Zcestuj Evropu jinak - využij slevy

Chystáte se na výlet nebo na dovolenou? Chcete navštívit známé i méně známé zámky, muzea, ZOO a další památky? Než se do toho vrhnete, určitě se vám vyplatí menší příprava – mrkněte, jestli byste mohli získat slevu.

Na památky se slevou

Pokud se chystáte navštívit nějakou evropskou metropoli, určitě můžete využít takzvané „městské pasy“. Jeden příklad za všechny – London Pass, tedy slevová karta pro Londýn. Můžete si vybrat jedno-, dvou-, tří- a šestidenní kartu, pro dospělého i dítě, s městskou dopravou nebo bez. Kartu si objednáte a zaplatíte přes internet a vyzvednout si ji můžete buď na pobočce v Londýně, nebo vám ji doručí poštou až domů. S touto kartou se pak dostanete na mnohé památky zcela zdarma (např. do Tower of London, do londýnské ZOO nebo na křižník Belfast) a do některých získáte slevu. Navíc nemusíte navštěvovat jen památky – můžete vyrazit na plavbu po Temži, do Vědeckého muzea nebo na stadion Wembley. Seznam všech slev dostanete v malé knížečce, kterou můžete zkusit projet od začátku do konce.

Samozřejmě se s London Passem nedostanete všude, takže – vyplatí se to? Pokud s jednodenní kartou za £52.00 začnete ráno prohlídkou v Tower of London (£22.00), poté se vydáte na křižník Belfast (£15.00), svezete se po řece Temži (£18.00) a vyšplháte na nultý poledník na Greenwich (£7.70), ušetříte s London Passem nejen £10.70, ale i spoustu času – na mnohých památkách akceptují kartu na zvláštních pokladnách a nemusíte tak čekat ve frontě.

Každé město má samozřejmě jiné podmínky, tak se mrkněte na to, do kterého se zrovna chystáte (většina webů je v angličtině):

Chystáte se jinam? Zkuste dát do vyhledávače anglický název místa spolu s „pass“, „city pass“, nebo „card“ a podívejte se sami, nebo vyzkoušejte stránky www.getyourguide.com, na kterých stačí zadat město, kam se chystáte, a vyjede vám seznam různých památek a atrakcí, mezi nimiž můžete vybrat „City cards“, jsou-li v daném městě k dispozici.

Mimo města samozřejmě můžete vyhledávat i lokality, do kterých se chystáte, jako třeba Holandsko (Holland Pass - zahrnuje okolí a města Amsterdam, Rotterdam, Utrecht a Haag), Francouzská Riviéra nebo Tyrolsko.

Ubytování se slevou

Kempy

Při cestování samozřejmě nejde jen o to, kam všude se podíváte, ale i o to, kde budete spát. Pokud cestujete mimo sezónu a dáváte přednost jednoduchému ubytování v kempech, nebo cestujete s karavanem, určitě vám přijde vhod CampingCard ACSI (www.campingcard.co.uk), kterou můžete použít v 21 evropských státech v téměř 3000 kempech, nejvíce ve Francii, Nizozemsku a Německu. Navíc si kartu můžete objednat i přes české stránky camp.cz.

Pokud vyrážíte do kempu v sezóně, můžete vyzkoušet kartu Camping Card International (www.campingcardinternational.com), která nabízí slevy ve více než 1000 kempech po celé Evropě. V České republice ji můžete zakoupit např. jako členové Ústředního automotoklubu ČR.

Míříte-li převážně na sever, určitě si pořiďte Camping Key Europe (www.campingkey.com), kterou budete do tamních kempů potřebovat. Navíc se k ní vztahuje řada slev, a to nejen v severských státech, ale téměř v 3000 kempech po celé Evropě. Nedá se bohužel koupit v České republice, ale můžete si ji objednat třeba z Německa nebo Finska (www.campingkey.com/en/card/get-the-card).

