Zcestuj Evropu jinak - přespi na gauči

Jedna z prvních otázek, která při plánování cest padne, je „a kde budeme spát?“. Pokud ke svému spokojenému spánku nepotřebujete čtyřhvězdičkový hotel s all inclusive či alespoň penzion s polopenzí, máte na výběr z celé řady dalších možností.

Hostely

Levnou a zvlášť pro větší skupiny výhodnou možností ubytování jsou hostely – levné turistické ubytovny, v nichž je na rozdíl od hotelů většina příslušenství a vybavení sdílená všemi ubytovanými. Výhodou hostelů je, že jsou blízko centra a v ceně bývá i lehčí snídaně. V některých hostelech se můžete setkat s věkovým omezením pro nocležníky (např. věk 18–35 let), v jiných mají studenti pouze přednost v případě, že je hostel již téměř obsazen. Některá zařízení pak upřednostňují skupiny a hromadné zájezdy, jiné zase individuální cestovatele.

Pro vyhledávání hostelů existuje řada webů: www.hostelworld.com, www.hostels.com nebo www.europeanhostels.com apod.

Cena ubytování se samozřejmě liší podle toho, do jak velkého města jedete a jestli chcete spíš klasický pokoj pro 2–3 spáče, nebo vám vyhovují větší noclehárny pro 5 a více osob. Většina hostelů nabízí velké noclehárny pro smíšené skupiny, ale i ložnice pro muže a ženy zvlášť. Ve větší noclehárně budete mít samozřejmě méně soukromí, ale přespání vás vyjde levněji. Např. zatímco přespání v dvojlůžkovém pokoji vás může vyjít na 25 eur, jedna noc ve společné smíšené ložnici pro 10 spáčů v tom samém hostelu jen na 15 eur.

Mezi hostely najdete, tak jako všude, hostely skvělé i hrozné. Rozdíly můžete čekat už na základě toho, jestli daný hostel patří nebo nepatří do nějaké (mezi)národní sítě, např. Hostelling International. Z českých to jsou např. hostely sdružené v České hostelové asociaci; v nich můžete také využít mezinárodní slevovou Hostelovou kartu.

Pomoci v rozhodování vám mohou reference ostatních cestovatelů. V každém případě je však dobré si předem zjistit, jestli hostel má/nabízí:

 • tzv. 24/7 recepci – tzn. jestli je recepce otevřená 24 hodin denně 7 dní v týdnu; to se hodí obzvlášť v případě, že váš vlak či letadlo má zpoždění;
 • kuchyni, kde si můžete uvařit vlastní jídlo – neočekávejte však super čistou kuchyni vzhledem k tomu, kolik lidí ji najednou používá;
 • pračku – ocení zejména ti, kteří jsou dlouho na cestách;
 • ručníky – ocení zejména ti, kdo přespí jen jednu noc a zase jedou dál.

WiFi síť už se stává standardem a samozřejmostí jsou i uzamykatelné skříňky na pokoji (je však dobré mít s sebou vlastní zámek). Pokud jste si zarezervovali spaní v společné noclehárně, přibalte si s sebou také špunty do uší, příp. masku na oči. A nezapomeňte si před cestou přečíst i podmínky ubytování, ať vás nepřekvapí, že můžete platit pouze v hotovosti nebo že nemůžete hostel opustit mezi 23 a 5 hodinou ranní.

A pozor: pokud chcete v hostelu přespat, nemusíte mít vždy rezervaci předem, ale vyplatí se alespoň telefonicky nebo e-mailem zkontrolovat vytíženost hostelu a dorazit na místo brzy. Oblíbené hostely jsou ale zejména v hlavní turistické sezóně plné každý den!

Pokud dáváte před hotely a hostely přednost ubytování u místních lidí, pak jsou tu hned dvě zajímavé možnosti – Airbnb a Couchsurfing.

Airbnb

Airbnb vzniklo v roce 2008 v Kalifornii, když u sebe doma dva designeři ubytovali – a to na nafukovací madraci – tři cestovatele, kteří hledali místo na přespání, a nabídli jim k tomu snídani. Odtud tedy název Airbed & breakfast.

Airbnb funguje na principu sociální sítě, kde se potkávají nabídky lidí, kteří mají volný pokoj či byt a poptávka cestovatelů, kteří potřebují nocleh. Vybrat si zde můžete z tisíce nabídek ať už podle ceny nebo dalších parametrů. Na webu najdete nabídky od rozkládacích lůžek na podlaze po hrady na vrcholcích hor. Výsledky vyhledávání představují celé domy, soukromé pokoje i sdílené pokoje. Hostitelé popisují svá ubytování podrobně, včetně dostupného vybavení a časů příjezdů a odjezdů, a hosté zde zanechávají hodnocení svých zážitků.

