Pro veřejnost jsme tu v úterý a středu: 12.30–15.00 (přístup na PC a internet v úterý od 13.30, ve středu od 14.00)
Evropská unie v otázkách 2024 už zná vítěze
Vítězem třetího kola soutěže se stal Matěj Chalupa z Ostravy a hlavní cena, externí disk, poputuje do Ostravy-Poruby za Danielem Byrtusem, gratulujeme!
_____________________________
Již tradiční květnová soutěž „Evropská unie v otázkách“ přináší novou várku otázek, které prověří nejen znalost EU, ale také se dotkne letošních voleb do Evropského parlamentu, programů Erasmus+ a Evropského sboru solidarity.
Letos je pro vás připraveno vždy 5 otázek ve 3 kolech – v každém kole hrajeme o stírací mapy světa, puzzle a další ceny. Navíc po skončení celé soutěže bude ze všech správných odpovědí vylosován výherce hlavní ceny – externího disku.
Pravidla soutěže
Soutěž je určena mladým lidem ve věku 11–30 let.
Soutěž probíhá ve třech po sobě jdoucích kolech, vždy (do/od) 12:00
- 1. kolo 7.–21. května 2024 – žádná správná odpověď
- 2. kolo 21. května – 4. června – výhercem se stal Vavřinec Bartoník z Nové Dědiny u Konice
- 3. kolo 4.–18. června – výhercem se stal Matěj Chalupa z Ostravy
Hlavní cenu získal Daniel Byrtus z Ostravy-Poruby. Výhercům gratulujem!
V každém kole čeká na soutěžící 5 otázek – své odpovědi posílejte na e-mail s předmětem EU v otázkách. Do textu e-mailu uveďte své jméno, příjmení, věk a město.
Po ukončení soutěžního kola bude z došlých správných odpovědí vylosován výherce.
Po ukončení celé soutěže bude ze správných odpovědí ze všech kol vylosován výherce hlavní ceny.
Soutěžící mohou odpovídat na otázky v každém kole a zvýšit tak svou šanci na výhru hlavní ceny.
Výherci budou zveřejněni zde a kontaktování e-mailem, ceny budou zaslány na českou kontaktní adresu.
Zasláním odpovědí souhlasíte s podmínkami a zpracováním osobních údajů. Údaje budou použity pouze pro potřeby soutěže a zaslání ceny.
Výhercem hlavní ceny se stal Daniel Byrtus z Ostravy-Poruby.
Všem gratulujeme a děkujeme za účast v soutěži!
3. kolo – UZAVŘENO – vítězem se stal Matěj Chalupa z Ostravy
4.–18. června
1. otázka
Čím se zabývá v květnu spuštěná kampaň #Safe2EatEU?
Odpověď: Kampaň #Safe2EatEU pořádá Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA), ve spolupráci s českým Odborem bezpečnosti potravin Ministerstva zemědělství. Cílem projektu je pomoci vám dozvědět se více o bezpečnosti potravin v Evropě a o způsobech, jak se informovaně rozhodovat o tom, jaké potraviny nakupovat, jíst a vychutnávat si bezpečně a zdravě každý den. V letošním ročníku má za cíl zvýšit povědomí o tom, jak šetrněji nakládat s potravinami.
Zdroj: https://www.efsa.europa.eu/cs/safe2eat, https://bezpecnostpotravin.cz/v-odpadkovem-kosi-v-ceskych-domacnostech-konci-pres-400-tisic-tun-potravin-rocne/
2. otázka
Členské státy se vždy po půl roce střídají v předsednictví Rady Evropské unie, které odpovídá za fungování Rady a je, vedle Evropského parlamentu, zákonodárcem EU.
Který z našich sousedských států se na tento post dostane v budoucnu nejdřív?
Odpověď: Polsko bude Radě EU předsedat od ledna do června roku 2025.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99edsednictv%C3%AD_Rady_Evropsk%C3%A9_unie
3. otázka
V roce 1985 schválili vedoucí představitelé členských států Evropského společenství Beethovenovo téma „Ódy na radost“ jako oficiální hymnu Evropské unie. Hymna je beze slov, má pouze hudební část. Proč?
