Zcestuj Evropu jinak - najdi si svou cestu

Pokud plánujete cestu, ať už po České republice, nebo do zahraničí, tak jednou z nejdůležitějších věcí, které si každý cestovatel přibalí do kufru, je dobrá mapa a průvodce s tipy pro turisty.

Kde najdete dobrou mapu?

Mapu i průvodce si můžete pořídit ještě před cestou, a to buď v knihkupectví, či se porozhlédnout na internetu po mapách a průvodcích v .pdf formátu.

Například pokud pojedete do Londýna, můžete si zdarma stáhnout mapu metra, mapu WC v metru nebo mapy s tipy na zajímavé procházky (nejen) v centru Londýna. Jindy narazíte na možnost stáhnout si mapu zdarma výměnou za vaše jméno a e-mail, např. mapu Paříže. Stačí ale trochu hledat a narazíte na zajímavé plány města ke stažení zcela zdarma, třeba plán centra Paříže s tipy na vyhlídky z ptačí perspektivy.

Zajímavé průvodce městy „do kapsy“ najdete na portálu www.inyourpocket.com, kde jsou ke stažení opět ve formátu .pdf.

Pokud jste si před cestou mapu nepořídili, vyplatí se vyhledat nejbližší (turistické) infocentrum, kde dostanete plán města a návdavkem také užitečné tipy a informace o akcích v městě i okolí. Informační centrum najdete snadno podle typického „íčka“ v mnoha podobách.

Nebaví vás poznávat města s klasickou mapou pro turisty? Raději byste vlastnili papírového průvodce sestaveného podle rad a zkušeností místních? Pak zkuste USE-IT mapy.

USE-IT mapy jsou určeny pro mladé, kteří cestují více méně bez peněz, ale chtějí vidět to nejzajímavější, co jim města mohou nabídnout. Na vzniku map se podílejí mladí lidé, kteří v městě žijí – doporučují ta místa, která jsou opravdu typická a jsou oblíbená místními. Mimo to jsou mapy doplněny i o stručný slovníček důležitých frází (např. jak si říct o pivo nebo poděkovat), o informace o MHD apod. Anglické popisky jsou psané vtipně a jednoduše, aby byly srozumitelné pro co nejširší okruh cestovatelů.

První USE-IT mapa se objevila už v roce 1971 v Kodani, kde pak postupně vznikla evropská organizace pojmenovaná USE-IT Europe zaštiťující síť evropských měst, ve kterých tyto mapy vznikají. Mapu si můžete před cestou vytisknout z webu (http://use-it.travel) nebo v daném městě zajít do infocentra, kde ji dostanete zdarma. Většinu evropských USE-IT map také naleznete v pražském infocentru USE-IT, které sídlí v ulici Trojanova 3 na Praze 2 (mapa).

Mezi nejznámější města zapojená do projektu USE-IT pak patří Brusel, Budapešť, Drážďany, Oslo, Split, Vídeň. Z ČR se už do projektu zapojila Praha, Plzeň, České Budějovice / Český Krumlov, Brno, Ostrava a nejnověji také Olomouc. Více o USE-IT mapách v ČR najdete na http://use-it.cz.

Další alternativou ke klasickým plánům měst je také projekt City Spy Mapping

Je to opět přehled nejzajímavějším míst v městě, který vytvářejí místní. Obsahuje nejen plán centra, ale i slovníček více či méně užitečných frází v angličtině, které jsou přeloženy ve fonetickém přepise do místního jazyka (češtiny, němčiny, španělštiny apod.). Informace o hostelech a občerstvovacích zařízeních doplňují i další zajímavosti o městě, památkách i slavných osobnostech.

Mapy jsou pro cestovatele zdarma – najdete je ve vybraných hostelech nebo v restauracích a hospodách, které se do projektu zapojily. Mapu si ale také můžete před cestou prohlédnout na webu www.cityspy.info, vytisknout si ji nebo si ji nechat vytištěnou poslat za 2 Eura.

Zmapována už je např. Barcelona, Berlín, Bělehrad, Istanbul, Krakov nebo Praha.

