Zcestuj Evropu jinak - poznej město ze střech

Trávíte dovolenou raději poznáváním měst než ležením na pláži? Okukujete památky, ale nemusíte chodit přímo na tradiční prohlídky? Máte řadu příležitostí zažít města „netradičně“ – ať už navštívíte jeho nezvyklá zákoutí nebo díky netradiční prohlídce.

S průvodcem, ale „zadarmo“

Navíc, ne všechno musí stát spoustu peněz – zkuste vyrazit na prohlídku s průvodce a neplatit tradiční vstupné. Díky stránkám www.freecitytour.com se můžete podívat, jestli ve městě, do kterého se chystáte, probíhají i prohlídky „zdarma“ – průvodci nejsou žádní profesionálové a nejsou za prohlídku placeni, po jejím skončení jim dáte spropitné podle toho, zda se vám prohlídka líbila, a o to víc se samozřejmě snaží. Neprofesionální prohlídky, které se převážně zaměřují na barvité líčení dějin, zaštiťují stránky www.neweuropetours.eu, takže i když se některé prohlídky mohou opakovat, můžete zkusit mrknout i tam.

Město očima lidí bez domova

Od roku 2012 máte příležitost navštívit v Praze netradiční prohlídky města jako třeba Pražské podsvětí z první ruky, Pouliční umění na deset různých způsobů, Jak se bydlí bez domova nebo Historie a současnost pražské drogové scény. Nenechte se ovšem zmást, nečeká vás prohlídka pečlivě připravené muzejní expozice, ale velmi neobvyklá procházka s jedním z osmi průvodců-bezdomovců z pražského projektu Pragulic, kteří jsou připraveni podělit se s vámi o své příběhy a ukázat vám mnohá zapomenutá místa. Projděte se ulicemi s lidmi, kteří je znají nejlépe, a inspirujte se z jejich příběhů. Cena prohlídky je 250 Kč a její standardní délka je 120–150 minut, nicméně pokud by vám to nestačilo, můžete si vyzkoušet, jaké to je být bezdomovcem i na vlastní kůži – 24 hodin bez domova je celodenní (a celonoční) bezdomovecký program, který je kromě aktuálního počasí závislý především na vašich konkrétních přáních a zájmech… jen si během 24 hodin na ulici musíte určitým způsobem zajistit peníze, jídlo i místo na spaní.

Na podobné prohlídky můžete vyrazit i v dalších městech, třeba v Londýně, v Barceloně, v Amsterodamu nebo v Berlíně.

Pohled shora

Pokud rádi šplháte na rozhledny a věže, ale už vás nebaví tradiční prohlídky těch hodinových, kostelních nebo radničních, můžete se vydat třeba do Švédska, kde si nenechte ujít unikátní prohlídku Stockholmu (přibližně za 1800 Kč) nebo ještě severnějšího Sundsvallsu (přibližně za 900 Kč) po střechách. Během více než hodinové prohlídky ve Stockholmu se projdete po budově Starého parlamentu ve 43 metrech, dozvíte se mnoho zajímavého o památkách i historii a užijete si nezapomenutelný výhled.

Podobnou příležitost dostanete i při návštěvě katedrály ve španělském Santiagu de Compostela, kde vás průvodce vezme za přibližně 350 Kč přes paláce Xelmírez (Obradoiro) nahoru do věže La Carraca, pak do Portico de la Gloria a nakonec přes zvonici na střechu.

V Ukrajinském Kyjevě můžete vyrazit za neobvyklým střešním výhledem také – dvouhodinová prohlídka je trochu neformální, takže je možné, že vám některé střechy zavřou před nosem, ale stojí jen přibližně 200 Kč.

Na střechu se také můžete dostat například na některé stadiony – v Dublinském Croke Park vás čeká za přibližně 550 Kč střešní procházka ve výšce 17 pater nad zemí, dlouhá 600 metrů a s pěti vyhlídkovými plošinami, Mnichov si zase můžete během 120 minut prohlédnout ze střechy Olympijského stadionu – za zhruba 1200 korun půjdete tam i zpátky po svých, za 1500 Kč se můžete dolů slanit a za 2000 se spustíte přes stadion lanovkou.

Vydejte se za filmem

Pokud jste fanoušky filmů, seriálů a televize vůbec, určitě občas přemýšlíte, kde se natáčela ta a ta scéna, jestli to je nebo není opravdový hrad a jestli je tam a tam tráva opravdu tak zelená jako ve filmu. Při prohlídkách měst máte samozřejmě příležitost navštívit i filmové lokace – kde je slavné nástupiště Harry Pottera, kudy chodila Amélie z Montmartru a kam jezdí štáb Hry o trůny?

Obrovskou filmovou lokalitou je samozřejmě Londýn a celá Velká Británie, domovina, mimo jiné, Harryho Pottera, Doktora Who, Hry o trůny, Jamese Bonda a Sherlocka Holmese. Představu o všech prohlídkách si můžete udělat na stránkách britmovietours.com, nicméně tyto stránky samozřejmě nejsou jediné, které tuto službu nabízí, a navíc prohlídky nejsou zrovna levné (na Brit Movie Tours můžete získat slevu 20 % díky London Passu). Většinu lokací si můžete projít i sami, pokud tedy víte, kde hledat – můžete vyzkoušet třeba stránky www.movie-locations.com, na kterých jednoduše vyberete zemi, do které se chystáte, film, který se tam natáčel, a můžete plánovat, která místa máte poblíž své dovolené. Nebo použijte svůj oblíbený vyhledávač a zkuste konkrétní filmy spolu s heslem „movie location“.

Mimo veřejné natáčecí lokality můžete ale navštívit i filmová studia, například v Římě, v Mnichově nebo v Londýně.

A pokud se vám vlastně vůbec nikam nechce…

… nebo se naopak chcete na prázdniny řádně „natěšit“, zkuste panoramatické či virtuální cestování

  • www.virtualtravel.cz - české stránky; prohlídky ve více než 50 státech světa, panoramatické i letecké snímky přírody, institucí i ubytování

  • www.airpano.com - virtuální snímky s vysokým rozlišením z ptačí perspektivy doplněné tematickou hudbou
  • www.arounder.com - světové památky, muzea, příroda a mnohé další
  • www.360cities.net - a ještě jedny stránky s panoramatickými fotografiemi

 

Pomozte nám článek rozšířitnapište nám své tipy na info zavináč icmprostejov.cz  


Zdroj: uvedené webové stránky; www.turgalicia.es; www.freetoursbyfoot.com/london-tours; www.bdyg.homepage.t-online.de; www.british-film-locations.com; www.the-magician.co.uk/harry-potter-in-london.htm; ; www.freetoursbyfoot.com/sherlock-holmes-london-part; www.sputnik8.com; digitalhumanlibrary.com/virtual-tours-2