Hostely

Pokud vás neláká příroda, ale naopak město, určitě se můžete podívat na výhody Hostelové karty. Její vlastnictví vám ve většině případů zaručí slevu 10 %, v některých zemích (a hostelech) se bez této karty nejde ubytovat. Zároveň by více než 4000 hostelů z 90 zemí, ve kterých tato karty platí, mělo být pravidelně kontrolováno, a to by vám mělo dát jistotu solidního a cenově dostupného ubytování. Tato karta navíc platí i v 18 hostelech v České republice a můžete na ni získat slevu i na státních hradech a zámcích, na letenky, na dálkový autobus, jazykové kurzy a mnohé další – o všech výhodách si můžete přečíst na www.hostely.cz/hostelova-karta, ubytování v zahraničí si pak zajistíte na www.hihostels.com.

Mezinárodní slevové karty pro studenty a mladé

KARTY ISIC

Mezinárodní studentské identifikační karty ISIC (nebo varianta pro učitele ITIC a žáky základních škol ISIC Scholar) jsou jedinými mezinárodně platnými průkazy svého druhu, s nimiž můžete získat řadu slev a výhod i v oblasti kultury. Distribuce probíhá pod záštitou UNESCO a Evropské unie.

ISIC (www.isic.cz) je platný ve 130 zemích, takže jej můžete dohromady uplatnit na více než 125 000 místech, z toho Vás čeká přes 2 700 slev jenom v ČR.

Kde můžete získat slevu?

  • při nákupech (v kamenných obchodech i on-line), stravování a vzdělávání
  • na vstupném na festivaly, akce, do klubů
  • na permanentky v lyžařských areálech
  • při cestování – letenky, autobusové a vlakové jízdenky
  • na vstupném do světově proslulých kulturně-historických památek
  • při ubytování v hotelech, kempech a ubytovnách
  • ... zkrátka mrkněte na www.isic.cz/slevy

EYCA

Evropská karta mládeže EYCA (European Youth Card) je mezinárodní identifikační průkaz pro mladé ve věku 5–30 let, na kterou mohou její držitelé v České republice čerpat přes 1000 výhod.

V Evropě je Evropská karta mládeže nejrozšířenější slevovou kartou pro mladé, kteří mohou čerpat 60 000 slev ve 38 evropských zemích. Karta je široce využitelná pro aktivity v různých oblastech života, jako je cestování, kultura, doprava, ubytování, stravování, nakupování, sport, služby či vzdělávání. Více informací o kartě EYCA a mezinárodní databázi slev naleznete na evropských stránkách karet EYCA www.eyca.org.

Na slevy u nás se můžete podívat na www.eyca.cz/slevova-mista, v Evropě pak na www.eyca.org/discounts/search.

 

Chceš-li slevu, jeď na dovolenou s Radkem

"Pojedeme na Korsiku," jásala jsem při zaslechnutí nabídky. Možnost spát v campech, procestovat autem Korsiku od moře přes hory až po řeky a městečka, mě opravdu nadchlo. Netušila jsem, že čtrnáct dní na tomto ostrově mě může nakonec stát jen 6500 Kč, a to je v této ceně: trajekt i nafta v obou směrech (ano řidič nás dovezl v pořádku i domů), jídlo (správně počítáte - dva krajíčky chleba na den a večer teplá polévka z pytlíku a lákavá konzerva s přílohou těstovin či rýže), pití (každé ráno teplý čaj a během dne pramenitá voda z hor) a vstup do památek (menhiry v místě Filitosa byly snad to nejdražší co jsme potkali - celých sedm euro).

A proč ten Radek v nadpisu? Protože ten tuto akci režíroval - vymyslel (nebo spíš nedomyslel?), odřídil (taky se mockrát poztrácel), vařil (plynový vařič vždy při ruce i za super průtrže mračen) a neuvěřitelně spěchal (ukažte na mapě kamkoliv na ostrově a my tam zaručeně alespoň pár minut byli!). Nakonec ještě Radek prohlásil - bylo to pěkných čtrnáct dní, jen nás to vyšlo dost draho...

„... a neutopil se...“

Co k tomu dodat???

Pojedete-li na Korsiku, neberte si s sebou Radka a budete mít velmi klidnou dovolenou na nádherném ostrově plném nejrůznějších krás, které stojí za víc než jen pár minut zastavení.

Terezie (léto 2015)

 

Pomozte nám článek rozšířitnapište nám své tipy na info zavináč icmprostejov.cz  

 

Zdroj: uvedené webové stránky; www.londonpass.com; http://vitavalka.cz; www.hostely.cz; evropa.adam.cz/cestovani/;