím usnadníte Ministerstvu zahraničních věcí poskytnutí rychlé pomoci (např. i informování prostřednictví e-mailu nebo SMS o přírodních katastrofách a dalších nepokojích v dané cizí zemi). Po plánovaném ukončení cesty do zahraničí jsou vaše údaje z databáze automaticky vymazány.

Doklady

Za hranicemi určitě budete potřebovat platný cestovní doklad, a zatímco v Evropské unii si vystačíte pouze s občanským průkazem, jinde budete potřebovat cestovní pas, někde navíc i vízum – pokud si nejste jistí, jaký cestovní doklad je nutný, případně jak dlouho ještě musí platit po vašem návratu z dovolené, podívejte se ke konkrétnímu státu na stránky Ministerstva zahraničních věcí (záložka cestování a víza – režim vstupu). Řidičům jistě přijde vhod mezinárodní řidičský průkaz, dále určitě budete potřebovat průkaz pojištěnce a kartičku cestovního pojištění a na škodu není ani mezinárodní očkovací průkaz (je-li očkování nutné pro vstup do dané země). Nakonec přihoďte ještě peníze a platební karty, v zahraničí nejlépe uspějete s těmi kreditními.

Pokud máte vše důležité na hromádce, tak ji raději rozdělte na dvě – udělejte si fotokopii cestovních dokumentů a spolu s částí peněz vše uložte na jiné místo, do spodu batohu nebo skryté kapsy; kopie dokladů si také můžete nechat uložené třeba v e-mailu.

Co vás může potkat na cestách

Pro zkušeného zloděje je kapesní krádež záležitostí okamžiku, proto nejen že je lepší nosit menší částky peněz odděleně, ale také nenechávat peněženku nahoře v batohu či kabelce, nevytahovat příliš velké bankovky a hlídat si zavazadlo na každém kroku – v tlačenici i ve vlaku. Pokud cestujete nočním vlakem, tak určitě neuškodí zajistit zip batohu malým zámkem a případně si zavazadlo „připoutat“ třeba zámkem na kolo.

Nicméně „typičtí“ zloději nemusí být ti jediní, na které v zahraničí narazíte. Už se vám někdy stalo, že vám žena vnutila do náručí „dítě“, zahlédli jste na zemi ležet peněženku nebo vám přišli dva „zaměstnanci“ hotelu zkontrolovat pokoj? Podvodníčci umějí být velice vynalézaví a mnohdy je těžké se jim bránit, přesto může pomoci, když některé jejich triky znáte. Obsáhlý seznam toho, jak z vás mohou lidé ve světě mámit peníze, najdete na stránkách travelhacking.cz/podvody. U každého podvodu pak najdete i místo, pro které je daný kousek typický, takže se můžete zkusit připravit :)

Prodejce map

Několik lidí k vám přistoupí a začnou nabízet lokální mapu. Rozloží ji před vámi. Tím dojde k rozptýlení. Zatímco věnujete pozornost mapě, další člověk se vás pokouší okrást.

Typické pro: Evropa

(více na travelhacking.cz/podvody)

Opalování s a bez

Znáte to, letní dovolené se tráví většinou u vody. Na bezpečné přírodní koupaliště u nás můžete narazit třeba na  www.kvode.eu, a pěknou mapu pro celou Evropu najdete na maps.eea.europa.eu, kde po přiblížení uvidíte jednotlivé rybníky, řeky, jezera i pláže, a také kvalitu vody (údaje za poslední roky).

Vedle samotného koupání je ale zapotřebí dát si pozor i na to „v čem“. Pokud byste se například v Polsku zkoušeli obejít bez plavek, byli byste pokládáni nejen za neslušné a nemravné, ale zaplatili byste pokutu ve výši sto zlotých (asi 700 Kč). Na Korsice vás absence horního dílu plavek bude stát 150 eur. Podobně je to i v Portugalsku, Švédsku a samozřejmě v muslimských zemích jako je Turecko (pro bazény v hotelovém areálu někdy platí výjimka), na amerických plážích je dokonce nepsaný zákaz nošení plavek typu tanga. V Itálii, kde vám také hrozí při sundání plavek pokuta dokonce i na velkých známých plážích u Říma, je trochu benevolentnější pouze jih, například v sicilském Palermu se můžete opalovat úplně nazí, tedy pokud jste žena. Pro muže tato benevolence neplatí. Zato v Bulharsku si klidně vystačíte s tangy.

Plavky byste také měli nosit jen na pláži a dalších místech pro ně vhodných – v Barceloně vás například nemusí obsloužit v obchodě či kavárně, pokud máte na sobě plavky (a to platí i pro muže bez trička), na Mallorce můžete dostat pokutu až 500 liber.

Zato „nahoře bez“ se dámy mohou opalovat téměř všude ve Španělsku a ve Francii (tedy kromě zmíněné Korsiky), kde je i velké množství nudistických pláží.

Volnější pravidla platí třeba i v Paříži – pokud si za horkého počasí někde v parku nebo u Seiny najdete plácek na osušku, můžete se klidně svléct do plavek, ale na procházku po parku či na nábřeží v tomto oděvu i u velmi tolerantních Francouzů zapomeňte, jinak vám hrozí pokuta 38 eur a dokonce i podezření z pasivního lovení sexuálních klientů, což může být naceněno pokutou dokonce 3 750 eur (téměř 100 000 korun) a dvouměsíčním pobytem ve vězení.

 

Pomozte nám článek rozšířitnapište nám své tipy na info zavináč icmprostejov.cz  

 

Zdroj: uvedené webové stránky; www.studenta.cz; www.topzine.cz; www.dailymail.co.uk; www.povlastniose.eu; www.justtheflight.co.uk/blog/16-40-tourist-scams-to-avoid-this-summer.html; www.theguardian.com/travel/2010/may/15/wild-camping-europe-uk-legalities;