Odpověď: Skladba nemá nahrazovat národní hymny jednotlivých členských států, a proto je hrána beze slov – univerzálním jazykem hudby oslavuje hodnoty, které mohou sdílet všichni Evropané bez rozdílu, ideály svobody, míru a solidarity.
Zdroj: https://tvorimevropu.cz/evropska-unie/symboly-eu/
4. otázka
Které hlavní město zemí Evropské unie je nejlidnatější?
Odpověď: Berlín, hlavní město Německa.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_nejv%C4%9Bt%C5%A1%C3%ADch_m%C4%9Bst_v_Evrop%C4%9B
5. otázka
Ve kterém roce získala Evropská unie Nobelovu cenu za mír?
Odpověď: 2012
Zdroj: https://www.europarl.europa.eu/topics/cs/article/20121012STO53551/evropska-unie-je-nositelkou-nobelovy-ceny-za-mir-2012
2. kolo – UZAVŘENO – vítězem se stal Vavřinec Bartoník z Nové Dědiny u Konice
21. května – 4. června
1. otázka
Co je to EUtejner a kdo inicioval jeho vznik?
Odpověď: EUtejner je nový vzdělávací projekt – edukativní kontejner, který žákům zábavnou formou přibližuje fungování Evropské unie. Kontejner bude odtud putovat po školách po celé České republice a aktivity v něm jsou připraveny pro základní i střední školy.
Za projektem stojí euhrou.cz, která nabízí interaktivní vzdělávací materiály o EU pro žáky již od předškolního věku a také výukové tipy pro pedagogy.
Zdroj: https://tvorimevropu.cz/2024/05/07/projekt-eutejner-vyrazi-do-ceskych-skol-chce-zakum-predstavit-evropskou-unii-hravou-formou/; https://euhrou.cz/
2. otázka
Jak se nazývá první právní rámec na světě o rizicích umělé inteligence, který nedávno představila Evropská unie?
Odpověď: Akt o umělé inteligenci
Zdroj: https://www.e-bezpeci.cz/index.php/rizikove-jevy-spojene-s-online-komunikaci/dalsi-temata/3975-evropska-unie-predstavila-prvni-pravni-ramec-o-rizicich-ai-na-svete-o-cem-je-takzvany-akt-o-umele-inteligenci-a-co-ceske-republice-prinese?language=cs-CZ
3. otázka
Podle čeho získal vzdělávací program Evropské unie Erasmus+ svůj název?
Odpověď: Program byl pojmenován na počest holandského renesančního myslitele a představitele humanismu Erasma Rotterdamského. Kromě toho je však název programu také zkratkou „European Region Action Scheme for the Mobility of University Students“, tedy Akční program Evropského regionu pro mobilitu studentů vysokých škol.
Název „Erasmus“ byl vybrán pro program v roce 1987, aby symbolizoval jeho cíle podporovat mobilitu a výměnu studentů a pedagogů v celé Evropě. Erasmus Rotterdamský sám byl známým cestovatelem a strávil velkou část svého života studiem a výukou na univerzitách po celé Evropě. Věřil, že cestování a studium v zahraničí jsou nezbytné pro rozvoj mladých lidí a pro podporu porozumění a tolerance mezi různými kulturami.
Zdroj: https://tvorimevropu.cz/2019/08/22/10-veci-ktere-jste-nevedeli-o-programu-erasmus/
4. otázka
Každý rok na podzim se organizace, které dokončili projekt s finanční podporou programu Erasmus+, zapojují do akce Erasmus Days. Kdy se tyto dny budou konat letos a co je jejich smyslem?
Odpověď: Letos proběhnou celoevropské oslavy Erasmus Days ve dnech 14.-19. října 2024. Všechny přihlášené akce se můžete prohlédnout na podzim na webu www.erasmusdays.eu/events.
A co je smyslem Erasmus Days?
– Cílem oslav Erasmus Days je zviditelnit projekty realizované v rámci programu Erasmus+ a informovat o jeho přínosech.
– Pro organizátory akcí je to příležitost sdílet dosažené úspěchy a zkušenosti s kolegy, účastníky, novými zájemci i širokou veřejností.
