Zcestuj Evropu jinak - užij si festival jako dobrovolník

Řada lidí dnes věnuje svůj volný čas dobrovolnictvípřináší jim to „nejen“ dobrý pocit, ale také nové přátele, kontakty, zkušenosti, zážitky a někdy i pracovní nabídky. Pokud jste to ještě nezkusili, může být doba letních prázdnin dobrou příležitostí, kdy do toho jít, a pokud se dobrovolnictví věnujete pravidelně, tak proč s tím v létě přestat?!

Festivaly

Patříte mezi ty, kteří rádi jezdí na hudební, filmové nebo jakékoli jiné festivaly? Tak jako dobrovolníci můžete nahlédnout i do jejich zákulisí.

Pomoc dobrovolníků je hojně využívaná na festivalech zejména v zahraničí (na velkých festivalech se vystřídá i přes tisíc dobrovolníků), ale příležitost zapojit se najdete i při některých domácích festivalech. Přestože náplň činnosti dobrovolníků často nebývá příliš kreativní, přináší značné bonusy: odměny ve formě akreditace, volných vstupů na koncerty či představení, možnost ubytování nebo příspěvek na cestovné či stravu. A kdo by se nechtěl pohybovat v blízkosti účinkujících a hostů festivalu?!

Dobrovolníci zajišťují hladký průběh festivalů – ukazují návštěvníkům cestu, zajišťují provoz úschovny zavazadel, informují o programu, zajišťují vstup do sálu, asistují hasičským a lékařským jednotkám nebo dohlížejí na kyvadlovou dopravu.

Jednou z možností, jak se dostat na velké komerční festivaly, je také práce ve stáncích s občerstvením, ale v tom případě nejde zas až tak o typickou dobrovolnickou činnost. Na tuto možnost se zaměřují např. webové stránky www.festivalvolunteer.co.uk – při registraci se dobrovolník zaváže k odpracování dvou služeb na stánku po dobu 6–9 hodin a složení vratné zálohy. Pokud dobrovolník nedostojí závazkům, strhává se předem jasně daná částka ze složené zálohy. Obdobně postupují i některé další weby, které zprostředkovávají dobrovolníků účast na festivalech (nejrozšířenější jsou ve Spojeném Království a severní Americe), např. www.hotboxevents.com, www.oxfam.org.uk nebo www.workexchangeteam.com.

A kam tedy všude můžete vyrazit jako dobrovolníci na festivaly do zahraničí?

Například:

A pokud nebazírujete na létě, vyberete si i v dalších měsících roku, např. Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu (Holandsko – www.iffr.com), který se koná na přelomu ledna a února hledá dobrovolníky.

A jak to vypadá s příležitostmi u nás?

Každoroční možnost zapojit se mají dobrovolníci v rámci festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět (Člověk v tísni o. p. s.)

Některé větší festivaly např. hudební festival Colours of Ostrava nebo pražský mezinárodní hudební festival United Islands již v předchozích letech využít dobrovolníky zkoušeli, ale zatím nejde o běžnou každoroční možnost.

I letos v létě můžete vyrazit jako dobrovolníci na velké letní festivaly s organizací Brontosauři v Himálajích – konkrétně na United Islands (Praha), Pohoda (Trenčín, Slovensko), Colours of Ostrava (Ostrava) a Trutnov fest (Trutnov).

Dobrovolníky ale také pravidelně hledají:

Karnevaly

Festivaly však vaše možnosti nekončí – máte-li chuť, můžete vyrazit jako dobrovolníci i na karneval a ani kvůli tomu nemusíte jezdit až do Ria.

K nejvyhlášenějším zimním evropským karnevalům patří ten benátský Carnevale di Venezia. Pokud se ho rozhodnete navštívit „na vlastní pěst“, určitě si přečtěte článek pana Jaroslava Hrušky Jak navštívit karneval v Benátkách. Inspiraci k návštěvě dalších karnevalů pak můžete načerpat v článku Hospodářských novin Vítejte na evropských karnevalech!

I u nás se slaví tradiční masopust s průvodem masek od domu k domu, na vesnicích více tradičně, ale v Praze už v karnevalovém stylu – v únoru či v březnu se tak můžete přijet podívat na Masopust pražský čili Carnevale Praga, který je barvitou přehlídkou báječných nápadů, jedinečných schopností, rafinovaných chutí a oslňující kreativity. Jednotlivé akce se konají na veřejných prostranstvích, v palácích, muzeích, galeriích, divadlech, školách a dílnách, ale také v restauracích či obchodech.

Na karneval ale můžete vyrazit i mimo masopust:

Jestli dáváte před kulturou přednost sportu, ani tak nepřijdete zkrátka. Řada sportovních akcí se totiž bez pomoci dobrovolníků také neobejde.

Sportovní události

Každý rok je zapotřebí tisíců dobrovolníků na nejrůznějších sportovních událostech, ať už se jedná o Brněnský půlmaraton nebo Olympiádu v Riu.

Dobrovolníci v cíli gratulují závodníkům a zavěšují jim na krk medaile. Týmy dobrovolníků se starají o občerstvovací stanice, zajišťují výdej zavazadel, poskytují informace závodníkům i divákům, povzbuzují na trati, usměrňují diváky, prostě dělají spoustu „neviditelné“ práce. Málokdo z účastníků sportovních akcí ví, kolik dobrovolných pořadatelů podél trati nebo v zákulisí za celou akcí stojí.

Jako dobrovolníci můžete vyjet například na tyto sportovní akce v zahraničí:

  • Nizozemsko – Amsterdam – červenec 2016 – European Championships of Athletics 2016 Call for volunteers
  • Slovensko – Šamorín – 15.–21. srpna 2016 – Challenge Šamorín 2016 (triatlon) – online přihláška

Příležitost zapojit se najdete i u nás:

  • Běžecké závody RunCzech – znalost anglického jazyka výhodou:

Více informací můžete získat na e-mailu dobrovolníci zavináč runczech.com nebo na Facebooku.

  • ARMY RUN – extrémní překážkový běh

NATO - Vyškov – 16. července 2016 – online přihláška
ARMY - Ještěd – 13. srpna 2016 – online přihláška

Most – 13. srpna 2016
Plzeň – 27. srpna 2016
Praha – 24. září 2016
České Budějovice
– 8. října 2016
Olomouc
– 15. října 2016

  • TRIPrague – triatlonový závod – 30. července 2016
  • Olympijský park Ostrava 2016 – 5.–21. srpna 2016 – zájemci o dobrovolnictví se mohou hlásit na e-mail: dobrovolnici zavináč rioparkostrava2016.cz
  • Valdštejnova desítka historickým Chebem – 27. srpna 2016 – pozice: obsluha registrací, obsluha úschoven, navigování na trati, obsluha u občerstvení apod. – zájemci se mohou hlásit na e-mail: MichalOurada zavináč rozbehnito.cz

Pokud máte svůj oblíbený sport, sledujte oficiální stránky národních i mezinárodních šampionátů a závodů, kde se dříve či později objeví výzva pro ty, kteří se chtějí podílet na jejich organizaci jako dobrovolníci.

 

Pomozte nám článek rozšířitnapište nám své tipy na info zavináč icmprostejov.cz  

 

Zdroj: uvedené webové stránky; publikace Dobrovolníci pro kulturu (.pdf); http://www.theguardian.com/travel/; http://www.the-working-traveller.com/; http://www.brontosaurivhimalajich.cz/; http://www.behej.com/; Práce ve sportu - dobrovolnictví, brigády a zaměstnání (FB)