Zcestuj Evropu jinak - zažij únik z faraonovy hrobky

Pokud rádi odpočíváte netradičně, a to nejen na dovolené, ale i během celého roku, určitě pro tyto chvíle relaxace hledáte zážitky, při kterých naprosto zapomenete na realitu kolem sebe a necháte se pohltit něčím úplně jiným...

Laser Game

15 adrenalinových minut v tmavé aréně, s překážkami osvětlenými UV zářením, se spoluhráči nebo protihráči a se zbraní v ruce. Přikrčit, vyskočit, zamířit… ale někdo byl rychlejší a vy jste na 10 sekund vyřazeni z boje. Takže znovu, vyskočit, odběhnout, ukrýt se, … Tak nějak probíhá laser game, týmová hra podobná paintballu, využívající laserové zbraně, na kterou nepotřebujete téměř nic – možná jen pohodlnou obuv a černé oblečení.

Na laser game (laser tag) můžete vyrazit na spoustu míst a každé z nich bude unikátní jak arénou, tak mnohdy i způsobem hry. Nejbližší příležitost pro vyzkoušení vnitřní varianty můžete mít v Olomouci (laserarenaolomouc.cz), v Brně (větší město, víc možností, třeba www.lasergamebrno.cz nebo www.tronlaserarena.cz), ale hernu najdete téměř v každém větším městě.

Pokud se ale chystáte do zahraničí, určitě si najděte chvíli a vydejte se vyzkoušet laser game i tam – vyzkoušejte vnitřní i venkovní hry pro děti i dospělé. Mnohé země navíc pořádají turnaje a soutěže, takže zahrát si laser game v zahraničí pro vás může být zcela jiným zážitkem. Nicméně vzhledem k veliké oblibě této aktivity si tu nejbližší hernu ve vaší dovolenkové lokalitě pravděpodobně budete muset najít sami, ale můžete zkusit stránky www.lasermaxx.com se systémem LaserMaxx, který v Evropě docela rozšířený.

Jak ven?

Ne každý si však odpočine při činnosti, při které se dá i duše vypustit. Ti, kteří raději kombinují adrenalin s trochou namáhání mozkových závitů, mohou vyrazit na vzrušující únikovou hru“ – třeba z egyptské pyramidy…

„Hello, guys,“ vítá nás sympatický mladík. Když k přivítání přidá spoustu dalších dotazů, například jestli se někdo z nás bojí tmy nebo uzavřených prostor, začíná mi být mírně nevolno. Abych vás uvedla do obrazu – já a moji kamarádi se brzy vydáváme napospas svým schopnostem – zavřou nás do místnosti, nastaví čas a my budeme mít hodinu na to, abychom se dostali ven! To vše díky nové zábavě, kterou můžete googlit pod pojmy jako TRAP, Room Escape, ClueQuest a mnohými dalšími – záleží, do kterého města se konkrétně chystáte.

Instruktor nás uvede do krásné pyramidy, se stěnami pomalovanými hieroglyfy, sarkofágem na zdi, tematickou hudbou… prostě paráda. Upozorní nás, že pod kobercem nic není, jinak že můžeme rozebrat celou místnost. A to je vlastně naším úkolem – máme najít čtyři symboly, po jejichž stisknutí se nám otevřou dveře dál...

Po dlouhém bádání co a jak zvládneme otevřít tajný tunel za policí. „Tam?“ zeptá se Darko, vezme malou baterku, která v chodbě stála, a najednou světla zhasnou. Co nám zbývá? Vsoukáme se jeden za druhým dovnitř, ale daleko to nejde – stěna je blokovaná jakousi přečerpávací nádržkou. I přes stísněný prostor si  nakonec poradíme a suneme se dál přes spoustu obvazů a pavučin.

Po chvíli najdeme větší místnost, ve které se konečně můžeme postavit, a v ní i dveře s podivnými otvory a symboly. Vyhrabeme z kapes papírky, co jsme cestou různě posbírali a najdeme na nich tři z pěti potřebných klíčů. A co teď? Zkoušet kombinace jen tak náhodně? Nebo se vrátit?

A.