A pak jsou samozřejmě mapy, podle kterých sice nikam nedojdete, ale mohou vám pomoci vybrat si tu správnou destinaci a dobu pro svůj pobyt. Dohledat si před odjezdem předpověď počasí není nic složitého. Ale víte, jak zjistit, jaké jsou teploty vzduchu a vody v průběhu roku po celém světě? Teplotní a srážkové mapy celého světa ve vybraných měsících najdete např. na webu www.mappedplanet.com.

Když se nenecháte odradit vzhledem stránek, proklikáte se k zajímavým tematickým mapám.

Pokud byste rádi věděli, kdy a kam vyrazit za teplým mořem, podívejte se na stránky www.seatemperature.org. Najdete tam aktuální teplotu moře včetně ročních průměrů po celém světě. Chystáte se např. do Barcelony? Nejteplejší bývá moře v srpnu a teplota se pohybuje kolem 25 °C. Moře ve Stockholmu má v tuto dobu v průměru kolem 18,8 °C, zato teplota moře na Rhodosu se v srpnu vyšplhá až na 27 °C.

Nicméně mnozí už dnes cestují se svými chytrými telefony, a tak není problém nahrát si mapu, průvodce i řadu užitečných aplikací přímo do něj.

Chytré aplikace pro cestovatele

Takže pěkně popořádku…

Pokud nechcete platit za datové připojení v zahraničí, je potřeba se porozhlédnout po aplikacích, které jsou užitečné i v režimu offline.

Jednou z nejoblíbenějších offline map napříč platformami je City Maps 2Go (iOS, Android – nákupy v aplikaci). Obsahuje podrobné mapy, tipy a doporučení, plánování výletů… Uložit si můžete konkrétní místa jako např. váš hotel nebo restauraci, kterou chcete navštívit. A všechno si můžete stáhnout přímo do svého chytrého telefonu.

Osvědčená značka „chytrého“ průvodce je TripAdvisor City Guides (iOS, Android – zdarma). Po spuštění si jen vyberete nějakou z metropolí, stáhnete si ji do svého zařízení a můžete vyrazit.

Podrobným fotoprůvodcem po zajímavých lokalitách v ČR i zahraničí se pro vás může stát Fripito (iOS, Android – nákupy v aplikaci). V aplikaci najdete nejen detailní informace o lokalitě, ale i tipy na ubytování, lokální stravování, ideální způsob dopravy a zejména informace o tom, kdy a kde je nejzajímavější světlo pro focení. Pro nadšence nechybí ani detaily nastavení fotoaparátu. Jedná se o aplikaci českých tvůrců – fotografů, takže průvodci jsou kompletně v naší mateřštině.

Přece jen byste rádi brouzdali po internetu i v zahraničí? Tak to bude chtít WiFi Map (iOS, Android – nákupy v aplikaci). Díky této aplikaci se můžete připojit k více jak 2 milionům WiFi sítí po celém světě.

Pokud byste chtěli ze svých cest poslat babičce a dědečkovi „klasickou“ pohlednici, stačí si nainstalovat aplikaci od České pošty – Pohlednice online (iOS, Android – nákupy v aplikaci). Vyberete si jednu ze svých fotek, napíšete vzkaz, adresu a potvrdíte – pošta pak doručí reálnou pohlednici adresátovi přímo do schránky.

Rádi jste připraveni na jakoukoli situaci? I na cestách se může hodit aplikace, která vám poradí, jak poskytnout První pomoc (iOS, Android – zdarma) nebo jak přivolat pomoc nejbližší hlídky Horské služby (iOS, Android – poplatky za odeslání sms či telefonát). A pokud vám zruší let a vy uvíznete na letišti, můžete se "poradit" s aplikací Práva cestujících (iOS, Android – zdarma).

 

Pomozte nám článek rozšířitnapište nám své tipy na info zavináč icmprostejov.cz  

 

Zdroj: uvedené webové stránky; www.visitlondon.com; https://tfl.gov.uk/; www.mapaplan.com; www.studentpoint.cz; http://cestovani.lidovky.cz; www.gisportal.cz; http://travelhacking.cz; http://brainstormag.cz/; http://www.chip.cz; http://fripito.cz/