– Podle online mapy na webu erasmusdays.eu zjistíte, jaké akce se konají jinde ve světě. Můžete se jimi inspirovat, případně s organizátory navázat spolupráci.
Zdroj: www.erasmusdays.eu; www.dzs.cz/erasmus-days
5. otázka
Ve kterých státech Evropské unie se platí i jinou měnou než eurem?
Odpověď: Mimo eurozónu (země, ve kterých je euro oficiální měnou) stojí zatím Bulharsko, Česko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Švédsko. Ty se k eurozóně připojí, až splní stanovené podmínky. Výjimku si navíc sjednalo Dánsko, které si ponechalo svou původní měnu.
Zdroj: https://european-union.europa.eu/institutions-law-budget/euro/countries-using-euro_cs
1. kolo – UZAVŘENO – do soutěžního kola bohužel nepřišla žádná správná odpověď
1. otázka
Letos jsme 1. května oslavili výroční vstupu České republiky do Evropské unie. Mimo řadu akcí, které tento den proběhly, byly také některé významné budovy a památky nasvíceny do evropské modré barvy.
Kolik let již uběhlo od našeho připojení se k EU?
Které památky v Olomouckém kraji byly modře nasvícené? Uveďte alespoň jednu.
Odpověď: Do Evropské unie vstoupila Česká republika před 20 lety. Nasvícené byly třeba historická budova radnice v Olomouci, Moravské divadlo v Olomouci a budova sídla hejtmanství v Olomouci.
Zdroj: např. reportáž z akce
https://tvorimevropu.cz/2024/05/02/cesko-se-zahalilo-do-evropskych-vlajek-a-oslavilo-20-let-v-eu/
Zdroj: https://hanacka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/31482-modre-nasvicena-radnice-i-unikatni-sberatelske-bankovky-olomouc-se-pripoji-k-oslavam-vyroci-eu.html?utm_source=copy
2. otázka
Českou republiku letos 11. a 12. května navštíví putovní výstava jednotného trhu EU. Ve kterém městě ji můžete zhlédnout?
Odpověď: V Brně byla výstava k vidění 12. 5. na Moravském náměstí u Jošta od 12.00 do 19.00, den předtím na brněnském Majálesu.
Zdroj: https://single-market-economy.ec.europa.eu/single-market/30th-anniversary/tour_en
3. otázka
Česká a slovenská centra Europe Direct pro vás vytvořila jedinečnou online únikovou hru na téma dezinformace. Skrze online hru si můžete ověřit své schopnosti logického a kreativního myšlení, zda dokážete rozpoznat pravdivou informaci od nepravdivé.
Jak se tato hra jmenuje?
Odpověď: Jedná se o online únikovou hru Jdou zbojníci do nebe?, kterou si může zahrát na https://view.genial.ly/659bba02e2d34c00133f47d1/interactive-content-jdou-zbojnici-do-nebe
4. otázka
Honza zrovna dokončil školu a chtěl by si zlepšit španělštinu. Přihlásil se na dvouměsíční intenzivní kurz na jazykové škole ve Španělsku.
Musí před odjezdem udělat něco mimořádného?
Odpověď: Nic zvláštního. Jenom se sbalit a vyrazit. Díky jednotnému trhu a vytvoření schengenského prostoru mohou občané EU cestovat, studovat, pracovat nebo trávit důchod v libovolné zemi EU s minimálními administrativními povinnostmi nebo kontrolami na vnitřních hranicích. Honza tedy jako občan EU smí ve Španělsku studovat i pracovat. Pokud by tam chtěl ovšem pobývat déle než 3 měsíce, může se zaregistrovat na příslušném úřadě, pokud o to bude mít zájem.
Zdroj: https://european-union.europa.eu/index_cs
5. otázka
Od doby, kdy se Česká republika stala členem Evropské unie, přibyly do ní jen tři další státy. Které?
Odpověď: Bulharsko a Rumunsko (v roce 2007) a Chorvatsko (v roce 2013).
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Evropsk%C3%A1_unie
Soutěž byla zařazena do největšího českého katalogu soutěží o ceny České-soutěže.cz,
největším soutěžním portálu v ČR – Soutěže.cz a na Websoutěže.cz