Po registraci na portálu www.airbnb.cz, která je zdarma, si vytvoříte svůj profil, který by měl obsahovat důležité informace pro vaše potenciální hostitele. Z profilu hosta vyčte hostitel reference jiných hostitelů a naopak host se dozví z profilu hostitele, jak u něj byli spokojeni předchozí hosté (např. jestli včas předá klíče). Z profilu hostitele se dozvíte maximum informací o pokoji/bytě, který si chcete pronajmout – najdete tam popis bytu, včetně dostupného vybavení (lednice, mikrovlnka, pračka, WiFi připojení atd.), doplněný fotkami, ale také např. informace, jestli si s sebou můžete přivézt psa.

Když si z databáze vyberete své ubytování a termín, můžete provést žádost o rezervaci (některá místa si však můžete rezervovat okamžitě). Hostitel pak má možnost žádost buď přijmout, nebo zamítnout, anebo vám položit ještě doplňující otázky ohledně vaší cesty. Pokud hostitel do 24 hodin na vaši žádost neodpoví, tak vaše žádost vyprší. Každopádně už při zaslání žádosti o rezervaci musíte mít vyplněné údaje týkající se vaší platební karty (jiná možnost platby není). Hned při zaslání žádosti si Airbnb blokuje částku ve výši pronájmu a někdy také kauce, pokud je ze strany hostitele požadována. Když se stane, že vám hostitel žádost zamítne, peníze se v plné výši vrátí zpět na váš účet. Pokud je rezervace přijata, vaše platba se odešle a dojde k výměně kontaktních údajů, abyste si mohli dohodnout veškeré detaily vašeho pobytu.

Celá komunikace i platby probíhají přes Airbnb, což je důležité z hlediska bezpečnosti obou stran, především hostů, ale i hostitelů. Airbnb nabízí svým uživatelům několik možností ověření: reference/hodnocení ostatních uživatelů, ověření e-mailu a telefonního čísla, nebo přímo získání odznaku „ověřená totožnost“ (např. tím, že musíte naskenovat doklad totožnosti nebo propojit svůj účet se sociálními sítěmi). V případě problémů pak můžete také kontaktovat přímo online podporu Airbnb, která je dostupná 24 hodin denně.

Samozřejmostí už je dnes také aplikace Airbnb pro chytré telefony (iOS, Android).

Couchsurfing

Přespat u někoho zdarma na gauči? Zapojte se do projektu Couchsurfing a nebude to problém. Tato služba funguje už od roku 2004, takže o čtyři roky déle než Airbnb. Jde o globální sociální síť lidí, kteří rádi cestují, chtějí poznávat jiná města a kultury a rádi komunikují s místními lidmi. Hlavní myšlenkou tohoto projektu je pak umožnit cestovatelům ušetřit za ubytování na jejich cestách.

Takže jak na to? Zaregistrujte se na webu www.couchsurfing.com, kam nahrajete svou fotku (je to jedno z bezpečnostních opatření) a vyplníte ve svém profilu základní informace o sobě, např. jakými jazyky se domluvíte, jaké máte zájmy a cestovatelské zkušenosti a také jestli vy sami můžete nabídnout ostatním cestovatelům na několik dní zdarma volnou karimatku, matraci či gauč k přespání u vás doma.

Potom už stačí vybrat si místo, kam chcete vyrazit, a porozhlédnout se po profilech ostatních couchsurferů, jestli by někdo neměl zrovna volný gauč. U každého profilu věnujte pozornost zejména informacím, které o sobě jednotliví couchsurfeři vyplnili, a také tomu, jaké mají reference od ostatních. Pokud se vám něco nezdá, zvolte někoho jiného. Pokud už jste si vybrali, klidně zkontaktujte najednou vícero potenciálních hostitelů – tj. odešlete žádost, ve které stručně popíšete vaši cestu, na kolik nocí potřebujete přespat apod. Mimochodem, existuje nepsané pravidlo, že maximum by měly být tři dny – znáte to: host i ryba…

Ale zpátky k vaší žádosti – pokud někdo z vašich vyhlídnutých hostitelů vaši žádost přijme, dohodnete se na konkrétních detailech vaší návštěvy. Domluvte se např. předem, jestli si máte přivézt spacák, karimatku apod. Je také milé, když svému hostiteli přivezete nějakou drobnou pozornost nebo nabídnete, že uvaříte něco českého.

A co byste měli mít na paměti? Nezaměňujte couchsurfing s bezplatným ubytováním v hotelu nebo noclehárně. U couchsurfingu se počítá s tím, že společně se svým hostitelem třeba povečeříte, vyrazíte někam ven nebo alespoň prohodíte pár slov.