Nechali jste se krátkou ukázkou motivovat? Vydejte se za dobrodružstvím, a pro jistotu jinam než do egyptské hrobky, ať si to náležitě užijete. Cena hry je „za místnost“, takže nejenom že víc hlav víc ví, ale čím víc lidí se zapojí, tím méně vás to bude stát :)

Zkuste se nalákat sami:

  • nejblíž je asi Olomouc, kde můžete utíkat z vězení, nebo se pokusit ukrást plány legendárního Messerschmittu (www.utek-olomouc.cz) a Brno, kde je připravena temná laboratoř, místo činu a další záhadné místnosti (www.exitgamebrno.cz; www.brainfaq.cz)
  • mimo další města, kam můžete na hru vyrazit, jich najdete samozřejmě nejvíc v Praze, kde na vás čeká třeba Alchymistova komnata (www.mindmaze.cz), Golemova skrýš (www.puzzleroom.cz), tajemná The Chamber (www.thechamber.cz) a mnohé další
  • trap.hu – Budapešť, Berlín, Praha, Kostnice, Bělehrad, Paříž, Krakov, Athény, Miláno, Bogota a brzy i Řím a Istanbul. Hry jsou v různých městech různé.
  • escapehunt.com – v Evropě zatím Londýn, Amsterdam, Groningen, Brussels, Lisabon, Barcelona, a ještě letos se k nim přidají Paříž, Bielefeld, Bordeaux, Marseilles, Clermont Ferrand a Vídeň.
  • escaperoomdirectory.com – největší seznam her podle měst

A ještě krátké video, jak to vypadá během takové hry v Nashvillu...

Hon za pokladem

Některé zážitky navíc můžete obohatit i poznáním – třeba pokud vyrazíte na takový hon za pokladem po městě nebo v nějakém regionu, tak nejen že strávíte pár hodin neobvyklou zábavou, ale navštívíte i spoustu míst a dozvíte se něco nového.

Hrát můžete dvěma způsoby, buď v papírové verzi, třeba formou pěkného komiksu, nebo v aplikaci na svém tabletu nebo chytrém telefonu – pak můžete začít hledání třeba na stránkách www.yourmobileadventure.com, které mají téměř 50 her ve Velké Británii, a pak také v Budapešti, Římě, Praze, Mnichově, Berlíně, Barceloně, Madridu, Paříži, Bruselu a Amsterdamu. Hra trvá přibližně 2 hodiny a má dvě verze – v provedení s návštěvami hospod a s poznáváním města. Za hru zaplatíte přibližně 2000 Kč za tým, který si sestavíte sami (takže vás může hrát třeba 10).

Ve Velké Británii je tato zábava velice rozšířená – na stránkách www.treasuretrails.co.uk najdete hry po celém jejím území. Hry pro příslušná místa si můžete stáhnout v PDF formátu za 250 Kč.

V Německu se můžete podívat na stránky stadtspiel-schnitzeljagd.de, kde najdete hry pro Hamburk, Berlín, Lipsko, Drážďany, Moritzburg a Míšeň. Hry jsou převážně v němčině, varianty v angličtině najdete pro Drážďany a Berlín.

Komiksové verze můžete vyzkoušet třeba díky European Treasure, a to v Belgii (Durbuy, Brusel) a Francii (Megève, Cannes), buď v angličtině, nebo francouzsky.

Zahrát si můžete i v Praze (treasurehuntprague.cz), ale stejně tak jako ve většině dalších měst je vše připraveno především jako teambuildingová aktivita, budete tedy potřebovat nejméně 6 hráčů a pravděpodobně i vyjednávat o ceně ;)

 

Hledáte inspiraci?

A jestli dáváte přednost nevšedním zážitkům i o dovolené a chystáte se od nás spíš směrem na východ a na jih, mrkněte do publikace Kongres magazínu (ke stažení v .pdf nebo novější vydání on-line), která je plná zajímavých tipů.

 

Pomozte nám článek rozšířitnapište nám své tipy na info zavináč icmprostejov.cz

 

Zdroj: uvedené webové stránky; www.treasurehuntstogo.com; www.treasuredays.com; www.whaiwhai.com; www.thecityhunt.com;