A jak je to s bezpečností? Na jednotlivých profilech couchsurferů najdete vždy reference od ostatních cestovatelů, kteří tak ověřují pravdivost toho, co daný couchsurfer na svůj profil napsal. Z bezpečnostních důvodů je také veškerá komunikace archivována. V rámci sítě pak funguje i systém ověřování – pomocí platby kreditní kartou, kterou je ověřeno vaše jméno a další identifikační údaje, nebo pomocí dopisu s kódem, kterým je ověřena vaše adresa. Přidávat důvěru (tzv. vouching) mohou také prověření a spolehliví uživatelé služby. Pokud narazíte na problémy, můžete také kontaktovat online podporu na webu www.couchsurfing.com.

Poznámka na závěr: Pokud nemáte možnost u sebe přímo někoho ubytovat, nabídněte možnost ukázat ostatním couchsurferům město tak, jak by ho s tradičním průvodcem nepoznali, nebo je třeba pozvat na večeři.

Máte-li chytrý telefon či tablet, můžete si nainstalovat také aplikaci Couchsurfing (iOS, Android).

Přespání na letišti

Při vašich cestách se dříve či později může stát, že budete muset nebo chtít přespat na letišti.

Jak se na to připravit předem?

Pokud tušíte (blíží se sněhová bouře) nebo víte (navazující letadlo vám letí až ráno), že strávíte noc na letišti, nezapomeňte si s sebou přibalit:

 • masku na oči a špunty do uší;
 • sluneční brýle – poslouží jako maskování na letištích, kde není spánek povolen;
 • levnou nafukovací madraci – ale pozor, na některých letištích platí zákaz spaní na podlaze;
 • spacák – můžete taky zkusit poprosit o zapůjčení přikrývek, kterými řada letišť disponuje pro případy hromadně rušených letů;
 • budík – pokud cestujete sami, můžete také napsat na kus papíru třeba „Wake me at 5.00 AM“;
 • hudební přehrávač – schovejte si ho však tak, aby nebylo snadné vám ho ukrást;
 • dostatek penězpočítejte s drobnými na občerstvení, ale vezměte si raději i platební kartu, nikdy nevíte, co se může stát.

Zjistěte si také o daném letišti co nejvíce informací: Je možné si zaplatit WiFi připojení? Je možné využít sprchu? Do kolika hodin mají otevřeno obchody? Je odpočinková mítnost („lounge“) jen pro klienty první třídy, nebo je možné zaplatit za vstup?

A nezapomeňte, že na některých letištích může být v noci poměrně chladno nebo naopak až nesnesitelně horko. Vyplatí se tedy obléknout se jako „cibule“ – v co největším počtu vrstev.

Jste na letišti a hledáte místo na spaní?

Najít si vhodné místo ke spaní může být občas docela oříšek. Vyplatí se začít hledat brzy a projít různé terminály. Některá letiště, zvláště ty s převahou low-cost (nízkonákladových) přepravců a velká mezinárodní letiště mohou být plná nocležníků. (pod obrázek - http://www.sleepinginairports.net/tips.htm)

Zvažte také všechny možnosti – sezení/ležení, teplota, vzdálenost od toalet a obchodů, hladina hluku i celkový provoz. A ještě jedna drobnost: příletové haly jsou mnohdy lepší než odletové. Filozofií většiny letišť je, že lidé, kteří odlétají, míří rovnou k odletové bráně, kdežto příletové haly počítají s určitým čekáním na přestup.

Udělejte také vše pro svou bezpečnost. Je dobré si zjistit, kde sídlí ostraha a kde jsou kamery. Pokud cestujete sami, snažte se být v co největší blízkosti ostatních spáčů.

Nemáte-li možnost uzamknout svá zavazadla v úschovně, umístěte svá zavazadla tak, aby vás vzbudil hluk nebo pohyb při jejich otevírání, případně si je celé připněte třeba k noze.

Pokud se dobrovolně rozhodnete přenocovat na letišti, počítejte také s tím, že se pravděpodobně někdo z letištního personálu zeptá, proč spíte na letišti a ne v hotelu, a bude chtít vidět letenku na následující den. Buďte na to připraveni a mějte radši i záložní plán – zjistěte si například, kde se nachází nejbližší hotel.

Na druhou stranu vám ale letištní personál nebo ostraha mohou poradit i vhodné místo na přečkání noci – takže nebojte se jich slušně zeptat.

Další tipy a užitečné rady, jak nejlépe strávit noc na letišti, najdete na webu www.sleepinginairports.net.

 

Pomozte nám článek rozšířitnapište nám své tipy na info zavináč icmprostejov.cz  

 

Zdroj: uvedené webové stránky; http://cs.wikipedia.org/; https://en.wikipedia.org/; http://www.kinlaydublin.ie/; http://thesavvybackpacker.com/; https://www.ricksteves.com; http://www.mladiinfo.cz/; http://mesto-barcelona.cz/; http://www.jaknaletenky.cz/; http://www.internetprovsechny.cz/; http://www.couchsurfing.cz/; http://www.akcniletenky.cz/